Co musíte ráno vědět (13. února)
|

Co musíte ráno vědět (13. února)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem podle analytiků v lednu rostly ceny v Česku a jaký slavný ekonomický list začal vycházet před 130 lety? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy pokračují v odrazu výše, v pondělí přidaly přes procento

Hlavní americké akciové indexy v pondělí výrazně posílily a pokračují v nápravě ztrát, které vyvrcholily minulý čtvrtek. Po nejhorším týdnu pro americké akcie od začátku roku 2016 investoři nadále sledovali především vývoj výnosů na dluhopisovém trhu. Akcie navázaly na páteční zisky a zahájily týden růstem. Investoři zřejmě opět získali důvěru v akcie po největším týdenním poklesu trhů za dva roky v minulém týdnu a za dvě poslední seance si všechny tři hlavní indexy připsaly nejvyšší zisk od konce června 2016. Představení rozpočtového plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa podpořilo hlavně průmyslové firmy a producenty surovin a materiálů. Růst cen ropy pak pomohl energetických společnostem. Index Dow přidal v pondělí 1,70 % na 24 601,27 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,39 % na 2 656 bodů a Nasdaq Composite posílil o 1,56 % na 6 981,96 bodu. V plusu zakončily seanci všechny hlavní sektory v čele s technologiemi, energetikou a průmyslem, relativně nejslabší byla odvětví citlivá na vývoj úrokových sazeb, jako jsou realitní firmy či poskytovatelé telekomunikačních služeb. Index volatility VIX klesl o 11,87 % na 25,61 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý bazický bod na 2,8603 %. Bitcoin a ethereum přidaly shodně okolo 5 %.

Americké akcie mají za sebou nejhorší týden za dva roky, býci ale nevymřeli
2 532,69. Na tuto úroveň klesl index S&P 500 v pátek 9. února 2018. Vlastně nic hrozného, jde zhruba o úroveň z loňského listopadu. Váha uvedené hodnoty roste až s tím, když si připomeneme, že ještě 26. ledna index uzavíral nad 2 870. Na americkém akciovém trhu začala korekce a jen za poslední týden hlavní indexy shodně odepsaly přes 5 %.
5 akcií, se kterými v klidu přečkáte korekci
Po dlouhé době jsme se na akciových trzích dočkali korekce a nálada investorů se změnila. Již to není pouze o honbě za výnosy, ale také o hledání investic, které by dokázaly mírnit dopady výkyvů na trhu na investiční portfolio.

2. Evropské burzy v pondělí výrazně stouply, akcie dánské TDC zdražily zhruba o 13 %

Evropské akciové trhy se v pondělí vzpamatovaly z propadu z minulého týdne, všechny hlavní indexy vzrostly zhruba o procento. Investoři sledovali výsledkovou sezónu a připravovali se na řadu úterních a středečních makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,17 % na 372,93 bodu, britský FTSE 100 si polepšil o 1,19 % na 7 177,06, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,2 % na 5 140,06 bodu a německý DAX získal 1,45 % na 12 282,77 bodu. Pomyslným vítězem dne se staly cenné papíry dánské telekomunikační společnosti TDC, které vyletěly vzhůru o více než 13 % poté, co firma oznámila, že obdržela nabídku na převzetí za 6,65 miliardy USD od konsorcia vedeného australskou společností Macquarie a třemi dánskými penzijními fondy PFA, ATP a PKA. Správní rada TDC doporučila akcionářům nabídku přijmout.

KONTEXT: Co (ne)čeká EU? Odchod zakládajících členů a možný vnik středoevropské unie
V Německu končí období mocenského vakua, což bude cítit i na evropské scéně. Velká koalice považuje další posilování EU za jednu ze svých priorit. Potvrzuje to i pět prvních, Evropě věnovaných stran dokumentu, v němž si CDU/CSU a SPD vytyčily pole působnosti a cíle. Ve stejnou chvíli ovšem na kontinentu sílí odstředivé tendence, což potvrzuje i dění v Česku. O tom, kam až by stávající pnutí mohlo vést, jsem v rámci projektu Alter Eko diskutoval s ekonomem z České spořitelny Petrem Zahradníkem.

3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla, akcie Erste Group Bank zdražily o více než 2 %

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, index PX vzrostl o 0,4 % na 1 110,49 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak ČEZ a Komerční bance. Objem obchodů byl s 444 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky (-0,7 %), další finanční tituly naopak uzavřely v plusu (Erste Group Bank +2,29 %, MONETA Money Bank +0,18 %, VIG +1,99 %). Nedařilo se cenným papírům ČEZ (-0,97 %).

Pegas Nonwovens: Erste ponechává doporučení "držet", nový majoritní akcionář znamená nejistotu
Pro akcie společnosti Pegas Nonwovens ponechává Erste Group Bank doporučení na "držet". Společnost zahájila výstavbu továrny v JAR, čímž si zvýšila růstový potenciál. Proto banka zvyšuje dvanáctiměsíční cílovou cenu na 905 Kč z původních 729 Kč. Hlavními důvody pro vyšší ocenění jsou snížení diskontní míry vlivem nižší volatility ceny akcií a vyšší odhad výrobních kapacit.

4. Očekávané události

V úterý dopoledne vyjdou v Británii inflační statistika a index cen domů od DCLG a Česká republika přidá výsledek běžného účtu. Odpoledne USA přidají index optimismu malých firem a za řečnický pultík se postaví šéfka pobočky Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová. Kvartální hospodářské výsledky na trh pošlou na Wall Street PepsiCo, Under Armour, Fossil Group nebo MetLife, v Japonsku Toshiba a v Číně Baidu a Weibo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční inflace v Česku v lednu podle odhadů mírně klesla

Meziroční inflace v lednu klesla na 2,2-2,3 % z prosincových 2,4 %, vyplývá z odhadů analytiků. Za meziročním vývojem je podle nich vysoká srovnávací základna loňského roku. Český statistický úřad zveřejní údaje o lednové inflaci ve středu 14. února.

6. Odbyt automobilů značky VW zahájil rok novým rekordem

Odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen zahájil rok novým rekordem. Firma v pondělí oznámila, že zákazníkům v lednu dodala 533 500 vozů, o 7 % více než před rokem.

7. Broadcom si zajistil rekordní půjčku 100 miliard USD

Výrobce čipů Broadcom se zajistil rekordní syndikovaný úvěr až 100 miliard dolarů na financování případné akvizice konkurenční firmy Qualcomm, která však nabídku na převzetí odmítá. Obrovský úvěr poskytnutý skupinou 12 bank je větší než úvěr z roku 2015, kdy banky poskytly pivovaru AB InBev 75 miliard USD na převzetí konkurenční firmy SABMiller.

8. Vienna Insurance Group koupila bosenskou pojišťovnu Merkur

Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group završila koupi sta procent v pojišťovně Merkur v Bosně a Hercegovině. VIG tak v zemi postupuje z osmé na třetí příčku na pojišťovacím trhu.

9. Trump představil svůj rozpočtový plán s výdaji na infrastrukturu

Americký prezident Donald Trump v pondělí představil svůj druhý rozpočtový plán, který se mimo jiné zaměřuje na slíbené výdaje na infrastrukturní projekty. Nový návrh rozpočtu počítá i se zvýšením výdajů na obranu či výdaji na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. Celkové výdaje by podle rozpočtového návrhu, který Bílý dům posílá do Kongresu, měly příští rok činit 4,4 bilionu USD a deficit se má pohybovat kolem jednoho bilionu USD. Navzdory předchozím slibům by měl rozpočet v příštích deseti letech zůstat v deficitu.

10. Německá SPD tlačí na rychlejší přechod na elektromobily

Němečtí sociální demokraté chtějí urychlit boj proti znečišťování ovzduší a naftovým emisím, a podporují tedy rychlejší přestup na auta s elektrickým pohonem. Za tím účelem strana navrhuje zvýšit nákupní prémii na elektromobily na 8 000 eur a do roku 2020 rozšířit počet nabíjecích stanic pro elektromobily o dalších nejméně 100 000. Agentuře DPA to řekl místopředseda poslanecké frakce SPD Sören Bartol.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Financial Times jsou již 130 let biblí burzovních makléřů

Před 130 lety, 13. února 1888, vyšlo první číslo britského listu Financial Times (předtím vycházel od 9. ledna 1888 jako London Financial Guide). Od ledna 1893 začal vycházet na lososovém papíře, aby se odlišil od konkurenčních Financial News.

FT založili James Sheridan a Horatio Bottomley. V roce 1945 se deník sloučil se svým největším konkurentem Financial News. V roce 1957 ho koupila společnost Pearson. List se poté začal přetvářet a rostl především v 70. letech 20. století. V roce 1979 byla vytištěna první evropská verze novin. Od roku 2015 je vlastníkem listu japonská společnost Nikkei.

FT se tiskne ve dvacítce měst s pěti mezinárodními edicemi, které pokrývají Británii, kontinentální Evropu, Afriku, Severní Ameriku, Asii a Blízký Východ. Kromě angličtiny si lze FT přečíst v němčině či v čínštině. List má náklad přes 230 000 výtisků, zaměstnává téměř 500 novinářů ve více než 50 místech po světě. Denně si ho přečte v průměru 2,2 milionu lidí.

Obsah FT je složen ze dvou částí. První sekce obsahuje domácí a mezinárodní zpravodajství, komentáře redakce a názory světových politiků, akademiků a komentátorů. Druhou sekci novin představují finanční data a zpravodajství o společnostech a trzích.

Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu zlevnily, kurz…
Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu zlevnily, kurz…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu zlevnily, kurz bitcoinu vystoupil na třítýdenní maximum

Americké akcie v úterý po předchozích šesti nárůstech za sebou oslabily. K jejich poklesu velkou měrou přispěla...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rumunsko počítá se zdvojnásobením těžby plynu do roku 2025
včera v 21:36

Rumunsko počítá se zdvojnásobením těžby plynu do roku 2025

Rumunsko do roku 2025 téměř zdvojnásobí svou těžbu zemního plynu, a to díky novým nalezištím v Černém moři. Uvedl to...
Rumunsko Zemní plyn Energetika
Itálie chce zabránit stěhování 500 pracovních míst na Slovensko
včera v 20:25

Itálie chce zabránit stěhování 500 pracovních míst na Slovensko

Italská levicová vláda se dva týdny před volbami pustila do boje za záchranu pěti set pracovních míst, která chce...
Itálie Slovensko Pracovní trh
Reality jdou ve Španělsku na odbyt jako před krizí, jsou levnější
včera v 19:36

Reality jdou ve Španělsku na odbyt jako před krizí, jsou levnější

Zájem o nemovitosti ve Španělsku se dostal na předkrizovou úroveň. Za loňský rok bylo zaznamenáno 465 000 realitních...
Španělsko Realitní trh Nemovitosti
Venezuela zavádí kryptoměnu petro, krytá je ropou
včera v 19:23

Venezuela zavádí kryptoměnu petro, krytá je ropou

Venezuela, která se zmítá v hospodářské a politické krizi, zavádí vlastní kryptoměnu s názvem petro. Země v úterý...
Latinská Amerika Kryptoměny
Evropské burzy v úterý převážně stouply, akcie HSBC Holdings zlevnily…
Evropské burzy v úterý převážně stouply, akcie HSBC Holdings zlevnily…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý převážně stouply, akcie HSBC Holdings zlevnily zhruba o 3 %

Většina evropských akciových trhů zakončila úterní seanci v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EU hrozí Američanům cly na bourbon či motocykly
včera v 17:35

EU hrozí Američanům cly na bourbon či motocykly

Evropská unie hrozí Spojeným státům odvetnými cly na bourbon či motocykly Harley-Davidson v případě, že se americká...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Škoda Auto odborům nabídla růst mezd o 15 % během 27 měsíců
včera v 17:07

Škoda Auto odborům nabídla růst mezd o 15 % během 27 měsíců

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v úterý v kolektivním vyjednávání s odbory nabídla růst mezd o 15 procent...
Volkswagen Česká republika Auta
Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, akcie energetické skupiny…
Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, akcie energetické skupiny…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, akcie energetické skupiny ČEZ však zdražily o více než procento

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělní seance, když index PX přišel o 0,37 % na 1 106,14 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů
Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů
včera v 16:22

Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí svého nizozemského konkurenta NXP Semiconductors na zhruba...
Americké akcie Fúze a akvizice
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle finálních dat klesla…
včera v 16:01

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle finálních dat klesla na 0,1 bodu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle předběžných dat klesla a jen těsně se udržela v pozitivním pásmu....
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Airbnb dostane na Baleárách pokutu za nelegální pronájem
včera v 15:20

Airbnb dostane na Baleárách pokutu za nelegální pronájem

Společnost Airbnb, která nabízí sdílení bytů a pronájem, dostane na španělských Baleárských ostrovech pokutu 300 000...
Sdílená ekonomika Bydlení
Ze světa investičních doporučení (20. února)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (20. února)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Schillerová čeká po brexitu vyšší příspěvek ČR do rozpočtu EU
včera v 14:46

Schillerová čeká po brexitu vyšší příspěvek ČR do rozpočtu EU

Za hodně reálné považuje v této chvíli česká ministryně financí Alena Schillerová to, že ČR po roce 2020 kvůli...
Česká republika Evropská unie Spojené království
Podle států má rozpočet EU v roce 2019 pomoci řešení migrace
včera v 14:23

Podle států má rozpočet EU v roce 2019 pomoci řešení migrace

Rozpočet Evropské unie v roce 2019 musí být realistický a podporovat hospodářský růst bloku. Zároveň ale musí unie s...
Evropská unie Rozpočet Politika
Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než vloni
Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než vloni
včera v 14:05

Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než vloni

Letošní odstávky čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany by měly v součtu trvat okolo 230 dnů a ještě asi o tři měsíce...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
Deutsche Bank propustí až 500 obchodníků investiční sekce
Deutsche Bank propustí až 500 obchodníků investiční sekce
včera v 13:46

Deutsche Bank propustí až 500 obchodníků investiční sekce

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank propustí až 500 zaměstnanců z investiční sekce ještě před...
Deutsche Bank Německo Banky
Guvernér lotyšské centrální banky tvrdí, že je obětí špinavé kampaně
včera v 13:12

Guvernér lotyšské centrální banky tvrdí, že je obětí špinavé kampaně

Guvernér lotyšské centrální banky Ilmárs Rimšévičs podezřelý z korupce byl po dobu vyšetřování uvolněn z funkce. V...
Lotyšsko Centrální banky Podvod