KONTEXT: Lesk a bída sdílení aneb Uber a spol. über alles
|

KONTEXT: Lesk a bída sdílení aneb Uber a spol. über alles

Zažité sektorové pořádky postavené na hlavu, v cíli pak globální trh odhadovaný na dva biliony dolarů. Tak je dnes mimo jiné popisována sdílená ekonomika. Světem se šíří silou tsunami, čemuž odpovídá ocenění nejznámějších představitelů, respektive ochota investorů sázet na platformy, které nic než dobrý nápad a červenou v účetnictví zatím nenabízejí. Sdílení má ale v každém případě smysl sledovat.

Sdílená ekonomika Uber Světová ekonomika

Sdílím, tedy jsem. To platí ve stále větší míře pro podstatnou část světa. 72 % Američanů alespoň jednou využilo platforem opírajících se o principy sdílené ekonomiky, globálně jsou pak dva ze tří spotřebitelů ochotni sdílet, případně využít sdílení. Na jednu stranu je tedy možné najít výjimky, v jejichž případě není něco podobného v kurzu – to platí třeba o Japonsku, kde 80 % dotázaných nezná Uber ani Airbnb –, na stranu druhou platí, že se sdílení šíří v mohutných vlnách.

Popularitu sdílení přitom již dávno nepohání jen technologiemi odkojená generace Y, jakkoli nadále patří mezi její největší fanoušky. 30 % spotřebitelů těchto služeb patří ke generaci X (35-54 let) a 22 % k baby boomers, kteří jsou ještě o jednu věkovou kategorii výše. Stejně tak nejdou o služby (výhradně) pro městské hipstery, 39 % sdílení v USA například probíhá ve venkovských oblastech, 30 % na předměstích a 31 % přímo ve městech.

Nejen rozsahem, ale i rychlostí penetrace přitom sdílení předstihlo mnohé stále žhavé trendy. Uber a Lyft v roce 2016, necelých deset let poté, co se objevily, hlásily zábor 5,1 % relevantního amerického trhu. E-commerce se chlubí 9% podílem na maloobchodních tržbách více než dvacet let poté, co byla jako koncept představena. I z toho vycházejí odhady, podle kterých by sdílená ekonomika měla mezi roky 2015 a 2025 nabobtnat o více než 2 200 % na 335 miliard dolarů.

Explozivnímu růstu odpovídá i ocenění velké trojky v oblasti sdílení. Uber trh cení na 68 miliard, crowdfundingovou Ant Financial na 60 miliard a Didi, čínského rivala Uberu, na 50 miliard dolarů. O tom, nakolik to odpovídá realitě, respektive zda a kdy se ocenění firem přetaví v reálnou kapitalizaci, do značné míry rozhodnou regulátoři.

Podrobnosti jsem v rámci projektu Alter Eko probíral s Pavlou Žížalovou ze společnosti PricewaterhouseCoopers. Nabízím výběr toho nejzajímavějšího.

Podle často citované analýzy PwC sdílená ekonomika globálně nabobtná mezi roky 2015 a 2025 z 15 miliard na 335 miliard dolarů. Jak výrazně to pocítíme v Evropě?

V Evropě by měl být ten růst obdobný, i když z trochu nižší základny než v USA. Pro Evropu jako takovou odhadujeme, že sektor sdílené ekonomiky naroste ze současných zhruba 4 miliard tržeb na zhruba 83 miliard eur v roce 2025. To znamená, že sdílená ekonomika poroste v průměru o 35 % ročně, tedy znatelně více než další segmenty ekonomiky. Tyto odhady se týkají hlavních oblastí sdílené ekonomiky – sdíleného financování, on-demand služeb, ubytování a dopravy. Právě doprava přitom je (a podle nás zůstane) hlavním tahounem sdílené ekonomiky. Druhé místo, dnes patřící ubytování (nejčastěji je zmiňována Airbnb), připadne službám pro domácnosti či jednotlivce.

Dostupná data ukazují, že zájem o sdílení mají v podstatě všechny demografické skupiny, je patrný ve většině zemí světa a naleptává zažité pořádky ve stále větším množství tradiční sektorů. Lze předpokládat, že tento trend bude pokračovat?

Určitě. Sdílená ekonomika bude pronikat do stále dalších oborů, ať jsou to maloobchod, zdravotnictví nebo třeba právní služby. Stále častěji budou spotřebiteli a uživateli také starší lidé a senioři (zatímco na začátku stáli za rozvojem sdílené ekonomiky mladí lidé a mileniáni). Evropa i Česko byly zatím trochu opatrnější než některé jiné regiony, zmíněný trend nicméně pocítíme určitě i u nás.

Jednou z oblastí, kde i v důsledku sdílení dochází k disrupci, je automobilový sektor. Na něm je Česko značně závislé. Je tak pro nás současné dění spíše hrozbou, nebo příležitostí?

Já to vnímám jako příležitost, mimo jiné z pohledu životního prostředí. Pokud budeme auta více sdílet, budeme je využívat efektivněji, a tím využívat efektivněji zdroje, které jsou omezené. Pokud navíc můžete své auto využívat k přivýdělku, můžete změnit to, jak uvažujete o jeho koupi. Dokážete totiž odhadnout, kolik se vám z kupní ceny díky sdílení vrátí, a budete si tedy moci dovolit luxusnější, modernější auto.

Na druhou stranu ale existují i hrozby, a ty mohou být systémové.

Ano, každá změna je určitým způsobem i hrozba. Hrozba například pro ty, kteří ji nedokáží využít, adaptovat se. O probíhající změně nicméně víme a můžeme se na ni připravit, a to ať už jako firma, nebo ekonomika jako celek. Jen to chce uvažovat strategicky, do budoucna, vidět trochu za horizont bezprostředního dění.

O tom, zda se podaří vytěžit příležitosti a omezit výzvy, které se sdílenou ekonomikou přicházejí, rozhodne schopnost jednotlivých zemí tento segment legislativně ošetřit. Česku se to zatím příliš nedaří, jak potvrdily i říjnové protesty proti Uberu. Souhlasíte?

Bohužel ano. Vidím zde hlavně neschopnost uvažovat dále než v horizontu příštích voleb (které jsou, bohužel, nyní prakticky každý rok). Dále vidím riziko v tom, že se snažíme regulovat konkrétní, současné problémy. Sdílená ekonomika – ale nejen ta – se přitom rychle mění. V Česku se tak nyní hodně diskutovaly platformy Uber a Airbnb, sdílená ekonomika je ale mnohem širší a obdobných platforem bude přibývat.


Komplexní pohled na výzvy a příležitosti sdílené ekonomiky nabídli Pavla Žížalová a další experti na konferenci Sdílená ekonomika: Realita a budoucnost na Vysoké škole ekonomické. Investiční web byl mediálním partnerem akce.

včera v 15:00

Value for persmission: Byznys model firem se mění, podstatná jsou data

Firmy, pokud chtějí v éře dat uspět, musejí upustit od svých dosud úspěšných strategií. Řada věcí, za které byli...
Byznys a podnikání Technologie Pavel Kysilka
17. 1. 2018 12:00

Analytik: Akcie globálně nabídnou zhodnocení téměř 8 % ročně

Akcie budou dlouhodobě posilovat o 7,8 % ročně, Wall Street navzdory nadprůměrnému ocenění akcií ještě není na...
Světové akcie Americké akcie Ocenění
17. 1. 2018 07:00

Novák (AKCENTA CZ): Středoevropské ekonomiky si vedou dobře, politických rizik se neobávám

Solidní růst ekonomiky a nízká míra nezaměstnanosti zdobí ekonomiky střední a východní Evropy. Podle Miroslava Nováka...
Česká republika Česká ekonomika Střední a východní Evropa
16. 1. 2018 15:00

Igor Müller (NN IP): Sektorové preference v rámci střední a východní Evropy

Akcie českých, polských nebo maďarských bank jsou hluboce podhodnocené, a nabízejí tedy nadále zajímavou investiční...
Akcie ČR Střední a východní Evropa Investiční tipy
15. 1. 2018 12:00

Investorský magazín: Středoevropské akcie v roce 2018

Středoevropské akcie mají i letos co nabídnout, a navíc je mohou podpořit posilující lokální měny. Nejen o nich je...
Střední a východní Evropa Akcie ČR Evropské akcie
8. 1. 2018 12:00

Investorský magazín: Přístup k akciovému portfoliu jako první ochutnávka z Investičního fóra

Na prahu každého investičního roku se investoři snaží zvolit vítěznou investiční strategii. Je letos vhodné jít...
Americké akcie S&P 500 Výhled na rok 2018
1. 1. 2018 07:00

ANKETA: Cena bitcoinu na konci roku 2018 aneb Finanční profíci (se) baví

Zeptali jsme se několika renomovaných finančních expertů, jakou odhadují cenu bitcoinu na konci roku 2018. Řeč přišla...
Bitcoin Kryptoměny Výhled na rok 2018
30. 12. 2017 12:00

Tržní a finanční eufemismy

Lhát není hezké nikdy, a navíc je to nebezpečné. Když ale lžete sami sobě, trest vás nemine. Na trzích nebo v...
Psychologie Ponaučení pro investory Chyby v investování
27. 12. 2017 12:00

ANKETA: Emerging markets by měly i v roce 2018 investorům vydělávat

Relativně atraktivnější ocenění, odolnost vůči růstu sazeb ve vyspělých zemích a solidní ekonomický růst. Tak lze...
Emerging Markets Výhled na rok 2018 Miroslav Plojhar
25. 12. 2017 07:00

Investorský magazín: Rok 2017 ve zpětném zrcátku a výhled na další měsíce

Rok 2017 se zapíše do burzovního almanachu jako jeden z velice úspěšných a mimořádně klidných. Pozadu nezůstala ani...
Výhled na rok 2018 Americké akcie Komodity
23. 12. 2017 12:00

Jak uniknout z on-line pekla (i když zrovna nejsou Vánoce)

Zvonění, upozornění, připomínky, aktualizace. E-maily, SMS, Messenger, WhatsApp a mnoho dalšího. Můžete, ale nemusíte.
Internet Informační technologie Sociální sítě
19. 12. 2017 12:00

ANKETA: Pražská burza v roce 2018 analytickou optikou

Když dividendu, tak Monetu Money bank a ČEZ, když sázku na makro, tak VIG. Jasným kandidátem na prodej jsou naopak...
Výhled na rok 2018 Anketa Akcie ČR
16. 12. 2017 12:00

Tohle úspěšný člověk neříká

Nelze to samozřejmě brát absolutně, ale rétorika a postoj k problémům nám mohou pomoci při jejich řešení a v tom, jak...
Úspěch Mezilidské a pracovní vztahy Psychologie
15. 12. 2017 07:00

ANKETA: Americké akcie v roce 2018 ve výhledu českých investičních profesionálů

Americký akciový trh má v polovině prosince našlápnuto k unikátu, a sice k zapsání kalendářního roku s dvanácti...
Americké akcie Výhled na rok 2018 Jan Šumbera
14. 12. 2017 09:00

Pavel Kohout: Americké akcie jsou nadprůměrně oceněné, v bublině ale nejsou

Ocenění amerických akcií je nad dlouhodobým normálem, o bublině bych ale ještě nehovořil. I v roce 2018 proto mohou...
Americké akcie Výhled na rok 2018 Ocenění
13. 12. 2017 07:00

ANKETA: Investiční tipy na rok 2018

Pěti zkušených investičních profesionálů jsme se zeptali, jakým aktivům by měli investoři věnovat pozornost v roce 2018.
Výhled na rok 2018 Anketa Investiční tipy
12. 12. 2017 18:00

Pavel Kohout: Kim Čong-un miluje (luxusní) život, nebude chtít přežívat v krytu

Geopolitická rizika spojená s jaderným zbrojením KLDR nelze podceňovat, ochota vůdce Severní Koreje jít do otevřeného...
Geopolitická rizika KLDR Ekonomické a politické hrozby
11. 12. 2017 12:00

Investorský magazín: Literatura (nejen) pro investory

Kde získat kvalitní investorské vzdělání? Nemusíte hned na trh, začít můžete tradičně, tedy s knihou v ruce. V...
Knihy a literatura Vzdělání Ponaučení pro investory
7. 12. 2017 12:00

Pavel Kohout: Bitcoin je počítačová hra, co utekla do reality

Vzácné a populární věci bývají drahé a cena bitcoinu tomu odpovídá. Nikdo neví, kam až poroste cena kryptoměny, která...
Bitcoin Kryptoměny Investiční bubliny
4. 12. 2017 12:00

Investorský magazín: Vstup finančního investora do firmy, přeskládání portfolia a recept na přežití bezesné noci

Finanční investor může akcelerovat vaše podnikání a vás stále nechat firmu řídit a vlastnit. V aktuálním Investorském...
Investice Anketa Miroslav Plojhar