Jak investovat tisícovku měsíčně dalších 15 let
|

Jak investovat tisícovku měsíčně dalších 15 let

Dlouhodobé spoření ve světě, v němž se nelze spoléhat na státní důchody, nabývá na důležitosti. S pravidelnými investicemi se dá začít i s několika stokorunami měsíčně. Kam na českém trhu zamířit, když se rozhodnete z každé výplaty dávat stranou 1 000 Kč?

Spoření Podílové fondy Anketa Investiční tipy

David Brančík (portfoliomanažer, Investiční společnost České spořitelny)

Při takto dlouhém období a pravidelném investování se investor může odvážit jít do trochu většího rizika. Z konvenčních investičních "zbraní" nelze než doporučit akcie. I kdybyste byli velkými smolaři a špatně načasovali začátek pravidelného investování (na nějakém významnějším akciovém vrcholu), pravděpodobnost, že na konci uvidíte hodnotu majetku menší, než kterou jste nominálně investovali, je velmi nízká.

Na 6-8letém časovém horizontu bych já sám investoval do nějakého širšího akciového indexu, například oblíbeného S&P 500. Třeba přes nějaký ETF, respektive indexový podílový fond. S 15letým horizontem bych se ale nebál jít ještě o krok dále a vrhnout se do nějakého koncentrovanějšího produktu. Mířím do vlastních řad a mluvím například o ISČS Top Stocks, jehož potenciál zhodnocení je ještě vyšší než u zmíněného indexu. Nebo třeba ESPA Stock Biotec, za ním vidím i silný fundamentální příběh rozvoje a potenciálu biotechnologického sektoru v blízké budoucnosti.

Michal Valentík (hlavní investiční stratég ČP INVEST)

Když se investor rozhodne pravidelně investovat na měsíční bázi, je irelevantní výše úložky. S ČP INVEST lze investovat od několika stovek korun až po desítky tisíc. Investiční horizont nad deset let implikuje možnost investovat i do rizikovějších aktiv, která ovšem v delším časovém období slibují vyšší výnos.

První produkt, který je vhodný pro pravidelné investice, je PARTNER Invest. Jedná se o produkt životního cyklu, kde si investor pouze nadefinuje počet let investování a výši měsíční investice. Celý produkt je tvořen pěti na sebe navazujícími fázemi. Složení jednotlivých fází se mění v závislosti na investičním horizontu. Investice jsou postupně automaticky přesouvány z akciových do konzervativnějších investičních strategií s tím, jak se blíží konec investičního horizontu. Produkt tedy obsahuje "investiční brzdu", která slouží v pozdějších fázích ke snížení rizikovosti celkové investice.

Další možností je například Dynamický balancovaný fond ČP INVEST, který spojuje to nejlepší z dvou hlavních vlajkových lodí ČP INVEST, a to Fondu globálních značek a Fondu korporátních dluhopisů. Portfolio fondu obsahuje dvě třetiny globálních akcií a jednu třetinu korporátních dluhopisů. Nejedná se o fond fondů, do majetku fondu vybíráme přímo kvalitní akcie a dluhopisy, takže můžeme provádět efektivní aktivní správu a doručit investorovi vyšší zhodnocení.

Jiří Paták (výkonný ředitel, Chytrý Honza)

Tisícikoruna je ideální pro pravidelné investování do fondů životního cyklu, v nichž může každý investovat vlastním tempem s ohledem na vlastní časový horizont. Nabídka na českém trhu je relativně široká a lze vsadit na již osvědčené programy renomovaných investičních skupin.

V poslední době mě zaujaly investiční plány BNP Paribas Plan Easy Future, které na rozdíl od konkurence nabízejí podle mého názoru atraktivnější zhodnocení a také určité prvky ochrany vloženého kapitálu.

Jakub Sýkora (výkonný ředitel, Cornhill Management)

V takto dlouhém období by se pravidelně investující klienti neměli bát zvolit velmi dynamickou strategii, s níž sice zažijí výkyvy výkonnosti, ale celkový zisk bude s velkou pravděpodobností větší než při konzervativnějších alternativách. Navíc při krátkodobých poklesech trhu pravidelní investoři profitují z nákupů za nižší ceny. V posledních 3-5 letech by se poté strategie měla posouvat směrem ke konzervativnějším nástrojům, aby v případě poklesu trhu v období plánovaného ukončení spoření nebyla investice vystavena zbytečnému riziku.

Konkrétními investičními nástroji mohou být fondy životního cyklu nebo produkty, které ve své strategii zohledňují plánovaný investiční horizont. Další možností může být dobře namixované portfolio (fond) globálních akcií, který lze v 3-5 letech do maturity nahradit balancovanou strategií (fondem) a následně konzervativním fondem.

Pavel Kohout (ekonom a ředitel pro strategii, Partners)

Pokud hovoříme o malé pravidelné částce a o časovém horizontu nad deset let, není jiná rozumná volba než akciový fond, případně ETF. Přimlouval bych se za fond akcií z vyspělých trhů, neboť rozvíjející se trhy jsou nevypočitatelné a ani na horizontu patnácti let nenabízejí žádnou jistotu.

Konkrétně bych vybral fond Partners Seven Stars, který je diverzifikovaný napříč vyspělými trhy všech seriózních kontinentů (USA, Kanada, Velká Británie, Švýcarsko, Švédsko, Austrálie a Nový Zéland). Jako alternativu bych uvedl ETF na index S&P 500. Jiných možností není zapotřebí.

Richard Siuda (ředitel obchodu, Conseq)

Obecně pro dlouhodobé pravidelné investice doporučujeme programy životního cyklu. Ty automaticky investují především do akciové složky v počátečních fázích programu (kdy má klient dlouhý horizont, relativně málo investovaných prostředků, navíc výrazně průměruje náklady), zatímco v závěrečné fázi (kdy se investiční horizont zkracuje, narůstá podíl investovaných prostředků ve významnější část majetku a průměrování nákladů ztrácí efekt - malé pravidelné částky stojí proti vysoké hodnotě celkového portfolia) se postupně realokuje do konzervativní složky. Program si neklade za cíl "vychytávat" nejlepší moment pro přestup z akciové do konzervativní složky - což podle nás dost dobře ani není možné -, ale děje se tak postupně po malých krocích podle předem nastavených pravidel (přibližování se k cílovému datu). Proto je tento nástroj podle nás obecně vhodný pro dlouhodobé pravidelné investice.

Monika Veselá (PR manažerka, J&T Banka)

Co se týká výše úložky 1 000 Kč s horizontem na(d) 10 let, je potřeba se zamyslet nad cílem, protože vzhledem k inflaci se nejedná o velkou částku, která by nějak výrazně pokryla budoucí potřeby.

Ze svých produktů bychom doporučili podílové fondy LIFE, které mají dlouhodobý horizont a jsou například pojistkou pro penzi, nicméně doporučujeme do nich ukládat pravidelně alespoň 5 000 Kč, pokud se jedná o investora ve středním věku, který nechce pracovat do 70 let. Vhodné mohou být také fondy J&T Komoditní nebo J&T Opportunity.

Petr Šimčák (ředitel obchodu, Pioneer Investments ČR)

Chce-li investor v současném prostředí dosáhnout vyššího výnosu, nezbývá mu než hledat alternativy k tradičním zdrojům příjmů. Pro takto dlouhý investiční horizont bych se nebál rozhlédnout se po akciových trzích a sáhnout po dynamičtějším a rizikovějším aktivu. Případná volatilita trhu se pravidelným investováním v časovém úseku deseti a více let vyrovná a investor může dosáhnout zajímavých výnosů.

Vhodným řešením mohou být produkty životního cyklu. V našem portfoliu je to například RENTIER 3S s unikátní alokační brzdou, kdy klient může postupné "zkonzervativňování" svého portfolia kdykoli zastavit. V tomto případě drží delší dobu čistě akciové portfolio, které se začíná automaticky "zdefenzivňovat" až deset let před koncem investičního horizontu.

Další alternativou mohou být akciové fondy s pravidelnou výplatou dividend a měnově zajištěnou třídou do českých korun, o které byl v loňském roce mezi investory velký zájem. Příkladem je Pioneer Funds - European Equity Target Income.

Richard Stadler (analytik, ČSOB Asset Management)

Pokud bychom chtěli investovat s investičním horizontem 10-15 let, není 1 000 Kč měsíčně příliš velká částka (celková vložená investice 120–180 tisíc). Jelikož se jedná o částku rozloženou v dlouhém období, nejuniverzálnější strategií je pravidelně investovat do nějakého akciového fondu. Čím rizikovější (volatilnější) investice, tím je strategie pravidelného investování výhodnější.

Tipy pro tuto investici jsou:

  • Investovat do akciového fondu nebo alespoň smíšeného fondu, pokud jde o konzervativnější investory.
  • Fond by měl být dostatečně diverzifikovaný - jak geograficky, tak sektorově -, převažovat by měly rozvinuté trhy (USA, Evropa).
  • Fond by měl mít co nejnižší poplatky. V dlouhém horizontu tyto náklady "ukusují" velkou část výnosů. Hlavně poplatek za správu, který je placen pravidelně každý rok.
  • Pro korunového investora by měl být fond raději zajištěn proti měnovému riziku.

ČSOB Asset Management má v nabídce fond ČSOB akciový mix, který odpovídá těmto požadavkům. Fond investuje do akcií převážně z vyspělých zemí. Poplatek za obhospodařování je 2 % ročně, což je na akciový fond poměrně málo. Fond je také zajištěn proti měnovému riziku. Investiční horizont fondu je 7 a více let.

před hodinou

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti
před hodinou

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti Skotska. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 procent v americké automobilce Tesla
17:07

Čínský Tencent koupil 5 procent v americké automobilce Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo
15:02

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v lednu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
14:49

Primární nabídky akcií v Británii jsou letos nejnižší za pět let

Primární nabídky akcií (IPO) společností sídlících v Británii vynesly doposud v letošním roce 1,53 miliardy USD. To...
Spojené království Primární úpis akcií (IPO) IPO
Slovenská centrální banka mírně zvýšila odhad růstu ekonomiky
14:40

Slovenská centrální banka mírně zvýšila odhad růstu ekonomiky

Slovenská centrální banka (NBS) mírně zvýšila výhled letošního růstu místní ekonomiky, a to na 3,2 procenta z...
Slovensko Centrální banky Výhled na rok 2017
14:32

USA: Velkoobchodní skladové zásoby v únoru podle předběžných dat stouply o 0,4 %

Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v únoru vzrostl ve srovnání s lednem o 0,4 %. V lednu se objem...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
14:15

Ze světa investičních doporučení (28. března)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení