Americké akcie v úterý ztrácely. Dolů je táhl technologický sektor v čele s akciemu Twitteru
|

Americké akcie v úterý ztrácely. Dolů je táhl technologický sektor v čele s akciemu Twitteru

Americké akcie v úterý oslabily. Technologický sektor zasáhly výprodeje, které odstartovala společnost Twitter, jejíž akcie mohli začít prodávat poprvé od listopadového uvedení na burzu zaměstnanci a někteří další investoři.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow ztratil 0,78 %, S&P 500 0,90 % a technologický Nasdaq 1,38 %.

Americké akcie (6. května 2014)

Z indexu Dow posilovaly jen akcie společností Intel a Verizon Communications, na nule zakončila UnitedHealth, zbytek firem se pohyboval v červených číslech. Největší ztráty zasáhly akcie Merck, Home Depot a JPMorgan.

Technologický sektor ovlivnil výprodej akcií komunitní sítě Twitter. Ty se propadly o více než 17 % poté, co je po jejich primární veřejné nabídce loni v listopadu poprvé mohli začít prodávat zaměstnanci a někteří další investoři.

Akcie Pandora Media odepsaly přes 8 %. Internetová rádiová společnost před zahájením obchodování zveřejnila data o posluchačích za duben, podle nichž sice poslechovost meziročně vzrostla o 30 % na 1,7 miliardy hodin, ale oproti březnu to bylo o 10 milionů hodin méně. Pandora také oznámila, že její podíl na americkém rádiovém trhu vzrostl na 9,28 % z 7,33 % v dubnu 2013.

Ztráty zasáhly také cenné papíry Yelp, které odevzdaly přes 12 %, LinkedIn, které klesly téměř o 6 %, a Facebook, jehož akcie odevzdaly přes 4 %.

Akcie společnosti Groupon posilovaly o více než procento, před závěrem trhu, kdy měly reportovat hospodářské výsledky, však zisky smazaly a skončily přes dvě procenta v mínusu. Firma oznámila ztrátu na akcii ve výši 1 centu (odhadovala se ztráta 3 centy) a tržby 758 milionů dolarů, ačkoli se čekalo o 20 milionů méně. I přesto na zprávu akcie v poobchodní fázi reagovaly ztrátou o 2 %.

Hospodářské výsledky za předchozí kvartál odhalila i společnost Electronic Arts, která investory příjemně překvapila. Dosáhla zisku na akcii 48 centů, ačkoli trh počítal jen s 11 centy, při tržbách 914 milionů dolarů, přestože analytici predikovali o 102 milionů méně. V after-marketu cenné papíry posilovaly o více než 13 %.

Čísla zveřejnila i společnost Whole Foods Market. Ve svém druhém fiskálním čtvrtletí vykázala zisk na akcii 38 centů, trh vyhlížel o 3 centy více, akcie proto v after-marketu ztrácely 9 %.

Akcie stavitelů domů klesly poté, co údaje společnosti CoreLogic ukázaly, že ceny bydlení v USA v březnu rostly pomaleji než v předešlém měsíci. Podle agentury AP jde o nejnovější náznak oslabování na americkém trhu s bydlením.

Ceny ropy mírně oživují, trh sleduje Ukrajinu a zásoby

Světové ceny ropy v úterý po pondělních ztrátách mírně rostly, severomořská ropa Brent se dočasně dostala nad 108 dolarů za barel. Trh podporovaly události na Ukrajině a nejistota kolem obnovení libyjského vývozu. Investoři se také zaměřují na vývoj ropných zásob v USA.

Brent krátce po 21.35 SELČ oslabil o zhruba šedesát centů na 107,02 USD za barel, předtím jeho cena vystoupila až na 108,21 dolaru. Americká lehká ropa WTI zpevnila o čtvrt dolaru na 99,63 dolaru za barel.

Ukrajinská armáda stupňuje na východě země boje proti proruským povstalcům, kteří sestřelili další vojenský vrtulník. Kyjev rovněž vyslal speciální síly do Oděsy, aby zastavil šíření separatistických nálad na jihu.

V Libyi sice povstalci v uplynulých dnech ukončili blokádu velkého ropného pole Al Šarara, to ale zůstává nadále uzavřené. Nové protesty také zastavily provoz na dalších dvou ropných polích na východě země. V současnosti činí celková produkce ropy v Libyi 250 000 barelů denně ve srovnání s úrovní asi 1,4 milionu barelů před loňským vypuknutím nepokojů a povstaleckých aktivit.

Trh se v úterý večer a ve středu zaměří na údaje o vývoji zásob na americkém trhu. Analytici podle agentury Reuters odhadují, že minulý týden se zásoby ropy dál zvýšily o 1,5 milionu barelů.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Obchodní bilance Spojených států amerických v březnu skončila s mírně nižším schodkem, než se čekalo. Deficit mezinárodního obchodu v březnu dosáhl 40,38 miliardy dolarů, čekal se schodek 40,5 miliardy dolarů. Meziměsíčně se tak schodek americké obchodní bilance snížil o 3,6 %. Důvodem je oživení vývozu, který rostl rychleji než dovoz a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Vyplývá to z úterních údajů amerického ministerstva obchodu. Zlepšení ale pravděpodobně nebude stačit na to, aby pomohlo vylepšit údaj o čtvrtletním výkonu ekonomiky.
  • OECD v úterý zveřejnila novou predikci ekonomického výhledu. Snížila v ní odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 3,4 %, tedy o 0,2 procentního bodu méně, než v předchozí předpovědi. Zároveň snížila odhad růstu USA na 2,6 % z 2,9 % , které predikovala v listopadové projekci, střízlivější je i ohledně Číny, kdy nyní očekává 7,4% růst oproti 8,2 % dříve a Japonsko podle nové predikce poroste tempem 1,2 % (v předchozím odhadu 1,6 %).
  • Index ekonomického optimismu v květnu klesá na 45,8 bodu z 48 bodů v dubnu (odhad: 47,6 bodu).
  • Investiční banka Goldman Sachs v reakci na čerstvé údaje o březnové obchodní bilanci USA zhoršila svůj odhad vývoje americké ekonomiky. Banka v úterý uvedla, že podle ní americký HDP v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 0,6 %. "Schodek obchodní bilance USA v březnu dopadl víceméně v souladu s očekáváním, objem importu byl ale ve srovnání s posledními odhady amerického ministerstva obchodu výrazně vyšší, což nás vede ke snížení odhadu vývoje americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku na -0,6 % z -0,3 %," uvedla banka.
  • Americká investiční banka Morgan Stanley dostala od amerického regulačního úřadu Financial Industry Regulatory Authority (FIRA) pokutu 5 milionů dolarů za porušení pravidel primárních úpisů akcií (IPO). Uvedl to v úterý regulátor. Banka Morgan Stanley je podezřelá z několika pochybení, která souvisí například s primárními úpisy akcií sociálních sítí Facebook a Yelp.
  • Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola se chystá do konce roku odstranit kontroverzní přísadu z některých amerických značek nápojů. Jde o bromovaný rostlinný olej (BVO), který se v současnosti vyskytuje v nápojích pro sportovce nebo nápojích s ovocnou příchutí jako Fanta prodávaných v amerických obchodech. V Evropské unii a v Japonsku se BVO jako přídatná látka v potravinách nesmí používat, napsal v úterý zpravodajský server BBC.
  • Americká energetická společnost Chevron zahájila průzkumný vrt na ložisku břidlicového plynu ve východním Rumunsku. Firma v úterý podle agentury Reuters sdělila, že vrtat začala ve čtvrtek minulý týden po dokončení přípravných prací. Ty během loňského podzimu několikrát přerušily protestní akce ekologických aktivistů.
  • Skupina největších vyspělých ekonomik G7 se rozhodla začít systematicky snižovat svou závislost na ruském plynu, aby jej Moskva nemohla používat jako zbraň. Úterní schůzka ministrů energetiky a průmyslu zemí G7 rovněž podpořila kroky, které povedou k využití břidlicového plynu z USA a Kanady k budoucímu nahrazování dodávek z Ruska. Podle agentury Reuters to sdělili zúčastnění ministři.
  • Americké aerolinky Delta Air Lines schválily navýšení čtvrtletně vyplácené dividendy o 50 % na 0,09 USD na akcii. Poprvé firma vyšší dividendu akcionářům vyplatí ve třetím kvartále letošního roku. Současně aerolinky oznámily také schválení programu zpětného odkupu akcií za 2 miliardy dolarů. Celkem tak firma akcionářům vrátí 2,75 miliardy USD.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů
Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů
před 31 minutami

Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí svého nizozemského konkurenta NXP Semiconductors na zhruba...
Americké akcie Fúze a akvizice
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle finálních dat klesla…
před hodinou

