ČNB na červnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, trh ale překvapil výrazně jestřábí komentář Jiřího Rusnoka
|

ČNB na červnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, trh ale překvapil výrazně jestřábí komentář Jiřího Rusnoka

Česká národní banka na svém čtvrtečním měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Guvernér banky Jiří Rusnok během tiskové konference po konci jednání řekl, že sazby se pravděpodobně poprvé zvýší ve třetím čtvrtletí tak, jak to předpokládá aktuální prognóza ČNB. Čtvrteční zasedání ČNB bylo druhé od ukončení režimu devizových intervencí.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna Investiční a ekonomický výhled EUR/CZK

"S ohledem na vyznění prognózy a bilanci rizik je pravděpodobné, že ke zvyšování úrokových sazeb ČNB přistoupí v souladu s predikcí," uvedl Rusnok. Prognóza počítá s růstem tržních úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku a poté i v průběhu příštího roku. Rizika v ekonomice jsou podle ČNB celkově mírně proinflační, jako protiinflační riziko vnímá bankovní rada nižší ceny ropy.

Několik členů bankovní rady včetně guvernéra Rusnoka v posledních dnech uvedlo, že posilování koruny může zvyšování úrokových sazeb oddálit. Koruna před tiskovou konferencí Rusnoka oscilovala kolem 26,30 EUR/CZK a od 6. dubna, kdy se bankovní rada rozhodla zrušit intervence, posílila o téměř tři procenta. Po slovech Jiřího Rusnoka koruna posílila až na 26,16 EUR/CZK.

Rusnok rovněž zdůraznil, že aktuální názor ČNB není v rozporu s předchozími vyjádřeními členů bankovní rady. "Konstatovali jsme, že se naše prognóza mimořádně naplňuje. A v tomto kontextu jsme došli k závěru, že pokud se budou naplňovat všechny parametry prognózy, musí se naplnit i krok zvyšování sazeb. Samozřejmě obecně platí, že pokud by nastalo dramatičtější zhodnocování koruny, tak se prostor pro zvyšování sazeb vyčerpává," uvedl Rusnok.

Česká národní banka devizové intervence, jejichž prostřednictvím držela kurz české měny nad 27 korunami za euro, ukončila na začátku dubna na mimořádném měnověpolitickém zasedání. Jiří Rusnok posléze na tiskové konferenci řekl, že je centrální banka připravena nyní tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny vůči euru. Měna si podle něj musí najít novou rovnovážnou úroveň, která bude odrážet základní parametry ekonomiky. Zvýšená volatilita ale nepřišla a koruna od té doby posiluje jen pozvolna.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bylo vyznění čtvrteční tiskové konference Jiřího Rusnoka překvapivé. "Patrné je to jak z reakce kurzu koruny, tak z růstu výnosů korunových vládních dluhopisů," uvedl. Výnos 2letých dluhopisů rostl kolem 15.00 o šest a půl bazického bodu na 0,113 %. V procentním vyjádření tak činilo zvýšení 130 %. Předtím se ale dostal dokonce na 0,138 % (růst o skoro devět bazických bodů, tedy o 182 %).

Výnos 2letých českých vládních dluhopisů

"Komunikace bankovní rady byla nad očekávání jestřábí. Dosud jsme zastávali názor, že zvýšení sazeb je možné v září, nyní se do hry vrací dokonce srpnový termín, kdy bude mít bankovní rada ČNB k dispozici i aktualizovanou makroekonomickou prognózu," řekl hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler. "Pokud by reakce trhu na první testovací zvýšení sazeb o dvě desetiny procentního bodu ve třetím čtvrtletí byla jen mírná, vzrostla by pravděpodobnost druhého zvýšení sazeb o 25 bazických bodů v závěru letošního roku, což je také předpoklad poslední prognózy ČNB."

"Z prohlášení se úplně vytratila zmínka o politice ECB, zdá se proto, že externí faktory pro ČNB nemusí v létě představovat překážky. Náš výhled počítá se zvýšením sazeb až v posledním čtvrtletí roku 2017, dnešní prohlášení pro něj ale představuje výrazné riziko ve směru dřívějšího zvýšení sazeb," doplnil ekonom z Komerční banky Viktor Zeisel.

"Z našeho pohledu je komunikace centrální banky matoucí. V poslední době se několik členů bankovní rady vyjádřilo v tom smyslu, že pokud koruna bude pokračovat v posilování, může to znamenat odklad zvýšení sazeb, po dnešku se ovšem zdá, že současný kurz koruny vlastně ČNB nevadí, a to ani včetně dalšího posílení, k němuž dnes došlo. Spíše naopak. ČNB explicitně uvedla kurz koruny jako jedno z proinflačních rizik, a to za předpokladu, že by zahraniční spekulanti začali uzavírat pozice a prodávat koruny. Důvodem pro dřívější zvýšení sazeb z pohledu ČNB může teoreticky být nedávný růst cen nemovitostí a s ním související otázky pro finanční stabilitu. Celkově vyjádření vnímáme jako relativně silné a předpokládáme, že mu ČNB dostojí, protože v opačném případě by zbytečně snižovala svou kredibilitu," napsal analytik z České spořitelny Jiří Polanský.

"Dřívější zvýšení sazeb by bylo pozitivní zprávou pro Komerční banku (prostřednictvím vyšší čisté úrokové marže), méně již pak pro Monetu (dividenda by se stala méně atraktivní). Silnější koruna by mohla posílit sentiment vůči českým akciím. Fundamentálně by byla silnější koruna pozitivní pro CME a Fortunu a negativní pro ČEZ (střednědobě ovšem neutrální díky měnovému zajištění). Mírně negativní dopad by pocítily O2, Kofola a Pegas," dodal Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

ČNB: Ekonomika letos stoupne o téměř 3 %

V makroekonomické prognóze zveřejněné po konci květnového zasedání ČNB zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 % z 2,8 % odhadovaných v únoru. Pro příští rok centrální banka ponechala odhad růstu HDP na 2,8 %. Růst české ekonomiky by měly podporovat spotřeba domácností, ožívání investic a přetrvávající silná zahraniční poptávka. Dále by měly růst také mzdy.

ČNB dále snížila odhad vývoje inflace v druhém a třetím čtvrtletí příštího roku. V druhém čtvrtletí 2018 čeká inflaci 2,1 %, zatímco v únoru čekala 2,3 %. Pro třetí čtvrtletí 2018 odhad snížila na dvě procenta z předchozích 2,1 %. "Inflace letos setrvá v horní polovině tolerančního pásma 2% cíle, k němuž se počátkem příštího roku vrátí shora. Na horizontu měnové politiky se bude inflace nacházet v těsné blízkosti cíle," uvedl v květnu Rusnok. Růst inflace podporuje nejen jádrová inflace, ale i vývoj cen pohonných hmot a potravin.

Růst ekonomiky eurozóny podle ČNB bude postupně zrychlovat a dostane se na 2 %. K dvouprocentní úrovni by se měla postupně přibližovat také inflace v evropské měnové unii.

Zdroj: ČNB, ČTK
Země EU a Evropský parlament se u rozpočtu na rok 2018 dohodly na…
10:09

Země EU a Evropský parlament se u rozpočtu na rok 2018 dohodly na nižší podpoře Turecka

Rozpočet Evropské unie pro rok 2018 počítá se závazky ve výši 160,1 miliardy eur a platbami 144,7 miliardy eur. Po...
Evropská unie Turecko Politika
Americké akcie v pátek kvůli obavám ohledně daňové reformy klesly,…
Americké akcie v pátek kvůli obavám ohledně daňové reformy klesly,…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek kvůli obavám ohledně daňové reformy klesly, indexy Dow a S&P 500 skončily v mínusu i v týdenním horizontu

Americké akcie na závěr týdne oslabily. Mohly za to obavy investorů, že velké snížení daní v USA, které by mohlo...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéf Toyoty: Elektromobily nejsou připraveny pro masovou výrobu
včera v 21:28

Šéf Toyoty: Elektromobily nejsou připraveny pro masovou výrobu

Auta poháněná bateriemi zatím nejsou připravena pro masovou výrobu. V rozhovoru s německým časopisem Spiegel to řekl...
Japonské akcie Auta Doprava
Portugalsko předčasně splatilo další část půjčky od MMF
včera v 20:50

Portugalsko předčasně splatilo další část půjčky od MMF

Portugalsko předčasně splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) 2,78 miliardy eur. Z příspěvku MMF k záchrannému...
Portugalsko Mezinárodní měnový fond Dluhová krize
Německý soud nepotrestal aerolinky, které nepřepravily Izraelce
včera v 20:32

Německý soud nepotrestal aerolinky, které nepřepravily Izraelce

Německý soud nepotrestal kuvajtské aerolinky za to, že loni v létě odmítly přepravit izraelského občana. Čtvrteční...
Doprava Německo Izrael
Ifo: Německá ekonomika letos poroste nejrychleji za šest let
včera v 19:28

Ifo: Německá ekonomika letos poroste nejrychleji za šest let

Německý institut Ifo zvýšil výhled růstu německé ekonomiky v letošním roce na 2,3 %, dosud počítal s růstem o 1,9 %....
Německo HDP Hospodářský růst
Škoda Auto bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět elektromobily
včera v 18:32

Škoda Auto bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět elektromobily

Škoda Auto bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem. Od roku 2019 bude v...
Volkswagen Auta Česká republika
Evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
Evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden klesly o více než procento

Evropské akciové trhy uzavřely týden v mínusu. Investoři se soustředili na veřejné vystoupení prezidenta ECB Maria...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Moody's poprvé po téměř 14 letech zvýšila rating Indie
včera v 17:26

Moody's poprvé po téměř 14 letech zvýšila rating Indie

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service poprvé po téměř 14 letech zlepšila hodnocení úvěrové...
Indie Rating Ratingové agentury
Ze světa investičních doporučení (17. listopadu)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (17. listopadu)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Automobilka Ford investuje 750 milionů eur do závodu ve Španělsku
Automobilka Ford investuje 750 milionů eur do závodu ve Španělsku
včera v 15:33

Automobilka Ford investuje 750 milionů eur do závodu ve Španělsku

Americká automobilka Ford investuje přes 750 milionů eur do montážního závodu ve španělské Valencii, kde hodlá...
Ford Americké akcie Auta
Draghi: Eurozóna stále potřebuje levné peníze
včera v 15:00

Draghi: Eurozóna stále potřebuje levné peníze

Ekonomika eurozóny je stále závislá na levných úvěrech a Evropská centrální banka prodloužením nákupů dluhopisů...
ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování
Kanada: Index spotřebitelských cen v říjnu meziročně vzrostl o 1,4 %
včera v 14:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v říjnu meziročně vzrostl o 1,4 %

Inflace v Kanadě v říjnu klesla na 1,4 % z 1,6 % v září. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
USA: Zahájená výstavba v říjnu výrazně stoupla
včera v 14:32

USA: Zahájená výstavba v říjnu výrazně stoupla

Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostla z celoročně přepočítaného tempa 1,135 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Bitcoin poprvé v historii překonal hranici 8 000 USD
včera v 14:14

Bitcoin poprvé v historii překonal hranici 8 000 USD

Nejpopulárnější kryptoměna bitcoin v pátek poprvé v historii překonala magickou hranici 8 000 USD za jednotku. Podle...
Bitcoin Kryptoměny Technologie
USA budou podle IEA v příštích 10 letech lídrem v těžbě ropy a plynu
USA budou podle IEA v příštích 10 letech lídrem v těžbě ropy a plynu
včera v 13:56

USA budou podle IEA v příštích 10 letech lídrem v těžbě ropy a plynu

Spojené státy se v příštích deseti letech stanou lídrem růstu světové produkce ropy a plynu. Díky metodě frakování,...
Ropa Komodity Těžba
Čtveřici největších bank v Česku stoupl zisk o 6 % na 41,9 miliardy Kč
včera v 13:05

Čtveřici největších bank v Česku stoupl zisk o 6 % na 41,9 miliardy Kč

Čtveřice největších bank v Česku za tři čtvrtletí roku 2017 vydělala zhruba 41,9 miliardy Kč, což je o přibližně šest...
Evropské banky Banky Česká republika