Pravda (nikdy ne úplná) o akciových trzích v grafech
|

Pravda (nikdy ne úplná) o akciových trzích v grafech

Výkyvy na trzích a s tím související nejistota nutí investory přemýšlet nad tím, jak se zachovat, do čeho investovat, zda není lepší se držet stranou a podobně. Staré pravidlo ale říká, že v dlouhodobém horizontu akcie vydělávají, a to i přes opakující se medvědí trhy.

Ponaučení pro investory Americké akcie S&P 500 Akciový trh

Akciové trhy jsou rizikovým prostředím, kde není místo pro stres z propadů a ztrát dosahujících i desítek procent. Akciové trhy se však vždy dokázaly z podobných propadů vzpamatovat díky rozvíjejícím se technologiím, změnám a růstu poptávky po nových produktech ze strany spotřebitelů a nakonec i příchodům nových firem, které jsou inovativní a dokáží se lépe přizpůsobit novým podmínkám, čímž nahrazují ty staré a neperspektivní. Je to vidět i na stále častějších změnách titulů ve velkých indexech.

Trhy v průběhu historie zaznamenaly různě výrazné propady, kdy se propadaly z vrcholů na dno o několik desítek procent. Na prvním grafu od Credit Suisse je vidět propady indexu S&P 500 z vrcholů na dno ve 14 recesích od roku 1929 do roku 2009. Průměrná ztráta indexu činí 33 %.

Propad indexu S&P 500 z vrcholu ve 14 recesích od roku 1929

Na druhém grafu je vidět růst indexu ze dna na vrchol v těch samých obdobích, přičemž průměrný nárůst indexu činí 62 %.

Růst indexu S&P 500 ze dna ve 14 recesích od roku 1929

Z toho vyplývá, že opětovné růsty po propadech jsou mnohem výraznější, což vede k celkovému obrázku na dalším grafu od JPMorgan s logaritmickou osou a vyznačením důležitých událostí.

Vývoj indexu S&P Composite s vyznačenými recesemi

Zde se hodí výtah z jednoho článku legendárního Warrena Buffetta, který publikoval v roce 2008 v New York Times. "V průběhu deprese ve 30. letech klesl index Dow v červenci 1932 na 41 bodů. Ale ekonomické podmínky se zhoršovaly až do nástupu F. D. Roosevelta do úřadu v březnu 1933. Do té doby už trh stačil posílit o 30 %. Také v průběhu druhé světové války, když se USA nedařilo v Evropě ani v Pacifiku, trhy klesaly do dubna 1942. To ale bylo mnohem dříve, než se vojenská situace začala zlepšovat. A stejně tak na začátku 80. let čas k nákupu nadešel v době, kdy ekonomiku drtila inflace. Špatné zprávy jsou zkrátka nejlepším přítelem investora, který říká, že je potřeba si koupit kus americké budoucnosti za nízké ceny. V dlouhém horizontu budou akciové trhy růst. Ve 20. století USA prožily dvě světové války a jiné traumatické a nákladné vojenské konflikty, depresi a několik recesí a finančních krizí, ropné šoky, epidemie nebo rezignace prezidentů. A přesto vzrostl index Dow z 66 na 11 497 bodů."

Stojí za zmínku, že od roku 2008 vzrostl index ze zmiňovaných 11 497 bodů o více než polovinu na více než 18 tisíc bodů. Bez rizika a volatility to ale na akciových trzích nejde. To dokazuje hned následující graf, na němž je zobrazeno několik velmi výrazných propadů, které se odehrály v posledních desetiletích.

Nejvýraznější propady na různých trzích v posledních letech

Přestože se výprodeje trhům nevyhýbají prakticky v žádném roce, jsou většinou roční výnosy pozitivní. V případě indexu S&P 500 v grafu níže to bylo ve 27 z 36 posledních let.

Výsledky indexu S&P 500 v jednotlivých letech, včetně dočasných propadů během roku

Je obecně známo, že průměrný roční výnos na akciových trzích se pohybuje kolem 10 %. Jak je ale vidět na grafu, tento průměr se vyskytuje skutečně ojediněle. To samé mimochodem platí pro dluhopisy.

Průměrné roční výnosy akcií a dluhopisů od roku 1926 do roku 2014

Z dalšího grafu je patrné, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů v budoucnosti, konkrétně že vztah mezi historickými 5letými výnosy a výnosy v následujícím roce je prakticky nulový.

Závislost předchozích pětiletých a budoucích ročních výnosů indexu S&P 500

Na trzích to nemusí vždy vypadat tak, jak by podle očekávání mělo. V posledním čtvrtletí 2015 sice odhady zisku na akcii (EPS) klesaly, ale index S&P 500 přidal 6,5 %. A podobné to bylo ve 14 z posledních 20 čtvrtletí, což jen dokazuje, že očekávání investorů a trhy se nemusejí shodovat.

Index S&P 500 vs. EPS indexu S&P 500 ve 4Q 2015

Velký význam investoři často přisuzují ocenění podle poměru P/E, respektive Shillerova P/E (nebo také cyklicky očištěno P/E - CAPE). Vyšší CAPE znamená drahou akcii a riziko poklesu. V grafu níže analytici z Credit Suisse použili stoletá data týkající se CAPE a výnosů v následujících třech letech (s vyznačenou oblastí současného ocenění). Jak je vidět, tento nástroj jako predikce výnosů v nejbližší době moc dobře nefunguje.

Závislost mezi CAPE a výnosy v následujících třech letech

Ale další graf ukazuje, že v delším horizontu může být podobný ukazatel, přesněji forward P/E (poměřuje současnou cenu akcie s očekávaným ziskem na akcii v následujícím roce) dobrým signálem budoucích výnosů. K odhadu výnosů v následujícím roce je sice P/E k ničemu, ale v pětiletém horizontu může fungovat jako celkem dobrý indikátor.

Závislost mezi forward P/E a následnými jednoletými a pětiletými výnosy indexu S&P 500 Total Return

Další graf ukazuje, že i v průběhu dlouhodobých býčích trhů se mohou vyskytnout období, kdy na kratší dobu vzroste volatilita a trhy zaznamenají výraznější pokles (tyto dlouhodobé býčí trhy se jinak také nazývají sekulární). Podle Briana Belskiho z BMO Capital může být součástí sekulárního býčího trendu i současné období propadů a nejistoty. Oproti průměru z dvou předešlých sekulárních býčích trhů by se však ten současný poněkud zpozdil. Na druhou stranu, o tom jak se trhy (ne)strefují do průměru, jsme již psali výše.

Porovnání dvou předchozích sekulárních býčích trhů se současným vývojem

Zda je trh opravdu v medvědím trendu, většina investorů zjistí, až když už je bohužel pozdě. Následující graf ukazuje, že panika a s ní spojené bezhlavé výprodeje se v dlouhodobém horizontu nevyplácejí. Na grafu je porovnání strategie "kup a drž" s panickou strategií, kdy investor prodá akcie po dni s dvouprocentním propadem a nakoupí po dalších dvaceti dnech za předpokladu, že trh jde na konci tohoto období do strany nebo nahoru. Výsledek hovoří sám za sebe.

Kumulativní výkonnost indexu S&P 500 a "panické" strategie

Na posledním grafu se analytici z Bank of America Merrill Lynch snažili ukázat, jak se index S&P 500 pohyboval (průměr z dvanácti velkých vrcholů od roku 1930) před dosažením vrcholu a po něm. Je potřeba upozornit, že graf zobrazuje jen daný počet dní před a po vrcholu, přičemž mezi těmito obdobími se nacházejí období s méně výraznými pohyby.

Průměrná výkonnost indexu S&P 500 ve dnech před vrcholem a po něm od roku 1930

Z dat použitých v grafu vyplývá, že medián výnosů v šesti, respektive dvanácti měsících před vrcholem se pohybuje kolem 14 %, respektive 21 %. Následné propady jsou sice výrazné, ale nepřesáhnou předchozí zisky a pohybují se kolem 12 % (medián půl roku), respektive 15 % (medián rok po vrcholu). Trhy se většinou vzpamatují do dvou let, kdy je medián výnosů od vrcholu na hodnotě kolem -1 %. Celkově to vyznívá pro dlouhodobé a trpělivé investory poměrně dobře.

Zdroj: Business Insider
Kurz bitcoinu se na burze Coinbase zřítil pod 10 000 USD
Kurz bitcoinu se na burze Coinbase zřítil pod 10 000 USD
včera v 23:59

Kurz bitcoinu se na burze Coinbase zřítil pod 10 000 USD

Kurz kryptoměny bitcoin se v úterý odpoledne na burze Coinbase dostal pod 10 000 USD. Za posledních 24 hodin se tak...
Bitcoin Kryptoměny
Americké akcie v úterý mírně oslabily, během dne se ale všechny tři…
Americké akcie v úterý mírně oslabily, během dne se ale všechny tři…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý mírně oslabily, během dne se ale všechny tři hlavní indexy dostaly na nová maxima

Americké akcie v úterý navzdory počátečnímu růstu oslabily. V červených číslech skončil i index Dow, během dne však...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nazarbajev: Kazachstán dohodl v USA kontrakty za 7,5 mld. USD
včera v 20:41

Nazarbajev: Kazachstán dohodl v USA kontrakty za 7,5 mld. USD

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v úterý po setkání s hlavou USA Donaldem Trumpem ve Washingtonu oznámil, že...
Kazachstán Spojené státy americké (USA)
Nestlé prodává své cukrářské aktivity v USA firmě Ferrero
včera v 19:26

Nestlé prodává své cukrářské aktivity v USA firmě Ferrero

Švýcarská potravinářská skupina Nestlé se dohodla, že prodá své cukrářské aktivity ve Spojených státech italské firmě...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Trump a čínský prezident doufají ve změnu chování KLDR
včera v 18:37

Trump a čínský prezident doufají ve změnu chování KLDR

Americký prezident Trump si v úterý volal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle Bílého domu vyjádřili oba...
Donald Trump KLDR Politika
Evropské burzy v úterý mírně stouply, nedařilo se však těžařům
Evropské burzy v úterý mírně stouply, nedařilo se však těžařům
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý mírně stouply, nedařilo se však těžařům

Většina evropských akciových trhů v úterý uzavřela v zelených číslech, když je podpořil rekordní úvod seance na Wall...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zákonodárci v USA prý vyzývají AT&T k přerušení vztahů s Huawei
Zákonodárci v USA prý vyzývají AT&T k přerušení vztahů s Huawei
včera v 17:40

Zákonodárci v USA prý vyzývají AT&T k přerušení vztahů s Huawei

Američtí zákonodárci vyzývají mobilního operátora AT&T k přerušení obchodních vztahů s čínským výrobcem mobilních...
Spojené státy americké (USA) Mobilní telefony Čína
ČR se zřejmě přidá k polské žalobě proti limitům znečištění ovzduší
včera v 17:24

ČR se zřejmě přidá k polské žalobě proti limitům znečištění ovzduší

Česko se zřejmě přidá k žalobě proti limitům znečištění ovzduší, které schválila Evropská unie v loňském roce....
Česká republika Polsko Evropská unie
Na fóru v Davosu promluví Trump, Macron či Mayová
včera v 17:03

Na fóru v Davosu promluví Trump, Macron či Mayová

Americký prezident Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron či britská premiérka Theresa Mayová promluví...
Donald Trump Světová ekonomika Globalizace
Pražská burza si v úterý připsala zhruba půl procenta, akcie likérky…
Pražská burza si v úterý připsala zhruba půl procenta, akcie likérky…
včera v 16:45

Pražská burza si v úterý připsala zhruba půl procenta, akcie likérky Stock Spirits zdražily zhruba o 4 %

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě stoupla, když index PX zpevnil o 0,53 % na 1 114,92 bodu. Jedná se o nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Energizer koupí za dvě miliardy USD baterie Rayovac a Vatra
včera v 16:18

Energizer koupí za dvě miliardy USD baterie Rayovac a Vatra

Výrobce baterií Energizer Holdings koupí za dvě miliardy dolarů aktivity v oblasti výroby baterií a přenosného...
Spojené státy americké (USA) Fúze a akvizice
Nezaměstnanost v Irsku je nejnižší za více než 9 let
včera v 15:59

Nezaměstnanost v Irsku je nejnižší za více než 9 let

Míra nezaměstnanosti v Irsku v prosinci klesla na 6,2 % z 6,4 % v předchozím měsíci, a dostala se tak nejníže od...
Irsko Nezaměstnanost
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,85 %, S&P 500 +0,54 %, Nasdaq +0,75 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,85 %, S&P 500 +0,54 %, Nasdaq +0,75 %

Všechny tři hlavní americké indexy v úvodu vytvořily nová historická maxima, Dow Jones Industrial Average se navíc...
Americké akcie
Francouzská automobilka PSA loni zvýšila odbyt o 15 procent
Francouzská automobilka PSA loni zvýšila odbyt o 15 procent
včera v 15:19

Francouzská automobilka PSA loni zvýšila odbyt o 15 procent

Francouzská automobilka PSA Group loni zvýšila odbyt o 15,4 procenta. Silný růst na Blízkém východě a v Latinské...
Francie Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (16. ledna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. ledna)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Rozpočtový deficit Francie byl loni nejnižší za devět let
Rozpočtový deficit Francie byl loni nejnižší za devět let
včera v 14:44

Rozpočtový deficit Francie byl loni nejnižší za devět let

Deficit státního rozpočtu Francie byl vloni nejnižší od roku 2008, k poklesu přispěly vyšší příjmy z daní díky...
Francie Rozpočet Deficit rozpočtu
Německo mělo loni nejvyšší přebytek běžného účtu na světě
Německo mělo loni nejvyšší přebytek běžného účtu na světě
včera v 14:15

Německo mělo loni nejvyšší přebytek běžného účtu na světě

Přebytek bilance běžného účtu Německa byl za loňský rok již druhým rokem za sebou největší na světě. V úterý to uvedl...
Německo Mezinárodní obchod
Citigroup se kvůli mimořádným odpisům propadla do ztráty
Citigroup se kvůli mimořádným odpisům propadla do ztráty
včera v 14:01

Citigroup se kvůli mimořádným odpisům propadla do ztráty

Americká banka Citigroup se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla do ztráty 18,3 miliardy USD, důvodem byly...
Citigroup Americké banky Výsledková sezóna
Čínská agentura zhoršila rating USA na úroveň Peru či Kolumbie
Čínská agentura zhoršila rating USA na úroveň Peru či Kolumbie
včera v 13:48

Čínská agentura zhoršila rating USA na úroveň Peru či Kolumbie

Čínská ratingová agentura Dagong Global Credit Rating zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na...
Spojené státy americké (USA) Rating Ratingové agentury