15 chyb, kterých by se investoři měli vyvarovat
|

15 chyb, kterých by se investoři měli vyvarovat

Každý zkušený investor má svůj recept na úspěch. Následující seznam vám poradí, co byste v investování rozhodne dělat neměli, abyste se jako mnozí jiní nestali na trhu kořistí pro šikovné lovce.

Ponaučení pro investory Chyby v investování Pravidla a doporučení pro investování

1. Impulzivní reakce na krátkodobé výkyvy

Internet v mobilu je dnes naprostou samozřejmostí, což mnoho lidí nutí k tomu, aby každou minutu kontrolovali, co se děje. Bohužel to platí i o dění na finančních trzích. Sledovat denní vývoj cen finančních aktiv je ale kontraproduktivní. Pokud investování vnímáte jako dlouhodobou záležitost, nenechte se vykolejit krátkodobou volatilitou. Chybou je také to, pokud budete své investiční portfolio každý měsíc přeskupovat podle toho, jak si jeho jednotlivé složky vedly v předchozích čtyřech týdnech. Pokud navíc budete při propadech trhů ve strachu prodávat a během rally v euforii nakupovat, budete dělat přesný opak toho, čemu se říká časování trhu.

2. Investování podle emocí

Představte si následující situaci: Máte peníze ve dvou podílových fondech. Jeden podílový list v obou fondech jste koupili za 10 dolarů, dnes je ale tržní cena podílového listu prvního fondu jen 5 dolarů, zatímco druhého 20 dolarů. Který fond byste měli prodat? Těžko říct. Záleží na tom, od kterého očekáváte lepší výkonnost v příštích letech. Pokud předpokládáte, že vyšší zhodnocení nabídne fond, který je aktuálně ztrátový, prodejte ziskovou pozici a vložte peníze do něj. To, že některé složky portfolia prodělávají, ještě neznamená, že byste se jich měli zbavit.

3. Maximalizace zisků bez ohledu na rizika

Každý investor chce vydělat co nejvíce, vše ale má své meze. Nebuďte až příliš hamižní a nechoďte do rizika za každou cenu. Každá mince má dvě strany, takže tam, kde je potenciál vysokého zhodnocení, je i riziko velkých ztrát. Ještě před pár lety byly za nejatraktivnější trhy považovány Brazílie, Rusko a Čína. Jak to na těchto trzích vypadá dnes? Úzce zaměřené fondy investující do rozvíjejících se a okrajových trhů nabízejí vyšší výnosy, ale výměnou za vyšší volatilitu, nižší likviditu, a tedy celkově vyšší riziko.

4. Investování bez jasného plánu

Bez plánu ani ránu. Tak by se dala shrnout jedna ze základních rad. Než na trhy vstoupíte, udělejte si buď sami, nebo lépe ve spolupráci se zkušenými odborníky jasnou představu o tom, proč chcete investovat, co od investování očekáváte a jakou míru rizika jste ochotni přijmout. A plánu, který vytvoříte, se za všech okolností držte. Možná budete mít občas nutkání hřešit a chopit se aktuální příležitosti, když ale taková situace nastane, zavřete oči a přejděte ji. Někdy byste možná vydělali zajímavé peníze navíc, jindy byste ale naopak o hodně přišli.

5. Ignorování poplatků

I malý poplatek je poplatek. Když si všechny drobné platby obchodníkovi a dalším stranám sečtete, nebudete se stačit divit, k jakému číslu se za pár let dostanete. Poplatky jsou rozhodně důležité, na druhou stranu byste se ale neměli řídit jen jimi. Pokud vám někdo bude nabízet kompletní profesionální servis zadarmo, měli byste zpozornět. Nikde není napsané, že musí jít hned o podvodníka, jde ale o varovně vztyčený prst, který byste neměli ignorovat. I zde obvykle platí zlatá střední cesta.

6. Přehnaně složité analýzy

Základem každého rozhodnutí by na trzích měla být dobře provedená analýza. To ale neznamená, že musíte studiem čísel jedné firmy strávit měsíce. Nakonec platí, že nejlépe fungují jednoduché věci. Warren Buffett říká, že investuje jen do toho, čemu rozumí (nedávno tuto zásadu upozadil, když coby technologický panic nakupoval akcie Applu). To by měla být zásada číslo jedna. Když nerozumíte biotechnologiím, obloukem se jim vyhýbejte a raději se poohlédněte po něčem jiném. Když budete analyzovat byznys, který chápete, lépe poznáte, co je důležité a čemu se vyplatí věnovat pozornost.

7. Slabá diverzifikace portfolia

Finanční krize z roku 2008 přes prsty praštila zejména ty, kdo byli "nadvážení" v akciích z bankovního sektoru. Podobně na přelomu tisíciletí si své užili investoři do technologických akcií. Každá doba má své favority i své poražené. Jediným způsobem, jak se ochránit před dramatickým poklesem hodnoty portfolia, je jeho diverzifikace, a to jak napříč sektory, tak napříč regiony a typy investičních instrumentů.

8. Výmluvy a laxní přístup

Mladí lidé si obvykle říkají, že na to, aby se začali finančně připravovat na stáří, mají ještě hodně času. Starší ročníky si zase říkají, že teď už nic nezachrání. Opak je ale pravdou. Na investování není nikdy příliš brzy ani pozdě. Každá koruna, kterou si odložíte, se počítá. A každá koruna, která se vám zhodnotí, se počítá dvojnásob.

9. Ustrnutí portfolia v čase

Mít jasný investiční a finanční plán a držet se ho je zásadní, na druhou stranu ovšem nesmí platit, že to, co do portfolia jednou koupíte, v něm musí bez ohledu na dění na trzích zůstat. Jednotlivé pozice je potřeba pravidelně převažovat a upravovat. Ideální je, pokud tak činíte jednou ročně.

10. Přehlížení daní

O poplatcích se hovoří prakticky pořád, daně se ale na přetřes dostanou málokdy. Přitom právě daně mnohdy z výnosů z investování ukusují větší díly než všechny poplatky dohromady. V ČR platí od roku 2014 tříletý daňový test (do konce roku 2013 byl daňový test šest měsíců), což znamená, že zisky z pozic, které investor prodá do tří let od nákupu, musí zdanit sazbou 15 %. V případě, že se pohybujete na hraně tří let, je obrovský rozdíl, zda prodáte o měsíc dříve, nebo později.

11. Žádná hotovost na účtu

Akcie, dluhopisy, komodity nebo nemovitosti. To všechno jsou nástroje, díky kterým se vaše investiční portfolio zhodnocuje. Bez hotovosti to ale nejde. Obvykle se doporučuje, že by člověk měl mít v hotovosti tolik, aby byl schopný plně financovat provoz domácnosti alespoň šest měsíců. Nikdy totiž nevíte, kdy přijdou nečekané výdaje nebo nedejbože onemocníte či ztratíte zaměstnání. Pokud nemáte žádnou hotovost a všechny peníze máte zainvestované, zbytečně se vystavujete riziku, že vás neštěstí potká zrovna ve chvíli, kdy trhy nebudou v dobré kondici, a vy tak budete nuceni zbytečně prodávat s velkými ztrátami.

12. Hodnocení strategie podle jednotlivých pozic

Každé investiční portfolio se obvykle skládá z několika desítek investičních nástrojů. Některým se logicky vede lépe, jiným hůře. Ve výsledku jde ale o jeden velký koš aktiv. Jistě, když portfolio rebalancujete, je potřeba pohlížet na jeho jednotlivé prvky, pokud ale hodnotíte úspěch své investiční strategie, vždy se dívejte na portfolio jako celek. To, že jeden akciový titul je prakticky bezcenný, zatímco ostatní dosáhly vysokého zhodnocení, neznamená, že jste zvolili špatnou strategii. Pokud dosahujete celkových výnosů v souladu s investičním plánem, je vše v pořádku. Nikdo nemůže mít vždy šťastnou ruku.

13. Přeceňování vlastních schopností

Vždy buďte spíše pesimisté a počítejte s tím, že se věci nebudou vyvíjet tak, jak by se vám hodilo. A další rada - buďte sebekritičtí a objektivně ověřujte, zda se investicím, které vám vyšly, nedařilo jen díky náhodě. Ani deset ziskových obchodů v řadě ještě neznamená, že jste investiční profesionálové. Možná jste zkrátka jen měli štěstí.

14. Hodnocení fondu podle jeho výkonnosti, ne manažera

Fondům se nedaří podle toho, jak se jmenují, ale podle toho, kdo je řídí. Obzvláště pozorní buďte ve chvílích, kdy se manažeři fondů mění. V takových okamžicích zapomeňte na to, jak si fond vedl v uplynulých pěti nebo deseti letech, a snažte se co nejvíce zjistit o nově příchozím správci. A pokud nabudete přesvědčení, že jde o člověka, který vám z nějakého důvodu nesedí, raději se poohlédněte jinde.

15. Tunelové vidění

Český akciový trh ovlivňuje dění v České republice a na vývoj cen německých akcií má vliv dění v Německu. To je bezesporu pravda, ale ne celá. Světové trhy jsou kvůli globalizaci extrémně korelované, takže vývoj evropských burz ovlivňuje i dění v Číně, Jižní Americe nebo Spojených státech či Kanadě. Jinými slovy, dívejte se kolem sebe a neomezujte svoji pozornost na jeden typ zpráv z jednoho regionu.

Zdroj: Morningstar
Kurz bitcoinu se na burze Coinbase zřítil pod 10 000 USD
Kurz bitcoinu se na burze Coinbase zřítil pod 10 000 USD
včera v 23:59

Kurz bitcoinu se na burze Coinbase zřítil pod 10 000 USD

Kurz kryptoměny bitcoin se v úterý odpoledne na burze Coinbase dostal pod 10 000 USD. Za posledních 24 hodin se tak...
Bitcoin Kryptoměny
Americké akcie v úterý mírně oslabily, během dne se ale všechny tři…
Americké akcie v úterý mírně oslabily, během dne se ale všechny tři…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý mírně oslabily, během dne se ale všechny tři hlavní indexy dostaly na nová maxima

Americké akcie v úterý navzdory počátečnímu růstu oslabily. V červených číslech skončil i index Dow, během dne však...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nazarbajev: Kazachstán dohodl v USA kontrakty za 7,5 mld. USD
včera v 20:41

Nazarbajev: Kazachstán dohodl v USA kontrakty za 7,5 mld. USD

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v úterý po setkání s hlavou USA Donaldem Trumpem ve Washingtonu oznámil, že...
Kazachstán Spojené státy americké (USA)
Nestlé prodává své cukrářské aktivity v USA firmě Ferrero
včera v 19:26

Nestlé prodává své cukrářské aktivity v USA firmě Ferrero

Švýcarská potravinářská skupina Nestlé se dohodla, že prodá své cukrářské aktivity ve Spojených státech italské firmě...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Trump a čínský prezident doufají ve změnu chování KLDR
včera v 18:37

Trump a čínský prezident doufají ve změnu chování KLDR

Americký prezident Trump si v úterý volal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle Bílého domu vyjádřili oba...
Donald Trump KLDR Politika
Evropské burzy v úterý mírně stouply, nedařilo se však těžařům
Evropské burzy v úterý mírně stouply, nedařilo se však těžařům
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý mírně stouply, nedařilo se však těžařům

Většina evropských akciových trhů v úterý uzavřela v zelených číslech, když je podpořil rekordní úvod seance na Wall...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zákonodárci v USA prý vyzývají AT&T k přerušení vztahů s Huawei
Zákonodárci v USA prý vyzývají AT&T k přerušení vztahů s Huawei
včera v 17:40

Zákonodárci v USA prý vyzývají AT&T k přerušení vztahů s Huawei

Američtí zákonodárci vyzývají mobilního operátora AT&T k přerušení obchodních vztahů s čínským výrobcem mobilních...
Spojené státy americké (USA) Mobilní telefony Čína
ČR se zřejmě přidá k polské žalobě proti limitům znečištění ovzduší
včera v 17:24

ČR se zřejmě přidá k polské žalobě proti limitům znečištění ovzduší

Česko se zřejmě přidá k žalobě proti limitům znečištění ovzduší, které schválila Evropská unie v loňském roce....
Česká republika Polsko Evropská unie
Na fóru v Davosu promluví Trump, Macron či Mayová
včera v 17:03

Na fóru v Davosu promluví Trump, Macron či Mayová

Americký prezident Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron či britská premiérka Theresa Mayová promluví...
Donald Trump Světová ekonomika Globalizace
Pražská burza si v úterý připsala zhruba půl procenta, akcie likérky…
Pražská burza si v úterý připsala zhruba půl procenta, akcie likérky…
včera v 16:45

Pražská burza si v úterý připsala zhruba půl procenta, akcie likérky Stock Spirits zdražily zhruba o 4 %

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě stoupla, když index PX zpevnil o 0,53 % na 1 114,92 bodu. Jedná se o nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Energizer koupí za dvě miliardy USD baterie Rayovac a Vatra
včera v 16:18

Energizer koupí za dvě miliardy USD baterie Rayovac a Vatra

Výrobce baterií Energizer Holdings koupí za dvě miliardy dolarů aktivity v oblasti výroby baterií a přenosného...
Spojené státy americké (USA) Fúze a akvizice
Nezaměstnanost v Irsku je nejnižší za více než 9 let
včera v 15:59

Nezaměstnanost v Irsku je nejnižší za více než 9 let

Míra nezaměstnanosti v Irsku v prosinci klesla na 6,2 % z 6,4 % v předchozím měsíci, a dostala se tak nejníže od...
Irsko Nezaměstnanost
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,85 %, S&P 500 +0,54 %, Nasdaq +0,75 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,85 %, S&P 500 +0,54 %, Nasdaq +0,75 %

Všechny tři hlavní americké indexy v úvodu vytvořily nová historická maxima, Dow Jones Industrial Average se navíc...
Americké akcie
Francouzská automobilka PSA loni zvýšila odbyt o 15 procent
Francouzská automobilka PSA loni zvýšila odbyt o 15 procent
včera v 15:19

Francouzská automobilka PSA loni zvýšila odbyt o 15 procent

Francouzská automobilka PSA Group loni zvýšila odbyt o 15,4 procenta. Silný růst na Blízkém východě a v Latinské...
Francie Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (16. ledna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. ledna)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Rozpočtový deficit Francie byl loni nejnižší za devět let
Rozpočtový deficit Francie byl loni nejnižší za devět let
včera v 14:44

Rozpočtový deficit Francie byl loni nejnižší za devět let

Deficit státního rozpočtu Francie byl vloni nejnižší od roku 2008, k poklesu přispěly vyšší příjmy z daní díky...
Francie Rozpočet Deficit rozpočtu
Německo mělo loni nejvyšší přebytek běžného účtu na světě
Německo mělo loni nejvyšší přebytek běžného účtu na světě
včera v 14:15

Německo mělo loni nejvyšší přebytek běžného účtu na světě

Přebytek bilance běžného účtu Německa byl za loňský rok již druhým rokem za sebou největší na světě. V úterý to uvedl...
Německo Mezinárodní obchod
Citigroup se kvůli mimořádným odpisům propadla do ztráty
Citigroup se kvůli mimořádným odpisům propadla do ztráty
včera v 14:01

Citigroup se kvůli mimořádným odpisům propadla do ztráty

Americká banka Citigroup se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla do ztráty 18,3 miliardy USD, důvodem byly...
Citigroup Americké banky Výsledková sezóna
Čínská agentura zhoršila rating USA na úroveň Peru či Kolumbie
Čínská agentura zhoršila rating USA na úroveň Peru či Kolumbie
včera v 13:48

Čínská agentura zhoršila rating USA na úroveň Peru či Kolumbie

Čínská ratingová agentura Dagong Global Credit Rating zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na...
Spojené státy americké (USA) Rating Ratingové agentury