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle finálních dat klesla na 0,1 bodu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle předběžných dat klesla a jen těsně se udržela v pozitivním pásmu....
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Airbnb dostane na Baleárách pokutu za nelegální pronájem
15:20

Airbnb dostane na Baleárách pokutu za nelegální pronájem

Společnost Airbnb, která nabízí sdílení bytů a pronájem, dostane na španělských Baleárských ostrovech pokutu 300 000...
Sdílená ekonomika Bydlení
Ze světa investičních doporučení (20. února)
15:00

Ze světa investičních doporučení (20. února)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Schillerová čeká po brexitu vyšší příspěvek ČR do rozpočtu EU
14:46

Schillerová čeká po brexitu vyšší příspěvek ČR do rozpočtu EU

Za hodně reálné považuje v této chvíli česká ministryně financí Alena Schillerová to, že ČR po roce 2020 kvůli...
Česká republika Evropská unie Spojené království
Podle států má rozpočet EU v roce 2019 pomoci řešení migrace
14:23

Podle států má rozpočet EU v roce 2019 pomoci řešení migrace

Rozpočet Evropské unie v roce 2019 musí být realistický a podporovat hospodářský růst bloku. Zároveň ale musí unie s...
Evropská unie Rozpočet Politika
Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než vloni
Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než vloni
14:05

Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než vloni

Letošní odstávky čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany by měly v součtu trvat okolo 230 dnů a ještě asi o tři měsíce...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
Deutsche Bank propustí až 500 obchodníků investiční sekce
Deutsche Bank propustí až 500 obchodníků investiční sekce
13:46

Deutsche Bank propustí až 500 obchodníků investiční sekce

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank propustí až 500 zaměstnanců z investiční sekce ještě před...
Deutsche Bank Německo Banky
Guvernér lotyšské centrální banky tvrdí, že je obětí špinavé kampaně
13:12

Guvernér lotyšské centrální banky tvrdí, že je obětí špinavé kampaně

Guvernér lotyšské centrální banky Ilmárs Rimšévičs podezřelý z korupce byl po dobu vyšetřování uvolněn z funkce. V...
Lotyšsko Centrální banky Podvod
Zisk maloobchodní společnost Wal-Mart kvůli restrukturalizaci klesl o…
Zisk maloobchodní společnost Wal-Mart kvůli restrukturalizaci klesl o…
12:35

Zisk maloobchodní společnost Wal-Mart kvůli restrukturalizaci klesl o 42 %

Konsolidovaný čistý zisk největší maloobchodní společnosti na světě Wal-Mart Stores ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk firmy Edenred loni stoupl o 13,1 procenta na rekord
12:10

Zisk firmy Edenred loni stoupl o 13,1 procenta na rekord

Francouzskému vydavateli stravenek a předplacených karet a poukázek na služby Edenred stoupl v loňském roce provozní...
Francie Výsledková sezóna
Agentura Fitch potvrdila Erste Group Bank rating na úrovni A- se…
11:56

Agentura Fitch potvrdila Erste Group Bank rating na úrovni A- se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení finanční skupiny Erste Group Bank na stupni A- se...
Erste Group Bank Erste Group Bank (Vídeň) Evropské banky
Nezaměstnanost na Slovensku klesla na nové minimum 5,88 procenta
Nezaměstnanost na Slovensku klesla na nové minimum 5,88 procenta
11:40

Nezaměstnanost na Slovensku klesla na nové minimum 5,88 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v lednu klesla na nové minimum 5,88 procenta, loni v prosinci činila 5,94 procenta....
Slovensko Nezaměstnanost
Polské maloobchodní tržby i průmyslová výroba v lednu výrazně stouply
11:21

Polské maloobchodní tržby i průmyslová výroba v lednu výrazně stouply

Maloobchodní tržby v Polsku v lednu meziročně vzrostly o 8,2 % po růstu o 6 % v předchozím měsíci. Analytici...
Polsko Maloobchod Tržby
ZEW: Ekonomický sentiment v Německu v únoru klesl, v celé eurozóně se…
11:02

ZEW: Ekonomický sentiment v Německu v únoru klesl, v celé eurozóně se rovněž zhoršil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v únoru snížila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého...
ZEW Německo Eurozóna
EBRD poskytne na plynovod TAP 1,2 miliardy eur
10:47

EBRD poskytne na plynovod TAP 1,2 miliardy eur

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) hodlá letos poskytnout půjčky v celkové hodnotě až 1,2 miliardy eur na...
Banky Zemní plyn Půjčky