ČNB na červnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, trh ale překvapil výrazně jestřábí komentář Jiřího Rusnoka
|

ČNB na červnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, trh ale překvapil výrazně jestřábí komentář Jiřího Rusnoka

Česká národní banka na svém čtvrtečním měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Guvernér banky Jiří Rusnok během tiskové konference po konci jednání řekl, že sazby se pravděpodobně poprvé zvýší ve třetím čtvrtletí tak, jak to předpokládá aktuální prognóza ČNB. Čtvrteční zasedání ČNB bylo druhé od ukončení režimu devizových intervencí.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna Investiční a ekonomický výhled EUR/CZK

"S ohledem na vyznění prognózy a bilanci rizik je pravděpodobné, že ke zvyšování úrokových sazeb ČNB přistoupí v souladu s predikcí," uvedl Rusnok. Prognóza počítá s růstem tržních úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku a poté i v průběhu příštího roku. Rizika v ekonomice jsou podle ČNB celkově mírně proinflační, jako protiinflační riziko vnímá bankovní rada nižší ceny ropy.

Několik členů bankovní rady včetně guvernéra Rusnoka v posledních dnech uvedlo, že posilování koruny může zvyšování úrokových sazeb oddálit. Koruna před tiskovou konferencí Rusnoka oscilovala kolem 26,30 EUR/CZK a od 6. dubna, kdy se bankovní rada rozhodla zrušit intervence, posílila o téměř tři procenta. Po slovech Jiřího Rusnoka koruna posílila až na 26,16 EUR/CZK.

Rusnok rovněž zdůraznil, že aktuální názor ČNB není v rozporu s předchozími vyjádřeními členů bankovní rady. "Konstatovali jsme, že se naše prognóza mimořádně naplňuje. A v tomto kontextu jsme došli k závěru, že pokud se budou naplňovat všechny parametry prognózy, musí se naplnit i krok zvyšování sazeb. Samozřejmě obecně platí, že pokud by nastalo dramatičtější zhodnocování koruny, tak se prostor pro zvyšování sazeb vyčerpává," uvedl Rusnok.

Česká národní banka devizové intervence, jejichž prostřednictvím držela kurz české měny nad 27 korunami za euro, ukončila na začátku dubna na mimořádném měnověpolitickém zasedání. Jiří Rusnok posléze na tiskové konferenci řekl, že je centrální banka připravena nyní tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny vůči euru. Měna si podle něj musí najít novou rovnovážnou úroveň, která bude odrážet základní parametry ekonomiky. Zvýšená volatilita ale nepřišla a koruna od té doby posiluje jen pozvolna.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bylo vyznění čtvrteční tiskové konference Jiřího Rusnoka překvapivé. "Patrné je to jak z reakce kurzu koruny, tak z růstu výnosů korunových vládních dluhopisů," uvedl. Výnos 2letých dluhopisů rostl kolem 15.00 o šest a půl bazického bodu na 0,113 %. V procentním vyjádření tak činilo zvýšení 130 %. Předtím se ale dostal dokonce na 0,138 % (růst o skoro devět bazických bodů, tedy o 182 %).

Výnos 2letých českých vládních dluhopisů

"Komunikace bankovní rady byla nad očekávání jestřábí. Dosud jsme zastávali názor, že zvýšení sazeb je možné v září, nyní se do hry vrací dokonce srpnový termín, kdy bude mít bankovní rada ČNB k dispozici i aktualizovanou makroekonomickou prognózu," řekl hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler. "Pokud by reakce trhu na první testovací zvýšení sazeb o dvě desetiny procentního bodu ve třetím čtvrtletí byla jen mírná, vzrostla by pravděpodobnost druhého zvýšení sazeb o 25 bazických bodů v závěru letošního roku, což je také předpoklad poslední prognózy ČNB."

"Z prohlášení se úplně vytratila zmínka o politice ECB, zdá se proto, že externí faktory pro ČNB nemusí v létě představovat překážky. Náš výhled počítá se zvýšením sazeb až v posledním čtvrtletí roku 2017, dnešní prohlášení pro něj ale představuje výrazné riziko ve směru dřívějšího zvýšení sazeb," doplnil ekonom z Komerční banky Viktor Zeisel.

