Vratislav Ludvík stálý spolupracovník, Českápozice.cz

Vratislav Ludvík

Autorovy články

Řecko ropnou velmocí? Možná se budeme ještě divit! Řecko ropnou velmocí? Možná se budeme ještě divit!

Podle nejnovějších informací Řekové disponují významnými zásobami ropy v pobřežním šelfu. Hovoří se o více než 25 miliardách barelů.

Plyn teče Nord Streamem: Rizika pro střední Evropu Plyn teče Nord Streamem: Rizika pro střední Evropu

Tak nám spustili Nord Stream, paní Müllerová! Německo se raduje, na východ od něj však jsou obličeje kyselejší. Proč? Rizika, jež z tohoto plynárenského projektu vyplývají pro střední Evropu, se nás naštěstí netýkají. Pro okolní státy to však neplatí.

Šest námitek proti jaderné energetice Šest námitek proti jaderné energetice

Po několik uplynulých let se zdálo, že se nad evropskou jadernou energetikou klene zářivá duha všeobecného porozumění. Traktory na rakousko-českých hranicích neblokovaly silnice, toliko u našich německých sousedů se občas někdo přivazoval řetězem ke kolejnicím, po kterých měl projíždět vlak s recyklovaným jaderným palivem vyprodukovaným vlastními jadernými elektrárnami. Zda je to možno označovat za folklór, nedostatek jiných třeskutých témat pro bojechtivé odrůdy ekologů nebo licoměrnost, posuďte sami.

Lobbistická bouře nad českou energetikou Lobbistická bouře nad českou energetikou

Pokud bychom chtěli sílu energetické lobbistické vichřice posuzovat podle Beaufortovy stupnice, museli bychom sáhnout k některé z nejvyšších kategorií – nejspíše k orkánu. Silnější je v našich poměrech snad pouze lobby majitelů kasin a jiných druhů lidové zábavy; to je ovšem poněkud silnější káva.

Nejčtenějšíčlánky

13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím!

13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím!

Rok 2016 byl bodem zlomu, rok 2017 pak naznačí, co je za horizontem. Platí to jak o politice, když svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí kupříkladu Bank of America, znamenal uplynulý rok vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám představíme během prosince. Začínáme otázkou, zda příští rok bude divočejší než ten letošní.

| Roman Chlupatý

Minimálně 21 % ročně? Tento nenápadný fond je nejvýkonnější tiskárnou na peníze

Minimálně 21 % ročně? Tento nenápadný fond je nejvýkonnější tiskárnou na peníze

Americká investiční společnost Renaissance Technologies má v portfoliu hned několik fondů, které investorům nabízejí nadprůměrné výnosy. Na vrcholu pomyslné pyramidy ale stojí Medallion Fund. Kdybyste do něj na konci 80. let minulého století vložili tisíc dolarů, byli byste dnes s téměř 14 miliony dolarů více než jen za vodou.

| redakce

Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

Vezměte všechny milionáře (nebo lidi ještě bohatší), z celé směsi pečlivě vyjměte výherce v loteriích a jiná hazardérská štístka a také všechny ty, kterým bohatství spadlo do klína jako dědictví. Najdete jeden společný znak. Možná by se vlastně dal najít i u těch, kdo co týden vyplňují sloupečky Sportky rodnými čísly svých dětí. O co přesně jde?

| Andrej Rády

SociálníMédia

investičníweb na míru

Výhody registrace:

  • Vlastní nastavení zpráv a výběr sledovaných kurzů.
  • Upozornění na exkluzivní rozhovory a videa, které mohou ovlivnit vývoj kurzů vašich investic.
  • Pravidelný týdenní bulletin s výběrem nejlepších článků a videí na Investičním webu.