Dana Hájková analytička, Česká spořitelna

Dana Hájková

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a CERGE-EI. V letech 2002–2004 pracovala jako ekonom v OECD a v letech 2005–2014 v České národní bance, kde se věnovala různým aspektům měnové politiky. Od roku 2014 se v České spořitelně věnuje makroekonomickým tématům a analýzám bankovního sektoru.

Autorovy články

Weidmann (Bundesbank): ECB by měla být opatrná při používání dalších stimulačních opatření
Jens Weidmann, šéf německé centrální banky a člen řídícího výboru ECB, ve středu prohlásil, že ECB by měla být opatrná při používání dalších stimulačních opatření, která by se mohla ukázat jako kontraproduktivní a vrátit se v podobě oslabení transmisního mechanismu.
Záporné sazby aneb Jak ČNB v únoru promarnila jednu zajímavou příležitost Záporné sazby aneb Jak ČNB v únoru promarnila jednu zajímavou příležitost

ČNB v pátek na setkání s analytiky blíže představila svoji makroekonomickou prognózu. Očekávali jsme, že se dozvíme více ohledně klíčové věty guvernéra Miroslava Singera ze čtvrteční tiskové konference o tom, že bankovní rada diskutovala o možnosti zavedení záporných úrokových sazeb.

Jak Čína (de)stabilizuje situaci
Po zrušení kontraproduktivní brzdy poklesu cen akcií se vývoj čínských akciových trhů v pátek stabilizoval a indexy CSI300 a Shanghai Composite v pátek dokonce rostly o 2 %. Čínská centrální banka také v pátek i v pondělí (zřejmě s cílem posílit důvěru) fixovala kurz jüanu silnější než předchozí fix. Během víkendu však byla zveřejněna data o inflaci (spotřebitelské ceny +1,6%, ceny výrobců však nadále výrazně klesají, a to o 5,9%) a ceny akcií i přes silnější jüan v pondělí opět významně klesaly (CSI300 uzavřel níže o 5 % a Shanghai Composite o 5,3 %).

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.