Burzovní kalendář (6. 4. - 10. 4. 2015)
|

Burzovní kalendář (6. 4. - 10. 4. 2015)

Ve Spojených státech budou investoři zkraje týdne reagovat na slabé březnové údaje z trhu práce, v týdnu na stůl dostanou několik dalších doplňujících dat o něm, například počty otevřených pracovních pozic. Alcoa zahájí výsledkovou sezónu za první čtvrtletí. Vycházejí také indexy nákupních manažerů ve službách a celkové v řadě zemí, zasedají centrální banky v Japonsku a Austrálii a Německo odhalí, jak se daří jeho průmyslu. V České republice vyjdou důležité statistiky inflace, nezaměstnanosti, obchodní bilance a průmyslové výroby.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Zkrácený obchodní týden na přelomu března a dubna byl pro akcie v Evropě i v USA mírně pozitivní, americký trh dokonce díky silnému pondělku dokázal uzavřít s nepatrným ziskem i celý první kvartál. Páteční slabá data z trhu práce se ale s vysokou pravděpodobností projeví v pondělí na startu obchodování na světových trzích, futures v pátek ztrácely kolem procenta. Pražská burza v týdnu přidala 2,5 %, když hlavní korporátní událostí bylo oznámení hospodářských výsledků společnosti Philip Morris ČR.

ŠOK! Americká ekonomika v březnu vytvořila jen 126 tisíc pracovních…
Páteční data z amerického trhu práce dopadla hůře, než předpovídaly i ty…
Americké akcie ve čtvrtek mírně zdražily, investoři čekají na…
Americké akciové trhy ve čtvrtek oživily ze ztrát z předešlých dvou dní. Náladu…
Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně, za celý zkrácený týden…
Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně…
Pražská burza ve čtvrtek posílila přes půl procenta, za celý zkrácený…
Index PX ve čtvrtek vzrostl o 0,51 % na 1 049,24 bodu. V pátek burza kvůli…
Philip Morris ČR loni zvýšila tržby o 10 % na 14 miliard Kč, podíl na…
Konsolidované tržby společnosti bez spotřební daně a DPH vzrostly o 10,0 % na…

Výhled

Nový týden bude pro řadu trhů opět kratší, tentokrát o pondělní obchodování, které v Evropě ustoupí oslavám Velikonoc. V Asii a na americkém trhu se ale nepochybně dočkáme negativního startu pod dojmem dat z amerického trhu práce. ta budou v týdnu doplněna o statistiky otevřených pracovních pozic (JOLTS, oblíbený indikátor šéfky Fedu Janet Yellenové) a hned v pondělí indexem podmínek na pracovním trhu.

Investoři se budou nadále věnovat dění kolem Řecka, ale jakýkoli významný posun by byl spíše překvapením. Makrodat vychází celá řada, vedle důležitých indexů nákupních manažerů v oblasti služeb zaujmou především statistiky z německého průmyslu.

Pohled do zpětného zrcátka nabídne ve středu zveřejněný zápis z posledního zasedání FOMC, trh ale po sérii horších dat z americké ekonomiky posouvá svá očekávání ohledně prvního zvýšení sazeb v USA dále do druhého pololetí 2015, stále více výhledů hovoří až o roce 2016.

Zasedají centrální banky Japonska a Austrálie. Změna jejich politik ani sazeb se nečeká, především v případě Japonska ale dat z poslední doby stále více hovoří pro to, o čem se na trhu spekuluje již delší dobu, a sice že banka bude muset opět "přitopit pod kotlem" a rozšířit program podpory ekonomiky. O možnosti posílení stimulace hospodářství se mluví také v souvislosti s Čínou.

Boje za vyšší inflaci vycházejí naprázdno. Přistoupí centrální banky…
Přišly biliony dolarů, které americká centrální banka nalila v rámci programu…

O výhled na první kompletní dubnový obchodní týden jsme tentokrát požádali analytika Martina Krajhanzla z České spořitelny.

Státní dluhopisy nadále těží z poptávky ECB (v případě zemí eurozóny) a z nejistého tržního výhledu (v případě USA). Výnosy jsou tak nadále minimální, což dlouhodobě nahrává rizikovějším aktivům, především akciím. Ty evropské mají za sebou vynikající kvartál, jejich ocenění je ale ve srovnání s těmi americkými stále atraktivní. Navíc ani americké akcie nejsou ještě podle většiny komentátorů vyloženě drahé, jsou jen lehce nad mnohaletými průměry. Po letech býčího trendu za malého objemu obchodů analytici věnují opatrnou pozornost stoupající aktivitě na burze.

"Na páteční zprávu o slabé tvorbě pracovních míst v USA reagovaly futures na hlavní indexy poklesem zhruba o procento, po víkendu lze tedy čekat cenový odskok níže. Index S&P 500 bude zkraje týdne testovat důležitý support okolo 2 040. Pokud jej jasně prolomí, může následovat další sestup k zóně 1 980 až 2 000. A mohl by být celkem rychlý," nabízí pesimističtější výhled na příští dny opční obchodník Josef Košťál. "Aktuální nastavení grafu je neutrální až medvědí. Aktivita na straně býků není silná, a proto je dlouhodobější razantní růst cen akcií zřejmě v nedohlednu. Index volatility VIX zatím ale černý scénář nepotvrzuje. To, že S&P 500 nevyužil v polovině března šanci k překonání historických maxim a rychle se vrátil níže, mnoho optimismu nevyvolalo. Prosinec, březen i duben jsou historicky silné měsíce pro akcie, ale prosinec, leden i březen byly ztrátové. Duben možná nebude chtít trhat partu."

Ve středu po konci obchodování neoficiálně zahájí výsledkovou sezónu za letošní první čtvrtletí výrobce hliníku Alcoa. V rámci celého trhu se čeká pokles zisků firem v důsledku silnějšího amerického dolaru a nízkých cen ropy. Obecně nízká očekávání by ale velká část firem mohla překonat, takže dopad oznamovaných výsledků na ceny akcií firem nemusí být automaticky negativní. Trh už nejspíše alespoň částečně horší zisky do cen zahrnul.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 6. dubna (plus výhled…
Výsledková sezóna za první čtvrtletí se naplno rozjede ve středu tradičně…

Horší výhled pro americké akcie znamená většinou alespoň krátkodobě vzpruhu pro americký dolar, pokud jsou ale důvody pro pokles cen akcií z oblasti americké ekonomiky, není nejbližší budoucnost tak jasná. Kvantitativní uvolňování ECB ale působí silně proti euru, a tak lze čekat minimálně stagnaci EUR/USD s dlouhodobou tendencí k poklesu.

Komodity v čele s ropou převážně zlevňují. Na ropný trh působily v týdnu mírně optimistické zprávy o jednání světových mocností s Íránem o jeho jaderném programu. Finální dohoda má být na stole do konce června, případné uvolnění sankcí proti velkému producentovi ropy by znamenalo další zvýšení nabídky suroviny na světovém trhu, a tedy tlak na cenu barelu. V souvislosti s ropou budou v týdnu sledované statistiky počtu aktivních ropných vrtů v USA, který již klesá velice pomalu, statistiky zásob ropy a paliv v USA a také páteční data z Číny, která tvoří významnou část poptávky po ropě, konkrétně index cen výrobců, který klesá bezmála 5% tempem.

České korunové investory a firmy s mezinárodní působností budou zajímat statistiky z české ekonomiky, které zprostředkovaně působí na kurz koruny. ČNB na konci března ale potvrdila závazek hájit hranici 27 EUR/CZK před případným posílením koruny, a dokonce připustila možnost zvýšení této hladiny.

Výhled analytiků z České spořitelny:

Týden po Velikonocích bude ještě svátečně klidný, dat bude poskrovnu. V Evropě to budou především tovární zakázky a průmyslová produkce v Německu, které napoví, v jakém stavu je nejdůležitější sektor ekonomiky lokomotivy EU. U zakázek by po poklesu v předchozím měsíci mělo dojít k oživení, u průmyslové produkce se čeká spíše stagnace. Za celou eurozónu budou zveřejněny maloobchodní tržby, které by měly potvrdit zlepšovaní spotřeby domácností. V EU budou také zveřejněny finální indexy nákupních manažerů ve službách.

V USA pak vyjde index ISM mimo zpracovatelský sektor, který by měl podobně jako jeho výrobní kolega potvrdit pokračující expanzi ekonomiky. Hodně sledovaný bude záznam z posledního jednání FOMC. Trh se z něj bude snažit vyvodit, jak to vypadá s načasováním zvýšení sazeb v USA. Podle našeho názoru je přes poslední slabá data z trhu práce stále možný červnový termín, i když zpoždění v případě dalších slabších dat určitě nelze vyloučit.

U kurzu dolaru k euru pokračuje konsolidace, což je po předchozím prudkém posílení dolaru logické. Předpokládáme, že v dohledné budoucnosti bude pokračovat, vyloučit nelze ani prohloubení korekce přes 1,1 v případě, že budou nadále vycházet slabší data v USA.

Americký desetiletý benchmarkový dluhopisový výnos se pohybuje mezi 1,8 a 1,9 %, což je podle našeho názoru vzhledem k blížícímu se zvyšování sazeb extrémně málo. Trh zřejmě výrazně přeceňuje zpomalení americké ekonomiky a podceňuje její sílu. Německý desetiletý benchmark se drží lehce pod 0,2 %, což je dáno primárně kvantitativním uvolňováním ECB. Předpokládáme, že v nejbližších měsících zůstane takto nízký s malým rizikem mírného růstu.

Zlato je v korekci podobně jako dolar kvůli spekulacím na oddálení zvýšení sazeb v USA. Mírné prodloužení korekce je možné. Cena ropy Brent se stabilizovala, WTI se vrátila nad 50 USD za barel. Po období stabilizace čekáme ve druhém pololetí postupný přechod k růstu cen.

V České republice budou tento týden zveřejněny všechny klíčové měsíční makroekonomické ukazatele. Mezi ty nejsledovanější bude patřit ve čtvrtek březnová inflace, která by měla zaznamenat mírné zvýšení (v únoru 0,1 %) i díky mírnějšímu poklesu cen pohonných hmot. V případě v pátek zveřejněného únorového vývoje v průmyslu lze počítat i přes vysokou srovnávací základnu z roku 2014 s pokračující asi 5% expanzí. Pokles březnového podílu nezaměstnaných osob blíže k 7% hranici (7,5 % v únoru) bude výhradně v režii pozitivních sezónních vlivů.

Z hlediska situace na trzích není důvod v následujících týdnech očekávat výraznější veletoče na trhu s korunou. V případě jejího kurzu vůči euru by měly v blízké době převažovat tendence k jejímu pozvolnému posilování, které však bude během nadcházejících měsíců tlumit rychlejší dynamika importů zboží z titulu silnějšího růstu domácí poptávky. Podobně lze počítat s pokračujícím tlakem ve prospěch mírného poklesu výnosů českých 10letých vládních bondů (aktuálně 0,43 %), které by měly nadále odrážet tendence k nízkým výnosům německých benchmarků v důsledku pokračující nákupní aktivity ze strany ECB.

Ekonomický kalendář na týden od 6. dubna 2015 Ekonomický kalendář na týden od 6. dubna 2015
08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika