Roman Müller ETFs.cz

Roman Müller

První články věnované finančním tématům publikoval od roku 2005 v časopisu Osobní finance a na finančním portálu FinExpert.cz. V průběhu následujících let prošel redakcí deníku MF Dnes, přispíval do Lidových novin, časopisu BIZ či zpravodajského magazínu Týden. Od začátku roku 2009 získával zkušenosti v redakci specializovaného investičního čtrnáctideníku FOND SHOP, kde ukončil spolupráci v srpnu 2010. Nadále působí jako novinář na volné noze. Zaměřuje na rozvoj nových internetových projektů, které mají za cíl seznámit drobné investory s možnostmi investování na kapitálových trzích. Jedním z pilotních projektů je web ETFs.cz. Na serveru Penízenavíc.cz se věnuje tématům z oblasti investování a podnikání.

Autorovy články

Nemáte práci? Tak se rychle zaměřte na své výdaje Nemáte práci? Tak se rychle zaměřte na své výdaje

Spotřebitelské úvěry, leasingové splátky a mnohé další dlouhodobé finanční závazky zatěžují rodinný rozpočet. Případný výpadek příjmu může vést k neschopnosti všechny dluhy řádně splatit.

Investujte do amerických akcií s malou volatilitou Investujte do amerických akcií s malou volatilitou

Akcie amerických firem nalezneme v každém dynamičtěji laděném investičním portfoliu. Kdo se obává výraznějšího propadu hodnoty akcií z indexu S&P 500, může zvolit produkt, který vybírá pouze méně kolísající tituly. Například SPDR S&P 500 Low Volatility ETF vybírá sto akcií, které vykázaly za posledních 252 obchodních dnů nejnižší volatilitu.

Tip pro odvážnější investory: Jihovýchodní Asie Tip pro odvážnější investory: Jihovýchodní Asie

Většina portfolií neobsahuje pouze akcie obchodované na největších světových burzách. V malé míře mohou být zastoupeny i tituly z menších národních burz. Investoři rádi hledají alternativy, které jim mohou přinést zajímavé zhodnocení. Jednou z možností mohou být i burzovně obchodované fondy investující v asijských zemích.

Burzovně obchodované fondy (ETF) s aktivní správou konkurují klasickým podílovým fondům Burzovně obchodované fondy (ETF) s aktivní správou konkurují klasickým podílovým fondům

Burzovně obchodované fondy již nemusejí pouze kopírovat sledovaný index. Na trhu se objevují nové aktivně řízené fondy, které mohou překonat výkonnost trhu. Portfoliomanažeři těchto ETF se snaží vybírat tituly, u nichž se očekává růst tržní ceny. Celková nákladovost ETF s aktivní správou je oproti klasickým podílovým fondům nižší.

Zdravotní péče pro vaše portfolio Zdravotní péče pro vaše portfolio

Investiční portfolio lze snadno obohatit o balík akcií firem ze sektoru zdravotní péče. V jednom produktu získáte světoznámé společnosti jako Johnson & Johnson, Pfizer, Novartis, Roche, Merck či Sanofi-Aventis. Tyto a další akcie nabízejí burzovně obchodované i klasické podílové fondy. Který z produktů si vyberete?

Investice do infrastruktury: Z nabídky ETF si vybere každý Investice do infrastruktury: Z nabídky ETF si vybere každý

Kdo chce investovat do akcií firem ze sektoru infrastruktury, může si buď přímo vybrat několik oblíbených titulů, nebo využít podílové či burzovně obchodované fondy. Pro drobné investory je výhodnější druhá možnost – investicí do fondů získáte v jednom produktu několik stovek akcií.

ETF: Jaké akcie najdete v burzovně obchodovaných fondech? ETF: Jaké akcie najdete v burzovně obchodovaných fondech?

V informačním letáku (factsheetu) burzovně obchodovaného fondu naleznete řadu informací. Zaměřte se na osm základních údajů, které vám pomohou vybrat ten správný fond. Dnes se zaměříme na možné způsoby replikace indexu – jinými slovy, jak ETF může kopírovat vývoj vybraného indexu.

Hledáte správný ETF? Seznamy rostou, vybere si každý investor Hledáte správný ETF? Seznamy rostou, vybere si každý investor

Nabídka burzovně obchodovaných fondů se neustále rozrůstá. Začínající investory může odradit široká paleta fondů. V porovnání s klasickými podílovými fondy je však vyhledání potřebných informací mnohem snazší. Informační listy ETFek (factsheet) jsou přehledné a obsahují všechny potřebné informace.

Jak vybrat akcie, které nekolísají? Tento fond to udělá za vás! Jak vybrat akcie, které nekolísají? Tento fond to udělá za vás!

Každý z nás by si jistě přál, aby se ceny akcií příliš divoce nepohybovaly nahoru a dolů. Jak ovšem vybrat pouze ty, které méně kolísají (vykazují nižší volatilitu)? Elegantním řešením může být burzovně obchodovaný fond od společnosti UBS Global Asset Management. Váhy jednotlivým akciím jsou v portfoliu přiřazovány nikoli podle tržní kapitalizace, ale volatility.

Evropské finanční trhy mají nová pravidla Evropské finanční trhy mají nová pravidla

Finanční trhy v posledních letech prošly obrovskými změnami. Objevila se nová obchodní místa a produkty. V důsledku technologického rozvoje, zahrnujícího například vysokofrekvenční obchodování, se změnilo finanční prostředí. Čeká nás přísnější dohled nad méně regulovanými trhy?

Investujte společensky odpovědně. I pomocí nových ETF Investujte společensky odpovědně. I pomocí nových ETF

UBS uvedla na trh čtyři nové burzovně obchodované fondy se speciální investiční strategií. Do portfolia jsou zařazeny společnosti, které se chovají ohleduplně k životnímu prostředí, splňují kritéria sociální odpovědnosti a udržují vyvážené vztahy s třetími osobami (corporate governance). Tyto společnosti plní závazky trvale udržitelného rozvoje.

Short ETF: Vydělejte na poklesu! Short ETF: Vydělejte na poklesu!

V posledních dnech se indexy světových burz ponořily hluboko do červených čísel. Americký index S&P 500 od začátku srpna umazal téměř dvacet procent. S podobným výsledkem skončil i japonský Nikkei. Propadu se nevyhnuly ani evropské burzy, rozvíjející se trhy a země BRIC. Červená vládla téměř všude, kam se člověk podíval.

Nová ETF sázející na rozvíjející se země Nová ETF sázející na rozvíjející se země

Nabídka německé burzy se koncem července rozšířila o další fondy, které se zaměřují na rozvíjející se země. Investovat můžete v zemích východní Evropy, Africe, Malajsii, Thajsku, Indii, Číně či Čile. Všechny fondy přináší db X-trackers, jsou vedeny v euru a využívají indexy rodiny MSCI. Jaké jsou parametry jednotlivých ETFek a kolik prostředků do nich investovat?

Polské akcie: Pohodlná investice i pro české investory Polské akcie: Pohodlná investice i pro české investory

I když hlavní slovo v portfoliích investorů mají ETFka sledující nejvýznamnější světové indexy, za pozornost stojí i tituly obchodované v zemích střední a výhodní Evropy. Čeští investoři mají nejblíže k pražské burze, sledovány jsou i trhy v Maďarsku či Polsku. Fondů, které se zaměřují na tento region, přitom není mnoho.

Portfolio ETF fondů pro dlouhodobé hráče Portfolio ETF fondů pro dlouhodobé hráče

Dnes si představíme jeden z fondů, který je zařazen v kategorii smíšených ETF, a to Portfolio Total Return Index ETF. Tento fond může posloužit jako základní stavební kámen portfolia, jehož cílem je dlouhodobé zhodnocení finančních prostředků.

Alternativy na trhu s ETF: Lodě, uhlí a oceláři Alternativy na trhu s ETF: Lodě, uhlí a oceláři

V dubnu loňského roku představila společnost ETF Securities tři zajímavé burzovně obchodované fondy, díky nimž se můžete podílet na růstu společností podnikajících v oblasti lodní dopravy, ocelářství a uhelného průmyslu. V portfoliích fondů najdete nejvýznamnější společnosti reprezentující daný sektor.

ETF: Jak se vyvíjela modelová portfolia v roce 2010? ETF: Jak se vyvíjela modelová portfolia v roce 2010?

Na začátku roku 2010 jsme ve spolupráci s časopisem Osobní finance sestavili tři modelová investiční portfolia. Konzervativní, vyvážené i dynamické portfolio využívalo dostupné burzovně obchodované fondy. Zastoupeny byly nástroje sledující vývoj peněžního trhu, dluhopisů, akcií i komodit. Kolik navržená portfolia vydělala?

Jak začít investovat do ETF? Jak začít investovat do ETF?

Vlastní nákup a prodej burzovně obchodovaných fondů je velmi jednoduchý. Méně zkušení investoři mohou mít zpočátku problém s výběrem vhodného typu fondu. Jak se v nabídce několika stovek ETF orientovat? Které informace jsou pro vás důležité? Na které otázky byste si měli před prvním nákupem odpovědět?

ETF na české akcie? Hledáte marně, ale v rámci regionu možnosti jsou ETF na české akcie? Hledáte marně, ale v rámci regionu možnosti jsou

Uvažujete o investici do akcií z pražské burzy prostřednictvím ETF? Takto zaměřený fond nenajdete. Řešením může být investice do fondu, který sleduje některý z východoevropských indexů. I zde je však nabídka velmi skromná. Navíc se musíte smířit s tím, že investicí do ETF podstupujete měnové riziko.

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.