Jak šéfové firem bohatnou na něčem, co trh v posledních letech doslova miluje
|

Jak šéfové firem bohatnou na něčem, co trh v posledních letech doslova miluje

Programy zpětných odkupů a výplaty dividend jsou v USA na rekordních úrovních. Pro mnohé vrcholné manažery to znamená vyšší sumy na výplatní pásce. A to navzdory tomu, že společnosti nezvyšují tržby.

Bonusy a odměny Americké akcie

Jedenáct z patnácti nefinančních amerických společností, které za programy zpětných odkupů utratily loni nejvíce, podle dat shromážděných agenturou Bloomberg stanovuje část odměn vrcholných manažerů na základě zisku na akcii nebo celkového výnosu pro akcionáře. Tyto ukazatele rostou, když firmy rozdělují hotovost akcionářům (skrze zpětné odkupy nebo dividendy).

Rozdělování hotovosti zvyšuje platy šéfů

"Vazby systému odměn manažerů na programy odkupů a výplaty dividend mohou povzbudit manažery, aby z firem vyvedli peníze, které by jinak mohly být využity pro dlouhodobé investice," tvrdí ekonom William Lazonick. Také to zvyšuje pravděpodobnost toho, že budou manažeři placeni jen za krátkodobé výnosy, místo toho, aby pořádně řídili firmy. "Mnozí jen vytvářejí peníze bez toho, aby vytvářeli hodnotu," tvrdí Lazonick, který se zaměřuje na inovace a ekonomický rozvoj a píše o ekonomických efektech zpětných odkupů pro Harvard Business Review.

V IBM bylo téměř 40 % loňského 11,4milionového balíčku odměn pro Ginnu Romettyovou navázáno na provozní zisk na akcii. Naproti tomu Intel, Hewlett-Packard a Oracle zisky na akcii pro kalkulaci odměn managementu nevyužívaly. IBM přitom loni sklidila kritiku od analytiků a investorů za údajně přemrštěné odkupy akcií. Firma vrátila akcionářům přes 13 miliard USD, což je čtvrtá nejvyšší částka v USA. Přitom firma těžce zápasí s rozvojem cloudových služeb. Navzdory 12 čtvrtletím poklesu tržeb v řadě v 9 z nich IBM zvýšila provozní zisk, a to právě s pomocí zpětných odkupů. Letos zredukovala plánované odkupy na zhruba 6,3 miliardy USD. To je nejnižší suma za posledních 11 let.

Dobré pro akcionáře?

Vazby odměn manažerů na výkonnost jsou všeobecně považovány za pozitivní zprávu pro akcionáře, která dává vedení firem pobídku, aby se ujistili, že firma stojí na silných základech. Investoři jako Warren Buffett sáhli po zpětných odkupech ve chvíli, kdy považovali firmu za podhodnocenou. Velké penzijní fondy přivítaly tyto pobídky, například tu, kdy Walt Disney v roce 2013 změnila způsob kalkulace na výkonnost akcií vázaných odměn ředitele firmy.

"Důraz na výnos pro akcionáře vede ke korozivní zpětné vazbě mezi odměnami manažerů a korporátním chováním," tvrdí Nick Hanauer, spoluzakladatel firmy specializující se na venture kapitál Second Avenue Partners. "Pokud každý z představenstva odůvodní v podstatě jakékoli chování, které povede k vyšší ceně akcií, nezůstane na kameni kámen."

Zpětná vazba mezi platy šéfů a výplatou hotovosti investorům

Johnson & Johnson je příkladem toho, že je možné využívat zisky na akcii jako jedno z kritérií pro výpočet odměn, ale zároveň zastropovat dopad zpětných odkupů na velikost odměn manažerů. Výrobce léků vyloučil akciové odkupy, stejně jako ostatní jednorázové položky, z metodiky pro výpočet platů, pokud firma zvýší zisk na akcii o více než 1 %.

Mezi další technologické společnosti, které využívají zisky na akcii ke kalkulaci platu manažerů, patří Cisco Systems a Xerox. Obě firmy v posledních letech zaznamenaly poklesy tržeb. Odstupující šéf Cisco Systems John Chambers, který dostal v roce končícím červnem 2014 odměny 16,5 milionu USD, byl taktéž odměňován za zvýšení výnosu pro akcionáře (od roku 2012).

Loňský fiskální rok Chambers rozdělil na akciových zpětných odkupech osmou největší sumu mezi americkými nefinančními institucemi. Tržby přitom ve sledovaném období klesly o 3 %, což byl první pokles od finanční krize. "Náš systém odměn neodporuje dlouhodobým zájmům akcionářů," tvrdí Andrea Duffy, mluvčí Cisco Systems.

Sean Collins, mluvčí Xeroxu, říká, že je zisk na akcii (EPS) hlavním komponentem kalkulace P/E, který je všeobecně využívaný k oceňování akcií. "Růst EPS je důležitým ukazatelem výkonnosti managementu, protože ukazuje ziskovost, kterou generujeme pro každého z akcionářů," říká Collins.

Loňským zpětným odkupům dominuje Apple. Společnost za ně utratila 45 miliard USD. Aktivistický investor Carl Icahn management vyzýval k distribuci ještě větší sumy hotovosti akcionářům. Tento hlasitý miliardář potvrdil sázku na větší zpětné odkupy i pro tento rok, i když vyvstala debata ohledně toho, zda má firma dost nových inovativních produktů, aby povzbudila růst tržeb. Apple vyplatil loni kolem 11,1 miliardy USD na dividendách, zatímco na vývoj a výzkum a kapitálové výdaje směřovalo 16 miliard USD.

Apple sice nevyužívá EPS ke kalkulaci platu Tima Cooka, firma ale změnila kritéria ohodnocování svého ředitele, když firmu přebíral v roce 2011. Po této změně byla část na akcie navázané složky platu podmíněná tím, zda budou splněny cíle výnosu pro akcionáře. Vykázaný plat Cooka dosáhl ve fiskálním roce 2014 9,2 milionu USD. Podle reportu Applu šlo o rok, kdy se zvýšily jak tržby, tak čistý příjem o 7 %.

Případ Disney

Akcionáři Disney včetně California State Teachers' Retirement System protestovali proti odměnám ředitele Igera za rok 2012. Světově největší zábavní společnost změnila systém odměňování postavený na výkonnosti akcií, aby zahrnula EPS do kalkulace. V důsledku toho je polovina odměn navázaných na akciovou výkonnost nyní založena na plnění cíle výnosnosti pro akcionáře ve vztahu k indexu S&P 500, zbytek je napojen na EPS ve vztahu k indexu S&P 500.

Program měl poskytnout pobídky pro tvorbu dlouhodobé hodnoty pro akcionáře, uvedla společnost Disney v reportu v roce 2013. Zveřejněný plat Igera dosáhl loni 46,5 milionu USD. Disney vydala minulý rok 6,5 miliardy USD na odkupy akcií a více než 1,5 miliardy USD na dividendu. Mezitím vzrostly tržby o 8 % a čistý příjem o 22 %.

"Kapitálová alokační strategie je navržena tak, aby vytvářela růstové příležitosti prostřednictvím investování do existujících firem nebo skrze akvizice a navracela přebytečnou hotovost akcionářům zpětnými odkupy a výplatami dividend," napsal mluvčí Disney David Jefferson. "Tento vyvážený přístup vedl k hvězdným finančním výsledkům a vytvořil významnou hodnotu pro akcionáře." Podle informací od Jeffersona je 92 % Igerových odměn vázaných na akciovou výkonnost.

Průměrné odměny manažerů 350 největších amerických firem na základě výše jejich tržeb podle dat Economic Policy Institute loni vystoupaly na 16,3 milionu USD. Číslo se zvedlo z 15,7 milionu USD v roce 2013. V roce 2014 nefinanční firmy vrátily akcionářům téměř 1 bilion USD skrze odkupy akcií a dividendy. Jako podíl na HDP je to jeden z nejlepších roků pro odkupy vůbec.

Ne všichni se radují

Laurence D. Fink z BlackRock nedávno rozeslal dopis šéfům firem z indexu S&P 500 s žádostí, aby odolávali výplatám hotovosti akcionářům, pokud to ohrožuje dlouhodobé příležitosti. "Korporátní lídři nemají být loajální ke každému investorovi nebo traderovi, který právě vlastní akcie firmy, měli by odvádět službu především společnosti a jejím dlouhodobým vlastníkům," napsal Fink v dubnovém dopise.

Zohlednění zisku na akcii či celkového výnosu pro akcionáře do kritérií pro odměny managementu je u 15 společností, které utratily loni za zpětné odkupy nejvíce, nadprůměrné. Podle průzkumu Towers Watson byly jeden nebo oba ukazatele zahrnuty v méně než polovině plánů krátkodobých odměn u společností z žebříčku Fortune 500.

"Během býčího trendu akcionáři nevěnují dostatečnou pozornost tomu, které zpětné odkupy a dividendy mohou znamenat zvýšení platů ředitelů," tvrdí Robert Barbetti, šéf oddělení platového poradenství v JPMorgan Private Bank. "Představenstva a komise, které mají na starosti odměny, by mohly velmi obezřetně zvažovat plány pobídek a cílů, které fungují dlouhodobě," domnívá se Carol Bowie z Institutional Shareholder Services. "Investoři by si měli pokládat důležitou otázku: Zvyšuje využití EPS - a jeho potenciální zkreslení - kompenzační balíčky a výplaty, které nevedou k růstu dlouhodobé hodnoty?"

Zdroj: Bloomberg
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
před 17 minutami

Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti nedařilo

Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 5,7 procenta na 76,3 milionu franků...
Švýcarsko Výsledková sezóna
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
před 28 minutami

Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským automobilkám

Asijské akciové trhy se v úterý na směru neshodly. Investoři se nyní nepouštějí do výraznějšího rizika před výsledkem...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady
před 44 minutami

Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady

Nizozemský výrobce barev a nátěrů Akzo Nobel ve druhém čtvrtletí hospodařil s provozním ziskem bez zahrnutí...
Nizozemsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
před hodinou

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116 bodů ze 115,2 bodu (odhad: 114,9 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v červenci nečekaně stoupla. Index podnikatelského klimatu Ifo se zvýšil na 116 bodů z...
Německo Index Ifo
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
před hodinou

Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou

Důkazy, že firma Volkswagen spolupracovala s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé listiny vlastních...
Volkswagen Evropské akcie Latinská Amerika
Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo
před hodinou

Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo

Americký výrobce módních doplňků Michael Kors Holdings převezme za 896 milionů liber britského výrobce luxusní obuvi...
Móda a design Americké akcie Fúze a akvizice
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
08:05

Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28 milionů USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé...
CME CETV CME (USA)
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
07:00

Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %

Americké internetové společnosti Alphabet, která vlastní vyhledávač Google, klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 28 % na...
Alphabet (Google) Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení
Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny
včera v 20:52

Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny

Mezinárodní měnový fond by se za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Mohlo by k tomu dojít, pokud bude...
Mezinárodní měnový fond Čína
WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi
včera v 19:38

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního...
Světová ekonomika Donald Trump Mezinárodní obchod
Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur
včera v 18:44

Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur

Členské země eurozóny díky nízkým úrokovým sazbám ušetřily od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 téměř...
Eurozóna Úrokové sazby
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
včera v 17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
včera v 17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
včera v 16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy