Petr Čermák analytik

Petr Čermák

Autorovy články

Akcie s nejvyšším dividendovým výnosem Akcie s nejvyšším dividendovým výnosem

Akcie s vysokým dividendovým výnosem se v době nulových úrokových sazeb staly mezi investory populární investicí. Proto může přijít vhod aktuální tabulka akcií s nejvyšším dividendovým výnosem z amerického akciového indexu S&P 500 a evropského akciového indexu Stoxx Europe 600.

Jak akcie reagují na recesi? Jak akcie reagují na recesi?

Globální ekonomika zpomaluje. Evropa je v recesi a nepopulární slovo začínající písmenem "r" se začíná skloňovat již i v případě Spojených států. Nezaškodí proto malá exkurze do historie, v níž se podíváme na reakci amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA) na jednotlivé recese.

6 argumentů pro zlato v portfoliu, 1 900 USD na dohled 6 argumentů pro zlato v portfoliu, 1 900 USD na dohled

Nejvýznamnější měnové instituce světa představily stimulační opatření v řádu desítek až stovek miliard dolarů. Ta spolu s výpadky produkce odstartovaly nový růstový trend, který by měl pokračovat i v následujících měsících. Aktuálně je však zlato poměrně překoupené. Na úrovni 1 720 USD za unci je nicméně vhodné vstupovat do dlouhodobých long pozic. Cena by mohla v časovém horizontu následujících 3 až 6 měsíců otestovat maximum na úrovni 1 900 USD za unci.

Zlato: Do roka a do dne 1 900 dolarů za trojskou unci Zlato: Do roka a do dne 1 900 dolarů za trojskou unci

Cena zlata by měla v následujících měsících pokračovat v růstu. Vyplývá to z 10 nejaktuálnějších odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Na konci čtvrtého čtvrtletí letošního roku by se cena unce žlutého kovu měla pohybovat na úrovni 1 773 USD (medián), v 1Q2013 by se zlato mělo vyšplhat na 1 800 USD za unci, ve 2Q2013 na hodnotu 1 850 USD, ve 3Q2013 na 1 888 USD a na konci příštího roku by mělo být dosaženo psychologické hranice 1 900 USD za unci.

Nejistota roste, sazby šly dolů i v Austrálii Nejistota roste, sazby šly dolů i v Austrálii

Reserve Bank of Australia minulý týden snížila úrokové sazby na nejnižší úroveň od roku 2009 - 3,25 %. Analytici pokles očekávali. Jednou z příčin je nižší odhad růstu v těžebním průmyslu, který je pro zemi jednou z klíčových oblastí. Guvernér Glenn Stevens dále upozornil, že růst v Číně zpomalil a nejistota je větší než před několika měsíci. Ceny pro Austrálii klíčových komodit jsou níže než před rokem. Stevens dále odhadl, že tempo růstu australské ekonomiky v následujícím roce bude oproti předchozím predikcím slabší.

Investování ve zpětném zrcátku: Pomalu s tou historií Investování ve zpětném zrcátku: Pomalu s tou historií

Při fundamentálním průzkumu akcií se investor jako první zaměří na rozvahu, výkaz zisků a ztrát a výkaz cash flow. Jedná se o výchozí startovní pozici na cestě k poznání vybrané firmy. Jsou zkoumány rozličné ukazatele ziskovosti, likvidity, zadluženosti, aktivity a další, které tvoří základ pro stanovení odhadu vnitřní hodnoty společnosti. Jednou z běžných chyb investorů však bývá až příliš velké přikládání váhy historickým údajům, z nichž často vyvozují chybné závěry, které se následně odrážejí v jejich odhadech vnitřní hodnoty.

Má smysl na trhu chytat padající nůž? Má smysl na trhu chytat padající nůž?

Fráze "Don't Catch a Falling Knife" patří na finančních trzích mezi obchodníky a investory k velice populárním. Volně přeloženo znamená, že by se obchodníci a investoři neměli pokoušet nakupovat akcie, komodity či jiné investiční instrumenty, jejichž cena prudce klesá, a neměli by se snažit odhadnout dno sestupného trendu. Opravdu toto pravidlo platí? Odpověď samozřejmě není jednoznačná.

Nejoblíbenější akcie v portfoliích hedgeových fondů Nejoblíbenější akcie v portfoliích hedgeových fondů

Společnost Goldman Sachs pravidelně zveřejňuje seznam nejpopulárnějších akcií mezi manažery hedgeových fondů. Investice fondů, které spravují miliardová portfolia, mohou být inspirací i pro drobné investory. Deset nejpopulárnějších akciových sázek v přehledných seznamech s aktuálními doporučeními.

Jaké akcie analytici z Wall Street milují, a které naopak nenávidějí? Jaké akcie analytici z Wall Street milují, a které naopak nenávidějí?

Následující řádky se zaměří na nejpopulárnější i nejvíce nenáviděné akcie z indexu S&P 500. Popularita jednotlivých titulů bude posuzována na základě doporučení analytiků.

Hamburger napoví: Nadhodnocené a podhodnocené světové měny Hamburger napoví: Nadhodnocené a podhodnocené světové měny

Většina investorů využívá při obchodování s měnami primárně technické analýzy. Pro investory však může být zajímavý i fundamentální pohled. Jedním z příkladů je průzkum měn na základě parity kupní síly.

Komodity: Dopadne na cenu mědi globální ekonomické zpomalení? Komodity: Dopadne na cenu mědi globální ekonomické zpomalení?

