Burzovní kalendář (6. 4. - 10. 4. 2015)
|

Burzovní kalendář (6. 4. - 10. 4. 2015)

Ve Spojených státech budou investoři zkraje týdne reagovat na slabé březnové údaje z trhu práce, v týdnu na stůl dostanou několik dalších doplňujících dat o něm, například počty otevřených pracovních pozic. Alcoa zahájí výsledkovou sezónu za první čtvrtletí. Vycházejí také indexy nákupních manažerů ve službách a celkové v řadě zemí, zasedají centrální banky v Japonsku a Austrálii a Německo odhalí, jak se daří jeho průmyslu. V České republice vyjdou důležité statistiky inflace, nezaměstnanosti, obchodní bilance a průmyslové výroby.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Zkrácený obchodní týden na přelomu března a dubna byl pro akcie v Evropě i v USA mírně pozitivní, americký trh dokonce díky silnému pondělku dokázal uzavřít s nepatrným ziskem i celý první kvartál. Páteční slabá data z trhu práce se ale s vysokou pravděpodobností projeví v pondělí na startu obchodování na světových trzích, futures v pátek ztrácely kolem procenta. Pražská burza v týdnu přidala 2,5 %, když hlavní korporátní událostí bylo oznámení hospodářských výsledků společnosti Philip Morris ČR.

ŠOK! Americká ekonomika v březnu vytvořila jen 126 tisíc pracovních míst, nejméně od roku 2013. Růst úrokových sazeb v nedohlednu?
Páteční data z amerického trhu práce dopadla hůře, než předpovídaly i ty nejpesimističtější scénáře. Americká ekonomika v březnu mimo zemědělství vytvořila jen 126 tisíc nových pracovních míst. To je jen zhruba polovina oproti očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Odhady byly nastaveny na přírůstek 245 tisíc míst po únorových 264 tisících nových míst (revidováno z 295 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti v březnu stagnovala na 5,5 %. Investoři spekulují, zda Fed zvyšování sazeb neodloží až na příští rok.
Americké akcie ve čtvrtek mírně zdražily, investoři čekají na důležitá data z trhu práce. Ve zkráceném týdnu akcie převážně posílily
Americké akciové trhy ve čtvrtek oživily ze ztrát z předešlých dvou dní. Náladu na Wall Street podpořily příznivé dílčí údaje z trhu práce před páteční klíčovou zprávou o březnovém vývoji nezaměstnanosti v USA. Obchodováním s ropou hýbala pokračující jednání o íránském jaderném programu, která podle všeho spějí úspěšně do finále. V pátek zůstanou americké burzy kvůli velikonočním svátkům zavřené.
Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně, za celý zkrácený týden převážně posílily
Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Burzy v Londýně a Paříži rostly, hlavní index frankfurtské burzy ale klesl. Čtvrtek byl posledním obchodním dnem tohoto týdne, v pátek zůstanou evropské burzy zavřené kvůli oslavám Velikonoc.
Pražská burza ve čtvrtek posílila přes půl procenta, za celý zkrácený obchodní týden přidala 2,5 %
Index PX ve čtvrtek vzrostl o 0,51 % na 1 049,24 bodu. V pátek burza kvůli velikonočním svátkům zůstane po vzoru hlavních evropských trhů zavřená.
Philip Morris ČR loni zvýšila tržby o 10 % na 14 miliard Kč, podíl na trhu v ČR opět klesl. Za loňský rok navrhuje dividendu jen 880 Kč na akcii
Konsolidované tržby společnosti bez spotřební daně a DPH vzrostly o 10,0 % na 14,049 miliardy Kč (o 6,9 % při vyloučení vlivu měnového kurzu). Zisk z provozní činnosti vzrostl o 1,5 % na 2,824 miliardy Kč (o 3,8 % při vyloučení vlivu měnového kurzu).

Výhled

Nový týden bude pro řadu trhů opět kratší, tentokrát o pondělní obchodování, které v Evropě ustoupí oslavám Velikonoc. V Asii a na americkém trhu se ale nepochybně dočkáme negativního startu pod dojmem dat z amerického trhu práce. ta budou v týdnu doplněna o statistiky otevřených pracovních pozic (JOLTS, oblíbený indikátor šéfky Fedu Janet Yellenové) a hned v pondělí indexem podmínek na pracovním trhu.

Investoři se budou nadále věnovat dění kolem Řecka, ale jakýkoli významný posun by byl spíše překvapením. Makrodat vychází celá řada, vedle důležitých indexů nákupních manažerů v oblasti služeb zaujmou především statistiky z německého průmyslu.

Pohled do zpětného zrcátka nabídne ve středu zveřejněný zápis z posledního zasedání FOMC, trh ale po sérii horších dat z americké ekonomiky posouvá svá očekávání ohledně prvního zvýšení sazeb v USA dále do druhého pololetí 2015, stále více výhledů hovoří až o roce 2016.

Zasedají centrální banky Japonska a Austrálie. Změna jejich politik ani sazeb se nečeká, především v případě Japonska ale dat z poslední doby stále více hovoří pro to, o čem se na trhu spekuluje již delší dobu, a sice že banka bude muset opět "přitopit pod kotlem" a rozšířit program podpory ekonomiky. O možnosti posílení stimulace hospodářství se mluví také v souvislosti s Čínou.

Boje za vyšší inflaci vycházejí naprázdno. Přistoupí centrální banky na "nový standard"?
Přišly biliony dolarů, které americká centrální banka nalila v rámci programu kvantitativního uvolňování do americké ekonomiky, vniveč? Když Fed QE jako reakci na finanční krizi z roku 2008 spustil, obhajoval ho potřebou podpory tvrdě zasažené ekonomiky. Čekalo se mimo jiné, že se tištění dolarů projeví růstem spotřebitelských cen.

O výhled na první kompletní dubnový obchodní týden jsme tentokrát požádali analytika Martina Krajhanzla z České spořitelny.

Státní dluhopisy nadále těží z poptávky ECB (v případě zemí eurozóny) a z nejistého tržního výhledu (v případě USA). Výnosy jsou tak nadále minimální, což dlouhodobě nahrává rizikovějším aktivům, především akciím. Ty evropské mají za sebou vynikající kvartál, jejich ocenění je ale ve srovnání s těmi americkými stále atraktivní. Navíc ani americké akcie nejsou ještě podle většiny komentátorů vyloženě drahé, jsou jen lehce nad mnohaletými průměry. Po letech býčího trendu za malého objemu obchodů analytici věnují opatrnou pozornost stoupající aktivitě na burze.

"Na páteční zprávu o slabé tvorbě pracovních míst v USA reagovaly futures na hlavní indexy poklesem zhruba o procento, po víkendu lze tedy čekat cenový odskok níže. Index S&P 500 bude zkraje týdne testovat důležitý support okolo 2 040. Pokud jej jasně prolomí, může následovat další sestup k zóně 1 980 až 2 000. A mohl by být celkem rychlý," nabízí pesimističtější výhled na příští dny opční obchodník Josef Košťál. "Aktuální nastavení grafu je neutrální až medvědí. Aktivita na straně býků není silná, a proto je dlouhodobější razantní růst cen akcií zřejmě v nedohlednu. Index volatility VIX zatím ale černý scénář nepotvrzuje. To, že S&P 500 nevyužil v polovině března šanci k překonání historických maxim a rychle se vrátil níže, mnoho optimismu nevyvolalo. Prosinec, březen i duben jsou historicky silné měsíce pro akcie, ale prosinec, leden i březen byly ztrátové. Duben možná nebude chtít trhat partu."

Ve středu po konci obchodování neoficiálně zahájí výsledkovou sezónu za letošní první čtvrtletí výrobce hliníku Alcoa. V rámci celého trhu se čeká pokles zisků firem v důsledku silnějšího amerického dolaru a nízkých cen ropy. Obecně nízká očekávání by ale velká část firem mohla překonat, takže dopad oznamovaných výsledků na ceny akcií firem nemusí být automaticky negativní. Trh už nejspíše alespoň částečně horší zisky do cen zahrnul.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 6. dubna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledková sezóna za první čtvrtletí se naplno rozjede ve středu tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých firem očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Horší výhled pro americké akcie znamená většinou alespoň krátkodobě vzpruhu pro americký dolar, pokud jsou ale důvody pro pokles cen akcií z oblasti americké ekonomiky, není nejbližší budoucnost tak jasná. Kvantitativní uvolňování ECB ale působí silně proti euru, a tak lze čekat minimálně stagnaci EUR/USD s dlouhodobou tendencí k poklesu.

