Miroslav Plojhar investiční stratég, ČS

Miroslav Plojhar

Stratég oddělení treasury v České spořitelně se zaměřením na úrokové sazby, dluhopisy a měny. Miroslav Plojhar má četné zkušenosti z rozvíjejících se trhů (emerging markets) jako ekonom a stratég v JPMorgan v Londýně, dále v Citibank, České spořitelně a Newtonu.

Autorovy články

Na forexu je živo, EUR/USD se blíží zásadní hladině 1,05
Bezmála dva roky se nejobchodovanější měnový pár pohybuje v rozmezí 1,05-1,15 EUR/USD, v příštích dnech a týdnech by se však mohl z úzkého rozmezí vymanit. S pomocí Trump efektu dominantní kurz prolomil úroveň 1,10, nad níž se držel prakticky celý letošní rok, hladina 1,05 je ale významnější. Dostane-li se eurodolar pod ni, je velká šance, že dolarová rally bude trvat výrazně déle.
Varování: Trumpovo vítězství spustilo výprodeje dluhopisů. Mohou zdražit úvěry i česká koruna Varování: Trumpovo vítězství spustilo výprodeje dluhopisů. Mohou zdražit úvěry i česká koruna

Úrokové sazby po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách zrychlily růst. Trumpovy plány na fiskální expanzi a protekcionismus mohou zásadně změnit inflační prostředí. Vyšší inflace a sazby v USA by zvedly i sazby v Česku, stejně jako ochotu ČNB nechat kurz koruny najít si vlastní směr.

Ranní postřeh: Výnos bundů se vrátil nad nulu. Jsme snad svědky obratu na dluhopisovém trhu?
Výnos bundů (německé 10leté dluhopisy) se zvedá ze záporných hodnot, kam spadl po britském referendu o brexitu. Jde o doklad obratu, nebo je to jenom další falešný signál? Zde jsou čtyři důvody proč by to tentokrát mohl být skutečný průlom.
Ranní postřeh: Eurodolar se dostal pod úroveň 1,1, další klíčová hladina není daleko
Eurodolar se po několika měsících vymanil z úzkého obchodního pásma 1,10-1,15. Na trhu jsou podobně jako před rokem očekávání rozdílných akcí centrálních bank. Trh pracuje s tím, že Fed bude měnové kohouty utahovat, zatímco ECB je bude naopak roztáčet. Letošní prosinec může být do určité míry reparátem za loňský konec roku.
Zajištění EUR/CZK jako plavba mezi Skyllou a Charybdou Zajištění EUR/CZK jako plavba mezi Skyllou a Charybdou

Česká národní banka připravuje veřejnost na ukončení kurzového závazku a koruna na forwardovém trhu posiluje. Zajišťovat se hlouběji pod 27 EUR/CZK, nebo čekat? Toť otázka. Výrazně podhodnocená koruna velí zajišťovat se hodně, ačkoli předpovědi ekonomů a měřítka volatility se silnou korunou tak nějak nepočítají. Signál zajišťovat se podle ohodnocení koruny nabízí výrazně lepší zajišťovací výsledky.

Ranní postřeh: Libra pod tlakem s flash crashem i bez něj
Britská libra si tento týden za rámeček nedá. Slova premiérky Theresy Mayové, že bude hájit tvrdou linii v jednání s Evropskou unií o brexitu, a hluboký vnější schodek britské ekonomiky (téměř 6 % HDP) táhnou její kurz dolů. V pátek ráno to korunovaly robotické programy, během dvou minut libra spadla o 6,5 %.
OPEC se dohodl aneb Godot občas přijde
Ropný kartel OPEC se dohodl na omezení těžby ropy. Snížení těžby o 1-2 % není nic zásadního z pohledu nabídky a poptávky, je to ale signál, že se organizace ještě umí na něčem dohodnout. Čekání, že se kartel na omezení těžby domluví, totiž na trzích připomínalo čekání na Godota v podobě dalšího růstu sazeb Fedu nebo posílení koruny pod 27 EUR/CZK.
Ranní postřeh: Maďarsko si užívá velký ratingový comeback
Maďaři zažívají velký comeback v hodnocení svého dluhu. V pátek večer jim mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila rating zpět do investičního pásma. Již v květnu učinila tentýž krok i agentura Fitch.
EUR/CZK: Pozor na forwardy, nesmíme zapomínat na lekci od Švýcarů! EUR/CZK: Pozor na forwardy, nesmíme zapomínat na lekci od Švýcarů!

Vývoj švýcarské ekonomiky po skokovém posílení franku je inspirací pro ČNB, že se není potřeba příliš bát posílení koruny. ČNB na rozdíl od Švýcarů exit z bariéry na 27 EUR/CZK inzeruje dopředu, exportéři tak mají možnost se včas připravit na konec kurzového závazku měnovým zajištěním. Ale pozor na forwardy, zajišťovací kurzy se mohou propadnout až na 25-26 EUR/CZK, až inflace naroste a ČNB řekne, kdy přesně chce ze závazku ustoupit.

Eurokorunové forwardy se dále propadají, investoři začínají vyhlížet konec intervencí ČNB
Spotový kurz české měny pevně sedí na bariéře České národní banky 27 EUR/CZK, forwardové kurzy se ale dál propadají. Po prohlášeních z ČNB trhy více pracují se scénářem, že centrální banka ČR v příštím roce přeci jenom opustí režim devizových intervencí. Roční forward klesá pod -20 haléřů.
Ranní postřeh: Lekce ze Švýcarska pro ČNB
Švýcarská centrální banka (SNB) a její kurzová politika byly pro ČNB dlouho vzorem. Loni v lednu po opuštění bariéry 1,20 EUR/CHF SNB přestala být vzorem. Lidé z ČNB od ledna 2015 věnovali hodně úsilí vysvětlování toho, že exit z aktuální kurzové politiky v ČR neproběhne ve švýcarském stylu. Švýcarsko již není vzorem, ale i tak jsou lekce od něj přínosné. Například ta, jak se ekonomika popasovala s šokem ze skokového posílení franku.
Ranní postřeh: Bank of England předvedla dokonalou ukázku přehnané aktivity
Makrodata ze Spojeného království ukazují, že výsledek referenda o brexitu sentimentu a ekonomice Británie nepomohl, na druhou stranu se ovšem nenaplňují ani katastrofické scénáře. Bank of England se měsíc rozmýšlela a pak zavelela k měnovému uvolnění v podobě snížení základní úrokové sazby a posílení kvantitativního uvolňování.
Ranní postřeh: Růst mezd akceleruje. Jaké to bude mít dopady?
České mzdy rostou téměř 4% tempem. A to ještě stále nepřišlo zamýšlené zvyšování mezd ve veřejné sféře. Navíc roste i zaměstnanost. Trh práce je z makroekonomického pohledu očividně v dobré kondici. I když podniky, které těžko najímají nové lidi, to asi budou hodnotit jinak.
Ranní postřeh: Dostane Fed zelenou ke zvýšení sazeb?
Zvýší, nebo nezvýší Fed 21. září sazby? Soudě podle množství prohlášení nejen v Jackson Hole by bankéři z Fedu chtěli. Potřebují ale ještě zelenou od lepších dat z ekonomiky.
Ranní postřeh: Probudí (jednoruká) Yellenová trhy z prázdninové letargie?
Páteční projev Janet Yellenové na sjezdu centrálních bankéřů v Jackson Hole může být očekávaným impulzem, který probudí trhy z prázdninové letargie. Podmínkou takového impulzu pro trhy je to, že Yellenová nebude "dvouruká" ekonomka jako obvykle, ale aspoň trochu "jednoruká".
"Placatá (euro)koruna": Tlak na českou měnu sílí "Placatá (euro)koruna": Tlak na českou měnu sílí

Bariéra 27 EUR/CZK, kterou ČNB hájí, je jako kovadlina, na které se kurz eurokoruny lisuje pod tlakem prodejů eur z reálné ekonomiky. Koruna je vůči euru podhodnocená, příliv eur na trh tak neustává ani přes vyšší útraty domácností. Dno na grafu inflace již zřejmě máme za sebou, s jejím nárůstem v příštích měsících zmizí důvod, proč ČNB kurz drží nad 27 EUR/CZK.

Ranní postřeh: Fed začíná ztrácet vliv, trhy jej ignorují
Odezírání ze rtů představitelů Fedu a znalost fedspeaku byly důležitými disciplínami na kolbišti finančních trhů už od časů Allana Greenspana. Fedspeak je ale v posledních měsících extrémně neurčitý. To platí i o zápisu z posledního zasedání centrální banky, který byl zveřejněn ve středu večer. Reakce finančních trhů na středeční prohlášení Fedu připomíná průpovídku z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. "Jen ať si pindá, na to my jsme zvyklí".
Ranní postřeh: Plížením vpřed, zavelel Fed
Středeční zprávy z USA zapadají do letního počasí - klid a hlavně nedělat vlny. Sazby zvyšovat chceme, je tu ale překážka v podobě ekonomických rizik; krátkodobá rizika se sice snížila, na zvýšení sazeb to ale ještě není, uvedl zhruba měnový výbor Fedu po svém zasedání. Asi nepřekvapí, že podobné slovní manévry trhy moc nenadchly a eurodolar pokračuje v plavbě nad 1,10.
EUR/USD na 1,10: Fed proti Trumpovi a příležitost na trhu s opcemi
Eurodolar tancuje u důležité figury 1,10 s tím, jak ožívají sázky na to, že americká centrální banka ještě letos zvedne úrokové sazby a že z Evropy mohou přijít špatné zprávy (jednání o brexitu, migrační krize, italské banky a další). Zvolení Donalda Trumpa oficiálním kandidátem Republikánské strany na prezidenta ale připomíná, že politické riziko nečíhá jen na evropské straně Atlantiku. Ceny eurodolarových opcí jsou téměř nejníže za rok a půl a nabízejí příležitosti.
Emerging markets: Risk býval zisk. A tento graf naznačuje, že se mohou vracet býčí časy
Neúspěšný víkendový pokus o převrat v Turecku a protiakce prezidenta Erdoğana připomínají, že investice do takzvaných rozvíjejících se trhů často vypadají jako jízda na horské dráze. Na druhou stranu, čas od času emerging markets slibují zajímavé investiční příležitosti. Aktuálně vypadají atraktivně jak s ohledem na valuace a komoditní cyklus, tak z technického pohledu.

Nejčtenějšíčlánky

Co s tím? Italské banky jako bomba tikající pod evropskými burzami

Co s tím? Italské banky jako bomba tikající pod evropskými burzami

Italské referendum dopadlo tak, jak se čekalo. Premiér Renzi se svými návrhy na změnu ústavy neuspěl a bude se muset poroučet. Reakce trhu byla v pondělí pro mnohé překvapivě klidná, ba pozitivní. Nad Itálií ale visí velké otazníky. Možná největším z nich je budoucnost bankovního sektoru. Jaké největší starosti jsou s ním spojené?

| Petr Bártek

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.