Miroslav Plojhar investiční stratég, ČS

Miroslav Plojhar

Stratég oddělení treasury v České spořitelně se zaměřením na úrokové sazby, dluhopisy a měny. Miroslav Plojhar má četné zkušenosti z rozvíjejících se trhů (emerging markets) jako ekonom a stratég v JPMorgan v Londýně, dále v Citibank, České spořitelně a Newtonu.

Autorovy články

Volatilita koruny: Nůžky mezi realitou a očekáváním se rozevírají Volatilita koruny: Nůžky mezi realitou a očekáváním se rozevírají

Spotový kurz EUR/CZK je již řadu měsíců prakticky placatý. Čeká se na ukončení kurzového závazku ČNB, na grafu spotového kurzu se v podstatě nic neděje. Pod povrchem to ale vře.

Úroky v Česku ve stínu exitu ČNB Úroky v Česku ve stínu exitu ČNB

Oživení inflace v České republice nemá vliv jen na takzvaný exit České národní banky a na českou korunu, ale také na úrokové riziko. I když ČNB sazby letos zvyšovat nebude, úroky u zajištění se již zvedají a mohou dále narůst. Dvěma hlavními riziky vyšších sazeb jsou změna inflačních očekávání, pokud míra růstu cen dále poroste, a možnost, že měnové podmínky nebudou dostatečně utaženy.

Ropa, zlato, dolar: Valentýnská tržní hitparáda Ropa, zlato, dolar: Valentýnská tržní hitparáda

Svátek zamilovaných je tu. Kolik srdíček by od svých fanoušků dostaly hlavní komodity a měny?

Exit ČNB se blíží, zajištění kurzu koruny má nyní smysl Exit ČNB se blíží, zajištění kurzu koruny má nyní smysl

Čerstvá makroekonomická data hovoří pro brzkou změnu kurzové politiky České národní banky. Proti oddalování takzvaného exitu hovoří také letošní parlamentní volby a dlouhodobá rizika týkající se přílivu zahraničního kapitálu. Současně se krátké forwardové body zúžily díky vypadnutí vlivu Národního rezolučního fondu, což otevírá příležitost levně zajistit rostoucí riziko dřívějšího exitu.

Ranní postřeh: Přichází finální rally dolaru?
Kurz eurodolaru strávil jeden den pod důležitou technickou hladinou 1,05 (spodní hrana pásma konsolidace za posledních 21 měsíců). Průlom dává silný signál, že rally dolaru může opět začít a nebude o jednotkách centů jako doposud.
Na forexu je živo, EUR/USD se blíží zásadní hladině 1,05
Bezmála dva roky se nejobchodovanější měnový pár pohybuje v rozmezí 1,05-1,15 EUR/USD, v příštích dnech a týdnech by se však mohl z úzkého rozmezí vymanit. S pomocí Trump efektu dominantní kurz prolomil úroveň 1,10, nad níž se držel prakticky celý letošní rok, hladina 1,05 je ale významnější. Dostane-li se eurodolar pod ni, je velká šance, že dolarová rally bude trvat výrazně déle.
Varování: Trumpovo vítězství spustilo výprodeje dluhopisů. Mohou zdražit úvěry i česká koruna Varování: Trumpovo vítězství spustilo výprodeje dluhopisů. Mohou zdražit úvěry i česká koruna

Úrokové sazby po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách zrychlily růst. Trumpovy plány na fiskální expanzi a protekcionismus mohou zásadně změnit inflační prostředí. Vyšší inflace a sazby v USA by zvedly i sazby v Česku, stejně jako ochotu ČNB nechat kurz koruny najít si vlastní směr.

Ranní postřeh: Výnos bundů se vrátil nad nulu. Jsme snad svědky obratu na dluhopisovém trhu?
Výnos bundů (německé 10leté dluhopisy) se zvedá ze záporných hodnot, kam spadl po britském referendu o brexitu. Jde o doklad obratu, nebo je to jenom další falešný signál? Zde jsou čtyři důvody proč by to tentokrát mohl být skutečný průlom.
Ranní postřeh: Eurodolar se dostal pod úroveň 1,1, další klíčová hladina není daleko
Eurodolar se po několika měsících vymanil z úzkého obchodního pásma 1,10-1,15. Na trhu jsou podobně jako před rokem očekávání rozdílných akcí centrálních bank. Trh pracuje s tím, že Fed bude měnové kohouty utahovat, zatímco ECB je bude naopak roztáčet. Letošní prosinec může být do určité míry reparátem za loňský konec roku.
Zajištění EUR/CZK jako plavba mezi Skyllou a Charybdou Zajištění EUR/CZK jako plavba mezi Skyllou a Charybdou

Česká národní banka připravuje veřejnost na ukončení kurzového závazku a koruna na forwardovém trhu posiluje. Zajišťovat se hlouběji pod 27 EUR/CZK, nebo čekat? Toť otázka. Výrazně podhodnocená koruna velí zajišťovat se hodně, ačkoli předpovědi ekonomů a měřítka volatility se silnou korunou tak nějak nepočítají. Signál zajišťovat se podle ohodnocení koruny nabízí výrazně lepší zajišťovací výsledky.

Ranní postřeh: Libra pod tlakem s flash crashem i bez něj
Britská libra si tento týden za rámeček nedá. Slova premiérky Theresy Mayové, že bude hájit tvrdou linii v jednání s Evropskou unií o brexitu, a hluboký vnější schodek britské ekonomiky (téměř 6 % HDP) táhnou její kurz dolů. V pátek ráno to korunovaly robotické programy, během dvou minut libra spadla o 6,5 %.
OPEC se dohodl aneb Godot občas přijde
Ropný kartel OPEC se dohodl na omezení těžby ropy. Snížení těžby o 1-2 % není nic zásadního z pohledu nabídky a poptávky, je to ale signál, že se organizace ještě umí na něčem dohodnout. Čekání, že se kartel na omezení těžby domluví, totiž na trzích připomínalo čekání na Godota v podobě dalšího růstu sazeb Fedu nebo posílení koruny pod 27 EUR/CZK.
Ranní postřeh: Maďarsko si užívá velký ratingový comeback
Maďaři zažívají velký comeback v hodnocení svého dluhu. V pátek večer jim mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila rating zpět do investičního pásma. Již v květnu učinila tentýž krok i agentura Fitch.
EUR/CZK: Pozor na forwardy, nesmíme zapomínat na lekci od Švýcarů! EUR/CZK: Pozor na forwardy, nesmíme zapomínat na lekci od Švýcarů!

Vývoj švýcarské ekonomiky po skokovém posílení franku je inspirací pro ČNB, že se není potřeba příliš bát posílení koruny. ČNB na rozdíl od Švýcarů exit z bariéry na 27 EUR/CZK inzeruje dopředu, exportéři tak mají možnost se včas připravit na konec kurzového závazku měnovým zajištěním. Ale pozor na forwardy, zajišťovací kurzy se mohou propadnout až na 25-26 EUR/CZK, až inflace naroste a ČNB řekne, kdy přesně chce ze závazku ustoupit.

Eurokorunové forwardy se dále propadají, investoři začínají vyhlížet konec intervencí ČNB
Spotový kurz české měny pevně sedí na bariéře České národní banky 27 EUR/CZK, forwardové kurzy se ale dál propadají. Po prohlášeních z ČNB trhy více pracují se scénářem, že centrální banka ČR v příštím roce přeci jenom opustí režim devizových intervencí. Roční forward klesá pod -20 haléřů.
Ranní postřeh: Lekce ze Švýcarska pro ČNB
Švýcarská centrální banka (SNB) a její kurzová politika byly pro ČNB dlouho vzorem. Loni v lednu po opuštění bariéry 1,20 EUR/CHF SNB přestala být vzorem. Lidé z ČNB od ledna 2015 věnovali hodně úsilí vysvětlování toho, že exit z aktuální kurzové politiky v ČR neproběhne ve švýcarském stylu. Švýcarsko již není vzorem, ale i tak jsou lekce od něj přínosné. Například ta, jak se ekonomika popasovala s šokem ze skokového posílení franku.
Ranní postřeh: Bank of England předvedla dokonalou ukázku přehnané aktivity
Makrodata ze Spojeného království ukazují, že výsledek referenda o brexitu sentimentu a ekonomice Británie nepomohl, na druhou stranu se ovšem nenaplňují ani katastrofické scénáře. Bank of England se měsíc rozmýšlela a pak zavelela k měnovému uvolnění v podobě snížení základní úrokové sazby a posílení kvantitativního uvolňování.
Ranní postřeh: Růst mezd akceleruje. Jaké to bude mít dopady?
České mzdy rostou téměř 4% tempem. A to ještě stále nepřišlo zamýšlené zvyšování mezd ve veřejné sféře. Navíc roste i zaměstnanost. Trh práce je z makroekonomického pohledu očividně v dobré kondici. I když podniky, které těžko najímají nové lidi, to asi budou hodnotit jinak.
Ranní postřeh: Dostane Fed zelenou ke zvýšení sazeb?
Zvýší, nebo nezvýší Fed 21. září sazby? Soudě podle množství prohlášení nejen v Jackson Hole by bankéři z Fedu chtěli. Potřebují ale ještě zelenou od lepších dat z ekonomiky.
Ranní postřeh: Probudí (jednoruká) Yellenová trhy z prázdninové letargie?
Páteční projev Janet Yellenové na sjezdu centrálních bankéřů v Jackson Hole může být očekávaným impulzem, který probudí trhy z prázdninové letargie. Podmínkou takového impulzu pro trhy je to, že Yellenová nebude "dvouruká" ekonomka jako obvykle, ale aspoň trochu "jednoruká".

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.