"Z našeho pohledu je komunikace centrální banky matoucí. V poslední době se několik členů bankovní rady vyjádřilo v tom smyslu, že pokud koruna bude pokračovat v posilování, může to znamenat odklad zvýšení sazeb, po dnešku se ovšem zdá, že současný kurz koruny vlastně ČNB nevadí, a to ani včetně dalšího posílení, k němuž dnes došlo. Spíše naopak. ČNB explicitně uvedla kurz koruny jako jedno z proinflačních rizik, a to za předpokladu, že by zahraniční spekulanti začali uzavírat pozice a prodávat koruny. Důvodem pro dřívější zvýšení sazeb z pohledu ČNB může teoreticky být nedávný růst cen nemovitostí a s ním související otázky pro finanční stabilitu. Celkově vyjádření vnímáme jako relativně silné a předpokládáme, že mu ČNB dostojí, protože v opačném případě by zbytečně snižovala svou kredibilitu," napsal analytik z České spořitelny Jiří Polanský.

"Dřívější zvýšení sazeb by bylo pozitivní zprávou pro Komerční banku (prostřednictvím vyšší čisté úrokové marže), méně již pak pro Monetu (dividenda by se stala méně atraktivní). Silnější koruna by mohla posílit sentiment vůči českým akciím. Fundamentálně by byla silnější koruna pozitivní pro CME a Fortunu a negativní pro ČEZ (střednědobě ovšem neutrální díky měnovému zajištění). Mírně negativní dopad by pocítily O2, Kofola a Pegas," dodal Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

ČNB: Ekonomika letos stoupne o téměř 3 %

V makroekonomické prognóze zveřejněné po konci květnového zasedání ČNB zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 % z 2,8 % odhadovaných v únoru. Pro příští rok centrální banka ponechala odhad růstu HDP na 2,8 %. Růst české ekonomiky by měly podporovat spotřeba domácností, ožívání investic a přetrvávající silná zahraniční poptávka. Dále by měly růst také mzdy.

ČNB dále snížila odhad vývoje inflace v druhém a třetím čtvrtletí příštího roku. V druhém čtvrtletí 2018 čeká inflaci 2,1 %, zatímco v únoru čekala 2,3 %. Pro třetí čtvrtletí 2018 odhad snížila na dvě procenta z předchozích 2,1 %. "Inflace letos setrvá v horní polovině tolerančního pásma 2% cíle, k němuž se počátkem příštího roku vrátí shora. Na horizontu měnové politiky se bude inflace nacházet v těsné blízkosti cíle," uvedl v květnu Rusnok. Růst inflace podporuje nejen jádrová inflace, ale i vývoj cen pohonných hmot a potravin.

Růst ekonomiky eurozóny podle ČNB bude postupně zrychlovat a dostane se na 2 %. K dvouprocentní úrovni by se měla postupně přibližovat také inflace v evropské měnové unii.

Zdroj: ČNB, ČTK
Americké akcie v úterý výrazně oslabily, cena ropy Brent poprvé od…
Americké akcie v úterý výrazně oslabily, cena ropy Brent poprvé od…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý výrazně oslabily, cena ropy Brent poprvé od roku 2014 překonala hranici 75 USD

Americké akcie v úterý výrazně klesly. Investoři mají obavy z negativních dopadů rostoucích nákladů některých velkých...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Čínská alternativní taxislužba Didi zvažuje vstup na burzu
včera v 21:26

WSJ: Čínská alternativní taxislužba Didi zvažuje vstup na burzu

Čínská alternativní taxislužba Didi Chuxing, která patří k největším firmám svého druhu na světě, zvažuje vstup na...
Doprava Čína
WhatsApp v Evropě zvýší minimální věk uživatelů na 16 let
včera v 21:05

WhatsApp v Evropě zvýší minimální věk uživatelů na 16 let

Populární aplikace WhatsApp pro bezplatné posílání vzkazů a telefonování prostřednictvím chytrých telefonů se...
Facebook Komunikace Sociální sítě
Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele
včera v 19:52

Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele

Americká společnost Amazon, která koncem loňského roku zahájila službu doručování balíčků Amazon Key, nabízí od úterý...
Amazon Maloobchod Technologie
Policie ve Francii zadržela kvůli korupci miliardáře Bollorého
včera v 19:35

Policie ve Francii zadržela kvůli korupci miliardáře Bollorého

Francouzská protikorupční policie v úterý zadržela a vyslechla miliardáře Vincenta Bollorého. Jeho společnost čelí...
Francie Korupce Politika
Evropská komise pokutovala operátora Altice kvůli pochybení při koupi…
včera v 19:29

Evropská komise pokutovala operátora Altice kvůli pochybení při koupi rivala

Evropská komise v úterý vyměřila francouzské telekomunikační společnosti Altice pokutu 125 milionů eur. Firma totiž v...
Telekomunikace Evropská unie Francie
Moody's zlepšila výhled ratingu Českého Aeroholdingu
včera v 18:48

Moody's zlepšila výhled ratingu Českého Aeroholdingu

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti společnosti...
Rating Doprava Česká republika
Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek
Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek
včera v 18:17

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

Americká technologická společnost Apple začne v květnu splácet irské vládě daňový nedoplatek v objemu 13 miliard eur....
Apple Americké akcie Daně
Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, dařilo se ropným firmám
Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, dařilo se ropným firmám
včera v 18:00

Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, dařilo se ropným firmám

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování smíšeně, když investoři sledovali růst výnosu amerického...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Počet firem ovládaných z ciziny stoupl za sedm let o polovinu
včera v 17:38

Počet firem ovládaných z ciziny stoupl za sedm let o polovinu

Počet společností, které jsou ovládány zahraničními subjekty, přesáhl letos 86 000. Za posledních sedm let se počet...
Česká republika Byznys a podnikání
Audi svolává zhruba 1,2 milionu vozů kvůli hrozbě požáru
včera v 17:21

Audi svolává zhruba 1,2 milionu vozů kvůli hrozbě požáru

Německý výrobce luxusních automobilů Audi svolává po celém světě zhruba 1,2 milionu osobních a sportovně-užitkových...
Německo Auta Volkswagen
Výpůjčky britské vlády jsou nejnižší za 11 let
Výpůjčky britské vlády jsou nejnižší za 11 let
včera v 17:05

Výpůjčky britské vlády jsou nejnižší za 11 let

Výpůjčky britské vlády klesly na nejnižší úroveň za 11 let. V uplynulém finančním roce, který skončil v březnu, se...
Spojené království
Pražská burza v úterý zpevnila, CME stoupla zhruba o 4 %
Pražská burza v úterý zpevnila, CME stoupla zhruba o 4 %
včera v 16:45

Pražská burza v úterý zpevnila, CME stoupla zhruba o 4 %

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, když index PX vzrostl o 0,54 % na 1 127,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spojení firem DEA a Wintershall by mohlo být dokončeno již brzy
včera v 16:32

Spojení firem DEA a Wintershall by mohlo být dokončeno již brzy

Dohoda o spojení německého těžaře ropy a plynu DEA, který patří ruskému miliardáři Michailovi Fridmanovi, s...
Fúze a akvizice Ropa Komodity
ČEZ komplikuje přechod klientů, tvrdí někteří dodavatelé
ČEZ komplikuje přechod klientů, tvrdí někteří dodavatelé
včera v 16:16

ČEZ komplikuje přechod klientů, tvrdí někteří dodavatelé

Energetická společnost ČEZ komplikuje přechod svých klientů k jiným dodavatelům energií. Tvrdí to někteří z dalších...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Prodeje nových domů v USA v březnu stouply o 4 %
včera v 16:00

Prodeje nových domů v USA v březnu stouply o 4 %

Prodeje nových domů v USA se v březnu meziměsíčně zvýšily o 4 % na celoročně přepočítané tempo 694 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Realitní trh
Francii opět zasáhla stávka na železnicích a v letecké dopravě
včera v 15:50

Francii opět zasáhla stávka na železnicích a v letecké dopravě

Francii v úterý zasáhla další stávka zaměstnanců letecké společnosti Air France a státních železnic SNCF, která v...
Francie Doprava Odbory
Ze světa investičních doporučení (24. dubna)
včera v 15:20

Ze světa investičních doporučení (24. dubna)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie