Burzovní kalendář (3. 8. - 7. 8. 2015)
|

Burzovní kalendář (3. 8. - 7. 8. 2015)

Indexy nákupních manažerů za červenec, německý průmysl a americký trh práce budou na začátku srpna ovlivňovat dění na světových trzích. Pokračuje také výsledková sezóna, která zatím především americkým akciím poskytuje pevnější půdu pod nohama. Na pražské burze oznámí své výsledky Komerční banka a Erste Group.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Kolísavé obchodování pokračovalo, nakonec ale americké akcie posílily zhruba o procento, evropský index STOXX Europe 600 přidal asi půl procenta a index pražské burzy PX zůstal na zelené nule se ziskem 0,06 %. Zastavil se propad čínských akciových trhů, pokračuje ale pokles cen komodit, které mají za sebou nejhorší měsíc za několik let. V Řecku začali zástupci věřitelů jednat s místními politiky o podmínkách třetího záchranného programu. Na dvouměsíční minimum klesl výnos německého 10letého vládního dluhopisu, totéž platí o jeho americkém ekvivalentu.

Týden byl na vyspělých akciových trzích relativně klidný. Makrodata ani centrální banky výrazněji nepřekvapily. Nejpodstatnější událostí bylo zasedání FOMC. Americká centrální banka naznačila, že je opět o něco blíže prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006. Chce ale vidět další pokrok na trhu práce a růst inflace. Data v druhé polovině týdne nejprve hrála jestřábům do karet - inflace se přiblížila 2% cíli a původní pokles HDP v 1Q2015 byl revidován na mírný růst. Nicméně v pátek byl oznámen nejnižší růst nákladů na práci v USA za více než 30 let, a tak nad zvýšením sazeb letos v září stále visí otazník.

Hospodářské výsledky firem v USA zatím překonávají nízko nastavená očekávání, což akciím poskytuje podporu. Naproti tomu v Evropě jsou data od společností relativně horší, což částečně vysvětluje i horší týdenní výkonnost evropských indexů oproti těm v USA.

Na pražské burze pokračovala výsledková sezóna zprávami dvou firem, a sice O2 Czech Republic a CME. O2 překvapila růstem EBITDA o 16 % a čistého zisku o 25 %, k čemuž jí pomohl pokles odpisů. Vytváří se tak prostor pro možné výplaty dividend, management ale dividendovou politiku nijak nekomentoval. Akcie firmy za týden posílily o více než 11 %.

CME zveřejnila výsledky celkově v souladu s očekáváními, nižší tržby byly kompenzovány lepšími maržemi, hlavně v Česku. EBITDA dosáhl necelých 47 milionů USD, přičemž management mírně zvýšil výhled celoročního zisku EBITDA. CME uzavřela týden silnější o bezmála 15 %.

Americké akcie zakončily červenec mírným pátečním poklesem, za týden…
Americké akcie neudržely počáteční zisky a mírně ztratily, zejména kvůli slabým…
Evropské akcie podaly v červenci nejlepší výkon za posledních pět…
Evropské akcie se v pátek pohybovaly kolem nuly, celý červenec pro ně však byl…
Pražská burza zakončila páteční obchodování lehce nad nulou
Index PX v pátek připsal 0,08 % na 1 031,47 bodu. Za celý týden je tak 0,06 % v…
Komoditní volný pád
Komodity mají za sebou nejhorší měsíc od září 2011. Komoditní index agentury…

Výhled

V prvním srpnovém týdnu budou pokračovat jednání Řecka s věřiteli, větší význam pro obchodování s akciemi, měnami a dluhopisy by měla mít i zveřejňovaná makrodata.

V pondělí budou nejsledovanější indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (včetně ISM v USA) a osobní spotřeba v USA. V úterý vyjde v USA statistika podnikových objednávek. Ve středu čeká trhy druhá série indexů nákupních manažerů, tentokrát za oblast služeb. Čtvrtek bude ve znamení německých průmyslových objednávek a v USA tradiční zprávy o počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. V pátek pak dopoledne může euro reagovat na německou průmyslovou produkci a maloobchodní tržby v eurozóně, odpoledne se pak pozornost investorů budou soustředit na červencová data z amerického trhu práce.

