Burzovní kalendář (3. 8. - 7. 8. 2015)
|

Burzovní kalendář (3. 8. - 7. 8. 2015)

Indexy nákupních manažerů za červenec, německý průmysl a americký trh práce budou na začátku srpna ovlivňovat dění na světových trzích. Pokračuje také výsledková sezóna, která zatím především americkým akciím poskytuje pevnější půdu pod nohama. Na pražské burze oznámí své výsledky Komerční banka a Erste Group.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Kolísavé obchodování pokračovalo, nakonec ale americké akcie posílily zhruba o procento, evropský index STOXX Europe 600 přidal asi půl procenta a index pražské burzy PX zůstal na zelené nule se ziskem 0,06 %. Zastavil se propad čínských akciových trhů, pokračuje ale pokles cen komodit, které mají za sebou nejhorší měsíc za několik let. V Řecku začali zástupci věřitelů jednat s místními politiky o podmínkách třetího záchranného programu. Na dvouměsíční minimum klesl výnos německého 10letého vládního dluhopisu, totéž platí o jeho americkém ekvivalentu.

Týden byl na vyspělých akciových trzích relativně klidný. Makrodata ani centrální banky výrazněji nepřekvapily. Nejpodstatnější událostí bylo zasedání FOMC. Americká centrální banka naznačila, že je opět o něco blíže prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006. Chce ale vidět další pokrok na trhu práce a růst inflace. Data v druhé polovině týdne nejprve hrála jestřábům do karet - inflace se přiblížila 2% cíli a původní pokles HDP v 1Q2015 byl revidován na mírný růst. Nicméně v pátek byl oznámen nejnižší růst nákladů na práci v USA za více než 30 let, a tak nad zvýšením sazeb letos v září stále visí otazník.

Hospodářské výsledky firem v USA zatím překonávají nízko nastavená očekávání, což akciím poskytuje podporu. Naproti tomu v Evropě jsou data od společností relativně horší, což částečně vysvětluje i horší týdenní výkonnost evropských indexů oproti těm v USA.

Na pražské burze pokračovala výsledková sezóna zprávami dvou firem, a sice O2 Czech Republic a CME. O2 překvapila růstem EBITDA o 16 % a čistého zisku o 25 %, k čemuž jí pomohl pokles odpisů. Vytváří se tak prostor pro možné výplaty dividend, management ale dividendovou politiku nijak nekomentoval. Akcie firmy za týden posílily o více než 11 %.

CME zveřejnila výsledky celkově v souladu s očekáváními, nižší tržby byly kompenzovány lepšími maržemi, hlavně v Česku. EBITDA dosáhl necelých 47 milionů USD, přičemž management mírně zvýšil výhled celoročního zisku EBITDA. CME uzavřela týden silnější o bezmála 15 %.

Americké akcie zakončily červenec mírným pátečním poklesem, za týden ale připsaly okolo procenta
Americké akcie neudržely počáteční zisky a mírně ztratily, zejména kvůli slabým hospodářským výsledkům předních energetických společností. Výraznějšímu propadu zabránila zpráva o překvapivě pomalém růstu mzdových nákladů v USA, která signalizovala, že by americká centrální banka nemusela spěchat se zvyšováním úrokových sazeb. Na devizových trzích klesal dolar.
Evropské akcie podaly v červenci nejlepší výkon za posledních pět měsíců
Evropské akcie se v pátek pohybovaly kolem nuly, celý červenec pro ně však byl nejlepším měsícem od února letošního roku.
Pražská burza zakončila páteční obchodování lehce nad nulou
Index PX v pátek připsal 0,08 % na 1 031,47 bodu. Za celý týden je tak 0,06 % v plusu a za celý červenec připsal 4,5 %.
Komoditní volný pád
Komodity mají za sebou nejhorší měsíc od září 2011. Komoditní index agentury Bloomberg klesl o 10 %. Jaké faktory za tím stojí?

Výhled

V prvním srpnovém týdnu budou pokračovat jednání Řecka s věřiteli, větší význam pro obchodování s akciemi, měnami a dluhopisy by měla mít i zveřejňovaná makrodata.

V pondělí budou nejsledovanější indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (včetně ISM v USA) a osobní spotřeba v USA. V úterý vyjde v USA statistika podnikových objednávek. Ve středu čeká trhy druhá série indexů nákupních manažerů, tentokrát za oblast služeb. Čtvrtek bude ve znamení německých průmyslových objednávek a v USA tradiční zprávy o počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. V pátek pak dopoledne může euro reagovat na německou průmyslovou produkci a maloobchodní tržby v eurozóně, odpoledne se pak pozornost investorů budou soustředit na červencová data z amerického trhu práce.

Americká makrodata v čele s těmi z pracovního trhu budou důležitá pro další nastavení očekávání ohledně zvyšování sazeb v USA. "V prohlášení po zasedání FOMC došlo k jen mírným změnám, ty jsou ale vesměs ve směru pozitivnějšího hodnocení ekonomiky, především trhu práce. Problémem tedy přestává být trh práce, jehož stav se blíží tomu, co by si Fed přál. Naopak u inflace se situace z hlediska centrální banky nezlepšuje. Preferovaný inflační ukazatel (meziroční růst jádrového PCE deflátoru) je stále hluboko pod 2% cílem a nejeví známky akcelerace," napsal analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš po zasedání FOMC. "Fedu navíc aktuálně situaci komplikuje pokles cen komodit a riziko, že by mohla slábnout čínská ekonomika. To by mohlo negativně ovlivnit růst světové ekonomiky a dále omezit již tak nízké globální inflační tlaky. Fed však v prohlášení nadále indikuje, že očekává střednědobý růst inflace k 2 %, explicitně tedy neříká, že je pro něj současný stav inflace nepřekonatelnou překážkou na cestě ke zvýšení sazeb."

"Graf indexu S&P 500 zřejmě zůstane v neutrálním nastavení, dokud se nenajde katalyzátor pro silný pohyb v jednom směru. Nejbližší rezistence je 2 135, na druhé straně pak nejbližší hladina podpory leží na úrovni 2 080 až 2 070, po ní následuje velice silný support okolo 2 040," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Indikátory jsou spíše pozitivní, ale není jisté, zda index konečně prorazí dlouhodobé rozpětí. Lze tomu ovšem přisuzovat celkem vysokou pravděpodobnost."

S&P 500 - technická analýza

Pokračuje také výsledková sezóna v zámoří i v Evropě. Své údaje za druhý kvartál a první pololetí zveřejní řada významných bank (Commerzbank, Crédit Agricole, Société Générale, ING Groep, KBC Groep, Erste Group) i jejich dcer v ČR. Zajímavá budou i čísla od některých automobilek (BMW), spotřebitelských (Adidas) nebo mediálních (Time Warner) společností.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. srpna? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Ve středu zveřejněné hospodářské výsledky Komerční banky za druhé čtvrtletí by podle Thomase Ungera z Erste měly být meziročně mírně lepší. Na úrovni čistého zisku analytik čeká meziroční zlepšení výsledku o 3,6 % na 3,423 miliardy korun. Čistý úrokový příjem banky by měl dosáhnout 5,158 miliardy korun (meziročně +1 %). Celkové výnosy by bance měly stoupnout pouze nepatrně na 7,487 miliardy korun ze 7,461 miliardy korun. Zisk před zdaněním by měl stoupnout o 5 % na 4,258 miliardy korun.

Unger tak čeká, že se nebude opakovat výrazné meziroční zlepšení výsledků, které bylo patrné v prvním čtvrtletí, potvrzuje však, že čísla stále budou mírně lepší než před rokem. Mírnější růst výnosů i tržeb by měl být způsoben extrémně nízkými provizemi a také tlakem na snižování poplatků. Příznivě by naopak na výsledky banky měl působit stále velký zájem nejen o hypotéky, ale i jiné typy úvěrových produktů.

Komerční banka - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015

"Od Komerční banky očekáváme mírný růst čistého zisku o 1 % na 3,304 miliardy Kč. Stagnace úrokových výnosů a pokles výnosů z poplatků by měly být kompenzovány meziročně nižšími opravnými položkami. Neočekáváme výrazné překvapení a změnu trendů oproti prvnímu kvartálu," uvedl analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank oznamuje data za druhý kvartál v pátek 7. srpna. Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg by měla za druhé čtvrtletí vykázat upravený zisk na akcii 0,527 eura při výnosech 1,67 miliardy eur. Na úrovni upraveného čistého zisku by skupina měla za druhý kvartál vykázat výsledek 233,67 milionu eur. V loňském druhém čtvrtletí Erste Group hospodařila s čistou ztrátou 1,03 miliardy eur a provozním ziskem 798 milionů eur. Čisté úrokové výnosy ve 2Q2014 činily 1,12 miliardy eur.

"Investoři budou sledovat, zda Erste oznámí relativně nízké opravné položky stejně jako za první kvartál. Ty by se měly za celý rok pohybovat v rozmezí 1–1,2 miliardy eur. Výhled firmy nadále počítá s poklesem provozního zisku o zhruba 5 % a s nízkým jednociferným procentuálním růstem objemu úvěrů," doplnil Ryska.

Erste Group Bank - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015
Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví
Výsledkovou sezónu za druhé čtvrtletí na pražské burze odstartovala jako tradičně s mírným předstihem petrochemická společnost Unipetrol. Její čísla za druhý kvartál byla rekordní. S čím před investory podle analytiků předstoupí ostatní firmy z pražského parketu a jaké byly výsledky, které již firmy zveřejnily?

Korunové investory, vývozce, dovozce i české spotřebitele bude zajímat čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Česká koruna se totiž v posledních týdnech drží těsně u hranice 27 EUR/CZK, což je hladina kurzového závazku České národní banky. Analytici neočekávají pohyb sazeb ani změnu kurzového závazku (držet případně posilující korunu poblíž 27 EUR/CZK) včetně délky tohoto závazku. Lze ovšem očekávat slovní intervence proti silné koruně.

Černá labuť na obzoru? Pět důvodů, proč koruna může posílit pod 27 EUR/CZK
Argument ČNB, že koruna nemá důvod posilovat, je drcen makroekonomickým vývojem a skutečným tokem v platební bilanci. Možnost, že by národní banka pustila dosud hlídanou hladinu 27 korun za euro, je málo pravděpodobná, mělo by to ovšem dalekosáhlé dopady. Typický příklad černé labutě.
Dvouprocentní inflační cíl ČNB je mimo realitu
Česká národní banka svůj inflační cíl nastavila na dvě procenta proto, že předpokládala, že do ČR bude 2% růst cen dovážet eurozóna. Nic takového se ale neděje. Otázkou tak je, zda by ČNB ze svých nároků na inflační cíl neměla slevit.
Ví ještě ČNB, proč předloni intervenovala?
Česká koruna posílila těsně k 27 EUR/CZK, kde hlídkuje Česká národní banka. Pro ni je 27 kurzovým závazkem a chce udělat vše proti posílení české měny pod tuto mez. Dokud prý bude potřeba. Ale je ještě potřeba?

O výhled na první srpnový obchodní týden jsme požádali analytika Martina Krajhanzla z České spořitelny.

Kompletní komentář analytiků z České spořitelny:

Začátek měsíce je jako obvykle plný dat, zejména z USA. Jako vždy touto dobou budou klíčové údaje z trhu práce. Tentokrát však jejich důležitost bude obzvlášť vysoká kvůli blížícímu se zvýšení sazeb v USA. Pokud budou data minimálně na očekávané úrovni, měl by trh nadále počítat se zářím jako nejpravděpodobnějším měsícem zahájení utahování měnové politiky. Slabší data by toto časování zpochybnila. Důležitost těchto dat bezprostředně implikuje možnost silné tržní reakce.