Komodity, jejichž spotřeba je spojena s hospodářským růstem, se dostaly ve druhém čtvrtletí pod prodejní tlak. Investoři se začali zbavovat rizikových aktiv, což se negativně odrazilo i na ceně mědi. Nepříznivou zprávou byl i posilující dolar, dále pak zpomalování globální ekonomiky a dluhová krize v Evropě, v neposlední řadě i zprávy o zpomalujícím hospodářském růstu Číny, která je největším spotřebitelem komodit na světě.

Jaké bude třetí čtvrtletí na trzích energií? Jaké bude třetí čtvrtletí na trzích energií?

Trhy s energiemi nezažívají právě nejlepší časy. Ropa se po červnových výprodejích stále drží jen lehce nad úrovní 90 USD a fundamenty nemluví v její prospěch. Cena zemního plynu v USA se naproti tomu už možná odrazila od pomyslného dna kolem 2 USD.

Akcie, která si zaslouží pozornost investorů: Microsoft Akcie, která si zaslouží pozornost investorů: Microsoft

Aktuálně se cena Microsoftu pohybuje okolo 29 USD za akcii a nachází se ve střednědobém sestupném trendu. Akcie se blíží k supportu na úrovni 28 USD. Na základě technické a fundamentální analýzy jsme dospěli k názoru, že jsou akcie společnosti na současných úrovních z dlouhodobého hlediska atraktivní příležitostí k nákupu. V horizontu 6 až 12 měsíců očekáváme růst ceny na úroveň 33 dolarů za akcii (+14 %), kde se zároveň nachází důležitá střednědobá rezistence.

Tyto akcie milují hedgeoví manažeři Tyto akcie milují hedgeoví manažeři

Společnost Goldman Sachs zveřejnila pravidelnou zprávu Hedge Fund Tracker, v níž podrobně zkoumá portfolia 700 největších hedgeových fondů na světě a sestavuje žebříček nejpopulárnějších akcií, které tyto fondy drží. Výsledky mohou být inspirací i pro drobné investory.

Osvěžte se během horkého akciového léta trochou nealka Osvěžte se během horkého akciového léta trochou nealka

Aktuálně se cena akcií společnosti PepsiCo pohybuje okolo 68 dolarů. Došlo k proražení střednědobé rezistence na úrovni kolem 67 dolarů. Na základě technické a fundamentální analýzy jsme dospěli k názoru, že je na současných úrovních vhodné akcie společnosti nakoupit. V nejbližších týdnech by měla být otestována rezistence na úrovni 72 dolarů. V případě jejího proražení očekáváme v následujících 6 až 12 měsících růst ceny až k úrovni kolem 75 až 80 dolarů.

Zlato LONG: Cenu podporuje půltucet zásadních faktorů Zlato LONG: Cenu podporuje půltucet zásadních faktorů

Cena zlata se už několik měsíců pohybuje v obchodním pásmu 1 550 až 1 800 USD za trojskou unci a nezdá se, že by mělo nastat proražení vzhůru nebo dolů. V současnosti je proto výhodné vypisování opcí na tuto komoditu. K tomu ovšem doporučujeme vždy konzultaci s odborníkem. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme pohyb v obchodním pásmu 1 400 až 1 800 USD za trojskou unci. Které faktory budou podporovat cenu zlata v příštích měsících?

Hurikánová sezóna v USA: Podporu pro ropu a plyn nečekejte Hurikánová sezóna v USA: Podporu pro ropu a plyn nečekejte

Hurikánová sezóna roku 2012 s největší pravděpodobností nebude příliš velkou podporou pro cenu energií. Výzkum z Colorado State University přišel se závěrem, že by hurikánová sezóna měla být v letošním roce podprůměrná. Očekávají se pouze 4 hurikány a 10 pojmenovaných bouří. Loni jich přitom bylo 19. MDA EarthSat Weather a Commodity Weather Group očekávají 11 pojmenovaných bouří.

Tato země se růstu ani inflace "nebojí" a snižuje sazby Tato země se růstu ani inflace "nebojí" a snižuje sazby

Indie v úterý překvapila finanční trhy, když výrazněji snížila úrokové sazby. Jedná se o první pokles od roku 2009. Cílem je podpořit hospodářský růst v zemi. Sazby byly sníženy z 8,5 na 8 %. Analytici počítali s poklesem o 0,25 procentního bodu.

Brent vs. WTI: Kvalitnější ropa je stále výrazně levnější než ta méně kvalitní Brent vs. WTI: Kvalitnější ropa je stále výrazně levnější než ta méně kvalitní

V průběhu prvního čtvrtletí na trzích s ropou dále přetrvávala situace, kdy cena ropy Brent výrazně překonávala cenu ropy WTI. Americká lehká ropa je všeobecně kvalitnější, protože obsahuje menší množství síry, a proto by měla být také dražší. Graf zachycuje vývoj od roku 1988. Je zřejmé, že průměrně byla cena ropy WTI o 4 % dražší než Brent. V průběhu prvního kvartálu cena evropské ropy nadále převyšovala cenu americké. Rozdíl se navíc začal opět prohlubovat.

Hedgeové fondy: Velcí investoři dohánějí loňské ztráty Hedgeové fondy: Velcí investoři dohánějí loňské ztráty

V posledních několika měsících jsme na finančních trzích svědky výrazného růstu cen rizikových aktiv. Z "risk off" fáze jsme přešli do fáze "risk on" a vzhůru míří ceny akcií i komodit. Ze současné situace těží i hedgeové fondy, které se po několika měsících ztrát dostávají opět do zisku. Počátek roku je pro odvětví velmi příznivý.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.