Lukáš Vácha obchodní ředitel, Conseq

Lukáš Vácha

Autorovy články

Fondy: Nulové sazby nutí Čechy překročit svůj investorský stín Fondy: Nulové sazby nutí Čechy překročit svůj investorský stín

Strašák záporných úrokových sazeb není ničím novým. Zatím na tom nejsme tak špatně jako střadatelé v některých západoevropských zemích, kteří již bankám platí za to, že u nich mohou mít (půjčují jim) své peníze. Nicméně i u nás se konzervativní investoři s černou nulou smiřují jen obtížně.

Odtud pomoc s levným barelem nečekejte! Odtud pomoc s levným barelem nečekejte!

Ceny ropy v posledních dnech mají tendenci spíše růst. Podporuje je hned několik faktorů, dlouhodoběji ale nemusí působit ani jeden z nich.

100 USD za barel v nedohlednu: Ropa opět ztratila lesk. Na jak dlouho? 100 USD za barel v nedohlednu: Ropa opět ztratila lesk. Na jak dlouho?

Globální hospodářství je obrovskou měrou závislé na ropě. Bylo tomu tak před padesáti lety a je tomu tak i dnes. Bez ropy jsme si donedávna nedokázali představit blahobyt a ani dnes, s mnoha pokrokovými technologiemi v kapse, to není vůbec snadné.

Hrátky se subprime ohněm? Důvod poslední krize je zpět, jen se jmenuje jinak Hrátky se subprime ohněm? Důvod poslední krize je zpět, jen se jmenuje jinak

Takřka sedm let trvalo, než se někdo v USA po bankrotu Lehman Brothers rozhodl opět nabízet investorům takzvané subrime hypotéky a úvěry. Samotný výraz "subrime" přitom stále zůstává tabu. Hypotéky, které jsou vkládány do balíčků v podobě cenných papírů a prodávány dále, se proto jmenují trochu jinak.

Bezpečný přístav je nejslabší od ledna. Trochu na hlavu, ale jen zdánlivě Bezpečný přístav je nejslabší od ledna. Trochu na hlavu, ale jen zdánlivě

Švýcarský frank pokračuje v mírném, ale stabilním oslabování a v polovině září se vůči euru dostal na nejslabší hodnotu od 15. ledna letošního roku, kdy Švýcarská národní banka přestala hájit kurz 1,2 EUR/CHF. Nyní se kurz pohybuje lehce pod hranicí 1,1.

Zvedne se Turecko z korupčního popela a zvládne postupný exit Fedu? Zvedne se Turecko z korupčního popela a zvládne postupný exit Fedu?

Investorům do tureckých akcií a dluhopisů závěr loňského roku příliš nevyšel. Tamní trhy klesaly přibližně od poloviny roku pod tíhou náznaků přivírání měnových kohoutů americkým Fedem. Turecká ekonomika je totiž závislá na přílivu cizího kapitálu, kterým musí financovat vysoký deficit běžného účtu platební bilance.

Fotovoltaika v Česku: Se sluncem na střeše i na účtu Fotovoltaika v Česku: Se sluncem na střeše i na účtu

Solární "baroni" jsou obětí novodobého honu na čarodějnice a zdálo by se, že výroba elektřiny ze slunce mezi Čechy není příliš populární. Počet žádostí o malé instalace za první tři měsíce roku ale láme rekordy.

Devizové intervence ČNB: Poslední trumf je již na stole! Devizové intervence ČNB: Poslední trumf je již na stole!

ČNB začátkem listopadu vystřílela svou konvenční munici v podobě snižování základní 14denní repo sazby, která určuje úrok, za nějž si banky ukládají u centrální banky peníze. Další možnosti, jak stimulovat domácí ekonomiku, centrálním bankéřům už nezbývají.

Sell in May? Letos určitě ne, vždyť je přece krize! Sell in May? Letos určitě ne, vždyť je přece krize!

V průběhu druhé poloviny prázdnin se světové akciové trhy rychle vyšvihly na úrovně blízké maximům dosaženým po bolavém podzimu 2008. Německý DAX si od začátku prázdnin připisuje téměř 10 % a americký S&P 500 zhruba 4 %. K růstu přerušenému jen několika málo korekcemi dochází od konce května. Zdá se, že letos se investorům následování pověstného "Sell in May and go away" asi příliš nevyplatí.

Sell in May? Letos v květnu se dá prodávat, ale v klidu Sell in May? Letos v květnu se dá prodávat, ale v klidu

Pravidla typu "Sell in May and go away", odpozorovaná z dlouhodobého vývoje finančních trhů, mají svým způsobem samonaplňovací charakter. Pokud se jimi bude řídit dostatečný počet investorů, s velkou pravděpodobností se vyplní.

Fondy kvalifikovaných investorů: Alternativa pro investory, kteří si věří Fondy kvalifikovaných investorů: Alternativa pro investory, kteří si věří

Podílové fondy jsou pro většinu lidí synonymem pro investice do cenných papírů. Jejich úkolem je sdružit peníze od drobnějších investorů na realizace velkých investic. Investovat lze ovšem v podstatě do všeho - do cenných papírů, nemovitostí, pohledávek, majetkových podílů či uměleckých předmětů. Fondy kvalifikovaných investorů jsou samostatnou podskupinou. Jde o fondy s menší regulací pro institucionální investory a pro ty, kdo mají zkušenosti s investováním.

Březnový bankrot Řecku už nehrozí a ECB nabízí levné půjčky. Co bude dál? Březnový bankrot Řecku už nehrozí a ECB nabízí levné půjčky. Co bude dál?

Ministři financí v eurozóně rozhodli o nové šanci pro Řecko a poskytli ohrožené zemi další masivní půjčku - 130 miliard eur. Jako bonus "stálému zákazníkovi" navíc přibyly nižší úroky z první půjčky. Soukromí investoři mají navíc v rámci výměny dluhopisů za "delší papíry" s nižší hodnotou škrtnout více než 100 miliard dluhů země. Vyjádřit se mají do 8. března a očekává se poměrně hojná účast - 85 až 90 % věřitelů. Nic moc jiného jim totiž nezbývá. Tímto krokem je podmíněn již zmíněný druhý záchranný balík, bez něhož by nastal chaotický bankrot a přišli by ještě o více peněz.

Investice do realit: V době inflace zajímavá alternativa Investice do realit: V době inflace zajímavá alternativa

Loňský rok přinesl oživení realitního trhu. Objem investic a aktivita na trhu byly výrazně vyšší než v předchozích třech hubených letech, i když zdaleka nedosáhly rekordního roku 2007. Aktivní byli nejen velcí institucionální investoři, ale také jednotlivci, o čemž výmluvně svědčí nárůst objemu nově poskytnutých úvěrů téměř o polovinu oproti roku 2010. Hlavní příčinou je bezpochyby významný pokles cen v minulých třech letech.

Inflace: Který herbicid je ten pravý? Inflace: Který herbicid je ten pravý?

Noviny potřebují palcové titulky. Po finanční a dluhové krizi se omílaným evergreenem stala inflace. Zdražující nerostné suroviny se postupně promítají do cen ostatních výrobků i služeb. Když se k tomu přidají potraviny, společensky citlivé téma je na světě.

Solární daň: O riziko méně, pro investory lépe? Solární daň: O riziko méně, pro investory lépe?

Poslanci tento týden odmávli 26% srážkovou daň na tržby z výroby elektřiny solárních elektráren uvedených do provozu v loňském a letošním roce po dobu prvních tří let. Stát tak retroaktivně bere zpět svou společenskou objednávku na tento druh obnovitelné energie.

České dluhopisy jsou opět v kurzu České dluhopisy jsou opět v kurzu

Po delší době zavanul čerstvý vítr i na úrokových trzích, když postupně opadává extrémní nervozita vyvolaná dluhovými problémy jižního křídla eurozóny. V předchozích měsících byly jistotu vyhledávající investoři hnáni do náručí německých a amerických státních obligací, které pro ně v ovzduší všeobecné nedůvěry ve schopnost řady zemí splácet své dluhy představovaly ten "jediný" ostrůvek relativního bezpečí. Emoce se však začínají uklidňovat a na trhy se selektivně vrací část ztracené důvěry.

Duben na trzích: Euforie pokračuje Duben na trzích: Euforie pokračuje

Pozitivní nálada na finančních trzích se přelila i do měsíce dubna. Úrokové sazby, ty domácí nevyjímaje, pokračovaly v poklesu, což opět svědčilo výkonnosti dluhopisů. Zároveň se daří i akciím.

Dluhopisy a akcie: Stále na zelené vlně Dluhopisy a akcie: Stále na zelené vlně

I když evropští politici stále nepřišli s účinným lékem na řeckou kocovinu, téma už poněkud vyčpělo a přestává kazit náladu investorům. Finančním trhům se v uplynulých týdnech naopak docela daří.

Lepší Kofola než Metaxa? Lepší Kofola než Metaxa?

Řecké trable jsou posledních pár dnů vděčným plnivem palcových titulků evropského tisku. Problém tamních veřejných financí nevznikl náhle, je dlouhodobý. Řecko je pověstné svou notorickou rozpočtovou "nedisciplínou" a extrémně přebujelým veřejným sektorem již mnoho let.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.