Americké akcie v pátek i za celý týden mírně klesly, srážely je pochybnosti o Trumpově síle
|

Americké akcie v pátek i za celý týden mírně klesly, srážely je pochybnosti o Trumpově síle

Akcie ve Spojených státech v pátek oslabily. Dolů je táhly neuspokojivé výsledky prodejců sportovního zboží a výrobce zemědělské techniky Deere a další události v Bílém domě, které vyvolávají obavy o budoucnost Trumpových ekonomických reforem.

Shrnutí obchodování v USA Americké akcie

Index Dow v pátek klesl o 0,35 % na 21 674,51 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,18 % na 2 425,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,09 % na 6 216,53 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,3 % na 14,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelý jeden bazický bod na 2,192 %.

Nejvýrazněji klesly realitní odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče. Dařilo se utilitám a energetickému odvětví.

Mluvčí prezidentského úřadu v pátek oznámila, že hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon se domluvil s personálním šéfem Johnem Kellym, že skončí ve funkci. Bannon je mnohými považován za problematického politika s krajně pravicovými názory. Za Bannonovo jmenování hlavním stratégem byl prezident USA Donald Trump silně kritizován. Poté, co se v pátek objevily spekulace o jeho odchodu, akcie v jednu chvíli smazaly své ztráty. V zisku se však neudržely, protože podle analytiků zatím není zcela jisté, co bude odchod Bannona znamenat.

Trump navíc tento týden zrušil plán na vytvoření poradního sboru pro infrastrukturu a rozpustil Průmyslovou radu a Fórum pro strategii. Jejich členové, což byli šéfové velkých podniků, je totiž opouštěli na protest proti Trumpovým komentářům k víkendovým násilnostem v Charlottesvillu ve Virginii.

Mezi investory kvůli posledním změnám roste nervozita, zda se Trumpovi podaří prosadit ekonomické reformy. Trump v kampani slíbil snížit daně a zvýšit výdaje na infrastrukturu, což pomohlo k prudkému růstu akcií v letošním roce.

Výrazně v pátek oslabily akcie firmy Nike (-4,37 %). Reagovaly tak na nepříznivé výsledky hospodaření prodejců sportovního zboží Foot Locker (-27,92 %) a Hibbett Sports (-5,22 %). Kvůli slabším tržbám za druhé čtvrtletí klesly i akcie výrobce zemědělské techniky Deere & Co (-5,38 %).

Za celý uplynulý týden Dow klesl o 0,84 %, S&P 500 přišel o 0,65 % a Nasdaq Composite odepsal 0,64 %.

Bitcoin za týden zdražil o zhruba 14 %, ethereum kleslo o 3,5 % a bitcoin cash vyskočil o 120 %.

Dolar v pátek oslabil, ropa výrazně zdražila

Americký dolar v pátek oslabil, k jenu se propadl až na nejnižší hodnotu za čtyři měsíce. Investoři nakupují jen považovaný za bezpečnou měnu v době nejistoty kvůli obavám, zda bude Bílý dům schopen prosadit svůj ekonomický program. Nervozitu na trhu posílil také teroristický útok v Barceloně.

Kolem 22.30 SELČ euro k dolaru posilovalo 0,31 % na 1,18 USD, dolar k jenu oslaboval o 0,24 % na 109,19 JPY a dolarový index klesal o 0,24 % na 93,39 bodu.

"Nejisté politické prostředí pravděpodobně udrží dolar přišpendlený dole," okomentoval situaci stratég ING Viraj Patel. "Je obtížné hledat katalyzátor, který by převážil tento negativní faktor."

Ceny ropy v závěru týdne pokračovaly v růstu, neboť trh je přesvědčen, že nabídka se postupně a stabilně snižuje. K růstu přispěl také slabší dolar.

