Burzovní kalendář (30. 3. - 3. 4. 2015)
|

Burzovní kalendář (30. 3. - 3. 4. 2015)

Obchodní týden na přelomu dubna a března je na řadě trhů zkrácený kvůli pátečnímu předvelikonočnímu volnu. V USA tak sice na konci týdne vyjdou data z trhu práce za březen, ale s akciemi se v Americe, na dalších trzích skupiny NYSE Euronext ani na pražské burze obchodovat nebude. Investory bude vedle řady dalších makrodat, například série indexů nákupních manažerů, nadále zaměstnávat Řecko a jeho snaha o získání peněz z mezinárodního záchranného programu. Na pražské burze oznámí výsledky tabáková společnost Philip Morris ČR.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Světové burzy včetně té pražské v uplynulém týdnu vrátily část předchozích zisků a odepsaly okolo 2 %. Data z reálné ekonomiky byla smíšená, prvotní euforii v Evropě, kterou vyvolalo zahájení kvantitativního uvolňování, vystřídal poněkud střízlivější pohled, podpořený navíc pokračujícím horečnatým vyjednáváním Řeků o dalším čerpání peněz ze záchranného programu. Ve Spojených státech pokračují spekulace o termínu prvního zvýšení základní sazby Fedu, kdy trh sice počítá spíše až s podzimním termínem, ale samotní guvernéři banky až na výjimky (a že je předsedkyně Yellenová důležitá výjimka) potvrzují, že by úroky měly růst relativně brzy, v každém případě letos.

Cena ropy v druhé polovině týdne divoce reagovala na zahájení vojenské ofenzivy na Arabském poloostrově, čtvrteční a páteční vývoj cen se vzájemně ale v podstatě vyvážily. Jednání o íránském jaderném programu pokračují, vyjednavači si jako nejzazší termín pro dohodu stanovili 31. březen (na implementaci pak má být čas do 30. června). Dohoda by nejspíše znamenala uvolnění sankcí na vývoz ropy z Íránu, což by vyvolalo další přetlak nabídky suroviny na trhu.

Hlavní měny jsou stále ve vleku politik centrálních bank, během týdne se dolar vůči euru ale nikam výrazně neposunul, k čemuž přispěla i některá horší než očekávaná data z USA, který brzdila tendenci americké měny posilovat.

Česká koruna vůči euru je stále v širším pásmu platném od jejího "výletu" nad 28 EUR/CZK, přetahovaná mezi prezidentem Zemanem a bankovní radou ČNB pokračuje, když česká centrální banka po svém zasedání připustila, že by mohla zvýšit hladinu kurzového závazku. "Na korunu slabší než 28 EUR/CZK zapomeňte," napsal Martin Lobotka z Consequ.

Americké akcie v pátek přerušily sérii poklesů a mírně posílily.…
Investoři nechali americké akciové indexy napravit část ztrát z průběhu týdne.…
Yellenová: Fed by letos mohl začít pomalu zvyšovat úrokové sazby
Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová očekává, že Fed v průběhu tohoto…
Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden skončily v…
Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně…
Goldman Sachs: Světové dluhopisy budou vynášet ještě méně, než jsme…
Americká investiční banka snížila výhled na konec letošního roku pro výnos…
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, stejně jako za celý týden
Index PX v pátek oslabil o 0,80 % na 1 023,47 bodu. Za celý týden klesl o 2,1 %.
ČNB na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, za…
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém březnovém zasedání rozhodla…

Výhled

"Index S&P 500 bez zaváhání spadl pod support 2 090, kde byla loňská maxima. Tato hladina se změnila v nejbližší silnější rezistenci. Nad ní jsou jen historická maxima mezi 2 110 a 2 120. Nejbližší drobnou překážkou je 50denní klouzavý průměr těsně pod 2 070. Hladiny podpory jsou na spodním okraji březnového obchodního pásma okolo 2 040, na 200denním klouzavém průměru (2 010) a dále na letošních minimech okolo 1990, případně ještě prosincových 1 970. Aktuální úroveň indexu volatility VIX ale zatím nenaznačuje, že by se měla na trhu spustit nějaký výrazná prodejní jízda," napsali jsme v pravidelném technickém komentáři dění na americkém akciovém trhu. "Rally vyvolaná holubičími komentáři po březnovém zasedání FOMC je minulostí. Je dobré nezapomínat na to, že březnová data z trhu práce v USA jsou sice důležitá pro Fed (spíše než samotné počty pracovních míst banku zajímá vývoj mezd), ale ukazují jen to, co už bylo. Větší nervozitu mohou vyvolávat Řecko a slabé euro, dolar je totiž pak žádaným zbožím, což akcioví investoři a tradeři krátkodobě nemají zrovna v lásce."

Aktivita na trzích by před prodlouženým velikonočním víkendem mohla být tlumená, v úterý ale končí první kvartál, kdy tradičně řada investorů včetně fondů hýbe s portfolii, což krátkodobě zvyšuje volatilitu. Index S&P 500 je 0,1 % v plusu od začátku roku, případný pokles za pondělí a úterý by ho posunul do první kvartální ztráty po osmi ziskových čtvrtletích.

Na přelomu března a dubna budou investoři nadále sledovat dění okolo Řecka, konkrétně jeho snahu o dohodu ohledně vypořádání svých závazků. O víkendu jednaly v Bruselu týmy expertů. Analytici očekávají, že nakonec opět dojde k dohodě, protože Řekové navzdory výrokům svých vládních politiků nakonec ustoupí dost na to, aby to pro eurozónu a MMF bylo přijatelné. Před víkendem nebylo jasné, zda se ministři financí zemí eurozóny kvůli Řecku setkají ještě do Velikonoc.

Kromě toho se pozornost bude upínat k pátečním americkým datům z trhu práce. Solidní počet nových pracovních míst může potvrdit, že slabost americké ekonomiky zkraje roku byla opravdu z větší části způsobena studeným počasím a výpadky provozu v důležitých přístavech. Čeká se opět přes 200 tisíc nových pracovních míst, pro Fed a jeho měnovou politiku se jako stále důležitější faktor ukazuje vývoj mezd, dosud pro zvyšování spotřeby, a tedy zprostředkovaně inflace, příliš slabý. Negativní překvapení v datech z trhu práce by naopak bylo signálem, že hospodářství USA výrazně brzdí svůj růst, což by bylo v době silného dolaru další ranou pro očekávané hospodářské výsledky za první kvartál, které firmy začnou zveřejňovat v druhém dubnovém týdnu.

Načasování zvyšování sazeb Fedu je a zůstane jedním z dominantních témat pro světové trhy, alespoň do doby, než se nestane něco mnohem horšího (geopolitika, turbulence v eurozóně, významný posun na trhu s ropou, případná nečekaná událost). V týdnu i proto budou investoři dopřávat hodně pozornosti sérii veřejných vystoupení guvernérů Fedu (Fischer, Mesterová, Lacker, Williams, Lockhart, Yellenová, Brainardová, Kocherlakota, Bullard). Nic konkrétního se sice trh dozvědět nemůže, spekulantům ale mnohdy stačí číst mezi řádky. Dlouhodobě odhodlání Fedu zvýšit letos základní úrok nadále podporuje scénář dalšího posiloví amerického dolaru a růstu výnosů amerických vládních dluhopisů.

Ekonomická očekávání firemního sektoru v týdnu odhalí konečné výsledky průzkumů mezi nákupními manažery napříč světovými zeměmi. V Číně trh počítá s mírným poklesem aktivity v průmyslu, v USA by její růst podle indexu ISM měl zpomalit jen mírně. V Americe budou investoři sledovat také vývoj spotřebitelské důvěry, která v posledních měsících svou výší poněkud předbíhá reálnou spotřebu domácností.

Sledovaná bude také v pondělí předběžná německá inflace za březen, která by měla být po únorovém poklesu naopak mírně pozitivní. Sledovaná bude také míra nezaměstnanosti v Německu a v eurozóně, kde celkově sice může mírně klesnout, "pod pokličkou" ale vře výrazná divergence mezi silným Německem a slabými státy na periferii (včetně Francie). Před blížícími se volbami (7. května) budou v centru pozornosti také data z Británie včetně finální revize vývoje HDP.

Právě inflaci v Evropě doporučují v týdnu sledovat analytici z České spořitelny. "Ačkoli na posuzování dopadů kvantitativního uvolňování je brzy, dopady slabšího eura a zvýšené důvěry domácností se už mohou začít projevovat, když už deflace za únor byla nižší, než se očekávalo," napsali ve své týdenním výhledu. Z něj je i tabulka očekávaných událostí.

Ekonomický kalendář na týden od 30. března 2015

Údajů z ekonomiky bude ve zkráceném obchodním týdnu zveřejněno opravdu mnoho, k čemuž přispěje i Česká republika (HDP, maloobchodní tržby, zápis z jednání ČNB). Česká data budou zajímat především ty, pro které je důležitý kurz koruny.

Na české burzovní scéně budou investoři v týdnu mimo jiné sledovat případné novinky k chystanému prodeji slovenských aktivit společnosti Enel, o něž má zájem i ČEZ. Valná hromada O2 Czech Republic bude o navržené dividendě a rozdělení firmy hlasovat 28. dubna, do té doby lze tedy předpokládat relativní podporu ceny akcií právě díky dividendě.

V pondělí zveřejní své hospodářské výsledky za rok 2014 tabáková společnost Philip Morris ČR. "Očekáváme solidní set výsledků s čistým nekonsolidovaným ziskem na úrovni 941 Kč na akcii (+14,8 % meziročně). Za solidním růstem by měl stát zvýšený export na Slovensko a ostatních zemí v rámci EU spolu s předzásobením v ČR před faktickým zvýšením daní. Očekáváme, že firma vyplatí celý čistý zisk jako hrubou dividendu. Pokud se tato projekce naplní, přijde asi kladná reakce trhu, protože jsme ohledně dividendy mírně optimističtější než trh," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

"Philip Morris ČR by za druhé pololetí loňského roku měla vykázat meziroční nárůst tržeb o 8,7 % z 6,742 miliardy Kč na 7,326 miliardy Kč. Zisk EBITDA by se nicméně měl v 2H2014 snížit z 1,944 miliardy Kč na 1,773 miliardy Kč a čistý zisk by měl klesnout z 1,376 miliardy Kč na 1,243 miliardy Kč. Na poklesu zisku by se měl podepsat nepříznivý vývoj měnových kurzů a horší produktový mix. Zlepšit by se naopak měl export cigaret," uvedli ve svém výhledu na českou výsledkovou sezónu analytici z České spořitelny.

Výhled na nový obchodní týden v podání makléře z brokerjetu ČS Aleše Jandejska:

Ekonomický kalendář na týden od 30. března 2015 Ekonomický kalendář na týden od 30. března 2015
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika