Petr Bártek hlavní akciový analytik, Česká spořitelna

Petr Bártek

Autorovy články

Měsíční zpráva o elektřině: V hlavních rolích uhlí, regulace v Číně a budoucnost Spojeného království v ETS Měsíční zpráva o elektřině: V hlavních rolích uhlí, regulace v Číně a budoucnost Spojeného království v ETS

Ceny elektřiny v Německu se po korekci ze začátku prosince při volatilním obchodování postupně ožívají a CAL 2018 již je zpět na úrovni okolo 30 EUR/MWh. Spread českých kontraktů vůči německým se tento týden již překlopil z plusu zpět do dříve obvyklého diskontu, i když je aktuálně jen okolo 0,1 EUR/MWh. Nadále očekáváme, že se spread bude postupně snižovat více do záporu s tím, jak se bude normalizovat produkce ČEZ.

Ranní analytická poznámka (16. prosince): Investoři si před koncem týdne užívají klid
Čtvrteční americká makrodata nepřinesla větší překvapení, a akcie v zámoří tak pokračovaly v započítávání rostoucího inflačního výhledu. Technické oslabení dolaru pomohlo stabilizovat asijské trhy. Obchodování v Evropě také začalo poklidně, z dat v pátek vyjdou údaje z amerického realitního trhu.
Ranní analytická poznámka (15. prosince): Fed po roce znovu zvýšil sazby, trhy jsou rozpačité
Americká centrální banka (Fed) ve středu v souladu s očekáváním zvýšila základní úrokovou sazbu na 0,5-0,75% a naznačila, že v roce 2017 chce sazbu zvýšit třikrát. Proti Fedu ale šla středeční makrodata. Maloobchodní tržby v listopadu stouply jen o 0,1 % a průmyslová produkce klesla o 0,6 %.
Ranní analytická poznámka (9. prosince): Od ECB k Fedu. Utáhne příští týden americká centrální banka měnovou politiku?
Evropská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání prodloužila program kvantitativního uvolňování, trh se tak nyní může soustředit pro změnu na zasedání Fedu, které se bude konat příští týden.
Co s tím? Italské banky jako bomba tikající pod evropskými burzami Co s tím? Italské banky jako bomba tikající pod evropskými burzami

Italské referendum dopadlo tak, jak se čekalo. Premiér Renzi se svými návrhy na změnu ústavy neuspěl a bude se muset poroučet. Reakce trhu byla v pondělí pro mnohé překvapivě klidná, ba pozitivní. Nad Itálií ale visí velké otazníky. Možná největším z nich je budoucnost bankovního sektoru. Jaké největší starosti jsou s ním spojené?

Měsíční zpráva o elektřině: Čínská zpátečka v regulaci uhelného sektoru, francouzské kontroly jaderných zdrojů a zastropování emisí v letectví Měsíční zpráva o elektřině: Čínská zpátečka v regulaci uhelného sektoru, francouzské kontroly jaderných zdrojů a zastropování emisí v letectví

Ceny elektřiny v Německu od konce září do poloviny listopadu vytrvale rostly (CAL 2018 dosáhl maxima na 31,3 EUR/MWh, již nerelevantní CAL 2017 dokonce na 35,55 EUR/MWh), aby v posledním týdnu korigovaly. Co vše je ovlivňuje?

Měsíční zpráva o elektřině: Povolenky stále hledají dno, OPEC nechce omezit produkci ropy Měsíční zpráva o elektřině: Povolenky stále hledají dno, OPEC nechce omezit produkci ropy

Ceny elektřiny v Německu na začátku září nadále mírně klesaly z červnových maxim, aby se v posledních dnech vrátily k růstu. Ceny v ČR pod vlivem pokračujících problémů ČEZ s odstávkami jaderných elektráren (v Temelíně byly odstávky na prvním bloku prodlouženy téměř o měsíc, na druhém bloku o 14 dnů) dále rozšířily prémii vůči německým cenám již na více než 1 EUR/MWh.

Měsíční zpráva o elektřině: Rostoucí význam plynu, nižší produkce uhlí v Číně a brexit jako stopka pro ceny povolenek Měsíční zpráva o elektřině: Rostoucí význam plynu, nižší produkce uhlí v Číně a brexit jako stopka pro ceny povolenek

Ceny elektřiny v průběhu druhého čtvrtletí vzrostly z historických minim okolo 22 EUR/MWh až ke 28 EUR/MWh, aby následně v průběhu letních měsíců za zvýšené volatility oscilovaly mezi 26 a 28 eury. Spotřeba elektřiny v prvním pololetí nevybočila ze standardu posledních let, například v Německu navzdory solidním makrodatům meziročně poklesla o 0,2 %. Hlavním motorem růstu cen elektřiny tak byly ceny uhlí, které pozitivně reagovaly na zahájení restrukturalizace uhelného sektoru v Číně.

Měsíční zpráva o elektřině: Dno na trhu s elektřinou v roce 2017, schválená pravidla pro povolenky a pokračování tažení proti uhlí Měsíční zpráva o elektřině: Dno na trhu s elektřinou v roce 2017, schválená pravidla pro povolenky a pokračování tažení proti uhlí

Forwardová křivka cen elektřiny ukazuje dno v roce 2017, Evropský parlament schválil tržní stabilizační rezervu a americký prezident Barack Obama představil přísnější plán boje s emisemi v USA.

Měsíční zpráva o elektřině: Povolenky by měly postupně mírně zdražovat, na trhu s uhlím se hledá nová rovnováha Měsíční zpráva o elektřině: Povolenky by měly postupně mírně zdražovat, na trhu s uhlím se hledá nová rovnováha

Po dubnovém zamrznutí cen elektřiny v úzkém rozpětí 31,50-31,80 EUR/MWh došlo zkraje května ke skokovému poklesu ceny českého Cal16 kontraktu k hodnotě 31,30 EUR/MWh. V průběhu měsíce byla prolomena i tato hranice a cenový propad se zastavil až na 30,85 EUR/MWh. Na konci května vzrostla cena zpět nad 31 EUR/MWh.

Měsíční zpráva o elektřině: V Evropě trh stagnuje, čínský sentiment se zlepšuje Měsíční zpráva o elektřině: V Evropě trh stagnuje, čínský sentiment se zlepšuje

V dubnu byla volatilita cen na trhu s českou elektřinou rekordně nízká. Podobně klidný měsíc zaznamenal i německý Phelix.

ČEZ ztrácí půdu pod nohama. Sráží ho levná elektřina i vládní krize. Kdy přijde čas nakupovat?
Akcie ČEZ tento týden negativně reagují na snížené doporučení od jednoho globálního brokera, pokles cen elektřiny pod další psychologickou hranici 38 EUR/MWh a pravděpodobné i na aktuální nejistou politickou situaci v ČR.
ČEZ: Horší cílová cena, ale po nedávném propadu stále zajímavá akcie (doporučení "akumulovat") ČEZ: Horší cílová cena, ale po nedávném propadu stále zajímavá akcie (doporučení "akumulovat")

Na základě ocenění DCF snižujeme dvanáctiměsíční cílovou cenu akcií ČEZ z 902 Kč na 731, ale po nedávném propadu ponecháváme doporučení na stupni "akumulovat". ČEZ v současnosti čelí tlaku nejen kvůli nižším cenám elektřiny z důvodu svých většinou fixních nákladů na palivo, ale také několika specifickým problémům. Těmi jsou spory s dodavateli hnědého uhlí, vyšetřování Evropskou komisí a boj s albánskými úřady.

Komentář: ČEZ ve druhém kvartálu 2012 smetl odhady ze stolu a potvrdil celoroční výhled Komentář: ČEZ ve druhém kvartálu 2012 smetl odhady ze stolu a potvrdil celoroční výhled

Společnost ČEZ oznámila za 2Q2012 čistý zisk 12,758 miliardy Kč, což je meziročně o téměř 90 % více a vysoko nad odhady trhu i Erste Group. Zisk EBITDA byl meziročně vyšší o 28 % (22,134 miliardy Kč), tržby meziročně poskočily o 11,7 % na 52,2 miliardy Kč. Čísla hodnotíme jako velice silná i vzhledem k tomu, že na úrovni EBITDA nebyly oznámeny žádné zásadní jednorázové položky, u čistého zisku ano.

NWR: Ceny uhlí porostou, Erste proto zvyšuje cílovou cenu, ale snižuje doporučení NWR: Ceny uhlí porostou, Erste proto zvyšuje cílovou cenu, ale snižuje doporučení

Po dobré výkonnosti akcie v posledním čtvrtletí a výhledu prodejního mixu, který zklamal, snižujeme doporučení na akcie NWR z "akumulovat" na "držet". Roční cílovou cenu (odvozenou z DCF modelu) zvyšujeme o 9 % na 153 Kč na akcii z důvodu zvýšených odhadů dlouhodobých cen koksovatelného uhlí a nižší bezrizikové úrokové míry. Krátkodobé odhady zisku EBITDA pro letošní rok jsme naopak kvůli špatnému výhledu produkčního mixu i cen snížili o 29 %.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.