ČNB poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby, koruna posílila na 26 EUR/CZK
|

ČNB poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby, koruna posílila na 26 EUR/CZK

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu (dvoutýdenní repo), od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, ČNB zvýšila o 20 bazických bodů na 0,25 %. Současně bankovní rada rozhodla o zvýšení lombardní sazby, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů, o 25 bazických bodů na 0,5 % a o ponechání diskontní sazby, na kterou jsou navázány například neuhrazené daně nebo penále za nesplácené úvěry, na úrovni 0,05 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od pátku 4. srpna.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna Investiční a ekonomický výhled EUR/CZK

Jedná se o první změnu úrokových sazeb od listopadu 2012, kdy došlo ke snížení repo sazby na takzvanou technickou nulu. Čtvrteční rozhodnutí současně představuje první zvýšení domácích úrokových sazeb od února 2008, kdy byli na jednání přítomni ze současných členů rady ČNB pouze Vladimír Tomšík a Mojmír Hampl. Bankovní rada ČNB se mezitím sešla k jednání 77krát. Srpnového zasedání se zúčastnilo šest ze sedmi členů rady, nebyl přítomen viceguvernér Mojmír Hampl. Hlasování rady ohledně úrokových sazeb bylo jednomyslné.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila. Zatím měnovou politiku prostřednictvím sazeb zpřísnily jen americká a kanadská centrální banka. Evropská centrální banka podle analytiků své sazby poprvé zvýší zřejmě ve druhé polovině příštího roku.

"Postupný růst sazeb je podle nás v současné situaci žádoucí. Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice pozorovat známky přehřívání. Řada ekonomických ukazatelů se pohybuje na nejpříznivějších historických hodnotách, de facto nulové sazby tak již nejsou konzistentní se stavem ekonomiky a vedou ke vzniku nerovnováh," říká hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler.

Pokud bude vývoj na trhu po srpnovém "testovacím" zvýšení sazeb klidný a koruna nebude výrazněji posilovat, lze v letošním roce podle Seidlera očekávat ještě jedno zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Ve dvouletém horizontu předpokládá ekonom růst základní sazby ČNB až na 1 %. "S ohledem na značně překoupenou českou měnu však bude potenciál dalšího posilování koruny navzdory vyšším sazbám nižší, což naznačuje poměrně rezistentní hranice 26 EUR/CZK. V letošním roce by se měl kurz koruny dostat mírně pod úroveň 25,90 EUR/CZK, v příštím roce pak do blízkosti 25,50 EUR/CZK," pokračuje Seidler.

Příznivá změna pro finanční sektor

"Růst českého hospodářství zrychluje, výrazně rostou zejména mzdy, což pro střednědobý horizont implikuje nárůst spotřebitelské inflace. Ta už v současnosti přestřeluje cíl ČNB. Z vyšších úrokových sazeb by měl těžit především finanční sektor. Bankám by se měl otevřít větší prostor pro růst marží a pojišťovnám by se měly vylepšit vyhlídky na vyšší výnosy z investic. Naopak odvětví s vysokou zadlužeností, jako jsou třeba telekomunikace nebo veřejné služby, mohou být postižena zvýšenými úrokovými náklady. Celkově by zvýšení sazeb mohlo mít pozitivní psychologický dopad na akciové trhy, neboť jde o indikaci zdravého růstu ekonomiky, která unese vyšší úrokové sazby," napsali analytici z Komerční banky.

"Z českých akcií by vyšší sazby měly být pozitivní zejména pro Komerční banku, příznivé by ale měly byly i pro Erste Group Bank a VIG a velmi mírně také pro Monetu Money Bank. Negativní dopad na sentiment lze naopak předpokládat u dividendových titulů, jako jsou Philip Morris ČR, O2 Czech Republic či ČEZ. Mírný nárůst sazeb v rozsahu jednoho až dvou zvýšení již ale podle nás je zahrnutý v tržních očekáváních," uvedl Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

ČNB vnímá drahé nemovitosti i spekulanty

Analytik ze společnosti BH Securities Martin Vlček v souvislosti s vyššími sazbami hovoří o přemrštěných cenách nemovitostí ve velkých městech, kde si běžní lidé již nemohou dovolit nemovitost koupit ani na hypotéku. "Průměrná nemovitost stojí asi 11 průměrných ročních platů. ČNB může hypotečnímu trhu dávat jen doporučení, nemá sílu zákona. A jak víme, trh na doporučení nereaguje, slyší pouze na bič v podobě zákona," uvádí Vlček. Vyšší úrokové sazby tak podle něj v tomto kontextu lze vnímat jako prostředek k tlumení poptávky po nemovitostech, která žene ceny vzhůru.

