Americké akcie zahájily únor poklesem o více než 2 % na čtyřměsíční minima. Yellenovou trh přivítal typicky
|

Americké akcie zahájily únor poklesem o více než 2 % na čtyřměsíční minima. Yellenovou trh přivítal typicky

Akcie ztrácely po špatných datech z průmyslu, která mimo jiné vyvolala pesimismus ohledně dat z trhu práce, která vyjdou v pátek. Trvá také strach ze situace na mladých trzích i z omezování podpory ekonomiky ze strany Fedu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow odepsal 2,08 % na 15 372,80 bodu, S&P 500 se propadl o 2,28 % na 1 741,89 bodu a Nasdaq trpěl nejvíce, když umazal 2,61 % na 3 996,96 bodu. Relativně nejlépe na tom byly sektory síťových služeb a energetiky, nejvíce ztrácely průmyslové a telekomunikační firmy. Šest ze sedmi titulů na burze v New Yorku v pondělí oslabilo. Od začátku roku již akcie ztrácejí přes 5 %.

Americké akcie (rok 2014)

Institut nákupních manažerů (ISM) uvedl, že tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru bylo v lednu nejpomalejší za posledních osm měsíců. K poklesu akciového trhu přispěly rovněž slabé údaje o čínském zpracovatelském sektoru. "Ta čísla byla slabá," poznamenal analytik Paul Zemsky z ING Investment Management. "V kombinaci s pokračujícím výprodejem měn rozvíjejících se ekonomik to pro trh teď nevypadá moc dobře." Statistika od ISM byla výrazně slabší, než se čekalo. "Trh je nyní hodně citlivý na nepříznivá data, protože rostou obavy, že Fed zahájil ústup od podpůrné politiky příliš brzy," doplnil Barry Knapp, hlavní tržní stratég Barclays Capital.

"Je těžké uvěřit, že za poklesem bylo počasí, třeba i jen z větší části. Zároveň ale chybí jiné uspokojivé vysvětlení. Poptávka domácností v posledních měsících možná zvolnila, ale druhé pololetí bylo stále velice silné. Nervozita ze situace na mladých trzích může mít vliv, ale dílčí index exportu nebyl zdaleka tak špatný. Uvidíme v dalších měsících, zda lednová statistika nebyla tak trochu ústřel," uvedl k ISM Ted Wieseman z Morgan Stanley.

Propady na akciovém trhu se prohloubily poté, co indexy klesly pod své relativně silné úrovně podpory. "V případě S&P 500 šlo o hladinu 1 700 bodů," poznamenal Bruce Bittles, stratég z RW Baird. "Další silnější support je až na 1 708 bodech." Dow se poprvé od prosince 2012 propadl pod svůj 200denní průměr.

Dow - technická analýza (death cross 3. února 2014 v zeleném kroužku)

Čtěte také: Akcie pohledem technické analýzy: Pesimismus převládá, ceny akcií se mohou dále propadat

Premiéru si odbyla aplikace Paper od Facebooku, která umožňuje uživatelům "číst to, co je důležité v médiích". Aplikace by měla konkurovat různým službám, které sdružují a třídí obsah z jednotlivých elektronických médií. Akcie Facebooku ale i tak v pondělí ztratily 1,74 %. Twitter na burze přidal přes procento. Dařilo se i akciím výrobce on-line her Zynga (+1,14 %).

Akcie Hewlett-Packard ztrácely po zprávě, že softwarová společnost Autonomy, kterou HP koupila za více než 10 miliard liber, v roce 2010 "kvůli chybě" vykázala daleko lepší čísla, než jaká byla realita. Zisk popletla zhruba o 80 % ve svůj prospěch. Akcie HP tak v pondělí nakonec odepsaly 3,31 %.

V úvodu obchodování se dařilo akciím společnosti Herbalife, která oznámila záměr odkupovat vlastní akcie až za 1,5 miliardy USD. Během dopoledne ale zamířil titul do mínusu, a to i kvůli horšímu výhledu zisku na akcii v prvním kvartálu na maximálně 1,28 USD, trh počítal s 1,4 USD. Guidance zisku za čtvrtý kvartál byla ale lepší, než se čekalo. Po oživení ke konci obchodování akcie firmy přidaly přes 7 %.

Po skončení obchodování oznámila výsledky společnost Yum! Brands, která provozuje řetězce Pizza Hut nebo KFC. Zisk na akcii ve čtvrtém kvartálu 2013 dosáhl 86 centů a tržby 4,18 miliardy USD. Analytici podle Reuters čekali 80 centů, respektive 4,26 ,miliardy USD. Srovnatelné tržby v USA klesly o 2 %, v Číně dokonce o 4 %. Akcie v after-marketu ale přidávaly přes 4 %.

Yum! Brands - meziroční vývoj zisku na akcii (v procentech)

Horší než očekávané výsledky oznámila ropná společnost Anadarko Petroleum. Ve čtvrtém čtvrtletí čistá ztráta dosáhla 700 milionů USD neboli 1,53 USD na akcii. 2,27 USD na akcii (1,145 miliardy USD) sice připadlo na pokuty. I bez nich ale zisk zaostal za odhady (74 centů oproti očekávaným 89 centům). Firma ale za celý rok dosáhla rekordní produkce ropy a ekvivalentů (781 tisíc barelů denně, meziročně +7 %), tržby za ropu v posledním kvartálu ale mírně meziročně zaostaly (3,34 miliardy USD oproti 3,41 miliardy USD v 4Q2012). Akcie v poobchodní fázi zůstaly zhruba na nule.

Automobilový trh v USA podkopalo v lednu chladné počasí nečekaně výrazně

Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů na americkém trhu v lednu klesl meziročně o 3 %, odbyt čtyř z pěti největších prodejců aut přitom podkopalo velmi chladné počasí. Po zprávách jednotlivých automobilek to uvedla výzkumná společnost Autodata. Lednový prodej 1,01 milionu aut znamenal v celoročním přepočtu 15,24 milionu prodaných vozů, což bylo zhruba stejně jako loni v lednu.

Prodej největší americké automobilky General Motors (v pondělí akcie -2,3 %) se propadl o 11,9 %. Vozů společnosti Ford Motor (-2,74 %) se prodalo o 7,1 % méně než před rokem a japonská jednička Toyota (-1,75 %) zaznamenala meziroční pokles o 7,2 %. Čekaly se menší poklesy. Chrysler naopak díky nárůstu poptávky po vozech svých značek Jeep a Ram zvýšil v lednu odbyt o 8 %. Nissanu (-0,9 %) se rovněž dařilo a prodal o 11,8 % více aut než před rokem. V propadu pokračuje Volkswagen (-1,42 %), jehož odbyt klesl o 19 %.

Yellenová se po složení přísahy stala první ženou v čele Fedu

Janet Yellenová se v pondělí složením přísahy oficiálně stala první ženou stojící v čele americké centrální banky. Sedmašedesátiletá Yellenová nahradila Bena Bernankeho, jehož osmileté působení ve funkci skončilo v pátek. Složila přísahu v zasedací místnosti Fedu, kde se krátkého ceremoniálu kromě zástupců banky zúčastnil i její manžel George Akerlof, který je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii. Funkční období Yellenové vyprší 3. února 2018.

Yellenová přebírá vedení banky v době, kdy Fed začíná omezovat nestandardní opatření na podporu hospodářského růstu. Jejím hlavním úkolem tak bude zajistit hladký ústup od takzvaného kvantitativního uvolňování, v jehož rámci centrální banka pumpuje do ekonomiky nové peníze.

Když žena v čele Fedu, tak dvě ženy o výhledu úrokových sazeb Fedu. Hostem Bloomberg TV byla ekonomka z Morgan Stanley Ellen Zentner.

Trh Yellenovou přivítal, jak se sluší a patří. První měsíce v čele Fedu bývají pro nové předsedy složité, tradičně se nedaří akciím, naopak zdražuje zlato (to dnes přidalo téměř 2 %). Přesně takový obrázek nabídlo i pondělní obchodování. Média i analytici i proto začali spekulovat, zda Yellenová, známá jako příznivkyně kvantitativního uvolňování, nebude v případě pokračujícího propadu cen akcií a rostoucí nervozity na trhu (index volatility VIX v pondělí přidal dalších 15 % na více než 21 bodů) chtít trhy uklidnit zastavením taperingu, případně rovnou obratem a navýšením objemu odkupů dluhopisů. Těmi Fed na trh lije "nové" peníze, které zvyšují likviditu, snižují výnosy dluhopisů a podporují investory v nákupech rizikovějších aktiv v čele s akciemi. V Kongresu má Yellenová vystoupit 11. února a asi si nelze představit vhodnější dobu na to, aby její slova byla mimořádně pozorně sledována.

Čtěte také: Nervozita z Janet Yellenové? Předchozí šéfy Fedu trh nevítal zrovna s otevřenou náručí

Dluhový strop opět živým tématem

Pokud se americký Kongres nedohodne na novém zvýšení dluhového limitu, přestane mít federální vláda peníze na uhrazení všech svých závazků do konce února. Řekl to v pondělí ministr financí USA Jack Lew. "Bez možnosti dále si půjčovat nebude velmi brzy možné splácet všechny závazky federální vlády," řekl Lew na akci organizace Bipartisan Policy Center. Podle něj budou jeho ministerstvu navíc docházet peníze rychleji než obvykle, protože během února bude rozdělovat daňové refundace.

Vláda začne drhnout o dluhový strop v pátek, dokdy se má podle říjnové dohody Kongresu limit dluhu zvýšit. Ministerstvo pak začne využívat různých účetních opatření, která vládě umožní dále splácet veškeré závazky. To ale bude možné jen do konce měsíce, řekl Lew.

Opoziční republikáni ve Sněmovně reprezentantů se zatím nedohodli, co budou za zvýšení dluhového limitu požadovat. Rámcově ale podle výsledku jednání z konce minulého týdne vědí, že bez jakýchkoli podmínek dluhový strop nebudou chtít zvýšit, na druhé straně se ale hodlají vyhnout další hrozbě platební neschopnosti vlády. Minulý měsíc přitom Kongres schválil zákon o státních financích, který zajistí federální vládě výdaje na provoz do letošního 30. září, kdy končí fiskální rok. Odepření běžných výdajů vládě bylo v loni říjnu příčinou uzavření vládních úřadů.

Ceny ropy kvůli čínské ekonomice a propadu cen akcií klesly

Ceny ropy zahájily týden dalším poklesem a severomořská ropa Brent sestoupila na tříměsíční minimum kolem 105 dolarů za barel. Trh podkopaly nepříznivé údaje z čínského průmyslu, ztráty později prohloubil další propad na světových akciových trzích.

Tempo růstu aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v lednu zpomalilo na šestiměsíční minimum, uvedl o víkendu čínský statistický úřad. Údaje tak posílily obavy ze zpomalení růstu celé čínské ekonomiky a tamní poptávky po ropě.

Na trhu s ropou také nadále vládnou obavy z výprodeje akcií a měn na rozvíjejících se trzích. Odpoledne tempo poklesu prohloubil propad amerických akciových indexů v reakci na údaje o aktivitě v průmyslu (ISM).

Ropa Brent v lednu zaznamenala první měsíční ztrátu od loňského září. Trh oslabovaly finanční otřesy na mladých trzích, obavy z dopadů pokračujícího omezování podpůrné měnové politiky v USA a známky útlumu čínské ekonomiky. Ropě ale v prudším poklesu brání napjatá situace v zemích Blízkého východu. V Iráku armáda pokračuje v boji s povstalci v západní provincii Anbár a městě Fallúdža a v Sýrii dále zuří občanská válka.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v lednu nečekaně klesl na 51,3 bodu z 56,5 bodu v prosinci. Stále se sice nachází nad padesátibodovou hranicí, zpomalení je však výrazné. Analytici v průměru očekávali pokles na 56 bodů, odhady se pohybovaly mezi 54 a 57,5 bodu.
  • SAC Capital, hedgeový fond Stevena A. Cohena, by měl velmi brzy změnit jméno. Podle zprávy portálu Dealbook, fond finalizuje plány na změnu jména a vnitřní struktury, které by se měly uskutečnit v polovině března. Steven Cohen ředitelem fondu zůstane. SAC Capital bude do budoucna fungovat jako rodinná firma a nebude přijímat vnější kapitál. V listopadu loňského roku fond připustil vinu v případu insider tradingu a souhlasil se zaplacením pokuty ve výši 1,8 miliardy dolarů.
  • Pokud se americký Kongres nedohodne na novém zvýšení dluhového limitu, přestane mít federální vláda peníze na uhrazení všech svých závazků do konce února. Řekl to v pondělí ministr financí USA Jack Lew.
  • Prodeje automobilky Toyota v lednu ve Spojených státech v lednu klesly o 7,2 %, čekal se pokles o 2,7 %.
  • Prodeje automobilky GM ve Spojených státech v lednu klesly o 12 %, čekal se pokles o 2,5 %.
  • Prodeje automobilky Nissan ve Spojených státech v lednu vzrostly o 11,8 %, čekalo se +10 %.
  • Prodeje automobilky Ford ve Spojených státech v lednu klesly o 7,5 %, čekal se pokles o 2,3 %.
  • Prodeje automobilky Chrysler ve Spojených státech v lednu vzrostly o 8 %, čekalo se +5,4 %.
  • USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu 53,7 bodu (prosinec: 54,4 bodu, flash: 53,7 bodu).
  • Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke v pondělí nastoupil do prestižního washingtonského think tanku Brookings Institution, kde bude působit jako expert na ekonomiku a měnovou politiku. Plyne to z pondělního sdělení organizace. Bernankemu skončilo druhé čtyřleté funkční období v čele Fedu v pátek, od února jej nahradila Janet Yellenová.

Zdroj: CNBC, ČTK, Seeking Alpha, Motley Fool, Reuters, Bloomberg

Dolar se po propadu na tříleté minimum zotavuje, ceny ropy se zvyšují
včera v 19:27

Dolar se po propadu na tříleté minimum zotavuje, ceny ropy se zvyšují

Americký dolar v pondělí mírně zpevňoval, a zotavoval se tak z tříletého minima vůči koši šesti měn, na kterém se...
Kanadský dolar EUR/USD Forex
KFC v Británii kvůli nedostatku kuřat zavřela většinu restaurací
včera v 19:06

KFC v Británii kvůli nedostatku kuřat zavřela většinu restaurací

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC byl v Británii nucen kvůli nedostatku kuřat dočasně uzavřít většinu ze...
Restaurace Potraviny Spojené království
Evropské burzy v pondělí klesly, nedařilo se akciím automobilek
Evropské burzy v pondělí klesly, nedařilo se akciím automobilek
včera v 18:00

Evropské burzy v pondělí klesly, nedařilo se akciím automobilek

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v negativním pásmu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Izrael se dohodl na dodávkách zemního plynu do Egypta
včera v 17:45

Izrael se dohodl na dodávkách zemního plynu do Egypta

Izrael dosáhl dohody o dodávkách zemního plynu do Egypta. V pondělí to uvedl premiér Benjamin Netanjahu, který...
Izrael Egypt Blízký a Střední východ
Drábová: Politici budou muset řešit tlak na odstavení Dukovan
včera v 17:26

Drábová: Politici budou muset řešit tlak na odstavení Dukovan

Čeští politici budou muset v příštím desetiletí řešit evropský tlak na dřívější odstavení bloků Jaderné elektrárny...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Branson chce v Indii vybudovat vysokorychlostní systém hyperloop
včera v 17:06

Branson chce v Indii vybudovat vysokorychlostní systém hyperloop

Společnost Virgin Hyperloop One, za kterou stojí britský miliardář Richard Branson, chce v Indii vybudovat...
Indie Technologie
Pražská burza v pondělí mírně klesla, akcie likérky Stock Spirits…
Pražská burza v pondělí mírně klesla, akcie likérky Stock Spirits…
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí mírně klesla, akcie likérky Stock Spirits zlevnily o více než 3 %

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela v červených číslech. Index PX odepsal 0,19 % na 1 110,21 bodu, když jej...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zakladatel etherea varuje před riziky investování do kryptoměn
Zakladatel etherea varuje před riziky investování do kryptoměn
včera v 16:21

Zakladatel etherea varuje před riziky investování do kryptoměn

Kryptoměny stále představují novou a mimořádně kolísavou třídu aktiv, jejich hodnota se může kdykoliv propadnout...
Kryptoměny Měny
Španělský ministr de Guindos míří do funkce viceprezidenta ECB
včera v 16:00

Španělský ministr de Guindos míří do funkce viceprezidenta ECB

Ministři financí eurozóny v pondělí do funkce viceprezidenta Evropské centrální banky podpořili španělského ministra...
ECB Španělsko Management
ČEZ plánuje letos investovat do sítí v Rumunsku asi miliardu korun
ČEZ plánuje letos investovat do sítí v Rumunsku asi miliardu korun
včera v 15:25

ČEZ plánuje letos investovat do sítí v Rumunsku asi miliardu korun

Energetická skupina ČEZ plánuje letos investovat do energetických sítí v Rumunsku zhruba miliardu korun. V pondělí to...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Nezaměstnanost v Rusku v lednu mírně vzrostla
včera v 15:10

Nezaměstnanost v Rusku v lednu mírně vzrostla

Míra nezaměstnanosti v Rusku v lednu stoupla na 5,2 % z 5,1 % v předchozím měsíci. Analytici toto zvýšení očekávali.
Rusko Nezaměstnanost
Audi zřídí v Maďarsku výzkumné a vývojové centrum
včera v 14:57

Audi zřídí v Maďarsku výzkumné a vývojové centrum

Německá automobilka Audi zřídí v maďarském Györu výzkumné a vývojové centrum za 6,15 miliardy forintů (500,4 milionu...
Německo Auta Maďarsko
Světový prodej luxusního zboží a zážitků loni stoupl o 5 %
Světový prodej luxusního zboží a zážitků loni stoupl o 5 %
včera v 14:38

Světový prodej luxusního zboží a zážitků loni stoupl o 5 %

Objem nákupů luxusního zboží a luxusních zážitků v celém světě loni stoupl na 30,8 bilionu korun, což je o pět...
Luxus
Ruský Novatek získal v aukci plynárenská aktiva Alrosy
včera v 14:20

Ruský Novatek získal v aukci plynárenská aktiva Alrosy

Největší ruská soukromá plynárenská společnost Novatek získala v aukci dvě plynárenská aktiva firmy Alrosa nabídkou...
Rusko Zemní plyn
ČS nemovitostní fond pokračuje v obměně svého portfolia
ČS nemovitostní fond pokračuje v obměně svého portfolia
včera v 14:08

ČS nemovitostní fond pokračuje v obměně svého portfolia

ČS nemovitostní fond pokračuje v obměně svého portfolia. Po koupi tří nových nemovitostí v uplynulých 13 měsících...
Nemovitosti Realitní trh Komerční reality
Děripaska se prý vzdá funkce prezidenta ve firmách En+ a Rusal
včera v 13:52

Děripaska se prý vzdá funkce prezidenta ve firmách En+ a Rusal

Ruský miliardář Oleg Děripaska odstoupí z funkce prezidenta dvou svých firem, energetické En+ Group a hliníkárenské...
Rusko Management
Sazka Group upsala dluhopisy za 5 miliard Kč
včera v 13:35

Sazka Group upsala dluhopisy za 5 miliard Kč

Firma Sazka Group miliardářů Karla Komárka a Jiřího Šmejce upsala dluhopisy za pět miliard korun. Cenné papíry s...
Sázky a hazard Firemní dluhopisy
Polský dovoz uhlí z USA loni stoupl pětinásobně
včera v 12:57

Polský dovoz uhlí z USA loni stoupl pětinásobně

Polský dovoz uhlí ze Spojených států se v loňském roce zvýšil pětinásobně na 839 000 tun. Vyplývá to ze zprávy...
Polsko Uhlí a koks Spojené státy americké (USA)