V uplynulých dnech nicméně ceny suroviny klesaly kvůli obavám ze slabší poptávky v Číně a růstu těžby v USA. Zpráva amerického vládního úřadu pro energetické informace EIA ukázala, že komerční zásoby ropy v USA klesly v porovnání s březnovým maximem o téměř 13 % na 466,5 milionu barelů. Zásoby jsou nyní nižší než v roce 2016.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Americký prezident Donald Trump zrušil plán na vytvoření poradního sboru pro infrastrukturu, oznámil ve čtvrtek Bílý dům. Prezident tak učinil den poté, co rozpustil jiné dvě již ustavené poradní skupiny. Jejich členové, což byli šéfové velkých podniků, je totiž opouštěli na protest proti Trumpovým komentářům k víkendovým násilnostem v Charlottesvillu ve Virginii.
 • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu vzrostl na 97,6 bodu z 93,4 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali s růstem na 94 bodů.
 • RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Wal-Martu na 77 ze 76 USD.
 • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu snížil o pět na 763. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o tři na 946. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Deere &Co v 3QFY2017: čistý zisk na akcii 1,97 USD, čisté tržby 6,83 miliardy USD (odhad: 6,91 miliardy USD).
 • Výsledky Estée Lauder Cos v 4QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 2,89 miliardy USD (odhad: 2,86 miliardy USD).
 • Výsledky Foot Locker v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,9 USD), tržby klesly o 6 %.

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v tomto týdnu

 • Výsledky Sysco v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 14,4 miliardy USD (odhad: 14,35 miliardy USD).
 • Výsledky Home Depot v 2Q: Upravený zisk na akcii 2,25 USD (odhad: 2,21 USD), tržby 28,1 miliardy USD (odhad: 26,49 miliardy USD). Akcie Home Depot v úterý -2,65 %.
 • Výsledky Advance Auto Parts v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 2,264 miliardy USD (odhad: 2,256 miliardy USD). Akcie AAP v úterý -20,34 %.
 • Výsledky Coach v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,5 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 1,13 miliardy USD (odhad: 1,15 miliardy USD). Akcie Coach v úterý -15,19 %.
 • Výsledky Dick's Sporting Goods v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 1 USD), tržby 2,16 miliardy USD (odhad: 2,16 miliardy USD). Akcie DSG v úterý -23,23 %.
 • Výsledky Target v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,19 USD), tržby 16,42 miliardy USD (odhad: 16,32 miliardy USD).
 • Výsledky Cisco Systems v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (v souladu s odhady), tržby 12,1 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve středečním after-marketu -1 %.
 • Výsledky L Brands v 2Q: Zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 2,61 miliardy USD (odhad: 2,62 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -5 %.
 • Americká společnost Wal-Mart Stores, která je největším maloobchodním prodejcem světa, ve druhém čtvrtletí zaznamenala citelný pokles zisku, tržby ale pokračovaly v růstu. V amerických obchodech otevřených nejméně jeden rok se bez vlivu prodeje pohonných hmot zvýšily o 1,8 procenta, uvedla ve čtvrtek firma. Výsledek je nad odhady analytiků. Tržby se zvyšují už 12 čtvrtletí, k růstu teď přispívají hlavně investice do on-line platforem.
 • Výsledky Gap v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 3,8 miliardy USD (odhad: 3,77 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +10 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie na úvod týdne posílily, dařilo se i dolaru
Americké akcie na úvod týdne posílily, dařilo se i dolaru
včera v 22:00

Americké akcie na úvod týdne posílily, dařilo se i dolaru

Akciové indexy v USA v pondělí posílily díky oživení průmyslových titulů, zisky technologických akcií však částečně...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Janet Yellenová po konci mandátu šéfky Fedu nebude pokračovat v Radě…
Janet Yellenová po konci mandátu šéfky Fedu nebude pokračovat v Radě…
včera v 21:16

Janet Yellenová po konci mandátu šéfky Fedu nebude pokračovat v Radě guvernérů banky

Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová odejde z rady guvernérů Fedu hned poté, co její funkci složením...
Janet Yellenová Fed Centrální banky
Ropovodu Keystone v USA již nestojí v cestě žádná velká překážka
Ropovodu Keystone v USA již nestojí v cestě žádná velká překážka
včera v 20:26

Ropovodu Keystone v USA již nestojí v cestě žádná velká překážka

Výstavbě sporného ropovodu Keystone XL, který by propojil naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu...
Spojené státy americké (USA) Ropa Komodity
Eurotunnel mění název na Getlink, připravuje se na brexit
včera v 20:05

Eurotunnel mění název na Getlink, připravuje se na brexit

V rámci přípravy na odchod Británie z Evropské unie společnost Eurotunnel diverzifikuje svou činnost a mění svůj...
Spojené království Evropská unie
Praha vypadla ze souboje o bankovní agenturu EU, dostane ji Paříž
Praha vypadla ze souboje o bankovní agenturu EU, dostane ji Paříž
včera v 19:50

Praha vypadla ze souboje o bankovní agenturu EU, dostane ji Paříž

Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) se po odchodu Británie z Evropské unie přestěhuje do Paříže. V pondělí o tom...
Evropská unie Banky
Další města v Jemenu jsou kvůli blokádě bez pitné vody
včera v 18:24

Další města v Jemenu jsou kvůli blokádě bez pitné vody

Saná a Bajdá se přidaly k dalším jemenským městům, kde v důsledku blokády a s ní souvisejícím nedostatkem paliva k...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ
Evropské burzy v pondělí stouply, akcie švýcarské společnosti Roche…
Evropské burzy v pondělí stouply, akcie švýcarské společnosti Roche…
včera v 18:00

Evropské burzy v pondělí stouply, akcie švýcarské společnosti Roche získaly necelých 6 %

Evropské akciové trhy začaly nový týden v plusových číslech. Investory sice znervóznilo dění v Německu, kde...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Srbsko začalo se stavbou první elektrárny po téměř 30 letech
Srbsko začalo se stavbou první elektrárny po téměř 30 letech
včera v 17:41

Srbsko začalo se stavbou první elektrárny po téměř 30 letech

Srbsko bude mít po téměř 30 letech novou elektrárnu. Čínská společnost China Machinery and Engineering Corp v pondělí...
Srbsko Energetika Uhlí a koks
Tržní hodnota čínské firmy Tencent přesáhla 500 miliard dolarů
včera v 17:26

Tržní hodnota čínské firmy Tencent přesáhla 500 miliard dolarů

Největší čínská internetová společnost Tencent Holdings se v pondělí jako první čínská technologická společnost...
Čína Tržní kapitalizace Asijské akcie
Ruská banka VTB chce zdvojnásobit prodej zlata do Číny
Ruská banka VTB chce zdvojnásobit prodej zlata do Číny
včera v 17:05

Ruská banka VTB chce zdvojnásobit prodej zlata do Číny

Ruská banka VTB Capital, která patří k největším obchodníkům se zlatem v zemi, hodlá v příštím roce více než...
Rusko Zlato Čína
Pražská burza v úvodu týdne mírně klesla, CME odepsala zhruba 3 %
Pražská burza v úvodu týdne mírně klesla, CME odepsala zhruba 3 %
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne mírně klesla, CME odepsala zhruba 3 %

Pražská burza v pondělí nenavázala na zisk ze závěru minulého týdne, když index PX klesl o 0,11 % na 1 053,55 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Uber koupí 24 000 samořízených aut od švédské společnosti Volvo
Uber koupí 24 000 samořízených aut od švédské společnosti Volvo
včera v 16:18

Uber koupí 24 000 samořízených aut od švédské společnosti Volvo

Alternativní taxislužba Uber hodlá od švédské společnosti Volvo koupit až 24 000 osobních vozů s autonomním řízením....
Uber Švédsko Technologie
Hotelový řetězec Barceló chce koupit konkurenční NH Hotel Group
včera v 16:00

Hotelový řetězec Barceló chce koupit konkurenční NH Hotel Group

Provozovatel hotelů NH Hotel Group obdržel nabídku na převzetí od konkurenční španělské hotelové skupiny Grupo...
Španělsko Fúze a akvizice
MF očekává do roku 2020 růst přebytku veřejných financí
včera v 15:19

MF očekává do roku 2020 růst přebytku veřejných financí

Ministerstvo financí očekává, že letos veřejné finance skončí v přebytku 1,1 procenta hrubého domácího produktu....
Česká republika Rozpočet
Ze světa investičních doporučení (20. listopadu)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (20. listopadu)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Výrobce čipů Marvell kupuje za šest miliard USD rivala Cavium
včera v 14:40

Výrobce čipů Marvell kupuje za šest miliard USD rivala Cavium

Americký výrobce čipů Marvell Technology Group koupí za zhruba šest miliard dolarů konkurenční firmu Cavium. Spojením...
Americké akcie Fúze a akvizice
MF zlepšilo odhad růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok
MF zlepšilo odhad růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok
včera v 14:21

MF zlepšilo odhad růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok

Ministerstvo financí ČR v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,1 procenta a příští rok...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Automobilka Volkswagen zlepšila výhled pro tržby i zisk
Automobilka Volkswagen zlepšila výhled pro tržby i zisk
včera v 13:40

Automobilka Volkswagen zlepšila výhled pro tržby i zisk

Německý automobilový koncern Volkswagen očekává, že do roku 2020 zvýší tržby o více než 25 procent z rekordních 217...
Volkswagen Auta Německo