Anne-Françoise Blüher Bluenomics.com

Anne-Françoise Blüher

Od roku 1996 pracovala jako ekonomka a analytička pro velké finanční instituce (Union Investment, Conseq, PPF, Komerční banka). Věří, že mnohé ekonomické krize jsou zapříčiněny nedostatečným pochopením ekonomiky a tím, že není snadný přístup k informacím. To byl hlavní důvod, proč vytvořila a dále rozvíjí komponovanou databázi BLUENOMICS, ve které si může každý snadno a rychle najít a stahovat data pro analýzy i aktuální přehled.

Autorovy články

Řecký problém nelze vyřešit restrukturalizací dluhů. Jen se přiblíží nová tragédie Řecký problém nelze vyřešit restrukturalizací dluhů. Jen se přiblíží nová tragédie

Další restrukturalizace či odpis řeckého státního dluhu není řešením skutečného problému. Ani uvolnění restriktivní fiskální politiky s cílem podpořit růst HDP stimulací poptávky není řešením reálných problémů Řecka. Obojí by totiž dříve či později vedlo k opětovnému obnovení makroekonomických nerovnováh a neudržitelnému vývoji.

Když Fed zvýší sazby, budou mít problémy mladé trhy Když Fed zvýší sazby, budou mít problémy mladé trhy

Americký trh práce vykazuje známky rychlého zlepšování, což se projevuje například v klesající míře nezaměstnanosti. Revidované údaje o HDP za 3Q2014 ukázaly na mimořádně silný hospodářský růst o zhruba 5 % tažený slušnou domácí poptávkou (spotřebou i investicemi). Trh upírá oči na americkou centrální banku, od které letos očekává zahájení zvyšování základní úrokové sazby.

Slabé měny, vysoké dluhy a kvantitativní uvolňování: Něco musí být špatně! Slabé měny, vysoké dluhy a kvantitativní uvolňování: Něco musí být špatně!

Jedna z prvních důležitých lekcí, které jsem při studiu ekonomie dostala, byla to, že by centrální banka neměla financovat veřejný sektor. Důvodem jsou inflační rizika, tedy riziko ztráty reálné hodnoty peněz. V současnosti je tato možnost prezentována jako něco, co má vyspělému světu pomoci dostat se z krize.

Měli byste vědět, co znamená tento index. A začít myslet na někdy i vzdálenou budoucnost Měli byste vědět, co znamená tento index. A začít myslet na někdy i vzdálenou budoucnost

Demografie a technologický pokrok jsou pěkní prevíti. K tomu si připočtěme nějakou tu krizi, a výsledkem je index, o kterém v budoucnu pravděpodobně budeme slýchat stále častěji.

Pádný argument pro širší kvantitativní uvolňování v eurozóně Pádný argument pro širší kvantitativní uvolňování v eurozóně

Dobré vyhlídky letošní úrody komplikují ECB práci.

Pod pokličkou: Zadlužení Itálie jako reálná hrozba pro eurozónu? Pod pokličkou: Zadlužení Itálie jako reálná hrozba pro eurozónu?

Za udržitelnou lze považovat takovou úroveň dluhu, kdy je země schopna dostát svým závazkům bez toho, že by požadovala oddlužení a nedostávala se do skluzu se splácením. Poměr veřejného dluhu Itálie k HDP v prvním čtvrtletí 2014 dosáhl 135,6 %. Nejenže se jedná o hodnotu výrazně nad maastrichtským kritériem (maximálně 60 %), mnohem více znepokojující je to, že se jedná o historické maximum. Italská ekonomika navíc čelí opětovnému pádu do recese.

Kde jsou nejpříznivější podmínky pro podnikání? Kde jsou nejpříznivější podmínky pro podnikání?

Economist Intelligence Unit zveřejnila nový žebříček podnikatelského prostředí, který hodnotí, jak jsou příznivé podmínky pro podnikání v jednotlivých zemích. Je patrné, že nejpřátelštější prostředí vůči podnikatelům panuje v Singapuru, následují Švýcarsko a Hongkong. Česko je na 28. místě z 82 zemí.

Nezaměstnanost jako barometr kondice ekonomiky a impulz vývoje na trhu: Co mají investoři sledovat? Nezaměstnanost jako barometr kondice ekonomiky a impulz vývoje na trhu: Co mají investoři sledovat?

Z pohledu akciových investorů patří ukazatele zaměstnanosti mezi klíčové indikátory, které by se měly sledovat. Vyšší zaměstnanost totiž znamená, že domácnosti jako celek mohou zvýšit svou poptávku. A spotřeba domácností je nejen hlavním tahounem růstu celé ekonomiky, ale i firemních výdělků.

Pod pokličkou: Co investory zajímá na růstu HDP? Pod pokličkou: Co investory zajímá na růstu HDP?

Hrubý domácí produkt (HDP) je jedním z klíčových indikátorů, které finanční trhy pozorně sledují. Jednoduše řečeno, HDP měří hodnotu, kterou země či region vytvoří ve formě vyrobeného zboží a poskytnutých služeb za dané období. Výkon ekonomiky jako takový je důležitý, investoři ale sledují jeden důležitý detail.

Proč není inflace jako inflace a co by investoři měli sledovat, když hovoří guvernéři centrálních bank Proč není inflace jako inflace a co by investoři měli sledovat, když hovoří guvernéři centrálních bank

Jedním z významných faktorů, které ovlivňují finanční trhy, je politika centrální banky. Ceny dluhopisů i akcií obvykle klesají, když banka zpřísňuje měnovou politiku. Měny naopak mívají tendenci zhodnocovat.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.