Americké akcie ve čtvrtek při absenci zásadních makrodat uzavřely nejednotně
|

Americké akcie ve čtvrtek při absenci zásadních makrodat uzavřely nejednotně

Americké akcie v první polovině čtvrteční obchodní seance slibně posilovaly. Makrodat byl sice na trhu nedostatek, dílčí statistika z amerického trhu práce, podle které týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl více, než se čekalo, ale dopadla dobře a pomohla trhům mírně nahoru. Během dne se však optimismus investorů pomalu vytrácel a v druhé polovině obchodování již převahu získali prodávající. Dva ze tří hlavních indexů tak nakonec uzavřely v červených číslech.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,20 % na 16 550,97 bodu, širší S&P 500 ale oslabil o 0,14 % na 1 875,63 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,40 % na 4 051,50 bodu. Oslabila většina hlavních sektorů, nejvíce služeb, energetiky a zdravotnictví. V zelených číslech se dokázala udržet pouze odvětví telekomunikací a financí.

Americké akcie (8. května 2014)

"Dílčí čísla z amerického trhu práce jsou dobrá a podle mého názoru potvrzují, že se Spojené státy definitivně vzpamatovaly z kruté zimy, která je trápila na konci loňského a začátku letošního roku," řekl Peter Cardillo, hlavní ekonom Rockwell Global Capital.

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu

Výsledková sezóna

  • Výsledky priceline.com za 1Q2014: Upravený zisk na akcii 7,81 USD (odhad: 6,84 USD).
  • Největší americká hypoteční agentura Fannie Mae v prvním čtvrtletí vydělala 5,3 miliardy dolarů. Zaznamenala tak již devátý čtvrtletní zisk za sebou. Firma rovněž oznámila, že vyplatí ministerstvu financí Spojených států dalších 5,7 miliardy dolarů ve formě dividend.
  • Výsledky News Corp v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,11 USD (odhad: 0,02 USD), tržby 2,08 miliardy USD (odhad: 2,07 miliardy USD.
  • Výsledky Symantec v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 1,63 miliardy USD (odhad: 1,64 miliardy USD).
  • Výsledky CBS v 1Q2014: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 3,86 miliardy USD (odhad: 3,91 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie mobilního operátora AT&T (+1,79 %), zábavní společnosti Walt Disney (+1,63 %), investiční banky Goldman Sachs (+1,21 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,21 %). Nedařilo se naopak farmaceutické společnosti Merck (-1,81 %), zdravotní pojišťovně UnitedHealth Group (-1,31 %) nebo energetické společnosti Chevron (-0,90 %).

Akcie automobilky Tesla Motors (-11,30 %) zlevnily o více než deset procent. Společnost již ve středu po závěru trhů zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky, podle kterých v prvním kvartálu letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 50 milionů dolarů neboli 0,40 USD na akcii (loni: zisk/ztráta 0,00 USD na akcii). Při očištění výsledků ale firma vykázala zisk 0,12 USD na akcii nad odhadem 0,08 USD na akcii. Tesla v rámci prezentace výsledků uvedla, že se stále potýká se slabšími dodávkami bateriových článků, zároveň ale dodala, že pokračuje ve svých plánech na výstavbu vlastní továrny na výrobu baterií, která by tento problém vyřešila. Tržby automobilky v období od ledna do března meziročně vzrostly z 561,8 milionu USD na 620,5 milionu USD. Firma na trh v prvním čtvrtletí dodala 6 457 vozů a pro druhé čtvrtletí očekává růst dodávek na 7 500 aut.

Zdražily také akcie recenzní sociální sítě Yelp (+1,04 %), na které analytik Jordan Monahan z banky Morgan Stanley zvýšil investiční doporučení na "overweight" z "equalweight", a cenné papíry mikroblogovací sociální sítě Twitter (+4,24 %), na něž Monahan zvýšil investiční doporučení na "equalweight" z "underweight". "Přestože na trhu přetrvává nejistota ohledně dalšího růstu uživatelské základny Twitteru, domníváme se, že se společnosti v následujících čtvrtletích bude dařit naplňovat očekávání investorů," uvedl analytik v komentáři ke svým krokům.

Z indexu S&P 500 nejvíce posílily akcie producenta kávy Keurig Green Mountain (+12,99 %), který již ve středu po závěru obchodování uvedl, že ve druhém čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhl zisku 162,1 milionu USD neboli 1,03 USD na akcii (loni: 0,87 na akcii) při meziročním růstu tržeb o 9,5 % na 1,1 miliardy USD. Upravený zisk společnosti v období od ledna do března meziročně vzrostl na 1,08 USD na akcii z 0,93 USD na akcii.

Růst ceny o více než deset procent předvedly i akcie výrobce solárních panelů SolarCity (+12,35 %), který taktéž již ve středu po závěru trhů zveřejnil za první čtvrtletí letošního roku lepší než očekávaná čísla. Firma uvedla, že hospodařila s upraveným ziskem 0,82 USD na akcii (odhad: 0,70 USD na akcii) při tržbách 63,6 miliardy dolarů (odhad: 53 miliard dolarů). Loni společnost za stejné období vykázala jen zhruba poloviční tržby 30 miliard dolarů. Akcie SolarCity podpořilo také zvýšené investiční doporučení od analytika Paula Costera z JPMorgan Chase, který nově akcie hodnotí "overweight" (předchozí doporučení: neutral). Podle Costera je velmi pravděpodobné, že velikost a růst trhu se solárními panely do roku 2015 předčí všechna dosavadní očekávání.

Z dalších emisí se dařilo například akciím britské banky Barclays, se kterými se kromě londýnské burzy obchoduje také na NYSE. Cenné papíry Barclays na americkém trhu posílily o 7,39 % v reakci na zprávu, že banka letos plánuje propustit 14 tisíc zaměstnanců. Původní odhady počítaly s propuštěním 10 až 12 tisíc lidí, šéf banky Anthony Jenkins se však nakonec rozhodl pro tvrdší opatření. Banka také oznámila, že vytvoří novou divizi, do které přesune špatná aktiva v hodnotě 115 miliard liber.

Nedařilo se naopak akciím společnosti Teradata (-10,08 %), která ve středu po závěru trhů sice oznámila dosažení lepšího než očekávaného upraveného zisku, současně ale varovala, že se její celoroční zisk zřejmě bude pohybovat kolem spodní úrovně dřívějšího odhadu 2,85 až 3,00 USD na akcii.

Mírně zlevnily i akcie rezervačního systému priceline.com (-2,10 %), a to navzdory solidním kvartálním číslům, která společnost ve čtvrtek představila. Firma oznámila, že její zisk v prvním čtvrtletí vzrostl na 331,2 milionu USD neboli 6,25 USD na akcii z 4,76 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Upravený zisk na akcii firmě vzrostl na 7,81 USD z 5,76 USD a tržby vyskočily meziročně o 26 % na 1,64 miliardy USD. Zklamáním ale pro trhy byl výhled na druhé čtvrtletí. Společnost uvedla, že za období od dubna do června očekává zisk na akcii 11,22 až 12,02 USD, zatímco odhady hovoří až o 12,27 USD na akcii.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti News Corp., CBS a Symantec.

Mediální konglomerát News Corp. (v řádném obchodování +0,18 %) uvedl, že v prvním čtvrtletí letošního roku jeho čistý zisk klesl na 48 milionů dolarů neboli 0,08 USD na akcii z 0,56 USD na akcii ve stejném období před rokem. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,11 USD, a překonal tak odhady, které počítaly pouze se ziskem 0,02 USD na akcii. Tržby meziročně klesly o 5 % na 2,08 miliardy USD (odhad: 2,07 miliardy USD). Společnosti se sice dařilo držet výdaje pod kontrolou, dále ji však trápil pokles příjmů z novinové inzerce. Svou daň si vybral i nepříznivý pohyb směnných kurzů. Příjmy ze zpravodajských a informačních služeb, které dělají více než 70 % celkových příjmů společnosti, klesly o 9 %. Důvodem je pokles tržeb z reklamy a předplatného. Závislost na inzerci má firmě podle agentury AFP pomoci snížit převzetí vydavatelství Harlequin, které se specializuje na romány pro ženy a své tituly vydává ve 34 jazycích. News Corp. se minulý týden dohodla, že za něj zaplatí 415 milionů dolarů. "Trh s reklamou zůstává nepředvídatelný," prohlásil podle AFP generální ředitel News Corp. Robert Thomson. "Přímým důsledkem akvizice Harlequinu bude omezení naší závislosti na reklamě vytvořením stabilnějšího toku příjmů," dodal.

Akcie News Corp v after-marketu v reakci na výsledky posilovaly o necelé procento.

Vývojář bezpečnostního softwaru Symantec (v řádném obchodování -0,45 %) v období od ledna do března hospodařil se ziskem 217 milionů dolarů neboli 0,31 USD na akcii (loni: 0,27 USD na akcii). Tržby společnosti klesly na 1,63 miliardy USD z 1,75 miliardy USD ve stejném období loňského roku. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,47 USD. Odhady hovořily o upraveném zisku 0,42 USD na akcii při tržbách 1,64 miliardy USD. Akcie Symantec v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než procento.

Mediální společnost CBS (v řádném obchodování +2,40 %) vykázala za první čtvrtletí zisk 468 milionů USD neboli 0,78 USD na akcii při meziročním poklesu tržeb o 4,6 % na 3,86 miliardy USD. Loni firma ve stejném období hospodařila se ziskem 443 milionů USD. Odhady počítaly se ziskem 0,74 USD na akcii a tržbami 3,91 miliardy USD. Akcie CBS v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o více než dvě procenta.

Dolar k euru dále oslaboval, po slovech šéfa ECB ale posílil

Dolar se ve čtvrtek k jednotné evropské měně dostal na nejslabší úroveň za dva a půl roku, později však ztráty smazal. Jednotná evropská měna zhruba v polovině obchodování zamířila dolů poté, co šéf Evropské centrální banky Mario Draghi naznačil možnost dalšího uvolnění měnové politiky v eurozóně. ECB ve čtvrtek podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,25 %, Draghi však uvedl, že je ECB připravena uskutečnit příští měsíc nová opatření na podporu ekonomiky eurozóny, pokud to budou vyžadovat aktualizované ekonomické prognózy.

Dolar k euru během dne oslabil z 1,391 EUR/USD až na 1,399 EUR/USD, tedy na nejvyšší úroveň od listopadu 2011. Krátce před 15.00 SELČ ale jednotná evropská měna začala oslabovat a kurz eurodolaru spadl až pod 1,385.

V páru k japonskému jenu dolar zahajoval na hladině 101,90 USD/JPY. Během celého dne ale americká měna vytrvale oslabovala a krátce po desáté hodině se obchodovala za 101,56 USD /JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek během dne kvůli známkám zmírňujícího se napětí na Ukrajině klesaly. Výraznějšímu zlevňování ropy však zabránily pokračující nepokoje v Libyi a údaje o dubnovém nárůstu čínského dovozu této strategické suroviny.

Vývoz ropy z Libye zůstává na nízké úrovni, protože povstalci odmítají spolupracovat s vládou na znovuotevření významných ropných přístavů. Čína ve čtvrtek oznámila, že v dubnu zvýšila dovoz ropy na rekordních 6,78 milionu barelů denně.

Cena severomořské ropy Brent klesla o 17 centů na 107,48 USD za barel poté, co ve středu stoupla o více než dolar. Severoamerická lehká ropa WTI během dne zlevnila až pod 100 dolarů za barel. Poté ale její cena vzrostla zpět nad tuto hladinu a krátce po uzavření amerických burz se obchodovala mírně dráž za 100,19 USD za barel.

Investoři nadále sledují dění na Ukrajině kvůli obavám, že by tamní krize mohla narušit energetické dodávky z Ruska do Evropy. Ruský prezident Vladimir Putin ale ve středu vyvolal naději na možný obrat v krizi, když vyzval ukrajinské separatisty k odložení plánovaných referend o samostatnosti. Oznámil rovněž, že ruští vojáci už byli staženi od ukrajinských hranic, a připustil smysluplnost předčasných prezidentských voleb, ovšem jen za určitých podmínek. Proruští radikálové na východě Ukrajiny ve čtvrtek nicméně Putinův návrh na odložení separatistických referend odmítli.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo pouze nepatrně. Jeho cena klesla o necelých 60 centů na 1 289,33 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

E15: Česká Renomia koupila podíl v chorvatské pojišťovací společnosti…
včera v 18:02

E15: Česká Renomia koupila podíl v chorvatské pojišťovací společnosti DPS International

Česká makléřská pojišťovací společnost Renomia koupila podíl v chorvatské pojišťovací firmě DPS International....
Pojišťovny Česká republika Chorvatsko
Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR
včera v 17:43

Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR

Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti Severní Koreji, které postihnou i některé čínské společnosti....
KLDR Spojené státy americké (USA) Čína
Daňová reforma pomohla Buffettově firmě Berkshire Hathaway k…
Daňová reforma pomohla Buffettově firmě Berkshire Hathaway k…
včera v 15:57

Daňová reforma pomohla Buffettově firmě Berkshire Hathaway k rekordnímu zisku

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře a filantropa Warrena Buffetta hospodařila ve čtvrtém...
Berkshire Hathaway Warren Buffett Výsledková sezóna
Lotyšská ABLV zřejmě končí, ECB ji odmítla podpořit
včera v 10:11

Lotyšská ABLV zřejmě končí, ECB ji odmítla podpořit

Lotyšská banka ABLV jako finanční ústav selhává a její záchrana není ve veřejném zájmu. V noci na sobotu to oznámila...
Lotyšsko Evropské banky Finanční sektor
Po střelbě na škole přerušují firmy v USA spolupráci s držiteli zbraní
včera v 08:22

Po střelbě na škole přerušují firmy v USA spolupráci s držiteli zbraní

Více než půl tuctu amerických firem přerušilo vztahy s Národní asociací držitelů zbraní (NRA). Stalo se tak poté, co...
Spojené státy americké (USA) Zbraně
Americké akciové indexy v pátek bojovaly o týdenní zisk, díky…
Americké akciové indexy v pátek bojovaly o týdenní zisk, díky…
23. 2. 2018 22:00

Americké akciové indexy v pátek bojovaly o týdenní zisk, díky závěrečné rally si jej připsaly

V závěru zkráceného obchodního týdne byly americké akciové trhy podpořeny růstem cen ropy a poklesem výnosů vládních...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Česku nevadí, kdyby EU podmínila fondy kvalitou právního státu
23. 2. 2018 20:38

Česku nevadí, kdyby EU podmínila fondy kvalitou právního státu

Česká republika nemá pro příští víceleté finanční období po roce 2020 problém s možnou podmínkou, která by čerpání...
Evropská unie Politika Česká republika
Schválení převodu dalších akcií Casinos Austria na Sazku bylo odloženo
23. 2. 2018 20:04

Schválení převodu dalších akcií Casinos Austria na Sazku bylo odloženo

Mimořádná valná hromada akcionářů rakouské loterijní společnosti Casinos Austria, na které se měl v pondělí...
Sázky a hazard Fúze a akvizice Rakousko
EU bude po roce 2020 dávat více na bezpečnost, shodli se lídři
23. 2. 2018 19:41

EU bude po roce 2020 dávat více na bezpečnost, shodli se lídři

Evropská unie bude po roce 2020 vydávat více peněz na potírání nelegální migrace, na vlastní obranu a bezpečnost, ale...
Evropská unie Geopolitická rizika Rozpočet
Státy zatížené migrační krizí možná získají od EU více peněz
23. 2. 2018 19:32

Státy zatížené migrační krizí možná získají od EU více peněz

Státy Evropské unie, které jsou obzvláště zatíženy uprchlickou krizí, by mohly získat z unijního rozpočtu více peněz....
Evropská unie Geopolitická rizika
Češi považují půjčky za riziko, ale zároveň za přirozenou věc
23. 2. 2018 19:19

Češi považují půjčky za riziko, ale zároveň za přirozenou věc

87 % Čechů považuje půjčky a dluhy za riziko, zároveň je ale 82 % dotázaných přesvědčeno, že půjčování peněz a...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Čínský výrobce aut Geely se stal největším akcionářem Daimleru
23. 2. 2018 19:06

Čínský výrobce aut Geely se stal největším akcionářem Daimleru

Čínský výrobce automobilů Geely získal téměř desetiprocentní podíl v německém automobilovém koncernu Daimler. Stal se...
Daimler Auta Evropské akcie
ČEZ v pátek podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv
ČEZ v pátek podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv
23. 2. 2018 18:18

ČEZ v pátek podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

Energetická skupina ČEZ v pátek podepsala smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv se společností Inercom. Transakce...
ČEZ Akcie ČR Bulharsko
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně…
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně…
23. 2. 2018 18:00

Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně stouply

Evropské akciové trhy uzavřely páteční seanci smíšeně, když se investoři soustředili na pomalu končící výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Nissan vstupuje na trh sdílených jízd samořízenými vozy
23. 2. 2018 17:40

Nissan vstupuje na trh sdílených jízd samořízenými vozy

Japonská automobilka Nissan Motor v pátek představila automobil s poloautonomním řízením nazvaný Easy Ride (snadná...
Auta Japonsko Auta
General Mills kupuje za 8 miliard USD výrobce krmiva Blue Buffalo
23. 2. 2018 17:22

General Mills kupuje za 8 miliard USD výrobce krmiva Blue Buffalo

Potravinářská společnost General Mills, mezi jejíž značky patří zmrzlina Häagen-Dazs či jogurty Yoplait, koupí za...
Americké akcie Fúze a akvizice
BMW plánuje výrobu elektromobilů Mini v Číně
BMW plánuje výrobu elektromobilů Mini v Číně
23. 2. 2018 17:05

BMW plánuje výrobu elektromobilů Mini v Číně

Německá automobilka BMW má v plánu začít v Číně vyrábět automobily Mini s elektrickým pohonem. Firma v pátek oznámila...
BMW Německo Elektřina
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 0,7 %
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 0,7 %
23. 2. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 0,7 %

Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 0,3 % na 1 104,96 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilový koncern Volkswagen loni podle předběžných údajů více než…
Automobilový koncern Volkswagen loni podle předběžných údajů více než…
23. 2. 2018 16:33

Automobilový koncern Volkswagen loni podle předběžných údajů více než zdvojnásobil zisk

AKTUALIZOVÁNO. Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je mladoboleslavská Škoda Auto, loni více než...
Volkswagen Auta Německo
Trump oznámil nový balík sankcí proti KLDR
Trump oznámil nový balík sankcí proti KLDR
23. 2. 2018 16:19

Trump oznámil nový balík sankcí proti KLDR

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil nové sankce proti Severní Koreji, které mají postihnout její finanční...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) KLDR