Komodity v čele s ropou převážně zlevňují. Na ropný trh působily v týdnu mírně optimistické zprávy o jednání světových mocností s Íránem o jeho jaderném programu. Finální dohoda má být na stole do konce června, případné uvolnění sankcí proti velkému producentovi ropy by znamenalo další zvýšení nabídky suroviny na světovém trhu, a tedy tlak na cenu barelu. V souvislosti s ropou budou v týdnu sledované statistiky počtu aktivních ropných vrtů v USA, který již klesá velice pomalu, statistiky zásob ropy a paliv v USA a také páteční data z Číny, která tvoří významnou část poptávky po ropě, konkrétně index cen výrobců, který klesá bezmála 5% tempem.

České korunové investory a firmy s mezinárodní působností budou zajímat statistiky z české ekonomiky, které zprostředkovaně působí na kurz koruny. ČNB na konci března ale potvrdila závazek hájit hranici 27 EUR/CZK před případným posílením koruny, a dokonce připustila možnost zvýšení této hladiny.

Výhled analytiků z České spořitelny:

Týden po Velikonocích bude ještě svátečně klidný, dat bude poskrovnu. V Evropě to budou především tovární zakázky a průmyslová produkce v Německu, které napoví, v jakém stavu je nejdůležitější sektor ekonomiky lokomotivy EU. U zakázek by po poklesu v předchozím měsíci mělo dojít k oživení, u průmyslové produkce se čeká spíše stagnace. Za celou eurozónu budou zveřejněny maloobchodní tržby, které by měly potvrdit zlepšovaní spotřeby domácností. V EU budou také zveřejněny finální indexy nákupních manažerů ve službách.

V USA pak vyjde index ISM mimo zpracovatelský sektor, který by měl podobně jako jeho výrobní kolega potvrdit pokračující expanzi ekonomiky. Hodně sledovaný bude záznam z posledního jednání FOMC. Trh se z něj bude snažit vyvodit, jak to vypadá s načasováním zvýšení sazeb v USA. Podle našeho názoru je přes poslední slabá data z trhu práce stále možný červnový termín, i když zpoždění v případě dalších slabších dat určitě nelze vyloučit.

U kurzu dolaru k euru pokračuje konsolidace, což je po předchozím prudkém posílení dolaru logické. Předpokládáme, že v dohledné budoucnosti bude pokračovat, vyloučit nelze ani prohloubení korekce přes 1,1 v případě, že budou nadále vycházet slabší data v USA.

Americký desetiletý benchmarkový dluhopisový výnos se pohybuje mezi 1,8 a 1,9 %, což je podle našeho názoru vzhledem k blížícímu se zvyšování sazeb extrémně málo. Trh zřejmě výrazně přeceňuje zpomalení americké ekonomiky a podceňuje její sílu. Německý desetiletý benchmark se drží lehce pod 0,2 %, což je dáno primárně kvantitativním uvolňováním ECB. Předpokládáme, že v nejbližších měsících zůstane takto nízký s malým rizikem mírného růstu.

Zlato je v korekci podobně jako dolar kvůli spekulacím na oddálení zvýšení sazeb v USA. Mírné prodloužení korekce je možné. Cena ropy Brent se stabilizovala, WTI se vrátila nad 50 USD za barel. Po období stabilizace čekáme ve druhém pololetí postupný přechod k růstu cen.

V České republice budou tento týden zveřejněny všechny klíčové měsíční makroekonomické ukazatele. Mezi ty nejsledovanější bude patřit ve čtvrtek březnová inflace, která by měla zaznamenat mírné zvýšení (v únoru 0,1 %) i díky mírnějšímu poklesu cen pohonných hmot. V případě v pátek zveřejněného únorového vývoje v průmyslu lze počítat i přes vysokou srovnávací základnu z roku 2014 s pokračující asi 5% expanzí. Pokles březnového podílu nezaměstnaných osob blíže k 7% hranici (7,5 % v únoru) bude výhradně v režii pozitivních sezónních vlivů.

Z hlediska situace na trzích není důvod v následujících týdnech očekávat výraznější veletoče na trhu s korunou. V případě jejího kurzu vůči euru by měly v blízké době převažovat tendence k jejímu pozvolnému posilování, které však bude během nadcházejících měsíců tlumit rychlejší dynamika importů zboží z titulu silnějšího růstu domácí poptávky. Podobně lze počítat s pokračujícím tlakem ve prospěch mírného poklesu výnosů českých 10letých vládních bondů (aktuálně 0,43 %), které by měly nadále odrážet tendence k nízkým výnosům německých benchmarků v důsledku pokračující nákupní aktivity ze strany ECB.

Ekonomický kalendář na týden od 6. dubna 2015 Ekonomický kalendář na týden od 6. dubna 2015
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
včera v 15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
včera v 14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
včera v 14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie