Americké akcie v pátek i za celý týden mírně klesly, srážely je pochybnosti o Trumpově síle
|

Americké akcie v pátek i za celý týden mírně klesly, srážely je pochybnosti o Trumpově síle

Akcie ve Spojených státech v pátek oslabily. Dolů je táhly neuspokojivé výsledky prodejců sportovního zboží a výrobce zemědělské techniky Deere a další události v Bílém domě, které vyvolávají obavy o budoucnost Trumpových ekonomických reforem.

Shrnutí obchodování v USA Americké akcie

Index Dow v pátek klesl o 0,35 % na 21 674,51 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,18 % na 2 425,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,09 % na 6 216,53 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,3 % na 14,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelý jeden bazický bod na 2,192 %.

Nejvýrazněji klesly realitní odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče. Dařilo se utilitám a energetickému odvětví.

Mluvčí prezidentského úřadu v pátek oznámila, že hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon se domluvil s personálním šéfem Johnem Kellym, že skončí ve funkci. Bannon je mnohými považován za problematického politika s krajně pravicovými názory. Za Bannonovo jmenování hlavním stratégem byl prezident USA Donald Trump silně kritizován. Poté, co se v pátek objevily spekulace o jeho odchodu, akcie v jednu chvíli smazaly své ztráty. V zisku se však neudržely, protože podle analytiků zatím není zcela jisté, co bude odchod Bannona znamenat.

Trump navíc tento týden zrušil plán na vytvoření poradního sboru pro infrastrukturu a rozpustil Průmyslovou radu a Fórum pro strategii. Jejich členové, což byli šéfové velkých podniků, je totiž opouštěli na protest proti Trumpovým komentářům k víkendovým násilnostem v Charlottesvillu ve Virginii.

Mezi investory kvůli posledním změnám roste nervozita, zda se Trumpovi podaří prosadit ekonomické reformy. Trump v kampani slíbil snížit daně a zvýšit výdaje na infrastrukturu, což pomohlo k prudkému růstu akcií v letošním roce.

Výrazně v pátek oslabily akcie firmy Nike (-4,37 %). Reagovaly tak na nepříznivé výsledky hospodaření prodejců sportovního zboží Foot Locker (-27,92 %) a Hibbett Sports (-5,22 %). Kvůli slabším tržbám za druhé čtvrtletí klesly i akcie výrobce zemědělské techniky Deere & Co (-5,38 %).

Za celý uplynulý týden Dow klesl o 0,84 %, S&P 500 přišel o 0,65 % a Nasdaq Composite odepsal 0,64 %.

Bitcoin za týden zdražil o zhruba 14 %, ethereum kleslo o 3,5 % a bitcoin cash vyskočil o 120 %.

Dolar v pátek oslabil, ropa výrazně zdražila

Americký dolar v pátek oslabil, k jenu se propadl až na nejnižší hodnotu za čtyři měsíce. Investoři nakupují jen považovaný za bezpečnou měnu v době nejistoty kvůli obavám, zda bude Bílý dům schopen prosadit svůj ekonomický program. Nervozitu na trhu posílil také teroristický útok v Barceloně.

Kolem 22.30 SELČ euro k dolaru posilovalo 0,31 % na 1,18 USD, dolar k jenu oslaboval o 0,24 % na 109,19 JPY a dolarový index klesal o 0,24 % na 93,39 bodu.

"Nejisté politické prostředí pravděpodobně udrží dolar přišpendlený dole," okomentoval situaci stratég ING Viraj Patel. "Je obtížné hledat katalyzátor, který by převážil tento negativní faktor."

Ceny ropy v závěru týdne pokračovaly v růstu, neboť trh je přesvědčen, že nabídka se postupně a stabilně snižuje. K růstu přispěl také slabší dolar.

V uplynulých dnech nicméně ceny suroviny klesaly kvůli obavám ze slabší poptávky v Číně a růstu těžby v USA. Zpráva amerického vládního úřadu pro energetické informace EIA ukázala, že komerční zásoby ropy v USA klesly v porovnání s březnovým maximem o téměř 13 % na 466,5 milionu barelů. Zásoby jsou nyní nižší než v roce 2016.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Americký prezident Donald Trump zrušil plán na vytvoření poradního sboru pro infrastrukturu, oznámil ve čtvrtek Bílý dům. Prezident tak učinil den poté, co rozpustil jiné dvě již ustavené poradní skupiny. Jejich členové, což byli šéfové velkých podniků, je totiž opouštěli na protest proti Trumpovým komentářům k víkendovým násilnostem v Charlottesvillu ve Virginii.
 • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu vzrostl na 97,6 bodu z 93,4 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali s růstem na 94 bodů.
 • RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Wal-Martu na 77 ze 76 USD.
 • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu snížil o pět na 763. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o tři na 946. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Deere &Co v 3QFY2017: čistý zisk na akcii 1,97 USD, čisté tržby 6,83 miliardy USD (odhad: 6,91 miliardy USD).
 • Výsledky Estée Lauder Cos v 4QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 2,89 miliardy USD (odhad: 2,86 miliardy USD).
 • Výsledky Foot Locker v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,9 USD), tržby klesly o 6 %.

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v tomto týdnu

 • Výsledky Sysco v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 14,4 miliardy USD (odhad: 14,35 miliardy USD).
 • Výsledky Home Depot v 2Q: Upravený zisk na akcii 2,25 USD (odhad: 2,21 USD), tržby 28,1 miliardy USD (odhad: 26,49 miliardy USD). Akcie Home Depot v úterý -2,65 %.
 • Výsledky Advance Auto Parts v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 2,264 miliardy USD (odhad: 2,256 miliardy USD). Akcie AAP v úterý -20,34 %.
 • Výsledky Coach v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,5 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 1,13 miliardy USD (odhad: 1,15 miliardy USD). Akcie Coach v úterý -15,19 %.
 • Výsledky Dick's Sporting Goods v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 1 USD), tržby 2,16 miliardy USD (odhad: 2,16 miliardy USD). Akcie DSG v úterý -23,23 %.
 • Výsledky Target v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,19 USD), tržby 16,42 miliardy USD (odhad: 16,32 miliardy USD).
 • Výsledky Cisco Systems v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (v souladu s odhady), tržby 12,1 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve středečním after-marketu -1 %.
 • Výsledky L Brands v 2Q: Zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 2,61 miliardy USD (odhad: 2,62 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -5 %.
 • Americká společnost Wal-Mart Stores, která je největším maloobchodním prodejcem světa, ve druhém čtvrtletí zaznamenala citelný pokles zisku, tržby ale pokračovaly v růstu. V amerických obchodech otevřených nejméně jeden rok se bez vlivu prodeje pohonných hmot zvýšily o 1,8 procenta, uvedla ve čtvrtek firma. Výsledek je nad odhady analytiků. Tržby se zvyšují už 12 čtvrtletí, k růstu teď přispívají hlavně investice do on-line platforem.
 • Výsledky Gap v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 3,8 miliardy USD (odhad: 3,77 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +10 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Lufthansa jedná o převzetí velké části aerolinek Air Berlin
před 6 minutami

Lufthansa jedná o převzetí velké části aerolinek Air Berlin

Věřitelé insolventní německé letecké společnosti Air Berlin vedou exkluzivní rozhovory o prodeji velké části podniku...
Evropské akcie Doprava Deutsche Lufthansa
Trump ohlásil bankovní blokádu KLDR se zapojením Číny
Trump ohlásil bankovní blokádu KLDR se zapojením Číny
18:40

Trump ohlásil bankovní blokádu KLDR se zapojením Číny

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v New Yorku oznámil sankce namířené proti osobám a firmám obchodujícím s...
Spojené státy americké (USA) KLDR
Evropské akcie ve středu vesměs stoupaly v očekávání zvýšení…
Evropské akcie ve středu vesměs stoupaly v očekávání zvýšení…
18:09

Evropské akcie ve středu vesměs stoupaly v očekávání zvýšení amerických úrokových sazeb

Většina velkých akciových trhů západn Evropy uavřela čtvrteční obchodování v kladném pásmu, když investoři brai...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
ECB do roku 2020 vytvoří novou referenční úrokovou sazbu
17:47

ECB do roku 2020 vytvoří novou referenční úrokovou sazbu

Evropská centrální banka do roku 2020 vytvoří novou referenční úrokovou sazbu. K tomuto kroku se rozhodla poté, co v...
ECB Úrokové sazby
Telia zaplatí v USA kvůli korupci pokutu přes půl miliardy dolarů
17:32

Telia zaplatí v USA kvůli korupci pokutu přes půl miliardy dolarů

Švédská telekomunikační společnost Telia se dohodla s ministerstvem spravedlnosti Spojených států, že zaplatí pokutu...
Evropské akcie Spojené státy americké (USA) Korupce
Slovensko ponechalo odhad růstu ekonomiky, očekává vyšší mzdy
17:05

Slovensko ponechalo odhad růstu ekonomiky, očekává vyšší mzdy

Slovenské ministerstvo financí ponechalo odhad letošního růstu ekonomiky země na 3,3 procenta a nezměnilo výhled ani...
Slovensko HDP
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v září stoupla
17:02

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v září stoupla

Index důvěry evropských spotřebitelů v ekonomiku eurozóny dosáhl v září podle prvního odhadu hodnoty -1,2 bodu. Trh...
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Pražská burza ve čtvrtek skončila na zelené nule, dařilo se rakouským…
Pražská burza ve čtvrtek skončila na zelené nule, dařilo se rakouským…
16:36

Pražská burza ve čtvrtek skončila na zelené nule, dařilo se rakouským finančním titulům

Index pražské burzy PX v závěru čtvrtčního bchodování ztratil téměř veškeré zisky z půrběhu dne a skončil s miimálním...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BBC: Piloti Ryanairu odmítli bonus nabízený za změnu dovolené
16:27

BBC: Piloti Ryanairu odmítli bonus nabízený za změnu dovolené

Skupina pilotů irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair odmítla bonus, který jim vedení podniku nabízí...
Doprava Evropské akcie
Skupina Energo-Pro vylepšila nabídku na bulharská distribuční aktiva…
15:58

Skupina Energo-Pro vylepšila nabídku na bulharská distribuční aktiva ČEZ

Energetická skupina Energo-Pro se sídlem v Praze podala ve čtvrtek upravenou nabídku na koupi distribučních aktiv...
ČEZ Akcie ČR Energetika
USA: Aktivita ve výrobě v září nečekaně poskočila vzhůru
15:19

USA: Aktivita ve výrobě v září nečekaně poskočila vzhůru

Index aktivity ve zpracovatelském sektoru dosáhl v září hodnoty 23,8 bodu. Po srpnových 18,9 bodu očekával trh další...
Americká ekonomika
ČR neumí být sídlem Galilea, ale chce být sídlem Evropské bankovní…
15:08

ČR neumí být sídlem Galilea, ale chce být sídlem Evropské bankovní asociace

Česká republika nemá zázemí a kapacitu, aby se mohla ucházet o to, aby v ní bylo po stěhování z Británie sídlo...
Česká republika Evropská unie Evropské banky
PPF bance stoupl letos čistý zisk o 30 procent na 941 milionů Kč
15:02

PPF bance stoupl letos čistý zisk o 30 procent na 941 milionů Kč

PPF bance stoupl v letošním prvním pololetí čistý zisk meziročně o téměř 30 procent na 941 milionů Kč. Za růstem...
Výsledková sezóna Banky PPF
Daimler plánuje miliardovou investici v Alabamě
14:44

Daimler plánuje miliardovou investici v Alabamě

Německý výrobce luxusních automobilů Daimler hodlá ve své továrně ve městě Tuscaloosa v americké Alabamě začít na...
Auta Evropské akcie Daimler
USA: Týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti ubylo na 259 tisíc
14:30

USA: Týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti ubylo na 259 tisíc

Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 16. září 259 čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to méně než...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
WTO: Světový obchod roste, rizikem je protekcionismus
14:28

WTO: Světový obchod roste, rizikem je protekcionismus

Tempo růstu světového obchodu se v letošním roce výrazně zrychlí na 3,6 procenta z loňských 1,3 procenta zejména díky...
Mezinárodní obchod Světová ekonomika
České stavebnictví si mezi zeměmi EU polepšilo o devět míst
14:26

České stavebnictví si mezi zeměmi EU polepšilo o devět míst

České stavebnictví si na konci prvního pololetí mezi 28 zeměmi Evropské unie v porovnání se stavem na konci března...
Stavebnictví Česká ekonomika
Komise u zdanění digitálních firem v EU prosazuje společný postup
14:05

Komise u zdanění digitálních firem v EU prosazuje společný postup

Ke společnému postupu států EU při řešení problematiky zdanění digitálních společností vyzvala ve čtvrtek Evropská...
Evropská unie Daně