Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví
|

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

Výsledkovou sezónu za druhé čtvrtletí na pražské burze odstartovala jako tradičně s mírným předstihem petrochemická společnost Unipetrol. Její čísla za druhý kvartál byla rekordní. S čím před investory podle analytiků předstoupí ostatní firmy z pražského parketu a jaké byly výsledky, které již firmy zveřejnily?

Investiční doporučení Pražská burza Akcie ČR Výsledková sezóna Analytici ČS

Unipetrol čísla jako první firma na pražské burze reportoval ve čtvrtek 23. července. Poslední červencová středa bude patřit telekomunikační firmě O2 Czech Republic a mediální Central European Media Enterprises (CME). V prvním srpnovém týdnu čísla zveřejní zástupci bankovního sektoru na pražské burze, tedy Komerční banka a Erste Group Bank. ČEZ čísla za druhý kvartál vykáže 11. srpna. V druhé polovině srpna výsledky přidají tabáková firma Philip Morris ČR, těžební firma NWR nebo likérka Stock Spirits. Na konci srpna před investory s čísly předstoupí pojišťovna Vienna Insurance Group (VIG), Pivovary Lobkowicz, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, sázková kancelář Fortuna a majitel solárních parků E4U. V polovině září pak čísla za prvních devět měsíců svého finančního roku odtajní slovenský správce sportovních areálů Tatry Mountain Resorts.

Kalendář zveřejňování hospodářských výsledků firem na pražské burze za 2Q2015

Přehled doporučení na české akcie od Erste a ČS (k 28. 7. 2015)

Přehled valuací a investičních doporučení na české akcie

Co analytici čekají od jednotlivých firem a jaké výsledky již byly zveřejněny?

Unipetrol (23. července)

Jak to dopadlo:

O2 Czech Republic (29. července)

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic hospodářské výsledky zveřejní poprvé od nedávného štěpení na mobilního operátora O2 (včetně slovenské telekomunikační infrastruktury) a provozovatele českých datových center a správce telekomunikační infrastruktury CETIN. Analytik Petr Bártek z ČS upozornil, že je poměrně složité odhadovat, jaká budou zveřejněná čísla, jelikož pro ně neexistuje porovnatelný základ. Vysoce pravděpodobné podle něj nicméně je, že zisk EBITDA samotného operátora pokračoval v meziročním růstu dvouciferným tempem (v 1Q firmě zisk EBITDA meziročně stoupl o 26 %), a to zejména díky dalším úsporám nákladů. Na úrovni tržeb by již samotný operátor O2 měl za letošní druhé čtvrtletí vykázat výsledek 8,972 miliardy korun, zisk EBITDA 2,383 miliardy korun, zisk EBIT 1,359 miliardy korun a čistý zisk 1,053 miliardy korun. Růst tržeb by měl být výrazný zejména na Slovensku (odhad: +15 % meziročně).

O2 Czech Republic - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015

Jak to dopadlo:

CME (29. července)

Analytik Václav Kmínek očekává, že budou výsledky firmy negativně ovlivněny silným americkým dolarem (proti regionálním měnám dolar během druhého čtvrtletí posílil o 18-20 %). Bez zahrnutí vlivu kurzových výkyvů Kmínek čeká pokračující ožívání byznysu podniku v České republice a na Slovensku, zejména pak právě na slovenském trhu, kde firma registrovala další vracející se inzerenty. Čisté tržby společnosti by měly meziročně vlivem silného dolaru klesnout o 11 % na 182,4 milionu dolarů. Zisk OIBDA by měl firmě proti 2Q2014 naopak o téměř 11 % vzrůst na 46,1 milionu dolarů, zisk EBIT by měl vyskočit téměř o 55 % na 34,9 milionu dolarů. Kmínek za 2Q2015 čeká čistou ztrátu 4,6 milionu dolarů, což by ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce implikovalo snížení ztráty o 91,2 % z 52,5 milionu dolarů.

CME - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015

Jak to dopadlo:

Komerční banka (5. srpna)

Výsledky Komerční banky za druhé čtvrtletí by dle Thomase Ungera měly být meziročně mírně lepší. Na úrovni čistého zisku analytik čeká meziroční zlepšení výsledku o 3,6 % na 3,423 miliardy korun. Čistý úrokový příjem banky by měl dosáhnout 5,158 miliardy korun (meziročně +1 %). Celkové výnosy by bance měly stoupnout pouze nepatrně na 7,487 miliardy korun ze 7,461 miliardy korun. Zisk před zdaněním by měl stoupnout o 5 % na 4,258 miliardy korun. Unger tak čeká, že se nebude opakovat výrazné meziroční zlepšení výsledků, které bylo patrné v prvním čtvrtletí, potvrzuje však, že čísla stále budou mírně lepší než před rokem. Mírnější růst výnosů i tržeb by měl být způsoben extrémně nízkými provizemi a také tlakem na snižování poplatků. Příznivě by naopak na výsledky banky měl působit stále velký zájem nejen o hypotéky, ale i jiné typy úvěrových produktů.

Komerční banka - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015

Jak to dopadlo:

Erste Group Bank (7. srpna)

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank by podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg měla za druhé čtvrtletí vykázat upravený zisk na akcii 0,527 eura při výnosech 1,67 miliardy eur. Na úrovni upraveného čistého zisku by skupina měla za druhý kvartál vykázat výsledek 233,67 milionu eur. V loňském druhém čtvrtletí Erste Group hospodařila s čistou ztrátou 1,03 miliardy eur a provozním ziskem 798 milionů eur. Čisté úrokové výnosy ve 2Q2014 činily 1,12 miliardy eur.

Erste Group Bank - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015

Jak to dopadlo:

ČEZ (11. srpna)

Energetická firma ČEZ, jejíž výsledky jsou považovány za pomyslný vrchol české výsledkové sezóny, by měla za druhý kvartál vykázat meziročně horší čísla na úrovni tržeb i zisku. Tržby by podniku měly proti 2Q2014 klesnout o 4,7 % na 46,28 miliardy korun, zisk EBITDA by měl být nižší o 11,1 %, zisk EBIT by měl klesnout o 2,9 % a upravený čistý zisk by měl spadnout o 30,1 % na 6,58 miliardy korun. Výsledky by měly podle Bártka negativně ovlivnit meziročně nižší ceny elektrické energie, mírně nižší výroba elektřiny (z důvodu prodeje elektrárny Chvaletice) a také jednorázové položky v celkovém objemu 500 milionů korun. Nižší produkci měla ve 2Q Jaderná elektrárna Temelín (meziročně -9 %). Důležité podle Bártka bude, jak se firma vyjádří k výhledu pro zbytek letošního roku. Mohla by prý výhled snížit kvůli neplánované odstávce části výroby v Temelíně. Analytik nicméně upozorňuje, že by případnou nižší výrobu za celý rok mohly vyrovnat další úspory či případné rozhodnutí ohledně vrácení daně z emisních povolenek, díky němuž by firma mohla získat téměř 10 korun na akcii. Dění kolem možného vrácení daně se podle Bártka pro ČEZ zatím vyvíjí příznivě. Pozorně budou investoři sledovat též případná vyjádření managementu firmy k možnosti akvizice německých elektráren a dolů nabízených k prodeji švédskou skupinou Vattenfall. Proces prodeje aktiv nicméně dosud nezačal, takže by i jeho případné dokončení bylo až záležitostí budoucnosti.

ČEZ - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015

Jak to dopadlo:

Philip Morris ČR (19. srpna)

Trh s tabákovými výrobky by se měl v České republice v prvním pololetí proti stejnému období v loňském roce mírně zmenšit, a to zejména kvůli růstu cen tabákových výrobků způsobenému zvýšením spotřební daně. Na Slovensku by velikost trhu měla zůstat víceméně beze změn proti 1H2014. Tržby za prvních šest měsíců roku by se podniku měly meziročně snížit o 18 % na 5,248 miliardy korun, podle Kmínka ale nejsou čísla srovnatelná, a to kvůli změně provozního modelu, kdy již společnost od začátku letošního roku funguje pouze jako poskytovatel výrobních služeb. Zisk EBITDA by měl firmě stoupnout o 8,2 % na 1,641 miliardy korun a zisk EBIT by se měl za prvních šest měsíců roku zvýšit o 9,4 % na 1,419 miliardy korun. Čistý zisk by pak měl dosáhnout 1,147 miliardy korun, což implikuje meziroční zlepšení o 9,2 %.

Philip Morris ČR - odhad hospodářských výsledků za 1H2015

Jak to dopadlo:

NWR (20. srpna)

Uhelná společnost NWR již oznámila produkci a realizované prodejní ceny uhlí za druhé čtvrtletí. Firma 13. července uvedla, že jí produkce za druhý kvartál vzrostla na 1,83 milionu tun z 1,78 milionu tun v prvním čtvrtletí. Realizovaná cena koksovatelného uhlí byla 95 eur za tunu a společnost ho prodala 1,08 milionu tun. Naopak realizovaná cena energetického uhlí klesla na 49 eur za tunu z 56 eur v předchozím čtvrtletí a společnost ho prodala 685 tisíc tun. Finanční výsledky za 2Q by měly být podle Bártka nadále slabé, meziročně nicméně lepší. Zisk EBITDA by měl firmě vzrůst o 4 % na 7,4 milionu eur, záporný výsledek ukazatele EBIT by se měl zlepšit o 76,8 % na -3,6 milionu eur a čistá ztráta firmy by se měla snížit na 14,8 milionu eur z 30,2 milionu eur. Tržby by se společnosti měly meziročně snížit o 13,3 % na 150,7 milionu eur ze 173,8 milionu eur, mezikvartálně by však měly o 11,4 % vzrůst. Peněžní prostředky a ekvivalenty by firmě měly klesnout na 80 milionů eur.

NWR - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015

Jak to dopadlo:

Stock Spirits (20. srpna)

Likérka Stock Spirits nadále upozorňuje, že budou její výsledky kvůli komplikované situaci na polském trhu slabší. Meziročně by nicméně čísla za první pololetí měla vyznít pozitivně, a to zejména díky efektu nízké srovnávací základny z loňského roku. Tržby by firmě měly vzrůst o necelé procento na 139 milionů eur, zisk EBITDA by se měl zvýšit taktéž o necelé procento na 28,4 milionu eur a zisk EBIT by měl stoupnout o 1,1 % na 23 milionů eur. Čistý zisk by měl firmě v 1H meziročně klesnout o 17,9 % na 13,8 milionu eur, při vyloučení vlivu jednorázových účetních operací by nicméně měl být meziročně nižší jen o 0,6 %.

Stock Spirits - odhad hospodářských výsledků za 1H2015

Jak to dopadlo:

Vienna Insurance Group (25. srpna)

Rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group (VIG), která je v ČR vlastníkem Kooperativa pojišťovny, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny, by podle analytiků dotázaných agenturou Bloomberg měla za prvních šest měsíců roku vykázat upravený zisk na akcii 1,71 eura při tržbách 5,08 miliardy eur. Upravený čistý zisk skupiny by měl dosáhnout 226,5 milionu eur. Za loňské první pololetí firma vykázala zisk před zdaněním 290 milionů eur. Hrubé předepsané pojistné dosáhlo 5 miliard eur a čistý zisk činil 213,5 milionu eur.

Vienna Insurance Group - odhad hospodářských výsledků za 1H2015

Jak to dopadlo:

Pivovary Lobkowicz Group (27. srpna)

Pivovarnická skupina Lobkowicz podle analytika J&T Banky Milana Lávičky vykáže za letošní první pololetí meziroční růst tržeb o 1,5 % na 587 milionů korun. Očištěný zisk EBITDA by ale skupině měl proti loňském prvnímu pololetí klesnout o 2,6 % na 118 milionů korun a EBITDA marže by se měla snížit na 20,1 % z 21 %. Na úrovni čistého zisku by se skupina měla přehoupnout ze záporného výsledku 26 milionů korun do plusových 20 milionů Kč, a to díky poklesu finančních nákladů po splacení akcionářských úvěrů z výnosu IPO v polovině minulého roku. Náklady by podle Lávičky měly skupině klesnout o více než pět procent. Ačkoli by měly být zisk a marže EBITDA meziročně mírně nižší, Lávička zdůrazňuje, že po velmi slabém druhém pololetí 2014 by měly oba ukazatele investory uklidnit. "Samotná čísla by podle našeho názoru měla být spíše nevýrazná bez jakéhokoli negativního či pozitivního dopadu na akcie. Zajímavější bude sledovat případné komentáře k akvizici majoritního podílu ze strany generálního ředitele Zdeňka Radila," říká Lávička.

Pivovary Lobkowicz Group - odhad hospodářských výsledků za 1H2015

Jak to dopadlo:

Pegas Nonwovens (27. srpna)

Výsledky výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens by dle Bártka měly být při meziročním srovnání smíšené. Tržby firmy by se měly zvýšit o 12,1 % na 58,9 milionu eur, zatímco čistý zisk by měl spadnout o 57,2 % na 2,1 milionu eur a zisk EBITDA by měl firmě klesnout o 4,7 % na 9,4 milionu eur. Pokles zisku EBITDA by ale měl být způsoben především přeceněním opcí managementu. EBITDA zisk očištěný o tyto vlivy by měl naopak meziročně o 12 % vzrůst. Bártek předpovídá, že se produkce firmy meziročně zvýší o 4-5 %, a to díky optimalizaci provozu výrobní linky v Egyptě a lepším prodejům poté, co se společnost musela v průběhu loňského roku předzásobit. Ceny polypropylenu by měly mezikvartálně vzrůst o 27 %, což bude druhý faktor, který bude mít na výsledky nepříznivý vliv. Dále Bártek upozornil na nedávné vydání dluhopisů v hodnotě zhruba 100 milionů eur, které by mohly sloužit mimo jiné jako zdroj financí pro zvažovaný zpětný odkup akcií. Právě případná vyjádření managementu firmy ke zpětnému odkupu akcií Pegasu budou investory zajímat zřejmě nejvíce.

Pegas Nonwovens - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015

Jak to dopadlo:

Fortuna Entertainment Group (27. srpna)

Fortuna by podle Kmínka měla vykázat výrazný růst objemu on-line sázek na Slovensku, a to díky zrušení manipulačního poplatku, k němuž společnost přistoupila kvůli stejnému kroku konkurence. Na druhou stranu však analytik upozorňuje, že zrušení tohoto poplatku bude mít negativní vliv na marže firmy. Dále upozorňuje, že čísla konkurence naznačují, že výsledky sportovních utkání v uplynulém čtvrtletí nahrávaly spíše sázkařům než sázkovým kancelářím. Marže hrubých výher by tak měla podle analytika meziročně klesnout o 2,2 procentního bodu na 16 % (v 1Q byla 16,6 %). Dobré by měly být výsledky z prodeje výherních losů. Přijaté sázky by měly dosáhnout 201,7 milionu eur, hrubé výhry by měly být 33,7 milionu eur a zisk EBITDA 3,4 milionu eur. Objem přijatých sázek by se tak měl meziročně zvýšit zhruba o pětinu, hrubé výhry asi o 6 %. Zisk EBITDA by se měl naopak propadnout asi o 40 %, podle Kmínka kvůli silné základně z loňského roku. Analytik také zdůraznil, že se trh bude soustředit zejména na případné komentáře společnosti ohledně kapitálových výdajů (CAPEX) souvisejících s rozhodnutím nevyplatit dividendu a výhled pro druhou polovinu roku.

Fortuna - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015

Jak to dopadlo:

E4U (31. srpna)

Jak to dopadlo:

Zdroj: Erste Group Bank
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod