Jak investovat tisícovku měsíčně dalších 15 let
|

Jak investovat tisícovku měsíčně dalších 15 let

Dlouhodobé spoření ve světě, v němž se nelze spoléhat na státní důchody, nabývá na důležitosti. S pravidelnými investicemi se dá začít i s několika stokorunami měsíčně. Kam na českém trhu zamířit, když se rozhodnete z každé výplaty dávat stranou 1 000 Kč?

Spoření Podílové fondy Anketa Investiční tipy

David Brančík (portfoliomanažer, Investiční společnost České spořitelny)

Při takto dlouhém období a pravidelném investování se investor může odvážit jít do trochu většího rizika. Z konvenčních investičních "zbraní" nelze než doporučit akcie. I kdybyste byli velkými smolaři a špatně načasovali začátek pravidelného investování (na nějakém významnějším akciovém vrcholu), pravděpodobnost, že na konci uvidíte hodnotu majetku menší, než kterou jste nominálně investovali, je velmi nízká.

Na 6-8letém časovém horizontu bych já sám investoval do nějakého širšího akciového indexu, například oblíbeného S&P 500. Třeba přes nějaký ETF, respektive indexový podílový fond. S 15letým horizontem bych se ale nebál jít ještě o krok dále a vrhnout se do nějakého koncentrovanějšího produktu. Mířím do vlastních řad a mluvím například o ISČS Top Stocks, jehož potenciál zhodnocení je ještě vyšší než u zmíněného indexu. Nebo třeba ESPA Stock Biotec, za ním vidím i silný fundamentální příběh rozvoje a potenciálu biotechnologického sektoru v blízké budoucnosti.

Michal Valentík (hlavní investiční stratég ČP INVEST)

Když se investor rozhodne pravidelně investovat na měsíční bázi, je irelevantní výše úložky. S ČP INVEST lze investovat od několika stovek korun až po desítky tisíc. Investiční horizont nad deset let implikuje možnost investovat i do rizikovějších aktiv, která ovšem v delším časovém období slibují vyšší výnos.

První produkt, který je vhodný pro pravidelné investice, je PARTNER Invest. Jedná se o produkt životního cyklu, kde si investor pouze nadefinuje počet let investování a výši měsíční investice. Celý produkt je tvořen pěti na sebe navazujícími fázemi. Složení jednotlivých fází se mění v závislosti na investičním horizontu. Investice jsou postupně automaticky přesouvány z akciových do konzervativnějších investičních strategií s tím, jak se blíží konec investičního horizontu. Produkt tedy obsahuje "investiční brzdu", která slouží v pozdějších fázích ke snížení rizikovosti celkové investice.

Další možností je například Dynamický balancovaný fond ČP INVEST, který spojuje to nejlepší z dvou hlavních vlajkových lodí ČP INVEST, a to Fondu globálních značek a Fondu korporátních dluhopisů. Portfolio fondu obsahuje dvě třetiny globálních akcií a jednu třetinu korporátních dluhopisů. Nejedná se o fond fondů, do majetku fondu vybíráme přímo kvalitní akcie a dluhopisy, takže můžeme provádět efektivní aktivní správu a doručit investorovi vyšší zhodnocení.

Jiří Paták (výkonný ředitel, Chytrý Honza)

Tisícikoruna je ideální pro pravidelné investování do fondů životního cyklu, v nichž může každý investovat vlastním tempem s ohledem na vlastní časový horizont. Nabídka na českém trhu je relativně široká a lze vsadit na již osvědčené programy renomovaných investičních skupin.

V poslední době mě zaujaly investiční plány BNP Paribas Plan Easy Future, které na rozdíl od konkurence nabízejí podle mého názoru atraktivnější zhodnocení a také určité prvky ochrany vloženého kapitálu.

Jakub Sýkora (výkonný ředitel, Cornhill Management)

V takto dlouhém období by se pravidelně investující klienti neměli bát zvolit velmi dynamickou strategii, s níž sice zažijí výkyvy výkonnosti, ale celkový zisk bude s velkou pravděpodobností větší než při konzervativnějších alternativách. Navíc při krátkodobých poklesech trhu pravidelní investoři profitují z nákupů za nižší ceny. V posledních 3-5 letech by se poté strategie měla posouvat směrem ke konzervativnějším nástrojům, aby v případě poklesu trhu v období plánovaného ukončení spoření nebyla investice vystavena zbytečnému riziku.

Konkrétními investičními nástroji mohou být fondy životního cyklu nebo produkty, které ve své strategii zohledňují plánovaný investiční horizont. Další možností může být dobře namixované portfolio (fond) globálních akcií, který lze v 3-5 letech do maturity nahradit balancovanou strategií (fondem) a následně konzervativním fondem.