Druhým důvodem, který podle Vlčka hraje ve prospěch vyšších sazeb, je fakt, že v srpnu a září expiruje velký objem českých státních dluhopisů a pokladničních poukázek. "Pokud část těchto pozic nebude spekulanty obnovena, brzy pravděpodobně spekulanti vymění uvolněné koruny za jiné měny. To by vedlo k tlaku na oslabení české koruny, což je pro ČNB z pohledu zvyšování sazeb ideální situace. Tlak na posílení koruny by se tak mohl částečně nebo zcela vyrušit se zavíráním pozic spekulantů," dodává Martin Vlček.

"ČNB bude sazby zvyšovat postupně, i tak však může tento krok ovlivnit sazby na úvěrovém trhu. Trh totiž začal zohledňovat případný další růst sazeb v budoucnosti, což vede k růstu tržních sazeb delších splatností, od kterých se odvíjí i ceny hypoték. Zvýšení sazeb ČNB tak zřejmě povede k mírnému zdražení hypotečních úvěrů. U spotřebitelských úvěrů bude dopad mírnější, jelikož u tohoto typu úvěrů bude růst tržních sazeb kompenzován dalším pravděpodobným poklesem marží bank z titulu vysoké konkurence," doplňuje Jakub Sidler z ING.

ČNB čeká rychlejší růst HDP a nižší inflaci

Centrální banka zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. V té zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 % z 2,9 % odhadovaných v květnu. Pro příští rok zlepšila odhad růstu HDP na 3,2 % z předchozích 2,8 %. Pro rok 2019 nová prognóza banky počítá s růstem HDP o 3,1 %.

ČNB dále snížila odhad vývoje inflace ve třetím i čtvrtém čtvrtletí příštího roku. Ve třetím čtvrtletí 2018 čeká inflaci 1,9 %, zatímco v květnu čekala 2 %. Pro čtvrté čtvrtletí 2018 odhad snížila na 1,8 % z předchozích 1,9 %.

Inflace podle banky setrvá po zbytek letošního roku v horní polovině tolerančního pásma a k 2% cíli se přiblíží začátkem příštího roku, uvedl během tiskové konference po zasedání bankovní rady guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dodal, že prognóza počítá s růstem tržních úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle Rusnoka mírně proinflační, tedy ve prospěch růstu cen. Nejistotou je podle něj možný slabší kurz koruny v příštích čtvrtletích způsobený prodejem korun finančními investory v prostředí chybějící protistrany.

Zároveň Rusnok nevyloučil, že v příštích dvou letech může růst sazeb pokračovat. "Rozhodně nečelíme žádnému přehnanému tlaku v oblasti inflace. Bude samozřejmě záležet i na vývoji kurzu koruny. Další zvyšování sazeb v průběhu příštích dvou let může přicházet, nicméně bude to podmíněno vývojem ukazatelů, které jsou pro nás klíčové," uvedl.

Ministerstvo financí na konci července v nové prognóze zlepšilo odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 3,1 % a v příštím roce na 2,9 %. Česká bankovní asociace minulý týden zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 3,2 %. Pro příští rok odhad růstu nechala na 2,7 %. Loni hrubý domácí produkt ČR stoupl o 2,6 %.

Koruna posiluje pod 26 EUR/CZK

Česká měna v reakci na rozhodnutí ČNB prolomila směrem dolů hranici 26 EUR/CZK. Zhruba ve 13.10 byla česká měna na 25,90 EUR/CZK, což byla nejsilnější úroveň od listopadu 2013, kdy centrální banka zahájila režim devizových intervencí s cílem korunu oslabit. Později se ale vrátila na 26 EUR/CZK.

Devizové intervence, jejichž prostřednictvím držela ČNB kurz české měny nad 27 korunami za euro, byl zrušen na mimořádném měnověpolitickém zasedání na začátku dubna. Jiří Rusnok poté na tiskové konferenci řekl, že je centrální banka připravena tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny vůči euru. Měna si podle něj musí najít novou rovnovážnou úroveň, která bude odrážet základní parametry ekonomiky. Zvýšená volatilita ale nepřišla a koruna od té doby posiluje jen pozvolna.

Zdroj: ČNB, ČTK
Británie ještě před prosincovým summitem EU předloží nový návrh…
včera v 15:08

Británie ještě před prosincovým summitem EU předloží nový návrh finančního vyrovnání

Británie chce ještě před prosincovým summitem Evropské unie předložit upravený návrh na vyrovnání svých finančních...
Spojené království Evropská unie Politika
ČR: Objem veřejných stavebních zakázek za prvních deset měsíců roku…
včera v 14:45

ČR: Objem veřejných stavebních zakázek za prvních deset měsíců roku vzrostl o 46 %

Veřejní investoři v Česku letos do konce října zadali stavebním firmám 4 539 zakázek za 109,1 miliardy korun. Jejich...
Stavebnictví Infrastruktura Česká republika
Úřady provedly téměř 74 000 kontrol EET, zavřeli 10 provozoven
včera v 11:06

Úřady provedly téměř 74 000 kontrol EET, zavřeli 10 provozoven

Finanční a celní správa od zavedení elektronické evidence tržeb (EET) loni 1. prosince provedly 73 649 kontrol a...
Daně Byznys a podnikání Regulace
Honda v USA svolá kvůli zraněním 800 000 minivanů
18. 11. 2017 21:49

Honda v USA svolá kvůli zraněním 800 000 minivanů

Japonská automobilka Honda Motor svolá ve Spojených státech asi 800 000 minivanů Odyssey. Příčinou jsou hlášená...
Japonské akcie Auta Spojené státy americké (USA)
Země EU a Evropský parlament se u rozpočtu na rok 2018 dohodly na…
18. 11. 2017 10:09

Země EU a Evropský parlament se u rozpočtu na rok 2018 dohodly na nižší podpoře Turecka

Rozpočet Evropské unie pro rok 2018 počítá se závazky ve výši 160,1 miliardy eur a platbami 144,7 miliardy eur. Po...
Evropská unie Turecko Politika
Americké akcie v pátek kvůli obavám ohledně daňové reformy klesly,…
Americké akcie v pátek kvůli obavám ohledně daňové reformy klesly,…
17. 11. 2017 22:30

Americké akcie v pátek kvůli obavám ohledně daňové reformy klesly, indexy Dow a S&P 500 skončily v mínusu i v týdenním horizontu

Americké akcie na závěr týdne oslabily. Mohly za to obavy investorů, že velké snížení daní v USA, které by mohlo...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéf Toyoty: Elektromobily nejsou připraveny pro masovou výrobu
17. 11. 2017 21:28

Šéf Toyoty: Elektromobily nejsou připraveny pro masovou výrobu

Auta poháněná bateriemi zatím nejsou připravena pro masovou výrobu. V rozhovoru s německým časopisem Spiegel to řekl...
Japonské akcie Auta Doprava
Portugalsko předčasně splatilo další část půjčky od MMF
17. 11. 2017 20:50

Portugalsko předčasně splatilo další část půjčky od MMF

Portugalsko předčasně splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) 2,78 miliardy eur. Z příspěvku MMF k záchrannému...
Portugalsko Mezinárodní měnový fond Dluhová krize
Německý soud nepotrestal aerolinky, které nepřepravily Izraelce
17. 11. 2017 20:32

Německý soud nepotrestal aerolinky, které nepřepravily Izraelce

Německý soud nepotrestal kuvajtské aerolinky za to, že loni v létě odmítly přepravit izraelského občana. Čtvrteční...
Doprava Německo Izrael
Ifo: Německá ekonomika letos poroste nejrychleji za šest let
17. 11. 2017 19:28

Ifo: Německá ekonomika letos poroste nejrychleji za šest let

Německý institut Ifo zvýšil výhled růstu německé ekonomiky v letošním roce na 2,3 %, dosud počítal s růstem o 1,9 %....
Německo HDP Hospodářský růst
Škoda Auto bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět elektromobily
17. 11. 2017 18:32

Škoda Auto bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět elektromobily

Škoda Auto bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem. Od roku 2019 bude v...
Volkswagen Auta Česká republika
Evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
Evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
17. 11. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden klesly o více než procento

Evropské akciové trhy uzavřely týden v mínusu. Investoři se soustředili na veřejné vystoupení prezidenta ECB Maria...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Moody's poprvé po téměř 14 letech zvýšila rating Indie
17. 11. 2017 17:26

Moody's poprvé po téměř 14 letech zvýšila rating Indie

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service poprvé po téměř 14 letech zlepšila hodnocení úvěrové...
Indie Rating Ratingové agentury
Ze světa investičních doporučení (17. listopadu)
17. 11. 2017 16:00

Ze světa investičních doporučení (17. listopadu)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Automobilka Ford investuje 750 milionů eur do závodu ve Španělsku
Automobilka Ford investuje 750 milionů eur do závodu ve Španělsku
17. 11. 2017 15:33

Automobilka Ford investuje 750 milionů eur do závodu ve Španělsku

Americká automobilka Ford investuje přes 750 milionů eur do montážního závodu ve španělské Valencii, kde hodlá...
Ford Americké akcie Auta
Draghi: Eurozóna stále potřebuje levné peníze
17. 11. 2017 15:00

Draghi: Eurozóna stále potřebuje levné peníze

Ekonomika eurozóny je stále závislá na levných úvěrech a Evropská centrální banka prodloužením nákupů dluhopisů...
ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování
Kanada: Index spotřebitelských cen v říjnu meziročně vzrostl o 1,4 %
17. 11. 2017 14:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v říjnu meziročně vzrostl o 1,4 %

Inflace v Kanadě v říjnu klesla na 1,4 % z 1,6 % v září. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
USA: Zahájená výstavba v říjnu výrazně stoupla
17. 11. 2017 14:32

USA: Zahájená výstavba v říjnu výrazně stoupla

Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostla z celoročně přepočítaného tempa 1,135 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví