Ekonomika a investice: Pět velkých témat druhého pololetí
|

Ekonomika a investice: Pět velkých témat druhého pololetí

První pololetí 2015 je téměř za námi a S&P 500 se horko těžko snaží uchránit na akcie nepříliš vysokou výkonnost kolem 3 %. Minulost nám toho ale mnoho neprozradí, jen málokdy se totiž opakuje. Proto se před druhou polovinou roku vyplatí oprášit křišťálovou kouli a podívat se, co nás čeká a nemine.

Světová ekonomika Investiční tipy Výhled na rok 2015 Akciový trh

Trh v posledních měsících zamířil na jih vlivem negativních zpráv o zpomalující ekonomice Číny a obav ze zhoršení růstu v USA. Byly ale i důvody k optimismu - přicházela dobrá data z amerického pracovního trhu a levnější ceny energií pomohly peněženkám spotřebitelů.

Po trzích nechtějte záruky. Dokonce i prognostici s těmi nejlepšími úmysly se mohou šeredně mýlit. Nějaké to riziko se však vyplatí podstoupit a kromě zhodnocení uplynulého půlroku je potřeba se podívat dopředu.

1. Silný zbytek roku po slabých datech z americké ekonomiky ze začátku roku

Rok odstartoval katastrofálním údajem o poklesu amerického HDP. Data byla příležitostí k mediálnímu zviditelnění se pro známé pesimisty. Optimisté to ale vidí jinak - první pololetí mohlo být zklamáním, v tom druhém se ale pravděpodobně bude moci slavit zrychlení růstu.

Detailní údaje z prvních měsíců neukazují na pokles aktivity, pouze na její zpomalení. Důkazem je i velmi pomalá tvorba zásob v prvním čtvrtletí. Podobný vývoj byl v prvním čtvrtletí 2014, kdy HDP klesl o 2,9 %, nejvíce za pět let. Nakonec byl ale propad revidován na 2,1 % a následoval rychlý růst o 4,6 % ve druhém čtvrtletí.

Goldman Sachs nedávno revidovala celoroční výhled růstu amerického HDP a očekává 3% tempo v druhé polovině roku. Také Merrill Lynch revidovala svůj výhled z 2,3% růstu na 2,9 %. Naproti tomu Světová banka zůstává opatrnější (nedávno revidovala níže předpověď amerického hospodářského růstu, stále ale počítá s 2,7% tempem v roce 2015). Jak vidí situaci Fed, je patrné z následujících grafů.

Predikce Fedu

2. Výnosy 10letých státních dluhopisů USA neskončí letos nad 2,5 %

Ekonomická aktivita je ostře sledována Fedem, který podle ní nastavuje měnovou politiku. Ekonomika stále není dostatečně silná na to, aby centrální banka mohla začít zvyšovat sazby. Proto se také očekávání zvyšování sazeb posunulo z poloviny roku na září jako nejbližší termín. Členové FOMC nyní předpovídají sazby Fedu pro konec roku 2015 kolem 0,5 % nebo níže. Loni v prosinci ještě většina (9 ze 17) očekávala pro letošní rok sazby na 1 %.

Porovnání grafu Dot Plot Fedu březen 2015 vs. prosinec 2014

Červnový takzvaný dot plot:

Nastavení měnové politiky: Graf Dot Plot Fedu červen 2015

Téměř každý, kdo se snažil předpovídat vývoj trhů během posledního desetiletí, byl mimo. Průměrná předpověď sazeb byla o 60 bazických bodů vyšší než pozdější realita. Konsenzuální predikce pro sazby jsou nyní na 50 bazických bodech, z čehož vyplývá, že je klidně možné, že zůstanou beze změny do roku 2016. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA již krátce narostly na 2,5 %, nelze ale očekávat agresivní utahování měnové politiky ani to, že by výnosy zůstaly nad 2,5 % delší dobu.

Aktuální 10leté výnosy a predikce pro 10leté výnosy z čtvrtletního Survey of Professional Forecasters Fedu

3. Evropa se nezhroutí

Řecká krize si v prvním pololetí opět vzala důležité slovo. Obavy z rozpadu eurozóny kvůli krachu nepříliš významné ekonomiky jsou ale značně nafouknuté. Hlavní překážkou pro Grexit je neochota Řeků opustit eurozónu. I kdyby nakonec ke krachu došlo, není řecká ekonomika podle dat MMF ani mezi největšími čtyřiceti. A navíc, když krachovala Argentina, dvakrát větší hospodářství, také se nekonal žádný "konec západu".

Vzhledem k zapojení Řecka do evropských struktur je jeho krize pro eurozónu sice oříšek, ale většina politického hašteření evropských států od Řecka přes Německo po Spojené království je spíše politická póza. Novináři mají o čem psát, Řecko a eurozóna ale každopádně přežijí (ať spolu, nebo zvlášť) a bude se řešit zase něco jiného.

Řecký dluh

4. Čína

Zatímco ze západu nepřicházejí velké hrozby, jedna velká se formuje na východě. Čína je časovaná bomba z mnoha důvodů. Tamní akcie zažily masivní rally díky nadějím, že stimulace popožene ekonomiku. V důsledku toho došlo k nákupní mánii, která nafoukla obrovskou bublinu. Čínské technologické akcie se obchodují průměrně za více než 220násobek projektovaných zisků. Významně také narostl takzvaný margin debt s tím, jak si čínští investoři půjčují na "bezpečné investice" do akcií. Firmy hladové po kapitálu vyvolaly vlnu IPO, která na trh dostala od ledna 2014 225 nových titulů s průměrným výkonem 400 % od první chvíle, kdy se začaly obchodovat na burze. Firmám s takzvaně "áčkovými" akciemi na burzách v Šanghaji a Šenzenu mají růst zisky nejméně za poslední tři roky a finanční sektor, bojující se špatnými dluhy, je jen jednou z dalších velkých brzd.

Když k tomu připočteme všeobecnou nedůvěryhodnost a neprůhlednost čínské vlády, těžko usuzovat, že to může skončit dobře. Krátkodobě se Čína katastrofě vyhnout může. Její centrální banka snížila sazby již třikrát v posledních šesti měsících a spouští podporu lokálních vlád ve věci restrukturalizace bilionových dluhů. Párty ale nemůže trvat věčně. Do konce roku by se mělo prostředí normalizovat a čínské akcie zařadit zpátečku (a s nimi investoři, kteří je drží).

Shanghai Composite

5. S portfoliem držte kurz s důrazem na dlouhodobý růst

Volatilita je v letošním roce nízká a historie ukazuje, že velký pokles v takovémto prostředí není příliš častý. Byly tu podobné trhy, kdy došlo k dočasným hlubokým poklesům (jako v roce 2001), trh se ale zpravidla rychle zotavil. V historii byste nenašli mnoho poklesových roků. Dokazuje to graf z dílny JPMorgan, do něhož byly zachyceny nejhorší dočasné propady indexu S&P 500 v každém ze sledovaných let a výnos za celý rok vyplývající ze závěrečných hodnot k 31. prosinci.

Akciové rally nekončí kvůli tomu, že trvají léta a zkrátka přišel jejich čas. Býčí trh může trvat třeba 13 let, jako ten od roku 1987 do roku 2000. Bylo to 4 494 dní, během nichž index S&P 500 zhodnotil o 585 %. Není na škodu o dalším vývoji na trhu pochybovat. Lidské povaze je vlastní ptát se na to, kdy zábava skončí. Ale předpovídat konec jen na základě dlouhého trvání růstu, zejména ve světle příznivých dat? Proč si šlapat po štěstí? Wall Street je poseta těly těch, kteří se mýlili při sázce proti proudu. Nechtějte se zařadit mezi ně.

Roční výnosy a poklesy
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice