Americké akcie v pátek i za celý týden mírně klesly, srážely je pochybnosti o Trumpově síle
|

Americké akcie v pátek i za celý týden mírně klesly, srážely je pochybnosti o Trumpově síle

Akcie ve Spojených státech v pátek oslabily. Dolů je táhly neuspokojivé výsledky prodejců sportovního zboží a výrobce zemědělské techniky Deere a další události v Bílém domě, které vyvolávají obavy o budoucnost Trumpových ekonomických reforem.

Shrnutí obchodování v USA Americké akcie

Index Dow v pátek klesl o 0,35 % na 21 674,51 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,18 % na 2 425,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,09 % na 6 216,53 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,3 % na 14,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelý jeden bazický bod na 2,192 %.

Nejvýrazněji klesly realitní odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče. Dařilo se utilitám a energetickému odvětví.

Mluvčí prezidentského úřadu v pátek oznámila, že hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon se domluvil s personálním šéfem Johnem Kellym, že skončí ve funkci. Bannon je mnohými považován za problematického politika s krajně pravicovými názory. Za Bannonovo jmenování hlavním stratégem byl prezident USA Donald Trump silně kritizován. Poté, co se v pátek objevily spekulace o jeho odchodu, akcie v jednu chvíli smazaly své ztráty. V zisku se však neudržely, protože podle analytiků zatím není zcela jisté, co bude odchod Bannona znamenat.

Trump navíc tento týden zrušil plán na vytvoření poradního sboru pro infrastrukturu a rozpustil Průmyslovou radu a Fórum pro strategii. Jejich členové, což byli šéfové velkých podniků, je totiž opouštěli na protest proti Trumpovým komentářům k víkendovým násilnostem v Charlottesvillu ve Virginii.

Mezi investory kvůli posledním změnám roste nervozita, zda se Trumpovi podaří prosadit ekonomické reformy. Trump v kampani slíbil snížit daně a zvýšit výdaje na infrastrukturu, což pomohlo k prudkému růstu akcií v letošním roce.

Výrazně v pátek oslabily akcie firmy Nike (-4,37 %). Reagovaly tak na nepříznivé výsledky hospodaření prodejců sportovního zboží Foot Locker (-27,92 %) a Hibbett Sports (-5,22 %). Kvůli slabším tržbám za druhé čtvrtletí klesly i akcie výrobce zemědělské techniky Deere & Co (-5,38 %).

Za celý uplynulý týden Dow klesl o 0,84 %, S&P 500 přišel o 0,65 % a Nasdaq Composite odepsal 0,64 %.

Bitcoin za týden zdražil o zhruba 14 %, ethereum kleslo o 3,5 % a bitcoin cash vyskočil o 120 %.

Dolar v pátek oslabil, ropa výrazně zdražila

Americký dolar v pátek oslabil, k jenu se propadl až na nejnižší hodnotu za čtyři měsíce. Investoři nakupují jen považovaný za bezpečnou měnu v době nejistoty kvůli obavám, zda bude Bílý dům schopen prosadit svůj ekonomický program. Nervozitu na trhu posílil také teroristický útok v Barceloně.

Kolem 22.30 SELČ euro k dolaru posilovalo 0,31 % na 1,18 USD, dolar k jenu oslaboval o 0,24 % na 109,19 JPY a dolarový index klesal o 0,24 % na 93,39 bodu.

"Nejisté politické prostředí pravděpodobně udrží dolar přišpendlený dole," okomentoval situaci stratég ING Viraj Patel. "Je obtížné hledat katalyzátor, který by převážil tento negativní faktor."

Ceny ropy v závěru týdne pokračovaly v růstu, neboť trh je přesvědčen, že nabídka se postupně a stabilně snižuje. K růstu přispěl také slabší dolar.

V uplynulých dnech nicméně ceny suroviny klesaly kvůli obavám ze slabší poptávky v Číně a růstu těžby v USA. Zpráva amerického vládního úřadu pro energetické informace EIA ukázala, že komerční zásoby ropy v USA klesly v porovnání s březnovým maximem o téměř 13 % na 466,5 milionu barelů. Zásoby jsou nyní nižší než v roce 2016.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Americký prezident Donald Trump zrušil plán na vytvoření poradního sboru pro infrastrukturu, oznámil ve čtvrtek Bílý dům. Prezident tak učinil den poté, co rozpustil jiné dvě již ustavené poradní skupiny. Jejich členové, což byli šéfové velkých podniků, je totiž opouštěli na protest proti Trumpovým komentářům k víkendovým násilnostem v Charlottesvillu ve Virginii.
 • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu vzrostl na 97,6 bodu z 93,4 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali s růstem na 94 bodů.
 • RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Wal-Martu na 77 ze 76 USD.
 • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu snížil o pět na 763. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o tři na 946. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Deere &Co v 3QFY2017: čistý zisk na akcii 1,97 USD, čisté tržby 6,83 miliardy USD (odhad: 6,91 miliardy USD).
 • Výsledky Estée Lauder Cos v 4QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 2,89 miliardy USD (odhad: 2,86 miliardy USD).
 • Výsledky Foot Locker v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,9 USD), tržby klesly o 6 %.

