Mýtus, kterého se nelze zbavit: Peníze čekající mimo trh
|

Mýtus, kterého se nelze zbavit: Peníze čekající mimo trh

Finanční média při poklesu trhů píší, že investoři akcie ve velkém prodávají, a při růstu zase uvádějí, že obchodníci masivně nakupují. Vypadá to logicky, je ale potřeba vědět, že je to zjednodušený popis toho, jak trhy fungují.

Investování Ponaučení pro investory

Trhy jsou založeny na principu nabídky a poptávky. Každé aktivum musí mít vždy jednoho konkrétního majitele. A právě zde narážíme na zásadní problém. Pokud pokles finančních trhů vysvětlujeme tím, že investoři akcie prodávají, měla by se nám okamžitě vrátit námitka, že je ve stejnou chvíli na druhé straně jiní obchodníci zase kupují. Správně bychom tedy měli pokles vysvětlovat tak, že počet prodejních příkazů převyšuje počet nákupních objednávek, a prodávající jsou proto ochotni jít s cenou dolů.

Uvědomme si navíc, že i peníze jsou aktivum. To, že má někdo na účtu v bance nebo u brokera milion korun, neznamená nic jiného, než že je konzervativním investorem, který držením hotovosti vyjadřuje důvěru ve finanční systém, jenž jej obklopuje.

Je tedy odvážné tvrdit, že před burzami přešlapují investoři s taškami plnými peněz, kteří čekají na vhodnou příležitost, aby nastoupili do rozjíždějícího se vlaku. Investoři se ve dveřích burz spíše obrazně řečeno míjejí, takže jakmile jeden přijde, jiný odejde. Jinými slovy, když jeden investor "prodá" hotovost a koupí akcie, jiný udělá přesný opak. Technicky tak dochází pouze ke swapu dvou typů aktiv.

Stejně jako jsou na vedlejší akciové koleji připravené miliony a miliardy dolarů na vstup na trh, jsou v přijíždějícím vlaku nachystané obří balíky peněz na vyložení.

Zdroj: Orcam Financial Group
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice