Miroslav Plojhar investiční stratég, ČS

Miroslav Plojhar

Stratég oddělení treasury v České spořitelně se zaměřením na úrokové sazby, dluhopisy a měny. Miroslav Plojhar má četné zkušenosti z rozvíjejících se trhů (emerging markets) jako ekonom a stratég v JPMorgan v Londýně, dále v Citibank, České spořitelně a Newtonu.

Autorovy články

Ranní postřeh: euro-dolar pod 1,10 a reparát sázek Fed vs. ECB
Euro-dolar se po mnoha měsících vymanil z úzkého obchodního pásma 1,10-1,15. Na trhu jsou podobně jako před rokem očekávání rozdílné akce centrálních bank, tj. že Fed měnové kohoutky utáhne, zatímco ECB je nechá nadále uvolněné. Letošní prosinec může být do určité reparát za loňský prosinec.
Zajištění EUR/CZK jako plavba mezi Skyllou a Charybdou Zajištění EUR/CZK jako plavba mezi Skyllou a Charybdou

Česká národní banka připravuje veřejnost na ukončení kurzového závazku a koruna na forwardovém trhu posiluje. Zajišťovat se hlouběji pod 27 EUR/CZK, nebo čekat? Toť otázka. Výrazně podhodnocená koruna velí zajišťovat se hodně, ačkoli předpovědi ekonomů a měřítka volatility se silnou korunou tak nějak nepočítají. Signál zajišťovat se podle ohodnocení koruny nabízí výrazně lepší zajišťovací výsledky.

Ranní postřeh: Libra pod tlakem s flash crashem i bez něj
Britská libra si tento týden za rámeček nedá. Slova premiérky Theresy Mayové, že bude hájit tvrdou linii v jednání s Evropskou unií o brexitu, a hluboký vnější schodek britské ekonomiky (téměř 6 % HDP) táhnou její kurz dolů. V pátek ráno to korunovaly robotické programy, během dvou minut libra spadla o 6,5 %.
OPEC se dohodl aneb Godot občas přijde
Ropný kartel OPEC se dohodl na omezení těžby ropy. Snížení těžby o 1-2 % není nic zásadního z pohledu nabídky a poptávky, je to ale signál, že se organizace ještě umí na něčem dohodnout. Čekání, že se kartel na omezení těžby domluví, totiž na trzích připomínalo čekání na Godota v podobě dalšího růstu sazeb Fedu nebo posílení koruny pod 27 EUR/CZK.
Ranní postřeh: Maďarsko si užívá velký ratingový comeback
Maďaři zažívají velký comeback v hodnocení svého dluhu. V pátek večer jim mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila rating zpět do investičního pásma. Již v květnu učinila tentýž krok i agentura Fitch.
EUR/CZK: Pozor na forwardy, nesmíme zapomínat na lekci od Švýcarů! EUR/CZK: Pozor na forwardy, nesmíme zapomínat na lekci od Švýcarů!

Vývoj švýcarské ekonomiky po skokovém posílení franku je inspirací pro ČNB, že se není potřeba příliš bát posílení koruny. ČNB na rozdíl od Švýcarů exit z bariéry na 27 EUR/CZK inzeruje dopředu, exportéři tak mají možnost se včas připravit na konec kurzového závazku měnovým zajištěním. Ale pozor na forwardy, zajišťovací kurzy se mohou propadnout až na 25-26 EUR/CZK, až inflace naroste a ČNB řekne, kdy přesně chce ze závazku ustoupit.

Update z trhu: euro-korunové forwardy se dále propadají
Spotový kurz koruny sedí na bariéře ČNB na 27, ale forwardové kurzy se dále propadají. Po prohlášeních z ČNB trhy více započítávají, že ČNB v příštím roce přeci jenom opustí obranu 27. 1-lety forward klesá pod -20 haléřů.
Ranní postřeh: Lekce ze Švýcarska pro ČNB
Švýcarská centrální banka (SNB) a její kurzová politika byly pro ČNB dlouho vzorem. Loni v lednu po opuštění bariéry 1,20 EUR/CHF SNB přestala být vzorem. Lidé z ČNB od ledna 2015 věnovali hodně úsilí vysvětlování toho, že exit z aktuální kurzové politiky v ČR neproběhne ve švýcarském stylu. Švýcarsko již není vzorem, ale i tak jsou lekce od něj přínosné. Například ta, jak se ekonomika popasovala s šokem ze skokového posílení franku.
Ranní postřeh: přehnaná aktivita Bank of England
Makro-čísla z Británie ukazují, že výsledek referenda o Brexitu sentimentu a ekonomice nepomohl, ale ekonomiku to na kolena nesrazilo. Bank of England (BoE) se měsíc rozmýšlela a pak zavelela k měnovému uvolňování, tj. snížení sazby a více QE. Preventivní uvolnění by dávalo smysl, kdyby v dobrých dobách, kdy ekonomika silně rostla, měnové kohoutky utáhla. A to aby je mohla později uvolnit.
Ranní postřeh: růst mezd k silnější koruně
České mzdy rostou téměř 4% meziročně, podle dnešních údajů ze Staťáku. A to ještě nepřišlo zamýšlené zvyšování mezd ve veřejné sféře. Navíc roste i zaměstnanost tempem skoro 2%. Trh práce je z makro-ekonomického pohledu očividně v dobré kondici. I když zaměstnavatelé, kteří těžko najímají lidi, to asi budou hodnotit jinak.
Ranní postřeh: Dostane Fed zelenou ke zvýšení sazeb?
Zvýší, nebo nezvýší Fed 21. září sazby? Soudě podle množství prohlášení nejen v Jackson Hole by bankéři z Fedu chtěli. Potřebují ale ještě zelenou od lepších dat z ekonomiky.
Ranní postřeh: Probudí (jednoruká) Yellenová trhy z prázdninové letargie?
Páteční projev Janet Yellenové na sjezdu centrálních bankéřů v Jackson Hole může být očekávaným impulzem, který probudí trhy z prázdninové letargie. Podmínkou takového impulzu pro trhy je to, že Yellenová nebude "dvouruká" ekonomka jako obvykle, ale aspoň trochu "jednoruká".
"Placatá (euro)koruna": Tlak na českou měnu sílí "Placatá (euro)koruna": Tlak na českou měnu sílí

Bariéra 27 EUR/CZK, kterou ČNB hájí, je jako kovadlina, na které se kurz eurokoruny lisuje pod tlakem prodejů eur z reálné ekonomiky. Koruna je vůči euru podhodnocená, příliv eur na trh tak neustává ani přes vyšší útraty domácností. Dno na grafu inflace již zřejmě máme za sebou, s jejím nárůstem v příštích měsících zmizí důvod, proč ČNB kurz drží nad 27 EUR/CZK.

Ranní postřeh: Fed začíná ztrácet vliv, trhy jej ignorují
Odezírání ze rtů představitelů Fedu a znalost fedspeaku byly důležitými disciplínami na kolbišti finančních trhů už od časů Allana Greenspana. Fedspeak je ale v posledních měsících extrémně neurčitý. To platí i o zápisu z posledního zasedání centrální banky, který byl zveřejněn ve středu večer. Reakce finančních trhů na středeční prohlášení Fedu připomíná průpovídku z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. "Jen ať si pindá, na to my jsme zvyklí".
Ranní postřeh: Plížením vpřed, zavelel Fed
Středeční zprávy z USA zapadají do letního počasí - klid a hlavně nedělat vlny. Sazby zvyšovat chceme, je tu ale překážka v podobě ekonomických rizik; krátkodobá rizika se sice snížila, na zvýšení sazeb to ale ještě není, uvedl zhruba měnový výbor Fedu po svém zasedání. Asi nepřekvapí, že podobné slovní manévry trhy moc nenadchly a eurodolar pokračuje v plavbě nad 1,10.
EUR/USD na 1,10: Fed proti Trumpovi a příležitost na trhu s opcemi
Eurodolar tancuje u důležité figury 1,10 s tím, jak ožívají sázky na to, že americká centrální banka ještě letos zvedne úrokové sazby a že z Evropy mohou přijít špatné zprávy (jednání o brexitu, migrační krize, italské banky a další). Zvolení Donalda Trumpa oficiálním kandidátem Republikánské strany na prezidenta ale připomíná, že politické riziko nečíhá jen na evropské straně Atlantiku. Ceny eurodolarových opcí jsou téměř nejníže za rok a půl a nabízejí příležitosti.
Emerging markets: Risk býval zisk. A tento graf naznačuje, že se mohou vracet býčí časy
Neúspěšný víkendový pokus o převrat v Turecku a protiakce prezidenta Erdoğana připomínají, že investice do takzvaných rozvíjejících se trhů často vypadají jako jízda na horské dráze. Na druhou stranu, čas od času emerging markets slibují zajímavé investiční příležitosti. Aktuálně vypadají atraktivně jak s ohledem na valuace a komoditní cyklus, tak z technického pohledu.
Ranní postřeh: Bank of England pravděpodobně sníží sazby, a ještě více tak utáhne začarovaný kruh
Britská centrální banka (BoE) bude ve čtvrtek poprvé po konání referenda, v němž na konci června zvítězili stoupenci odchodu Spojeného království z Evropské unie, rozhodovat o nastavení domácí měnové politiky. Trhy předpokládají, že Bank of England sníží základní úrokovou sazbu na 0,25 %. Pravděpodobnost je asi 80 %. Dostojí-li BoE očekávání, nebude to ve chvíli, kdy je potřeba přílivem investic financovat hluboký vnější deficit britské ekonomiky, dobrá zpráva pro libru. Preventivní snižování sazeb kvůli brexitu poté, co je banka během růstové fáze nezvýšila, posiluje začarovaný kruh klesající efektivity měnové politiky.
Ranní postřeh: Libra ještě nemusí mít to nejhorší za sebou
Libra není pod tlakem jen kvůli výsledku referenda a otazníkům ohledně případného brexitu. Měnu stahuje níže především otázka, jak bude Británie financovat rekordní vnější deficit na úrovni téměř 6 % HDP.
Ranní postřeh: Koruna po Singerovi a během brexitu
ve čtvrtek byly děti naposledy ve škole a guvernér Singer vede naposledy zasedání bankovní rady ČNB. Předává největší počin své mise v ČNB – intervenční režim u páru EUR/CZK – s protichůdnými signály, co s ním dále. Ekonomika se zvedla, trh práce sílí, stejně jako úvěry a trh nemovitostí, ale inflace stále není a od minulého týdne je tu riziko jako hrom, a sice jak to dopadne s Británií.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.