ČNB na červnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, trh ale překvapil výrazně jestřábí komentář Jiřího Rusnoka
|

ČNB na červnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, trh ale překvapil výrazně jestřábí komentář Jiřího Rusnoka

Česká národní banka na svém čtvrtečním měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Guvernér banky Jiří Rusnok během tiskové konference po konci jednání řekl, že sazby se pravděpodobně poprvé zvýší ve třetím čtvrtletí tak, jak to předpokládá aktuální prognóza ČNB. Čtvrteční zasedání ČNB bylo druhé od ukončení režimu devizových intervencí.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna Investiční a ekonomický výhled EUR/CZK

"S ohledem na vyznění prognózy a bilanci rizik je pravděpodobné, že ke zvyšování úrokových sazeb ČNB přistoupí v souladu s predikcí," uvedl Rusnok. Prognóza počítá s růstem tržních úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku a poté i v průběhu příštího roku. Rizika v ekonomice jsou podle ČNB celkově mírně proinflační, jako protiinflační riziko vnímá bankovní rada nižší ceny ropy.

Několik členů bankovní rady včetně guvernéra Rusnoka v posledních dnech uvedlo, že posilování koruny může zvyšování úrokových sazeb oddálit. Koruna před tiskovou konferencí Rusnoka oscilovala kolem 26,30 EUR/CZK a od 6. dubna, kdy se bankovní rada rozhodla zrušit intervence, posílila o téměř tři procenta. Po slovech Jiřího Rusnoka koruna posílila až na 26,16 EUR/CZK.

Rusnok rovněž zdůraznil, že aktuální názor ČNB není v rozporu s předchozími vyjádřeními členů bankovní rady. "Konstatovali jsme, že se naše prognóza mimořádně naplňuje. A v tomto kontextu jsme došli k závěru, že pokud se budou naplňovat všechny parametry prognózy, musí se naplnit i krok zvyšování sazeb. Samozřejmě obecně platí, že pokud by nastalo dramatičtější zhodnocování koruny, tak se prostor pro zvyšování sazeb vyčerpává," uvedl Rusnok.

Česká národní banka devizové intervence, jejichž prostřednictvím držela kurz české měny nad 27 korunami za euro, ukončila na začátku dubna na mimořádném měnověpolitickém zasedání. Jiří Rusnok posléze na tiskové konferenci řekl, že je centrální banka připravena nyní tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny vůči euru. Měna si podle něj musí najít novou rovnovážnou úroveň, která bude odrážet základní parametry ekonomiky. Zvýšená volatilita ale nepřišla a koruna od té doby posiluje jen pozvolna.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bylo vyznění čtvrteční tiskové konference Jiřího Rusnoka překvapivé. "Patrné je to jak z reakce kurzu koruny, tak z růstu výnosů korunových vládních dluhopisů," uvedl. Výnos 2letých dluhopisů rostl kolem 15.00 o šest a půl bazického bodu na 0,113 %. V procentním vyjádření tak činilo zvýšení 130 %. Předtím se ale dostal dokonce na 0,138 % (růst o skoro devět bazických bodů, tedy o 182 %).

Výnos 2letých českých vládních dluhopisů

"Komunikace bankovní rady byla nad očekávání jestřábí. Dosud jsme zastávali názor, že zvýšení sazeb je možné v září, nyní se do hry vrací dokonce srpnový termín, kdy bude mít bankovní rada ČNB k dispozici i aktualizovanou makroekonomickou prognózu," řekl hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler. "Pokud by reakce trhu na první testovací zvýšení sazeb o dvě desetiny procentního bodu ve třetím čtvrtletí byla jen mírná, vzrostla by pravděpodobnost druhého zvýšení sazeb o 25 bazických bodů v závěru letošního roku, což je také předpoklad poslední prognózy ČNB."

"Z prohlášení se úplně vytratila zmínka o politice ECB, zdá se proto, že externí faktory pro ČNB nemusí v létě představovat překážky. Náš výhled počítá se zvýšením sazeb až v posledním čtvrtletí roku 2017, dnešní prohlášení pro něj ale představuje výrazné riziko ve směru dřívějšího zvýšení sazeb," doplnil ekonom z Komerční banky Viktor Zeisel.

"Z našeho pohledu je komunikace centrální banky matoucí. V poslední době se několik členů bankovní rady vyjádřilo v tom smyslu, že pokud koruna bude pokračovat v posilování, může to znamenat odklad zvýšení sazeb, po dnešku se ovšem zdá, že současný kurz koruny vlastně ČNB nevadí, a to ani včetně dalšího posílení, k němuž dnes došlo. Spíše naopak. ČNB explicitně uvedla kurz koruny jako jedno z proinflačních rizik, a to za předpokladu, že by zahraniční spekulanti začali uzavírat pozice a prodávat koruny. Důvodem pro dřívější zvýšení sazeb z pohledu ČNB může teoreticky být nedávný růst cen nemovitostí a s ním související otázky pro finanční stabilitu. Celkově vyjádření vnímáme jako relativně silné a předpokládáme, že mu ČNB dostojí, protože v opačném případě by zbytečně snižovala svou kredibilitu," napsal analytik z České spořitelny Jiří Polanský.

"Dřívější zvýšení sazeb by bylo pozitivní zprávou pro Komerční banku (prostřednictvím vyšší čisté úrokové marže), méně již pak pro Monetu (dividenda by se stala méně atraktivní). Silnější koruna by mohla posílit sentiment vůči českým akciím. Fundamentálně by byla silnější koruna pozitivní pro CME a Fortunu a negativní pro ČEZ (střednědobě ovšem neutrální díky měnovému zajištění). Mírně negativní dopad by pocítily O2, Kofola a Pegas," dodal Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

ČNB: Ekonomika letos stoupne o téměř 3 %

V makroekonomické prognóze zveřejněné po konci květnového zasedání ČNB zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 % z 2,8 % odhadovaných v únoru. Pro příští rok centrální banka ponechala odhad růstu HDP na 2,8 %. Růst české ekonomiky by měly podporovat spotřeba domácností, ožívání investic a přetrvávající silná zahraniční poptávka. Dále by měly růst také mzdy.

ČNB dále snížila odhad vývoje inflace v druhém a třetím čtvrtletí příštího roku. V druhém čtvrtletí 2018 čeká inflaci 2,1 %, zatímco v únoru čekala 2,3 %. Pro třetí čtvrtletí 2018 odhad snížila na dvě procenta z předchozích 2,1 %. "Inflace letos setrvá v horní polovině tolerančního pásma 2% cíle, k němuž se počátkem příštího roku vrátí shora. Na horizontu měnové politiky se bude inflace nacházet v těsné blízkosti cíle," uvedl v květnu Rusnok. Růst inflace podporuje nejen jádrová inflace, ale i vývoj cen pohonných hmot a potravin.

Růst ekonomiky eurozóny podle ČNB bude postupně zrychlovat a dostane se na 2 %. K dvouprocentní úrovni by se měla postupně přibližovat také inflace v evropské měnové unii.

Zdroj: ČNB, ČTK
Turecko schválilo výstavbu druhé větve plynovodu TurkStream
včera v 22:13

Turecko schválilo výstavbu druhé větve plynovodu TurkStream

Turecko schválilo výstavbu druhé větve podmořského plynovodu TurkStream v tureckých vodách. Informoval o tom ruský...
Rusko Turecko Zemní plyn
Americké akcie zakončily zkrácený týden na růstové vlně, investoři…
Americké akcie zakončily zkrácený týden na růstové vlně, investoři…
včera v 22:00

Americké akcie zakončily zkrácený týden na růstové vlně, investoři setřásli obavy z uzavření vládních úřadů

Hlavní americké akciové indexy v pátek přidaly až půl procenta, ačkoli se během dne nadále čekalo na to, jak dopadnou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Trump vyjednává s demokraty o podpoře financování
včera v 19:26

Trump vyjednává s demokraty o podpoře financování

Americký prezident Donald Trump se na poslední chvíli vložil do jednání Senátu, který by měl v pátek hlasovat o...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
Travel Service přepravila loni na svých linkách o pětinu více lidí
včera v 19:11

Travel Service přepravila loni na svých linkách o pětinu více lidí

Tuzemské aerolinky Travel Service přepravily loni na pravidelných linkách pod obchodní značkou SmartWings a...
Doprava Česká republika
Tanker s plynem pro USA se v Atlantiku otočil a pluje zpět
včera v 18:26

Tanker s plynem pro USA se v Atlantiku otočil a pluje zpět

Tři týdny poté, co se tanker Gaselys vydal s kontroverzním nákladem ruského plynu do USA, se jen den cesty od svého...
Zemní plyn Rusko Spojené státy americké (USA)
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o půl…
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o půl…
včera v 18:00

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když se investoři soustředili na několik...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Hrozba platební neschopnosti vlády USA narušila Trumpovi oslavu
Hrozba platební neschopnosti vlády USA narušila Trumpovi oslavu
včera v 17:47

Hrozba platební neschopnosti vlády USA narušila Trumpovi oslavu

Hrozba platební neschopnosti americké federální vlády narušila prezidentovi Donaldu Trumpovi oslavu prvního výročí...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
Summit V4 podle Orbána rozhodne o vytvoření regionální rozvojové…
včera v 17:25

Summit V4 podle Orbána rozhodne o vytvoření regionální rozvojové banky

Premiéři zemí visegrádské skupiny - Česka, Slovenska, Polska a Maďarska - na svém summitu 26. ledna v Budapešti...
Střední a východní Evropa Maďarsko Politika
Amazon zvýšil měsíční poplatek za službu Prime o 18 procent
Amazon zvýšil měsíční poplatek za službu Prime o 18 procent
včera v 17:04

Amazon zvýšil měsíční poplatek za službu Prime o 18 procent

Americký internetový obchod Amazon s okamžitou platností zvýšil měsíční poplatek za službu Amazon Prime na 12,99 USD...
Amazon Americké akcie
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 1,3…
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 1,3…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 1,3 %

Pražská burza v pátek navázala na zisky z předcházejících dnů, když index PX zpevnil o 0,41 % na 1 123,62 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 94,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl na 94,4 bodu z 95,9 bodu v prosinci. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (19. ledna)
včera v 15:15

Ze světa investičních doporučení (19. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Makléři doplácejí na rekordní růst akciových trhů
včera v 14:40

Makléři doplácejí na rekordní růst akciových trhů

Akciové trhy ve Spojených státech v loňském roce zaznamenávaly jeden rekord za druhým. Zisky z burzovních obchodů se...
Akciový trh Americké akcie Bonusy a odměny
Aramco s partnery z USA spustí nový způsob zpracování ropy
Aramco s partnery z USA spustí nový způsob zpracování ropy
včera v 14:25

Aramco s partnery z USA spustí nový způsob zpracování ropy

Saúdskoarabská společnost Saudi Aramco a firmy CB&I a Chevron Lummus z USA uzavřely dohodu o pilotním využití...
Saúdská Arábie Spojené státy americké (USA) Ropa
Webové firmy odstraní 70 procent nahlášených projevů nenávisti
včera v 14:04

Webové firmy odstraní 70 procent nahlášených projevů nenávisti

Velké internetové firmy jako Facebook, YouTube či Twitter nyní odstraňují 70 procent nahlášených nenávistných projevů...
Internet Sociální sítě Facebook
Bitcoin v pátek mírně roste a blíží se 12 000 USD
včera v 13:47

Bitcoin v pátek mírně roste a blíží se 12 000 USD

Digitální měna bitcoin v pátek navázala na čtvrteční růst a blíží se hranici 12 000 USD pod středečním poklesem pod...
Bitcoin Kryptoměny Měny
Příjmy Kaspersky Lab loni stouply o 8 procent, v USA však klesly
včera v 13:32

Příjmy Kaspersky Lab loni stouply o 8 procent, v USA však klesly

Ruskému výrobci antivirového softwaru Kaspersky Lab stouply v loňském roce příjmy o osm procent na 698 milionů USD. V...
Rusko Internet Výsledková sezóna
Merkelová se zúčastní ekonomického fóra v Davosu
včera v 13:18

Merkelová se zúčastní ekonomického fóra v Davosu

Německá kancléřka Angela Merkelová se zúčastní Světového ekonomického fóra, který se bude konat příští týden v Davosu...
Německo Politika Světová ekonomika