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v tomto týdnu

 • Výsledky Sysco v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 14,4 miliardy USD (odhad: 14,35 miliardy USD).
 • Výsledky Home Depot v 2Q: Upravený zisk na akcii 2,25 USD (odhad: 2,21 USD), tržby 28,1 miliardy USD (odhad: 26,49 miliardy USD). Akcie Home Depot v úterý -2,65 %.
 • Výsledky Advance Auto Parts v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 2,264 miliardy USD (odhad: 2,256 miliardy USD). Akcie AAP v úterý -20,34 %.
 • Výsledky Coach v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,5 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 1,13 miliardy USD (odhad: 1,15 miliardy USD). Akcie Coach v úterý -15,19 %.
 • Výsledky Dick's Sporting Goods v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 1 USD), tržby 2,16 miliardy USD (odhad: 2,16 miliardy USD). Akcie DSG v úterý -23,23 %.
 • Výsledky Target v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,19 USD), tržby 16,42 miliardy USD (odhad: 16,32 miliardy USD).
 • Výsledky Cisco Systems v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (v souladu s odhady), tržby 12,1 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve středečním after-marketu -1 %.
 • Výsledky L Brands v 2Q: Zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 2,61 miliardy USD (odhad: 2,62 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -5 %.
 • Americká společnost Wal-Mart Stores, která je největším maloobchodním prodejcem světa, ve druhém čtvrtletí zaznamenala citelný pokles zisku, tržby ale pokračovaly v růstu. V amerických obchodech otevřených nejméně jeden rok se bez vlivu prodeje pohonných hmot zvýšily o 1,8 procenta, uvedla ve čtvrtek firma. Výsledek je nad odhady analytiků. Tržby se zvyšují už 12 čtvrtletí, k růstu teď přispívají hlavně investice do on-line platforem.
 • Výsledky Gap v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 3,8 miliardy USD (odhad: 3,77 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +10 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Americký Senát se v noci na pondělí pokusí schválit financování vlády
včera v 22:00

Americký Senát se v noci na pondělí pokusí schválit financování vlády

Americký Senát se ještě v neděli místního času, před začátkem pracovního týdne, pokusí schválit dočasný rozpočet pro...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Politika
Amazon otevírá pro veřejnost obchod bez pokladen
Amazon otevírá pro veřejnost obchod bez pokladen
včera v 18:22

Amazon otevírá pro veřejnost obchod bez pokladen

Internetový obchod Amazon otevře v pondělí po roce testování veřejnosti svůj obchod budoucnosti Amazon Go. Obchod...
Amazon Americké akcie Maloobchod
Saúdská Arábie vyzvala producenty ropy k prodloužení spolupráce
Saúdská Arábie vyzvala producenty ropy k prodloužení spolupráce
včera v 15:38

Saúdská Arábie vyzvala producenty ropy k prodloužení spolupráce

Saúdskoarabský ministr pro energetiku Chálid Fálih vyzval světové producenty ropy, aby prodloužili svoji spolupráci i...
Saúdská Arábie Ropa Ropa WTI
Německo a Francie chtějí podepsat novou smlouvu o spolupráci
Německo a Francie chtějí podepsat novou smlouvu o spolupráci
včera v 13:04

Německo a Francie chtějí podepsat novou smlouvu o spolupráci

Francie a Německo letos chtějí podepsat novou smlouvu o vzájemné spolupráci, která se zaměří například na oblast...
Německo Francie Politika
Objem veřejných stavebních zakázek loni v Česku vzrostl o 46 procent
včera v 11:40

Objem veřejných stavebních zakázek loni v Česku vzrostl o 46 procent

Veřejní investoři v Česku loni zadali stavebním firmám 4 407 nových zakázek za 130,1 miliardy korun. Jejich hodnota...
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Prodej historických mincí v aukcích loni stoupl o 37 %
včera v 10:40

Prodej historických mincí v aukcích loni stoupl o 37 %

Prodej vzácných numismatických materiálů, tedy historických mincí, medailí a bankovek, v aukcích v Česku loni vzrostl...
Investiční a pamětní mince a medaile Sběratelské předměty Investiční alternativy
Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 608 obcí
včera v 09:18

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 608 obcí

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí takzvaného místního koeficientu letos využilo 608 obcí a měst z celkového...
Nemovitosti Daně Realitní trh
Vláda asi odmítne návrh stran zúžit EET pouze na plátce DPH
včera v 08:45

Vláda asi odmítne návrh stran zúžit EET pouze na plátce DPH

Vláda příští středu zřejmě vysloví nesouhlas s návrhem několika desítek poslanců z pětice sněmovních stran, kteří...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Luxusní hodinářství Audemars Piguet bude prodávat bazarové zboží
Luxusní hodinářství Audemars Piguet bude prodávat bazarové zboží
včera v 07:32

Luxusní hodinářství Audemars Piguet bude prodávat bazarové zboží

Švýcarské luxusní hodinářství Audemars Piguet letos hodlá začít prodávat bazarové zboží. Stává se tak první velkou...
Luxus Švýcarsko
Zemědělský gigant Archer Daniels Midland má zájem o převzetí…
20. 1. 2018 20:29

Zemědělský gigant Archer Daniels Midland má zájem o převzetí konkurenta Bunge

Americký zemědělský gigant Archer Daniels Midland kontaktoval konkurenční společnost Bunge s nabídkou na převzetí....
Zemědělství Americké akcie Fúze a akvizice
Trump žádá odblokování peněz pro vládu, pak bude jednat o migraci
20. 1. 2018 19:42

Trump žádá odblokování peněz pro vládu, pak bude jednat o migraci

Americký prezident Donald Trump nezačne jednat o migraci dříve, než demokraté odblokují peníze pro vládu a umožní jí...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Donald Trump
Ryanair si stěžuje u antimonopolních úřadů EU na Polsko
Ryanair si stěžuje u antimonopolních úřadů EU na Polsko
20. 1. 2018 16:22

Ryanair si stěžuje u antimonopolních úřadů EU na Polsko

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podala stížnost k evropským úřadům pro hospodářskou soutěž na polskou...
Polsko Doprava Evropská unie
Lidé okolo Temelína dostávají nové tablety jodidu draselného, jde o…
20. 1. 2018 14:10

Lidé okolo Temelína dostávají nové tablety jodidu draselného, jde o prevenci

Obyvatelé v okolí jaderné elektrárny Temelín dostávají nové tablety jodidu draselného, které by bránily poškození...
Jaderná energetika Zdravotní péče ČEZ
Zdravotní pojišťovny loni klientům vyplatily benefity za miliardu…
20. 1. 2018 12:30

Zdravotní pojišťovny loni klientům vyplatily benefity za miliardu korun

Zdravotní pojišťovny loni klientům vyplatily na příspěvcích na prevenci asi miliardu korun. Největší zájem je o...
Pojištění Pojišťovny Česká republika
Senát USA se nedohodl na odvrácení platební neschopnosti vlády. Co to…
Senát USA se nedohodl na odvrácení platební neschopnosti vlády. Co to…
20. 1. 2018 06:20

Senát USA se nedohodl na odvrácení platební neschopnosti vlády. Co to může znamenat?

AKTUALIZOVÁNO. Americký Senát se navzdory horečným vyjednáváním nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Donald Trump
Ve Venezuele hrozí letos úmrtí na podvýživu asi 280 000 dětí
20. 1. 2018 04:18

Ve Venezuele hrozí letos úmrtí na podvýživu asi 280 000 dětí

Asi 280 000 venezuelských dětí hrozí letos smrt podvýživou. Informoval o tom místní opoziční deník El Nacional s...
Latinská Amerika Potraviny Děti
Toyota investuje 400 milionů eur do francouzské továrny
20. 1. 2018 03:59

Toyota investuje 400 milionů eur do francouzské továrny

Největší japonská automobilka Toyota Motor investuje 400 milionů eur do své továrny v severní Francii. Informoval o...
Auta Francie Asijské akcie
Ratingová agentura S&P zlepšila úvěrové hodnocení Řecka
Ratingová agentura S&P zlepšila úvěrové hodnocení Řecka
20. 1. 2018 01:31

Ratingová agentura S&P zlepšila úvěrové hodnocení Řecka

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila hodnocení dlouhodobých závazků Řecka o jeden stupeň na...
Řecko PIIGS Dluhová krize
S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
20. 1. 2018 00:31

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky. Rating...
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Turecko schválilo výstavbu druhé větve plynovodu TurkStream
19. 1. 2018 22:13

Turecko schválilo výstavbu druhé větve plynovodu TurkStream

Turecko schválilo výstavbu druhé větve podmořského plynovodu TurkStream v tureckých vodách. Informoval o tom ruský...
Rusko Turecko Zemní plyn