Kromě dat z trhu práce budou v USA zveřejněny ještě oba indexy ISM a data o osobních příjmech a výdajích (včetně PCE jádrového deflátoru). Také tato data budou důležitá z hlediska měnové politiky Fedu a mohou vyvolat silnou reakci trhu. V USA bude ještě zveřejněna obchodní bilance, která je zajímavá z ekonomického hlediska, ale reakci trhu lze očekávat jen sotva.

V Evropě budou nejdůležitější průmyslové objednávky a průmyslová výroba v Německu. Kromě nich budou zveřejněny finální indexy nákupních manažerů a maloobchodní tržby za eurozónu. Evropské údaje doplní obrázek kondice místních ekonomik, neměly by však mít podstatnější dopad na chování trhů.

Kurz dolaru k euru kolísá poblíž 1,1. Zvýšení šance na růst sazeb v USA díky lepší datům by mělo pomoci dolaru a naopak. Výnosy dluhopisů se jak v USA, tak v Evropě drží relativně nízko, stále si myslíme, že zejména v USA je prostor pro značný růst. Aktuálně nižší výnosy dluhopisů podporuje pokles cen komodit a z něj plynoucí nižší inflační očekávání, takže nárůst se může zpozdit. Silná data v USA by mu mohla pomoci.

Komodity jsou pod tlakem, který patrně nějako dobu přetrvá. Z globálních faktorů tento tlak podporují očekávání zvýšení sazeb v USA a obavy o čínskou ekonomiku.

Začátkem týdne bude v regionu tradičně zveřejněna pestrá paleta měsíčních makrodat. V České republice budou mezi ty nejzajímavější údaje patřit červnové maloobchodní tržby a průmyslová produkce. Červnová makrodata byla v porovnání s předchozím rokem pozitivně ovlivněna vyšším počtem pracovních dní (+1), v meziročním vyjádření tak lze jak v případě maloobchodních tržeb, tak v případě průmyslu počítat s růstem na úrovni kolem 6 %.

Nejsledovanější domácí událostí týdne bude čtvrteční zasedání České národní banky. Koruna vůči euru v uplynulém týdnu mírně oslabila nad hranici 27,10 EUR/CZK, bleskurychle se však vrátila do blízkosti 27. K jejímu opětovnému mírnému oslabení by mohlo dojít po čtvrtečním zasedání ČNB, od níž lze čekat spíše holubičí rétoriku. Lze však předpokládat, že po jakémkoli zřetelnějším oslabení bude v krátkodobém horizontu následovat návrat do blízkosti 27 korun za euro.

Ekonomický kalendář (3.-9. srpna 2015) Ekonomický kalendář (3.-9. srpna 2015)
Americká rally hnije zevnitř. Index S&P 500 prolomil trendovou linii, která platila od března 2009, a signálů možné korekce přibývá
Index S&P 500 se již delší dobu převaluje v relativně úzkém obchodním pásmu. Stačí se ale podívat na měsíční graf, aby bylo patrné, že navzdory technicky stále trvajícímu býčímu trhu došlo v posledním měsíci k prolomení opticky velice významné trendové linie.
Bill Gross: Na trhu se hrají skořápky, manipulace s cenami je extrémní
Když hrajete skořápky, hledáte kuličku, zrnko hrášku (anglicky pea) nebo třeba zmačkanou bankovku pod jednou ze tří skořápek, kelímků a podobně. Pravděpodobnost, že se trefíte, je jedna ku dvěma. Pokud tedy míchající nepodvádí a kuličku neschová jinam. Bill Gross právě ke skořápkám přirovnává současné dění na trzích.
Grafy a poučení z řecké dluhové krize: Eurofederace, nebo nic
Kořeny řecké dluhové krize sahají hodně hluboko. Dokonce by se dalo říct, že za problémy kolébky demokracie nemohou ani tak sami Řekové, jako spíše Evropská unie a eurozóna.
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
před hodinou

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
před hodinou

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice