Milan Tomášek investiční stratég, ČP Invest

Milan Tomášek

Autorovy články

Objem dostupného stříbra rapidně klesá. Vyžene to cenu zpátky k 50 dolarům? Objem dostupného stříbra rapidně klesá. Vyžene to cenu zpátky k 50 dolarům?

Komoditní trhy od počátku měsíce května silně klesly. Asi největší pozornost upoutal pokles cen ropy a stříbra, které se ze svých maxim 50 USD za unci dostalo během 5 dnů pod 33 USD. Zapomeňme na chvíli, co bylo katalyzátorem tohoto propadu, a hledejme "širší obrázek" toho, co se vlastně na trhu se stříbrem děje.

Ani akcie nemusejí porazit inflaci! Ani akcie nemusejí porazit inflaci!

Proti inflaci se obecně doporučuje bojovat nákupem nemovitostí, hmotného majetku, komodit, ale i akcií. U některých položek je to v současné době diskutabilní. Jednou z nich jsou akcie. Těm se nejlépe daří, pokud je míra inflace nízká, stabilní a nejlépe do 2 %. Jakmile překročí hranici 5 či 6 %, výnosy klesají a zaostávají za inflací, akcie reálně ztrácejí.

Americké dluhopisy: Kdo drží zadlužené USA nad vodou? Americké dluhopisy: Kdo drží zadlužené USA nad vodou?

Americký státní dluh za posledních několik let pěkně narostl a jeho trajektorie je hrozivá a dlouhodobě neudržitelná. Aktuálně se pohybuje veřejný dluh na úrovni 9 bilionů USD. Víte, kdo je největším držitelem tohoto dluhu? Ne, není to Japonsko ani Čína, ale samotná centrální banka (Fed). Nedivme se tedy, proč pokračuje kvantitativní uvolňování peněz (nakupování státních dluhopisů), ačkoli se ekonomika zotavuje.

Graf dne: Trhům pomáhají výsledky firem, trvají obavy z inflace Graf dne: Trhům pomáhají výsledky firem, trvají obavy z inflace

Výsledková sezóna ve Spojených státech se chýlí ke svému závěru. Americké burzy jsou na maximech od léta 2008, přemíru optimismu však brzdí obavy z růstu inflace. Které další faktory ovlivňují současné dění na trzích? Najdete ve stručném přehledu.

Zkrachuje Kalifornie? Její dluhopisy jsou na ročním minimu Zkrachuje Kalifornie? Její dluhopisy jsou na ročním minimu

Problematika státních dluhů plní světová média již téměř rok. V tisku se propírají schopnosti států, jako jsou Řecko, Irsko nebo Portugalsko, splácet své dluhy. Nově však téma problémových dluhů můžeme rozšířit i o municipální (komunální) dluhopisy. Krize ukázala, že nejen státní, ale i komunální rozpočty jsou v neudržitelném stavu. Nejvíce se v tomto směru hovoří o Spojených státech.

Rok 2011 na kapitálových trzích očima optimistů a pesimistů Rok 2011 na kapitálových trzích očima optimistů a pesimistů

Loni se předpovědi shodovaly v tom, že budou akciové trhy pokračovat v růstu. Nakonec naplnily, klíčové indexy si připsaly dvojciferné zisky a investice do komodit patřily mezi nejvýnosnější. Cena zlata stoupla téměř o 30 %, stříbro o neuvěřitelných 84 %, bavlna o 90 %. Kdo více riskoval, dokázal více zhodnotit své vložené peníze. Jaký výhled mají na rok 2011 optimističtí, a jaký naopak pesimističtí investoři? Posílí akciové trhy, nebo půjde spíše o poslední šanci na prodej za velmi výhodné ceny?

Kruté probuzení: Výnosy 10letých amerických dluhopisů dramaticky rostou! Kruté probuzení: Výnosy 10letých amerických dluhopisů dramaticky rostou!

Americké 10leté sazby letí vzhůru a překonaly již hranici 3,5%. Od října výnosy stouply již o celý procentní bod! Od spuštění druhého kola kvantitativního uvolňování (QE2) v objemu 600 miliard USD tyto výnosy rostou. Původní předpoklady byly, že příliv těchto peněz výnosy stabilizuje, případně sníží. Opak se stává pravdou.

Akcie ve skutečnosti nerostou! Raději kupujte reálná aktiva, například zlato! Akcie ve skutečnosti nerostou! Raději kupujte reálná aktiva, například zlato!

Akciová rally, kterou sledujeme od léta, se po nadechnutí v závěru listopadu znovu rozjela. V další růst cen akcií věří mimo jiné i Jim Cramer. Rostou ovšem akciové trhy reálně, nebo pouze na základě většího objemu peněz a ztráty jejich kupní síly?

Zlatý standard by vyhnal cenu zlata na 7 000 dolarů za unci Zlatý standard by vyhnal cenu zlata na 7 000 dolarů za unci

Také se vám zdá, že se cena zlata utrhla ze řetězu a nepochopitelně roste? Nebo že jde o nepodložený růst? Podívejme se na problém z jiné strany. Šéf Světové banky nedávno připustil vytvoření zlatého standardu, což by znamenalo, že zlato začne fungovat jako protiváha papírovým nekrytým penězům.

Dosažení předkrizové zaměstnanosti je jen zbožné přání Dosažení předkrizové zaměstnanosti je jen zbožné přání

Ekonomická teorie považuje za základní cíl makroekonomické politiky tzv. dynamickou rovnováhu mezi hospodářským růstem, mírou inflace, saldem obchodní a platební bilance a mírou nezaměstnanosti. V reálném životě je však snaha o co nejlepší dosažení těchto veličin velmi často limitovaná a protichůdná.

Ztracená akciová dekáda? Ne pro těžaře zlata! Ztracená akciová dekáda? Ne pro těžaře zlata!

Za posledních 10 let akciové trhy investorům vložené prostředky příliš nezhodnotily. Klíčové indexy v USA zaznamenaly smíšený vývoj: Dow Jones přidal 8 % (0,8 % p.a.), S&P 500 poklesl o 15 % (-1,6 % p.a.) a technologický Nasdaq dokonce o 28 % (-3,2 % p.a.). Absolutní investiční mezi akciemi byly v té době akcie těžařů zlata z indexu HUI, který raketově vzrostl o 1 126 % (28,5 % p.a.)!

Kup a drž: Strategie, která ještě neřekla poslední slovo Kup a drž: Strategie, která ještě neřekla poslední slovo

Vývoj hypotetické investice 100 tisíc USD od roku 1993. Je zde několik scénářů – kup a drž (modrá čára), bez 10 nejhorších dnů (žlutá čára), bez 10 nejlepších dnů (červená čára), bez 10 nejhorších a nejlepších dnů (zelená čára).

Jaké jsou investiční vyhlídky dva roky od pádu Lehman Brothers? Jaké jsou investiční vyhlídky dva roky od pádu Lehman Brothers?

Zdá se to skoro jako věčnost, ale 15. září tomu byly 2 roky, kdy na kapitálových trzích padla jedna z ikon investičního bankovnictví, banka Lehman Brothers (LB). Následný otřes na kapitálových trzích odmazal téměř 30 bilionů USD z hodnoty finančních instrumentů. Pro investory to byl smrtící koktejl začínajícího pádu bank, vysoké nervozity spojené s ignorováním fundamentálních zpráv či zmražení úvěrového trhu.

Centrální bankéři, pozor! Zlatý standard je tu! Centrální bankéři, pozor! Zlatý standard je tu!

V malajské provincii Kelantan vláda zavádí měnový systém založený na zlatě a stříbře. Měnový systém ve vyspělých zemích je přitom založen na papírových penězích, které jsou kryty dluhy. Vezmou si centrální bankéři příklad z této první vlaštovky?

 Co nyní ovlivňuje burzovní trhy? Přehled událostí Co nyní ovlivňuje burzovní trhy? Přehled událostí

Jaké události mají největší vliv na vývoj kapitálových a měnových trhů v aktuálním týdnu? Grafický přehled medvědích a býčích faktorů, které jsou přítomny na trhu.

Evropské zátěžové testy bank: Co přinesly? Evropské zátěžové testy bank: Co přinesly?

Evropský bankovní sektor se dostal ve druhém čtvrtletí do centra pozornosti investorů v souvislosti s narůstajícími dluhovými problémy Řecka a dalších zemí. Na trhu sílily obavy, které se promítly do mezibankovního trhu, kde se ztížil přístup ke krátkodobému financování. Jednou z možností, jak tento negativní trend zastavit, bylo provedení zátěžových testů bank, které měly uklidnit kapitálové trhy po vzoru USA. A investoři se 23. července dočkali. Co jsme se tedy dozvěděli?

Graf dne: Zadlužení vyspělých a mladých trhů Graf dne: Zadlužení vyspělých a mladých trhů

V minulosti vždy platilo, že země emerging markets byly citlivé na vnější podněty a stojí v pozadí hospodářských krizí. Při pohledu na tabulku je zřejmé, že současné problémy vyspělého světa (vysoké dluhy a deficity státních rozpočtů) se zemí emerging markets příliš netýkají.

Bublina na zlatě? Ještě si počkáme Bublina na zlatě? Ještě si počkáme

Investoři v letošním roce nemají zrovna na růžích ustláno. Zatímco v loňském roce kapitálové trhy nabízely spousty zajímavých investičních možností, kde poměr mezi výnosem a rizikem byl dostatečně vysoký, v letošním roce tomu tak není. Řecká krize totiž ukázala nová rizika v souvislosti se státními dluhy, které byly v minulosti považovány za bezrizikové.

Zlato čeká hvězdná budoucnost Zlato čeká hvězdná budoucnost

Ti, kteří v minulosti hovořili o tom, že události nastartované v roce 2008 budou mít dlouhodobé dopady, mají pravdu. Jedním z velkých problémů současnosti je vysoký objem dluhů v ekonomice. Platí, že pokud neroste objem nových dluhů v ekonomice, neroste ani hrubý domácí produkt, základní to ekonomická veličina.

USA: Maloobchodní tržby táhnou staří a bohatí USA: Maloobchodní tržby táhnou staří a bohatí

Výdaje domácností jsou velevýznamnou složkou hospodářské aktivity v USA. Tvoří dominantní část tamního HDP (přibližně 70 %). Podle posledních dat se maloobchodní tržby meziročně zvedly o cca 14 %, zatímco meziměsíční trend se otočil, tržby klesly napříč všemi segmenty o 1,2 % na 362,5 mld. USD.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.