Martin Štěpán analytik

Martin Štěpán

Autorovy články

Spekulativní tip na první kvartál: Levná akcie amerického obchodního řetězce Spekulativní tip na první kvartál: Levná akcie amerického obchodního řetězce

Akcie firmy Target svou výkonností v posledním měsíci zaostávaly za trhem a hlavně za svým konkurentem, společností Wal-Mart Stores (-7 % vs. -3,8 %), a to především kvůli slabému růstu srovnatelných tržeb a slabším prodejům za nejdůležitější měsíc roku, tedy prosinec. To mělo za následek zajímavé ocenění v rámci sektoru. Dle našeho názoru postaveného na technickém přístupu je zajímavé vstoupit do dlouhé pozice při ceně 59 až 60 USD za akcii s cílovou úrovní 65 USD (+ dividendy). Pro minimalizování rizika je vhodné nastavit prodejní stop pokyn na ceně 56,5 USD. Investiční horizont jsou 3 měsíce.

PX, S&P 500, DAX: Akcie pohledem technické analýzy PX, S&P 500, DAX: Akcie pohledem technické analýzy

Akcie mají za sebou na začátku roku prudký růst. Jak promluvil do technických indikátorů? Má smysl ještě naskakovat do akciového vlaku?

Index PX: Technická analýza Index PX: Technická analýza

K technické analýze jsme využili delší časový horizont s týdenními závěrečnými cenami na svíčkovém grafu, abychom ilustrovali situaci indexu PX a možné pohyby, které jej čekají. Index se nachází poblíž úrovně podpory (936 bodů), na druhé straně je také blízko výrazné úrovni odporu (červená linka), což znamená, že následující pohyb bude asi větší, aby mohlo dojít k proražení těchto úrovní. Na základě této trojúhelníkové formace nelze určit následující pohyb, ale vzhledem k tomu, že zespoda index drží dvojnásobná podpora, měl by být další pohyb indexu spíše nahoru.

Spekulativní tip: Akcie z technologického sektoru s dividendou přes 3 % a potenciálem rychlého zhodnocení Spekulativní tip: Akcie z technologického sektoru s dividendou přes 3 % a potenciálem rychlého zhodnocení

Společnost KLA-Tencor vyrábí vybavení a zařízení na monitorování procesů pro polovodičový sektor. Zařízení firmy jsou používána pro analýzu procesů a zabezpečení kvality. Firma je součástí indexu Nasdaq 100 a její akcie se obchodují na zajímavých poměrových ukazatelích vůči sektoru (P/E pro tento rok 11,05 vs. sektor 17,64; EV/EBITDA 5,7 vs. sektor 8,3). Poráží konkurenci také vysokým dividendovým výnosem 3,36 %, což u technologií nebývá zvykem.

Průmyslový gigant s technickou podporou jako zajímavá akciová příležitost na podzimní měsíce Průmyslový gigant s technickou podporou jako zajímavá akciová příležitost na podzimní měsíce

Akcie společnosti Caterpillar prošly ozdravnou korekcí z ročních maxim a konsolidují na úrovni okolo 83 USD, kde je jednak historicky významná hladina podpory (červená linka), a jednak úroveň podpory ve formě trendové linie (bílá linka). Obě tyto úrovně historicky vždy podržely kurz akcií a znamenaly návrat k primárnímu trendu, v našem případě růstovému.

Akcie, která je po výsledcích hodně atraktivně oceněna Akcie, která je po výsledcích hodně atraktivně oceněna

Po horších než očekávaných výsledcích se akcie soukromé pojišťovací společnosti WellPoint propadly na technicky velice zajímavou úroveň. Letos patří k nejhorším v sektoru, ocenění na základě tržní ceny a zisku (P/E) je atraktivní. Na cenách mezi 50 a 52,5 USD má podle nás smysl vstoupit do pozice. Je ovšem potřeba mít na paměti stop-loss úroveň.

Co čeká české, německé a americké akcie? Poklesy nekončí Co čeká české, německé a americké akcie? Poklesy nekončí

České, americké a německé akcie pohledem technické analýzy. Vstoupit na trh, nebo raději počkat? Kdy kupovat, a kdy naopak prodávat? To vše v přehledných grafech a tabulkách.

České, americké a německé akcie: Nakupovat, nebo prodávat? České, americké a německé akcie: Nakupovat, nebo prodávat?

České, americké a německé akcie pohledem technické analýzy. Vstoupit na trh, nebo raději počkat? Kdy kupovat, a kdy naopak prodávat? To vše v přehledných grafech a tabulkách.

Volatilita amerických akcií je na mnohaletém minimu. Tip pro ty, kdo věří v její růst Volatilita amerických akcií je na mnohaletém minimu. Tip pro ty, kdo věří v její růst

Na úvod jeden jazykolam, možná i hlavolam: IPATH S&P 500 VIX S/T FU ETN. A teď k věci: Jde o ETN emitované v USA, z instrumentu bude vyplacena hotovost při předem známé splatnosti anebo při předčasném odkupu v závislosti na výkonnosti podkladového indexu S&P 500 Short-Term VIX Futures TR. Tento burzovně obchodovaný cenný papír reaguje na volatilitu na akciových trzích a jeho výkonnost je odvozována převážně od krátkodobých futures na volatilitu se splatností 1-2 měsíce. Podle našeho názoru je volatilita akcií z indexu S&P 500 relativně nízko (měřeno indexem VIX okolo 14 bodů) vůči historickým hodnotám (historický průměr je okolo 19 bodů) a nezahrnuje všechna rizika, která na trhu jsou.

Ať je vaše portfolio fit! Ať je vaše portfolio fit!

Společnost Walgreen se zabývá prodejem léků na předpis i bez něj, dále ve svých lékárnách nabízí další služby spojené s lidským zdravím, například wellness a fitness. Akcie firmy se pohybují poblíž ročních minim, stále však na úrovni dolní linie dlouhodobého růstového kanálu. Podle nás je čas na vstup do dlouhé pozice, protože z technického hlediska je akcie téměř na dolní linii trendu a nejvíce pravděpodobný scénář je odražení směrem nahoru.

České, americké a německé akcie: Jak dál? České, americké a německé akcie: Jak dál?

Jak se budou vyvíjet české, americké a německé akcie? Napovědět může technická analýza.

Akciový tip: Jednu spekulaci na špagety, prosím! Akciový tip: Jednu spekulaci na špagety, prosím!

Akcie firmy se pohybují poblíž ročních maxim, ze kterých vyklesaly během ledna. Na grafu lze vidět formaci trojúhelník, kdy na dolní linii formace se tvoří stále nižší minima, zatímco maxima si udržují v průměru stejnou úroveň. Tento trojúhelník je příkladem býčí formace, a proto očekáváme, že další úroveň, kam se akcie podívá, bude na 54,5 USD.

Zkuste akcie maloobchodního řetězce, který vydělává na běžném zboží Zkuste akcie maloobchodního řetězce, který vydělává na běžném zboží

Společnost Metro AG provozuje maloobchodní prodejny a své produkty nabízí také přes internet. Firma působí po celé Evropě, v Asii a Africe. Akcie firmy se pohybují na ročních minimech, když sletěly z úrovní okolo 60 eur. Hlavním důvodem byla eskalace rizikové averze v reakci na probíhající dluhové obavy v Evropě. Nicméně to lze brát hlavně pozitivně, protože ocenění na úrovni historického P/E se snížilo z vysokých 20 na současných 10. Očekávané P/E pro rok 2012 je na solidních 8,94, což je absolutně nejlepší ocenění v rámci sektoru.

Technická analýza indexu PX: Nakupujte na 867 bodech Technická analýza indexu PX: Nakupujte na 867 bodech

Zatímco americké a evropské indexy se zotavily a lehce odrazily od několikaměsíčních minim, index PX se stále pohybuje na nízkých úrovních. Nám se líbí hranice 867 bodů, kde je dlouhodobá podpora. Pakliže by došlo k další vlně výprodejů, mohla by tato úroveň hrát důležitou roli. Nastavujeme dlouhodobý nákupní pokyn na ceně 867 bodů. Stop pokyn nastavujeme hned na 845 bodech, profit target 920 bodů.

Tato akcie je defenzivní jistota pro každé portfolio Tato akcie je defenzivní jistota pro každé portfolio

Společnost Kellogg splňuje náš filtr na defenzivní akcii, jež by měla být součástí každého portfolia. Beta na úrovni 0,55, P/E pro rok 2011 na úrovni 14,5x a stabilní dividenda.

PX: Dlouhodobě nás žádné eskapády nečekají PX: Dlouhodobě nás žádné eskapády nečekají

Index PX v posledních týdnech propadl na 2,5letá minima. Dlouhodobě bude pražská burza ve vleku zahraničních trhů. Technická analýza indexu PX není příliš povzbudivá.

Zkuste spekulaci na pokles! Tato akcie roste už příliš dlouho Zkuste spekulaci na pokles! Tato akcie roste už příliš dlouho

Společnost Amazon se zabývá internetovým prodejem zboží všeho druhu s účastí na téměř všech hlavních vyspělých trzích. Její akcie se pohybují v růstovém trendu, na jeho horní hranici. Očekávaná korekce vám může vydělat peníze - stačí spekulovat na pokles.

Analýza indexu S&P 500: Velká volatilita přetrvává Analýza indexu S&P 500: Velká volatilita přetrvává

Volatilita byla obrovská a díky ní si index "líznul" až 1 100 bodů, což tu dlouho nebylo.Odtud se index odrazil a nyní konsoliduje okolo 1 190. Narozdíl od indexu PX se index nachází v blízkém obležení jak podpory, tak odporu. Proto bude třeba větší akce, aby se index vyhoupl nahoru. Nicméně, vzhledem k tomu, že se VIX nachází nad 30, je velký pohyb dost pravděpodobný.

Trhy na oznámení výsledků PepsiCo reagovaly zklamáním: akcie tak pro investory nyní představuje atraktivní nabídku Trhy na oznámení výsledků PepsiCo reagovaly zklamáním: akcie tak pro investory nyní představuje atraktivní nabídku

Společnost PepsiCo v pondělí oznámila své výsledky hospodaření. Akcie společnosti v posledních dnech na výhled firmy pro další období reagovaly poklesem. Na základě fundamentální i technické analýzy se dnes jeví akcie jako podhodnocená.

General Electric: Dlouhodobá sázka na růst a dividendu General Electric: Dlouhodobá sázka na růst a dividendu

Akcie GE prudce propadly v roce 2008 především kvůli expozici na finanční sektor (GE Money Bank a leasingové společnosti). Od té doby se akcie pohybují zhruba na 50 % této ceny. Díky globální expozici firmy a účasti v mnoha rychle rostoucích v sektorech věříme, že firma bude schopna postupně navyšovat tempo výplaty dividendy (růst za rok 37,5 %.) Aktuální dividendový výnos na úrovni 3,06 % nahrává do zařazení akcií do dlouhodobého hodnotového portfolia.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.