Pavel Kohout (ekonom a ředitel pro strategii, Partners)

Pokud hovoříme o malé pravidelné částce a o časovém horizontu nad deset let, není jiná rozumná volba než akciový fond, případně ETF. Přimlouval bych se za fond akcií z vyspělých trhů, neboť rozvíjející se trhy jsou nevypočitatelné a ani na horizontu patnácti let nenabízejí žádnou jistotu.

Konkrétně bych vybral fond Partners Seven Stars, který je diverzifikovaný napříč vyspělými trhy všech seriózních kontinentů (USA, Kanada, Velká Británie, Švýcarsko, Švédsko, Austrálie a Nový Zéland). Jako alternativu bych uvedl ETF na index S&P 500. Jiných možností není zapotřebí.

Richard Siuda (ředitel obchodu, Conseq)

Obecně pro dlouhodobé pravidelné investice doporučujeme programy životního cyklu. Ty automaticky investují především do akciové složky v počátečních fázích programu (kdy má klient dlouhý horizont, relativně málo investovaných prostředků, navíc výrazně průměruje náklady), zatímco v závěrečné fázi (kdy se investiční horizont zkracuje, narůstá podíl investovaných prostředků ve významnější část majetku a průměrování nákladů ztrácí efekt - malé pravidelné částky stojí proti vysoké hodnotě celkového portfolia) se postupně realokuje do konzervativní složky. Program si neklade za cíl "vychytávat" nejlepší moment pro přestup z akciové do konzervativní složky - což podle nás dost dobře ani není možné -, ale děje se tak postupně po malých krocích podle předem nastavených pravidel (přibližování se k cílovému datu). Proto je tento nástroj podle nás obecně vhodný pro dlouhodobé pravidelné investice.

Monika Veselá (PR manažerka, J&T Banka)

Co se týká výše úložky 1 000 Kč s horizontem na(d) 10 let, je potřeba se zamyslet nad cílem, protože vzhledem k inflaci se nejedná o velkou částku, která by nějak výrazně pokryla budoucí potřeby.

Ze svých produktů bychom doporučili podílové fondy LIFE, které mají dlouhodobý horizont a jsou například pojistkou pro penzi, nicméně doporučujeme do nich ukládat pravidelně alespoň 5 000 Kč, pokud se jedná o investora ve středním věku, který nechce pracovat do 70 let. Vhodné mohou být také fondy J&T Komoditní nebo J&T Opportunity.

Petr Šimčák (ředitel obchodu, Pioneer Investments ČR)

Chce-li investor v současném prostředí dosáhnout vyššího výnosu, nezbývá mu než hledat alternativy k tradičním zdrojům příjmů. Pro takto dlouhý investiční horizont bych se nebál rozhlédnout se po akciových trzích a sáhnout po dynamičtějším a rizikovějším aktivu. Případná volatilita trhu se pravidelným investováním v časovém úseku deseti a více let vyrovná a investor může dosáhnout zajímavých výnosů.

Vhodným řešením mohou být produkty životního cyklu. V našem portfoliu je to například RENTIER 3S s unikátní alokační brzdou, kdy klient může postupné "zkonzervativňování" svého portfolia kdykoli zastavit. V tomto případě drží delší dobu čistě akciové portfolio, které se začíná automaticky "zdefenzivňovat" až deset let před koncem investičního horizontu.

Další alternativou mohou být akciové fondy s pravidelnou výplatou dividend a měnově zajištěnou třídou do českých korun, o které byl v loňském roce mezi investory velký zájem. Příkladem je Pioneer Funds - European Equity Target Income.

Richard Stadler (analytik, ČSOB Asset Management)

Pokud bychom chtěli investovat s investičním horizontem 10-15 let, není 1 000 Kč měsíčně příliš velká částka (celková vložená investice 120–180 tisíc). Jelikož se jedná o částku rozloženou v dlouhém období, nejuniverzálnější strategií je pravidelně investovat do nějakého akciového fondu. Čím rizikovější (volatilnější) investice, tím je strategie pravidelného investování výhodnější.

Tipy pro tuto investici jsou:

  • Investovat do akciového fondu nebo alespoň smíšeného fondu, pokud jde o konzervativnější investory.
  • Fond by měl být dostatečně diverzifikovaný - jak geograficky, tak sektorově -, převažovat by měly rozvinuté trhy (USA, Evropa).
  • Fond by měl mít co nejnižší poplatky. V dlouhém horizontu tyto náklady "ukusují" velkou část výnosů. Hlavně poplatek za správu, který je placen pravidelně každý rok.
  • Pro korunového investora by měl být fond raději zajištěn proti měnovému riziku.

ČSOB Asset Management má v nabídce fond ČSOB akciový mix, který odpovídá těmto požadavkům. Fond investuje do akcií převážně z vyspělých zemí. Poplatek za obhospodařování je 2 % ročně, což je na akciový fond poměrně málo. Fond je také zajištěn proti měnovému riziku. Investiční horizont fondu je 7 a více let.

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice