Americké akcie ve čtvrtek kvůli rozpakům ohledně Fedu oslabily. Za říjen jsou však výrazně v plusu
|

Americké akcie ve čtvrtek kvůli rozpakům ohledně Fedu oslabily. Za říjen jsou však výrazně v plusu

Americké akcie ve čtvrtek zahajovaly mírně v mínusu, krátce poté se však z červených čísel vymanily a zamířily na sever. V poslední hodině obchodování ale investoři spustili sérii prodejních příkazů a indexy spadly zpět pod nulu. Trh nadále uvažuje nad nejednoznačným středečním vyjádřením americké centrální banky, která rozhodla, že masivní podpůrné nákupy dluhopisů prozatím ponechá beze změny, avšak naznačila, že by byla ochotna s omezováním stimulace začít i dříve než v březnu, na nějž jsou nastavena očekávání většiny investorů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,47 % na 15 545,75 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,38 % na 1 756,54 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,28 % na 3 919,71 bodu. Nejvíce odepisovaly finanční a technologické tituly, mírně v plusu naopak navzdory závěrečnému výprodeji uzavřel telekomunikační sektor.

Za celý říjen nicméně všechny tři nejvýznamnější americké akciové indexy posílily. Dow si připsal 2,33 %, S&P 500 posílil o 3,62 % a Nasdaq zpevnil o 2,66 %.

Americké akcie (31. října 2013)

"Domníváme se, že velmi brzy přijde okamžik, kdy si akcie budou potřebovat vzít oddechový čas," říká Jim Russell ze společnosti U.S. Bank Wealth Management. "Trh totiž začíná být po velmi dlouhé rally bez jediné korekce poměrně unavený."

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu:

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesl o 10 tisíc na 340 tisíc (odhad: 338 tisíc).
  • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v říjnu vyskočil na 65,9 bodu (odhad: 55 bodů, září: 55,7 bodu).
  • Výsledky Time Warner Cable ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,69 USD (odhad: 1,64 USD), tržby 5,52 miliardy USD (odhad: 5,54 miliardy USD). Akcie Time Warner Cable v řádném obchodování +2,80 %.
  • Výsledky MasterCard ve 3Q2013: Zisk na akcii 7,27 USD (odhad: 6,94 USD), tržby: 2,22 miliardy USD (odhad: 2,13 miliardy USD). Akcie MasterCard v řádném obchodování -1,18 %.
  • Výsledky ExxonMobil ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,79 USD (odhad: 1,76 USD), tržby 112,37 miliardy USD. Akcie Exxon Mobil v řádném obchodování +0,91 %.
  • Výsledky Teva Pharmaceutical ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 1,25 USD), tržby: 5,1 miliardy USD. Akcie Teva Pharmaceutical v řádném obchodování -1,62 %.
  • Technologický gigant Google začal prodávat novou verzi svého chytrého telefonu Nexus. Model Nexus 5 je první přístroj založený na nejnovější verzi operačního systému Android 4.4, která dostala název podle čokoládové tyčinky KitKat. Nexus 5 s novým softwarem usnadní využívání vyhledávače Google a dalších firemních servisů. Podle agentury AP to telefonu umožní zjišťovat zvyky a potřeby uživatele tak, aby mohl nabízet aktuální užitečné informace. K prohloubení dialogu s uživatelem bude připraven i virtuální asistent Google Now.

Z indexu Dow si největší zisky připsaly akcie amerického ropného koncernu ExxonMobil (+0,91 %), které posilovaly v reakci na lepší než očekávané čtvrtletní finanční výsledky, akcie konglomerátu 3M (+0,85 %) a cenné papíry amerického výrobce letadel Boeing (+0,63 %). Nedařilo se naopak akciím společnosti Visa (-3,51 %), která svými včerejšími čtvrtletními finančními výsledky (zisk na akcii 1,85 USD v souladu s odhady, avšak tržby 2,97 miliardy mírně pod očekáváním 3,02 miliardy USD) investory příliš nepotěšila.

Včera po závěru trhů své kvartální finanční výsledky zveřejnila sociální síť Facebook (zisk 0,25 USD na akcii nad odhadem 0,19 USD na akcii, tržby 2,02 miliardy USD). V after-marketu akcie Facebook nejdříve vylétly o 18 %, následně však v reakci na vyjádření firmy, že již dále nehodlá navyšovat objem reklamy, ale namísto toho ji chce lépe cílit, zisky výrazně korigovaly. Dnes akcie Facebook v řádném obchodování posílily o 2,44 % na 50,21 USD.

Nevydařenou obchodní seancí si prošly cenné papíry společnosti Avon Products (-21,88 %), jejichž cena prudce klesla poté, co společnost zveřejnila horší než očekávané finanční výsledky. Firma se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 5,5 milionů USD neboli 0,01 USD na akcii (odhad: zisk 0,19 USD na akcii, loni: zisk 0,07 USD na akcii). Tržby společnosti dosáhly 2,32 miliardy USD (meziročně pokles o 7 %, odhad: 2,43 miliardy USD). "Třetí čtvrtletí pro nás bylo velice obtížné," komentovala výsledky generální ředitelka Avon Products Sheri McCoyová. "Finanční výsledky jsou negativně ovlivněny nepříznivou makroekonomickou situací a pokračující slabou výkonností některých částí našeho byznysu, zejména v Severní Americe."

Akcie amerického výrobce potravinových doplňků Herbalife oslabily o 3,57 % poté, co investor Bill Ackman oznámil, že o společnosti na listopadové konferenci Robin Hood Investors zveřejní nové informace. Ackman, který Herbalife přirovnává k neblaze proslulému Ponziho schématu, má na jejích akciích otevřenou krátkou pozici, což znamená, že spekuluje na jejich pokles. Cenné papíry Herbalife nicméně od začátku roku posílily téměř o 100 %, a to i díky investorům Georgi Sorosovi a Carlu Icahnovi, kteří naopak věří v další růst jejich ceny. Společnost své finanční výsledky za třetí čtvrtletí zveřejnila již v pondělí - její zisk vzrostl meziročně o 27 % na 142 milionů USD, respektive 1,32 USD na akcii.

Na nové historické maximum 139,32 USD během čtvrtka vzrostly cenné papíry farmaceutické společnosti Perrigo (+7,21 %), která oznámila, že v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla upraveného zisku na akcii 1,52 USD (meziročně +20%).

Hospodářské výsledky AIG a First Solar

Po závěru trhů zveřejnily výsledky svého hospodaření společnosti AIG a First Solar.

Pojišťovna AIG vykázala za třetí čtvrtletí čistý zisk 2,2 miliardy USD neboli 1,46 USD na akcii (odhad: 0,96 USD na akcii, loni: 1,13 USD na akcii) při tržbách 8,43 miliardy USD (odhad: 8,63 miliardy USD, loni: 8,75 miliardy USD). Firma uvedla, že k růstu čistého zisku přispěl zejména silný růst v divizích majetkového a úrazového pojištění. Provozní zisk na akcii dosáhl 0,96 USD (odhad: 0,94 USD). Akcie AIG v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o více než 2 %.

Výsledky AIG (3Q2013)

Výrobce solárních panelů First Solar dosáhl čtvrtletního zisku 195 milionů USD, respektive 1,94 USD na akcii (odhad: 1,13 USD na akcii, loni: 1,27 USD na akcii) při tržbách 1,27 miliardy USD (odhad: 1,04 miliardy USD, loni: 873 milionů USD). Společnost zároveň zvýšila výhled celoročního zisku z 3,75 až 4,25 USD na akcii na 4,25 až 4,50 USD na akcii (odhad analytiků: 3,76 USD na akcii). Akcie First Solar v after-marketu v reakci na velmi solidní výsledky vystřelily o 10 %.

Výsledky First Solar (3Q2013)

Dolar vůči euru posílil počtvrté v řadě

Dolar na devizových trzích vůči euru posiloval již čtvrtým dnem v řadě, a to dokonce nejvyšším tempem od poloviny dubna. Jednotnou evropskou měnu celý den oslabovaly nejnovější údaje o inflaci v eurozóně, které posílily spekulace, že by Evropská centrální banka (ECB) mohla přistoupit k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Eurodolar zahajoval na hladině 1,372 a kolem desáté hodiny oslaboval o více než procento na 1,358. Vůči japonskému jenu dolar mírně oslabil, když se krátce po uzavření amerických burz obchodoval za 98,32 JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek mírně klesly. Barel severomořského Brentu se v úvodu čtvrteční obchodní seance prodával za 109,70 USD a kolem desáté hodiny oslaboval přibližně o 1 % na 108,80 USD. Cena severoamerické ropy WTI klesla přibližně o 0,35 % na 96,30 USD za barel.

Po předcházející několikadenní oscilaci kolem ceny 1 350 USD za trojskou unci klesla také cen zlata. Intradenní minimum žlutý kov stanovil na 1 320 USD za trojskou unci a krátce po uzavření amerických burz se jeho cena pohybovala kolem 1 325 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Největší těžař platiny Amplats po šesti letech vyplatí dividendu
před 33 minutami

Největší těžař platiny Amplats po šesti letech vyplatí dividendu

Zisk největšího světového producenta platiny Anglo American Platinum (Amplats) bez mimořádných položek se loni více...
Platina Švédsko Dividendy
Asijské burzy v úvodu nového týdne převážně stouply
Asijské burzy v úvodu nového týdne převážně stouply
před hodinou

Asijské burzy v úvodu nového týdne převážně stouply

Asijské akciové trhy začaly nový týden převážně v plusových číslech, a protáhly tak sérii ziskových seancí na šest...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
PPF koupí od MTG bulharskou televizi Nova
PPF koupí od MTG bulharskou televizi Nova
před hodinou

PPF koupí od MTG bulharskou televizi Nova

Investiční skupina PPF se dohodla se švédskou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95 % bulharské mediální...
Média Televize PPF
Přebytek bilance běžného účtu eurozóny se v prosinci snížil na 29,9…
před hodinou

Přebytek bilance běžného účtu eurozóny se v prosinci snížil na 29,9 miliardy eur

Přebytek bilance běžného účtu eurozóny se podle sezónně očištěných dat v prosinci snížil na 29,9 miliardy eur z 35...
Eurozóna Evropská ekonomika Mezinárodní obchod
Siemens nabídne akcie Healthineersu v prvním pololetí
Siemens nabídne akcie Healthineersu v prvním pololetí
09:41

Siemens nabídne akcie Healthineersu v prvním pololetí

Německá strojírenská skupina Siemens hodlá nabídnout akcie své zdravotnické divize Healthineers na frankfurtské burze...
Siemens Německo Frankfurtská burza
ECB zastavila platby lotyšské ABLV Bank
09:00

ECB zastavila platby lotyšské ABLV Bank

Evropská centrální banka v pondělí zastavila veškeré platby lotyšské banky ABLV Bank, třetí největší úvěrové...
ECB Banky Evropské banky
Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem
Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem
včera v 15:22

Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem

Naftové automobily z německého koncernu Daimler byly vybaveny několika softwarovými funkcemi, které byly zřejmě...
Auta Spojené státy americké (USA) Daimler
Němcová (ANO): Dvě dávky na bydlení by se letos mohly spojit
včera v 14:16

Němcová (ANO): Dvě dávky na bydlení by se letos mohly spojit

V Česku by se mohla vyplácet jen jedna dávka na bydlení místo nynějších dvou. Příspěvek a doplatek na bydlení by se...
Česká republika Bydlení Politika
Objem veřejných zakázek v ČR loni vzrostl o 54 % na 351 miliard Kč
včera v 14:10

Objem veřejných zakázek v ČR loni vzrostl o 54 % na 351 miliard Kč

Veřejní investoři v Česku loni zadali firmám 27 204 zakázek za 351,1 miliardy korun. Hodnota meziročně vzrostla o 54 ...
Česká republika Česká ekonomika
Průzkum: Tuzemské firmy čekají letos růst mezd o 3,26 %
včera v 11:20

Průzkum: Tuzemské firmy čekají letos růst mezd o 3,26 %

Tuzemské firmy očekávaly v posledním čtvrtletí 2017 pro letošní rok růst průměrných mezd o 3,26 %, zatímco v...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Foldyna navrhuje mírnější danění příjmů z práce v cizině
včera v 09:15

Foldyna navrhuje mírnější danění příjmů z práce v cizině

Některé podmínky zdaňování příjmů českých zaměstnanců ze zahraničí by se mohly zmírnit. Nemusely by se zdaňovat jako...
Česká republika Česká ekonomika Daně
General Electric prý zvažuje prodej průmyslových plynových motorů,…
včera v 04:41

General Electric prý zvažuje prodej průmyslových plynových motorů, snaží se oživit podnikání

Americký průmyslový konglomerát General Electric zvažuje prodej podnikání v oblasti průmyslových plynových motorů....
General Electric Americké akcie Fúze a akvizice
Lotyšská policie zadržela guvernéra centrální banky
včera v 02:30

Lotyšská policie zadržela guvernéra centrální banky

AKTUALIZOVÁNO. Lotyšská protikorupční policie zadržela guvernéra tamní centrální banky Ilmārse Rimšēvičse, jehož...
Centrální banky Pobaltské trhy Lotyšsko
Šéfka MMF není proti Evropskému měnovému fondu
17. 2. 2018 23:21

Šéfka MMF není proti Evropskému měnovému fondu

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová nemá žádné námitky vůči plánům na přeměnu Evropského...
ESM Mezinárodní měnový fond Evropská ekonomika
Agentura Fitch o jeden stupeň zlepšila rating Řecka
17. 2. 2018 20:00

Agentura Fitch o jeden stupeň zlepšila rating Řecka

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň...
Řecko PIIGS Dluhová krize
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
16. 2. 2018 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy výrazně zpevnily

Americké akcie během pátečního obchodování výrazně posilovaly, o značnou část zisků však přišly po zprávě, že velká...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Polsko investuje na pobřeží Baltu v přepočtu 152 miliard Kč
16. 2. 2018 21:29

Polsko investuje na pobřeží Baltu v přepočtu 152 miliard Kč

Polská vláda chce do roku 2030 investovat na pobřeží Baltského moře 25 miliard zlotých (152,3 miliardy Kč). Investice...
Polsko Infrastruktura Doprava