redakce

redakce

Autorovy články

MF loni mělo více než 40% podíl v 21 firmách
Ministerstvo financí (MF) mělo během loňského roku více než 40% podíl v 21 společnostech. Patří mezi ně např. energetická skupina ČEZ, Český Aeroholding nebo ČEPRO. Vyplývá to z informací zveřejněných ministerstvem financí.

Zdroj: ČTK

Greenpeace viní evropské banky z podílu na ničení deštných lesů
Ekologická organizace Greenpeace v úterý obvinila přední britskou bankovní společnost HSBC, že pomohla zprostředkovat půjčky v hodnotě několika miliard dolarů firmám, které produkují palmový olej a jsou kritizovány za zničení rozsáhlých ploch indonéského deštného pralesa. Banka, která působí i v České republice, nařčení odmítla.

Zdroj: ČTK

Aramco: Svět bude potřebovat rozsáhlé investice do těžby ropy
K uspokojení rostoucí poptávky po ropě bude ve světě během příštích 25 let zapotřebí investovat do nových těžebních kapacit 25 bilionů dolarů (přes 630 bilionů Kč). Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu to v úterý uvedl generální ředitel saúdskoarabské státní ropné společnosti Aramco Amín Násir. Upozornil také, že nedostatek investic by mohl způsobit prudký nárůst cen ropy a ovlivnit světovou ekonomiku.

Zdroj: ČTK

Si Ťin-pching: V obchodní válce by nikdo nebyl vítězem
Ve švýcarském luxusním letovisku Davos v úterý začalo každoroční setkání elit politického a ekonomického světa v rámci Světového ekonomického fóra (WEF). Pozornost upoutalo zejména dopolední vystoupení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten je první čínskou hlavou státu na těchto setkáních.

Zdroj: World Economic Forum

Řecký účetní dvůr schválil prodej drah italské železnici FS
Řecký účetní dvůr v pondělí schválil prodej řeckých drah TRAINOSE italské státní železnici Ferrovie dello Stato (FS). Italský přepravce, který byl jediným uchazečem, jenž předložil závaznou nabídku, zaplatí za TRAINOSE 45 milionů eur (1,2 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK

ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně v lednu vzrostl méně, než se čekalo
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu zvýšila, index ekonomického sentimentu vzrostl na 16,6 bodu, očekával se však růst na 18,3 bodu. Ukazatel pro celou eurozónu se zvýšil na 23,2 bodu z 18,1 bodu v prosinci, čekal se růst na 24,2 bodu. Index současných podmínek se v Německu v lednu zvýšil na 77,3 bodu z 63,5 bodu v prosinci (odhad: 65 bodů).

Zdroj: Bloomberg

Bisnode: Počet firem z daňových rájů loni po deseti letech klesl
Na konci roku 2016 mělo vlastníka se sídlem registrovaným v daňovém ráji 13 185 českých firem, což bylo o 234 méně než před rokem. Jde o první pokles za deset let. Statistiku v úterý zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Zdroj: ČTK

Úterní britská makrodata trhy spíše potěšila
Ve Spojeném království vyšla v úterý dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen, DCLG index cen domů, index výrobních cen a údaje o inflaci. Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v prosinci v meziročním srovnání vzrostly o 1,6 %, index maloobchodních cen meziročně stoupl o 2,5 % a prosincový index cen domů meziročně vzrostl o 6,7 %.

Zdroj: Bloomberg

Trump efekt a akcie bank: Dveře se otevírají Trump efekt a akcie bank: Dveře se otevírají

Jedním z obchodů roku 2017 by mohl stále ještě být nákup akcií bank, shoduje se většina trhu. Tak velká shoda může být podezřelá a znamená velké riziko zklamání a poklesu cen, jakmile některý z předpokladů nebude naplněn.

Asijské trhy se v úterý na směru neshodly, výrazně zlevnily japonské akcie
Asijské akciové trhy uzavřely úterní seanci smíšeně. Investoři se před úterním vystoupením britské premiérky Theresy Mayové, která by měla nastínit plán odchodu Spojeného království z Evropské unie, nepouštěli do žádných riskantních kroků. V hledáčku trhů je také blížící se inaugurace Donalda Trumpa, ke které dojde 20. ledna.

Zdroj: CNBC

Renault loni dosáhl rekordního prodeje, čeká další růst
Francouzský výrobce automobilů Renault v loňském roce zvýšil prodej o 13 procent na rekordních 3,18 milionu vozů. Firma v úterý také uvedla, že letos očekává další růst. Renault těží z pokračujícího oživení poptávky v Evropě i z expanze na zahraničních trzích, například v Íránu.

Zdroj: ČTK

Hyundai výrazně zvýší investice v USA, zvažuje novou továrnu
Jihokorejská automobilová skupina Hyundai Motor Group hodlá v příštích pěti letech zvýšit investice ve Spojených státech o polovinu na 3,1 miliardy dolarů (zhruba 79 miliard Kč). Firma v úterý také oznámila, že zvažuje i výstavbu nové továrny v USA. Zpráva přichází v době, kdy budoucí americký prezident Donald Trump ostře kritizuje automobilový průmysl za dovoz aut do Spojených států ze sousedního Mexika a hrozí, že na tento dovoz uvalí 35% clo.

Zdroj: ČTK

Výroba aut v Česku loni stoupla o 8 % na rekordních 1,344 milionu
Tuzemská výroba osobních aut v loňském roce vzrostla meziročně o 8 % na rekordních 1,344 milionu vozů. Rostli všichni tři tuzemští výrobci. Nejvíce, o 12,5 %, zvýšila produkci Škoda Auto. Na úterním setkání s novináři to uvedl nový prezident Sdružení automobilového průmyslu a člen představenstva Škody Bohdan Wojnar.

Zdroj: ČTK

Rusnok (ČNB): Kurzový závazek budeme udržovat minimálně do konce prvního čtvrtletí, intervence jsou naší formou kvantitativního uvolňování
Česká národní banka bude korunu řízeně oslabovat tak, aby její kurz setrval nad hladinou 27 EUR/CZK, minimálně do konce prvního čtvrtletí. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Potvrdil tak dřívější vyjádření centrální banky ČR. Prosincový růst inflace se podle Rusnoka nejeví jako jednorázová událost, a cenový růst v ČR se tak začíná usazovat poblíž cílové úrovně 2 %. Devizové intervence Rusnok označil za formu kvantitativního uvolňování.

Zdroj: Seznam.cz

Venezuelané se po měsíci dočkali slíbených nejvyšších bankovek
Po více než měsíci odkladů, zmatků a nepokojů se Venezuelané dočkali nových bankovek v nominálních hodnotách až dvoutisíckrát vyšší než dosavadní nejcennější bankovky. Rozhodnutí socialistické vlády, které v polovině prosince způsobilo nedostatek hotovosti, podle expertů hrozí ještě zvýšit již tak rekordní inflaci v této jihoamerické zemi. Informovala o tom stanice BBC.

Zdroj: ČTK

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.