Jan Čermák analytik

Jan Čermák

Autorovy články

Český absurdistán: Inflace letí vzhůru, výnosy krátkodobých vládních dluhopisů se dále potápějí
V pondělí se dvouletý český vládní dluhopis obchodoval s výnosem pod -1 %. Český krátkodobý vládní dluh je tak prakticky nejníže úročeným dluhem na světě. Konkuruje nám již pouze Švýcarsko. Výnos českého vládního dluhu je přitom o to absurdnější, že inflace roste.
Soros před branami Pekingu aneb Může legendární spekulant položit po libře i čínský jüan? Soros před branami Pekingu aneb Může legendární spekulant položit po libře i čínský jüan?

Šestaosmdesátiletý zabiják britské libry George Soros evidentně tráví důchod aktivně. Momentálně je dost možná hlavním nepřítelem Číny, neboť ta jej varovala, aby se nepokoušel potopit její měnu.

Řecké "ne" bylo rezolutní, je ale čas začít řešit i další věci Řecké "ne" bylo rezolutní, je ale čas začít řešit i další věci

Řecké trápení se blíží ke konci a s ním i neklidný spánek všech investorů na finančních trzích, kteří musejí informace o této malé zemi s velkým dluhem polykat.

Jakou hodnotu má jedno velké "ne" Jakou hodnotu má jedno velké "ne"

Člověk by ani neřekl, kolik se dá vydělat na jednom obyčejném "ne" jednoho ne tak docela obyčejného muže. Horký kandidát na post šéfa americké centrální banky Larry Summers v neděli jedno takové "ne" řekl, když vzdal souboj o vedení Fedu, a globální zisky aktiv se daly v pondělí počítat v desítkách miliard dolarů.

Nový český prezident trhy nevyděsí Nový český prezident trhy nevyděsí

Český volič zase jednou překvapil sám sebe, když do druhého kola prezidentského souboje vyslal dvojici kandidátů v nečekaném složení. Vedle očekávaného postupu expremiéra Miloše Zemana se totiž dostal do finálového souboje i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Z prezidentské volby tedy vzejde v každém případě výrazná osobnost.

Restrukturalizace dluhů Řecka jako nevhodné politické téma Restrukturalizace dluhů Řecka jako nevhodné politické téma

Restrukturalizace alias odpouštění dluhu je vždy hodně komplikované cvičení. Evropští politici se ho v Řecku bojí jako čert kříže.

"Superbouře" Sandy odstřihla miliony Američanů od elektřiny. Wall Street otevře až ve středu "Superbouře" Sandy odstřihla miliony Američanů od elektřiny. Wall Street otevře až ve středu

Nezvyklý pohled na potemnělé panorama Manhattanu je jasným důkazem toho, že hurikán Sandy, který v pondělí v noci přistál nedaleko New Yorku, nebyl žádný malý větříček.

Český Senát doleva, španělské regiony poslaly vzkaz Rajoyovi Český Senát doleva, španělské regiony poslaly vzkaz Rajoyovi

O víkendu proběhly dvoje zajímavé volby. První z nich byly volby do našeho Senátu, v druhém případě se jednalo o regionální volby ve Španělsku. V ani jednom případě sice nešlo o volby, které by měly okamžitě zbourat politickou scénu v příslušné zemi, nicméně výsledky voleb mohou ovlivnit dění věcí příštích celkem zásadně.

Amerika by se měla radovat, že Čína s jüanem (moc) necvičí Amerika by se měla radovat, že Čína s jüanem (moc) necvičí

V úterý proběhla v pořadí druhá debata mezi kandidáty na amerického prezidenta. A opět se bylo na co dívat. Média si samozřejmě všímají toho, kterak se tón debaty proměnil, nás a finanční trhy však musí zajímat obsah debaty, především pak ekonomická témata.

Nástup komunistů by neměl poškodit ČR v očích trhů Nástup komunistů by neměl poškodit ČR v očích trhů

Kdo vzal do ruky poslední číslo týdeníku The Economist, mohl v něm narazit na rozbor toho, kterak navzdory relativnímu úspěchu globalizace dochází k nárůstu nerovnosti jak v příjmech, tak v bohatství.

Polsko zatím říká měnovým válkám "Ne!" Polsko zatím říká měnovým válkám "Ne!"

Polská národní banka (NBP) překvapivě sazby nemění, čímž dává zlotému křídla. V prakticky všech rozvinutých zemích světa mají dnes centrální bankéři tendenci tolerovat vyšší hrozbu inflace a s odůvodněním, že ekonomika čelí bezprecedentním problémům, uvolňují měnové šrouby, kam až to jde.

Španělské výnosy klesají, i když ECB za dluhopisy země nedala ani euro Španělské výnosy klesají, i když ECB za dluhopisy země nedala ani euro

Ačkoli zprávy z ekonomiky eurozóny nejsou vůbec povzbudivé - což ukázal například index nákupních manažerů v eurozóně -, trhy zůstávají v dobrém rozmaru. Je to patrné z pohledu na výnosy španělských vládních dluhopisů. Zatímco ještě nedávno se investoři španělského dluhu štítili, nyní jej skupují ve velkém a ceny letí vzhůru a rizikové marže se rychle propadají.

Česká republika na titulních stranách světových médií, ale Polsku můžeme pořád závidět Česká republika na titulních stranách světových médií, ale Polsku můžeme pořád závidět

Česká republika se po delší době opět dostala na přední stránky globálních finančních médií. Bohužel, jak už to tak v posledních letech bývá, neděje se tak v kontextu nečekaných pozitivních překvapení, tématem je prohibice tvrdého alkoholu zavedená v souvislosti s otravami methanolem.

QE3: Slabý trh práce nahrává holubicím z Fedu QE3: Slabý trh práce nahrává holubicím z Fedu

Páteční čísla z amerického trhu práce poskytla čerstvou munici holubicím v rámci Fedu. Přijde další měnová expanze už po zasedání, které skončí ve čtvrtek 13. září? Zatímco ECB vyvolala minulý týden na finančních trzích (především těch dluhopisových v eurozóně) euforii, v pátek zveřejněné statistiky z amerického trhu přinesly spíše rozpaky.

Zlatý standard: Předvolební heslo amerických republikánů Zlatý standard: Předvolební heslo amerických republikánů

Majitelé zlata a ti, co uvažují o jeho nákupu, by měli zbystřit svoji pozornost. Jak píší dnešní Financial Times, úvahy o návratu k takzvanému zlatému standardu se po třiceti letech vracejí do hlavního proudu americké politiky. Pracovní skupina připravující předvolební program republikánské strany pro listopadové volby v USA totiž doporučuje zřídit na vládní úrovni komisi, která by se zabývala možným návratem ke zlatému standardu, tedy k pevné vazbě dolaru na zlato.

Stimulace americké ekonomiky? Zápis z jednání Fedu poodhalí možnosti Stimulace americké ekonomiky? Zápis z jednání Fedu poodhalí možnosti

Akciové trhy dnes mírně korigují z dlouhodobých maxim, euro se během dne bezpečně drželo nad 1,24 USD a záchranný fond eurozóny EFSF v úterý emitoval pokladniční poukázky se záporným výnosem. Rovněž na středoevropských trzích se jeví vše báječně. Měny zpevňují, až na dnešní korekci se daří akciím a dluhopisům.

Řecko a dluhy: Samarasův týden začíná Řecko a dluhy: Samarasův týden začíná

Listí na stromech začíná žloutnout a ranní teploty klesají navzdory rekordním odpoledním vedrům - letní prázdniny se přehouply do poslední čtvrtiny. Evropské politické špičky se vracejí z dovolené a plánují rozjet další kolečko rozhovorů o tom, jak překonat trápení eurozóny. V hlavní roli bude - nikoli překvapivě - Řecko a premiér jeho vlády.

Letní pohoda podporuje riziková aktiva, hotovost přišla o královský trůn. Na jak dlouho? Letní pohoda podporuje riziková aktiva, hotovost přišla o královský trůn. Na jak dlouho?

Zatímco akciové trhy ve čtvrtek vystoupaly na několikaměsíční maxima, volatilita - ukazatel tržního rizika - se propadla na úrovně naposledy pozorované před finanční krizí v roce 2007. Momentálně roste vše, co má, nebo alespoň potenciálně slibuje nějaký výnos. Proto se konec konců daří českým aktivům - zpevňuje koruna, pražská burza roste a vládní dluhopisy jsou rovněž nekřesťansky drahé.

Půjde si Řecko v srpnu pro peníze na trh? Půjde si Řecko v srpnu pro peníze na trh?

Okurková sezóna, německá politika cukru a biče a samozřejmě vystavené pojistky ze strany centrálních bank finančním trhům evidentně svědčí. Rychle zpevňují prakticky všechna riziková aktiva. Výjimkou přitom nejsou ani středoevropské měny, které se v případě zlotého a forintu ocitly na ročních maximech.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.