Dana Hájková analytička, Česká spořitelna

Dana Hájková

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a CERGE-EI. V letech 2002–2004 pracovala jako ekonom v OECD a v letech 2005–2014 v České národní bance, kde se věnovala různým aspektům měnové politiky. Od roku 2014 se v České spořitelně věnuje makroekonomickým tématům a analýzám bankovního sektoru.

Autorovy články

Weidmann (Bundesbank): ECB by měla být opatrná při používání dalších stimulačních opatření
Jens Weidmann, šéf německé centrální banky a člen řídícího výboru ECB, ve středu prohlásil, že ECB by měla být opatrná při používání dalších stimulačních opatření, která by se mohla ukázat jako kontraproduktivní a vrátit se v podobě oslabení transmisního mechanismu.
Záporné sazby aneb Jak ČNB v únoru promarnila jednu zajímavou příležitost Záporné sazby aneb Jak ČNB v únoru promarnila jednu zajímavou příležitost

ČNB v pátek na setkání s analytiky blíže představila svoji makroekonomickou prognózu. Očekávali jsme, že se dozvíme více ohledně klíčové věty guvernéra Miroslava Singera ze čtvrteční tiskové konference o tom, že bankovní rada diskutovala o možnosti zavedení záporných úrokových sazeb.

Jak Čína (de)stabilizuje situaci
Po zrušení kontraproduktivní brzdy poklesu cen akcií se vývoj čínských akciových trhů v pátek stabilizoval a indexy CSI300 a Shanghai Composite v pátek dokonce rostly o 2 %. Čínská centrální banka také v pátek i v pondělí (zřejmě s cílem posílit důvěru) fixovala kurz jüanu silnější než předchozí fix. Během víkendu však byla zveřejněna data o inflaci (spotřebitelské ceny +1,6%, ceny výrobců však nadále výrazně klesají, a to o 5,9%) a ceny akcií i přes silnější jüan v pondělí opět významně klesaly (CSI300 uzavřel níže o 5 % a Shanghai Composite o 5,3 %).

Nejčtenějšíčlánky

13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím!

13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím!

Rok 2016 byl bodem zlomu, rok 2017 pak naznačí, co je za horizontem. Platí to jak o politice, když svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí kupříkladu Bank of America, znamenal uplynulý rok vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám představíme během prosince. Začínáme otázkou, zda příští rok bude divočejší než ten letošní.

| Roman Chlupatý

Minimálně 21 % ročně? Tento nenápadný fond je nejvýkonnější tiskárnou na peníze

Minimálně 21 % ročně? Tento nenápadný fond je nejvýkonnější tiskárnou na peníze

Americká investiční společnost Renaissance Technologies má v portfoliu hned několik fondů, které investorům nabízejí nadprůměrné výnosy. Na vrcholu pomyslné pyramidy ale stojí Medallion Fund. Kdybyste do něj na konci 80. let minulého století vložili tisíc dolarů, byli byste dnes s téměř 14 miliony dolarů více než jen za vodou.

| redakce

Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

Vezměte všechny milionáře (nebo lidi ještě bohatší), z celé směsi pečlivě vyjměte výherce v loteriích a jiná hazardérská štístka a také všechny ty, kterým bohatství spadlo do klína jako dědictví. Najdete jeden společný znak. Možná by se vlastně dal najít i u těch, kdo co týden vyplňují sloupečky Sportky rodnými čísly svých dětí. O co přesně jde?

| Andrej Rády

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.