Americká makrodata v čele s těmi z pracovního trhu budou důležitá pro další nastavení očekávání ohledně zvyšování sazeb v USA. "V prohlášení po zasedání FOMC došlo k jen mírným změnám, ty jsou ale vesměs ve směru pozitivnějšího hodnocení ekonomiky, především trhu práce. Problémem tedy přestává být trh práce, jehož stav se blíží tomu, co by si Fed přál. Naopak u inflace se situace z hlediska centrální banky nezlepšuje. Preferovaný inflační ukazatel (meziroční růst jádrového PCE deflátoru) je stále hluboko pod 2% cílem a nejeví známky akcelerace," napsal analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš po zasedání FOMC. "Fedu navíc aktuálně situaci komplikuje pokles cen komodit a riziko, že by mohla slábnout čínská ekonomika. To by mohlo negativně ovlivnit růst světové ekonomiky a dále omezit již tak nízké globální inflační tlaky. Fed však v prohlášení nadále indikuje, že očekává střednědobý růst inflace k 2 %, explicitně tedy neříká, že je pro něj současný stav inflace nepřekonatelnou překážkou na cestě ke zvýšení sazeb."

"Graf indexu S&P 500 zřejmě zůstane v neutrálním nastavení, dokud se nenajde katalyzátor pro silný pohyb v jednom směru. Nejbližší rezistence je 2 135, na druhé straně pak nejbližší hladina podpory leží na úrovni 2 080 až 2 070, po ní následuje velice silný support okolo 2 040," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Indikátory jsou spíše pozitivní, ale není jisté, zda index konečně prorazí dlouhodobé rozpětí. Lze tomu ovšem přisuzovat celkem vysokou pravděpodobnost."

S&P 500 - technická analýza

Pokračuje také výsledková sezóna v zámoří i v Evropě. Své údaje za druhý kvartál a první pololetí zveřejní řada významných bank (Commerzbank, Crédit Agricole, Société Générale, ING Groep, KBC Groep, Erste Group) i jejich dcer v ČR. Zajímavá budou i čísla od některých automobilek (BMW), spotřebitelských (Adidas) nebo mediálních (Time Warner) společností.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu…

Ve středu zveřejněné hospodářské výsledky Komerční banky za druhé čtvrtletí by podle Thomase Ungera z Erste měly být meziročně mírně lepší. Na úrovni čistého zisku analytik čeká meziroční zlepšení výsledku o 3,6 % na 3,423 miliardy korun. Čistý úrokový příjem banky by měl dosáhnout 5,158 miliardy korun (meziročně +1 %). Celkové výnosy by bance měly stoupnout pouze nepatrně na 7,487 miliardy korun ze 7,461 miliardy korun. Zisk před zdaněním by měl stoupnout o 5 % na 4,258 miliardy korun.

Unger tak čeká, že se nebude opakovat výrazné meziroční zlepšení výsledků, které bylo patrné v prvním čtvrtletí, potvrzuje však, že čísla stále budou mírně lepší než před rokem. Mírnější růst výnosů i tržeb by měl být způsoben extrémně nízkými provizemi a také tlakem na snižování poplatků. Příznivě by naopak na výsledky banky měl působit stále velký zájem nejen o hypotéky, ale i jiné typy úvěrových produktů.

Komerční banka - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015

"Od Komerční banky očekáváme mírný růst čistého zisku o 1 % na 3,304 miliardy Kč. Stagnace úrokových výnosů a pokles výnosů z poplatků by měly být kompenzovány meziročně nižšími opravnými položkami. Neočekáváme výrazné překvapení a změnu trendů oproti prvnímu kvartálu," uvedl analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank oznamuje data za druhý kvartál v pátek 7. srpna. Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg by měla za druhé čtvrtletí vykázat upravený zisk na akcii 0,527 eura při výnosech 1,67 miliardy eur. Na úrovni upraveného čistého zisku by skupina měla za druhý kvartál vykázat výsledek 233,67 milionu eur. V loňském druhém čtvrtletí Erste Group hospodařila s čistou ztrátou 1,03 miliardy eur a provozním ziskem 798 milionů eur. Čisté úrokové výnosy ve 2Q2014 činily 1,12 miliardy eur.

"Investoři budou sledovat, zda Erste oznámí relativně nízké opravné položky stejně jako za první kvartál. Ty by se měly za celý rok pohybovat v rozmezí 1–1,2 miliardy eur. Výhled firmy nadále počítá s poklesem provozního zisku o zhruba 5 % a s nízkým jednociferným procentuálním růstem objemu úvěrů," doplnil Ryska.

Erste Group Bank - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015
Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za…
Výsledkovou sezónu za druhé čtvrtletí na pražské burze odstartovala jako…

Korunové investory, vývozce, dovozce i české spotřebitele bude zajímat čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Česká koruna se totiž v posledních týdnech drží těsně u hranice 27 EUR/CZK, což je hladina kurzového závazku České národní banky. Analytici neočekávají pohyb sazeb ani změnu kurzového závazku (držet případně posilující korunu poblíž 27 EUR/CZK) včetně délky tohoto závazku. Lze ovšem očekávat slovní intervence proti silné koruně.

Černá labuť na obzoru? Pět důvodů, proč koruna může posílit pod 27…
Argument ČNB, že koruna nemá důvod posilovat, je drcen makroekonomickým vývojem…
Dvouprocentní inflační cíl ČNB je mimo realitu
Česká národní banka svůj inflační cíl nastavila na dvě procenta proto, že…
Ví ještě ČNB, proč předloni intervenovala?
Česká koruna posílila těsně k 27 EUR/CZK, kde hlídkuje Česká národní banka. Pro…

O výhled na první srpnový obchodní týden jsme požádali analytika Martina Krajhanzla z České spořitelny.

Kompletní komentář analytiků z České spořitelny:

Začátek měsíce je jako obvykle plný dat, zejména z USA. Jako vždy touto dobou budou klíčové údaje z trhu práce. Tentokrát však jejich důležitost bude obzvlášť vysoká kvůli blížícímu se zvýšení sazeb v USA. Pokud budou data minimálně na očekávané úrovni, měl by trh nadále počítat se zářím jako nejpravděpodobnějším měsícem zahájení utahování měnové politiky. Slabší data by toto časování zpochybnila. Důležitost těchto dat bezprostředně implikuje možnost silné tržní reakce.

Kromě dat z trhu práce budou v USA zveřejněny ještě oba indexy ISM a data o osobních příjmech a výdajích (včetně PCE jádrového deflátoru). Také tato data budou důležitá z hlediska měnové politiky Fedu a mohou vyvolat silnou reakci trhu. V USA bude ještě zveřejněna obchodní bilance, která je zajímavá z ekonomického hlediska, ale reakci trhu lze očekávat jen sotva.

V Evropě budou nejdůležitější průmyslové objednávky a průmyslová výroba v Německu. Kromě nich budou zveřejněny finální indexy nákupních manažerů a maloobchodní tržby za eurozónu. Evropské údaje doplní obrázek kondice místních ekonomik, neměly by však mít podstatnější dopad na chování trhů.

Kurz dolaru k euru kolísá poblíž 1,1. Zvýšení šance na růst sazeb v USA díky lepší datům by mělo pomoci dolaru a naopak. Výnosy dluhopisů se jak v USA, tak v Evropě drží relativně nízko, stále si myslíme, že zejména v USA je prostor pro značný růst. Aktuálně nižší výnosy dluhopisů podporuje pokles cen komodit a z něj plynoucí nižší inflační očekávání, takže nárůst se může zpozdit. Silná data v USA by mu mohla pomoci.

Komodity jsou pod tlakem, který patrně nějako dobu přetrvá. Z globálních faktorů tento tlak podporují očekávání zvýšení sazeb v USA a obavy o čínskou ekonomiku.

Začátkem týdne bude v regionu tradičně zveřejněna pestrá paleta měsíčních makrodat. V České republice budou mezi ty nejzajímavější údaje patřit červnové maloobchodní tržby a průmyslová produkce. Červnová makrodata byla v porovnání s předchozím rokem pozitivně ovlivněna vyšším počtem pracovních dní (+1), v meziročním vyjádření tak lze jak v případě maloobchodních tržeb, tak v případě průmyslu počítat s růstem na úrovni kolem 6 %.

Nejsledovanější domácí událostí týdne bude čtvrteční zasedání České národní banky. Koruna vůči euru v uplynulém týdnu mírně oslabila nad hranici 27,10 EUR/CZK, bleskurychle se však vrátila do blízkosti 27. K jejímu opětovnému mírnému oslabení by mohlo dojít po čtvrtečním zasedání ČNB, od níž lze čekat spíše holubičí rétoriku. Lze však předpokládat, že po jakémkoli zřetelnějším oslabení bude v krátkodobém horizontu následovat návrat do blízkosti 27 korun za euro.

Ekonomický kalendář (3.-9. srpna 2015) Ekonomický kalendář (3.-9. srpna 2015)
Americká rally hnije zevnitř. Index S&P 500 prolomil trendovou linii,…
Index S&P 500 se již delší dobu převaluje v relativně úzkém obchodním pásmu.…
Bill Gross: Na trhu se hrají skořápky, manipulace s cenami je extrémní
Když hrajete skořápky, hledáte kuličku, zrnko hrášku (anglicky pea) nebo třeba…
Grafy a poučení z řecké dluhové krize: Eurofederace, nebo nic
Kořeny řecké dluhové krize sahají hodně hluboko. Dokonce by se dalo říct, že za…
před 16 minutami

MPO: Důvěra v energetický trh neexistuje, vliv státu bude růst

V Evropě v současnosti neexistuje důvěra ve volný energetický trh, do budoucna bude naopak růst vliv státu. Na úterní...
Česká republika Energetika
před 40 minutami

Davis: Imigrace do Británie bude po brexitu kopírovat ekonomiku

Až Británie opustí Evropskou unii, měla by imigrace do země růst nebo klesat podle potřeb britské ekonomiky, řekl...
Evropská unie Spojené království
Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta
před hodinou

Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta

Německý veřejný dluh se loni lehce snížil o 0,8 procenta na 2,006 bilionu eur (54,2 bilionu Kč). V úterý to oznámil...
Německo Zadlužení
12:19

Asahi si na nákup Plzeňského Prazdroje půjčí

Japonský pivovar Asahi si vezme bankovní půjčku 7,4 miliardy eur (200 miliard Kč). Chce tak financovat koupi...
Asijské akcie Česká republika Fúze a akvizice
Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com
12:00

Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový obchod Amazon.com v úterý oznámil, že koupí dubajského internetového prodejce Souq.com. částka,...
Amazon Americké akcie Internet
11:37

ČR je pro německé investory nejatraktivnější zemí regionu

Česká republika je mezi zeměmi střední a východní Evropy nejatraktivnější investiční lokalitou pro německé investory....
Česká republika Německo
Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku
11:16

Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku

Restrikce, které přijala Evropská unie v souvislosti s krizí na Ukrajině vůči některým ruským podnikům, včetně...
Evropská unie Rusko Politika
11:02

Itálie: Tržby v průmyslu v lednu meziměsíčně klesly o 3,5 %, meziročně o 1,5 % zpevnily

Italské průmyslové objednávky v lednu meziročně stouply o 8,6 % (prosinec: -0,9 %), meziměsíčně se snížily o 2,9 % ...
Itálie Průmysl Tržby
Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací
10:50

Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací

Prezident USA Donald Trump v úterý exekutivním nařízením zruší či upraví vládní regulace, jimiž jeho předchůdce...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
10:37

Italská Eni plánuje expanzi na francouzském maloobchodním trhu

Italská energetická společnost Eni plánuje letos získat milion odběratelů elektřiny na francouzském maloobchodním...
Evropské akcie Energetika Itálie
Asijské trhy v úterý převážně stouply, japonské a australské akcie zdražily o více než procento
10:15

Asijské trhy v úterý převážně stouply, japonské a australské akcie zdražily o více než procento

Asijské akciové trhy se v úterý odrazily od pondělní ztráty, když se investoři oklepali ze zklamání z neúspěchů...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb
09:51

Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb

Ruský bankovní gigant Sberbank vykázal za loňský rok rekordní zisk v přepočtu 9,5 miliardy dolarů (236 miliard Kč) a...
Banky Evropské banky Rusko
09:35

Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod

Největší britská maloobchodní společnost Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod, informuje agentura...
Spojené království Maloobchod Podvod
UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA
09:06

UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA

V tisku se objevila informace, že by UniCredit mohla prodat své aktivity v Česku a na Slovensku. Údajnými zájemci by...
Akcie ČR Fúze a akvizice UniCredit
09:03

O2 Czech Republic: Aukce kmitočtů na 5G sítě a zrušení tendru na datové schránky

Český telekomunikační úřad vypsal aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmu 3,7 GHz. Souhrnná vyvolávací cena...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou
08:55

Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou

Americké akciové indexy začaly pondělní obchodování nervózně. Pravděpodobně tomu napomohl páteční neúspěch...
Americké akcie Donald Trump Ekologie
Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii
08:05

Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii

Tabáková firma Philip Morris ČR vykázala za loňský rok meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 5,4 % na 11...
Philip Morris ČR Tabák Akcie ČR