ČNB poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby, koruna posílila na 26 EUR/CZK
|

ČNB poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby, koruna posílila na 26 EUR/CZK

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu (dvoutýdenní repo), od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, ČNB zvýšila o 20 bazických bodů na 0,25 %. Současně bankovní rada rozhodla o zvýšení lombardní sazby, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů, o 25 bazických bodů na 0,5 % a o ponechání diskontní sazby, na kterou jsou navázány například neuhrazené daně nebo penále za nesplácené úvěry, na úrovni 0,05 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od pátku 4. srpna.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna Investiční a ekonomický výhled EUR/CZK

Jedná se o první změnu úrokových sazeb od listopadu 2012, kdy došlo ke snížení repo sazby na takzvanou technickou nulu. Čtvrteční rozhodnutí současně představuje první zvýšení domácích úrokových sazeb od února 2008, kdy byli na jednání přítomni ze současných členů rady ČNB pouze Vladimír Tomšík a Mojmír Hampl. Bankovní rada ČNB se mezitím sešla k jednání 77krát. Srpnového zasedání se zúčastnilo šest ze sedmi členů rady, nebyl přítomen viceguvernér Mojmír Hampl. Hlasování rady ohledně úrokových sazeb bylo jednomyslné.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila. Zatím měnovou politiku prostřednictvím sazeb zpřísnily jen americká a kanadská centrální banka. Evropská centrální banka podle analytiků své sazby poprvé zvýší zřejmě ve druhé polovině příštího roku.

"Postupný růst sazeb je podle nás v současné situaci žádoucí. Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice pozorovat známky přehřívání. Řada ekonomických ukazatelů se pohybuje na nejpříznivějších historických hodnotách, de facto nulové sazby tak již nejsou konzistentní se stavem ekonomiky a vedou ke vzniku nerovnováh," říká hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler.

Pokud bude vývoj na trhu po srpnovém "testovacím" zvýšení sazeb klidný a koruna nebude výrazněji posilovat, lze v letošním roce podle Seidlera očekávat ještě jedno zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Ve dvouletém horizontu předpokládá ekonom růst základní sazby ČNB až na 1 %. "S ohledem na značně překoupenou českou měnu však bude potenciál dalšího posilování koruny navzdory vyšším sazbám nižší, což naznačuje poměrně rezistentní hranice 26 EUR/CZK. V letošním roce by se měl kurz koruny dostat mírně pod úroveň 25,90 EUR/CZK, v příštím roce pak do blízkosti 25,50 EUR/CZK," pokračuje Seidler.

Příznivá změna pro finanční sektor

"Růst českého hospodářství zrychluje, výrazně rostou zejména mzdy, což pro střednědobý horizont implikuje nárůst spotřebitelské inflace. Ta už v současnosti přestřeluje cíl ČNB. Z vyšších úrokových sazeb by měl těžit především finanční sektor. Bankám by se měl otevřít větší prostor pro růst marží a pojišťovnám by se měly vylepšit vyhlídky na vyšší výnosy z investic. Naopak odvětví s vysokou zadlužeností, jako jsou třeba telekomunikace nebo veřejné služby, mohou být postižena zvýšenými úrokovými náklady. Celkově by zvýšení sazeb mohlo mít pozitivní psychologický dopad na akciové trhy, neboť jde o indikaci zdravého růstu ekonomiky, která unese vyšší úrokové sazby," napsali analytici z Komerční banky.

"Z českých akcií by vyšší sazby měly být pozitivní zejména pro Komerční banku, příznivé by ale měly byly i pro Erste Group Bank a VIG a velmi mírně také pro Monetu Money Bank. Negativní dopad na sentiment lze naopak předpokládat u dividendových titulů, jako jsou Philip Morris ČR, O2 Czech Republic či ČEZ. Mírný nárůst sazeb v rozsahu jednoho až dvou zvýšení již ale podle nás je zahrnutý v tržních očekáváních," uvedl Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

ČNB vnímá drahé nemovitosti i spekulanty

Analytik ze společnosti BH Securities Martin Vlček v souvislosti s vyššími sazbami hovoří o přemrštěných cenách nemovitostí ve velkých městech, kde si běžní lidé již nemohou dovolit nemovitost koupit ani na hypotéku. "Průměrná nemovitost stojí asi 11 průměrných ročních platů. ČNB může hypotečnímu trhu dávat jen doporučení, nemá sílu zákona. A jak víme, trh na doporučení nereaguje, slyší pouze na bič v podobě zákona," uvádí Vlček. Vyšší úrokové sazby tak podle něj v tomto kontextu lze vnímat jako prostředek k tlumení poptávky po nemovitostech, která žene ceny vzhůru.

Druhým důvodem, který podle Vlčka hraje ve prospěch vyšších sazeb, je fakt, že v srpnu a září expiruje velký objem českých státních dluhopisů a pokladničních poukázek. "Pokud část těchto pozic nebude spekulanty obnovena, brzy pravděpodobně spekulanti vymění uvolněné koruny za jiné měny. To by vedlo k tlaku na oslabení české koruny, což je pro ČNB z pohledu zvyšování sazeb ideální situace. Tlak na posílení koruny by se tak mohl částečně nebo zcela vyrušit se zavíráním pozic spekulantů," dodává Martin Vlček.

"ČNB bude sazby zvyšovat postupně, i tak však může tento krok ovlivnit sazby na úvěrovém trhu. Trh totiž začal zohledňovat případný další růst sazeb v budoucnosti, což vede k růstu tržních sazeb delších splatností, od kterých se odvíjí i ceny hypoték. Zvýšení sazeb ČNB tak zřejmě povede k mírnému zdražení hypotečních úvěrů. U spotřebitelských úvěrů bude dopad mírnější, jelikož u tohoto typu úvěrů bude růst tržních sazeb kompenzován dalším pravděpodobným poklesem marží bank z titulu vysoké konkurence," doplňuje Jakub Sidler z ING.

ČNB čeká rychlejší růst HDP a nižší inflaci

Centrální banka zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. V té zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 % z 2,9 % odhadovaných v květnu. Pro příští rok zlepšila odhad růstu HDP na 3,2 % z předchozích 2,8 %. Pro rok 2019 nová prognóza banky počítá s růstem HDP o 3,1 %.

ČNB dále snížila odhad vývoje inflace ve třetím i čtvrtém čtvrtletí příštího roku. Ve třetím čtvrtletí 2018 čeká inflaci 1,9 %, zatímco v květnu čekala 2 %. Pro čtvrté čtvrtletí 2018 odhad snížila na 1,8 % z předchozích 1,9 %.

Inflace podle banky setrvá po zbytek letošního roku v horní polovině tolerančního pásma a k 2% cíli se přiblíží začátkem příštího roku, uvedl během tiskové konference po zasedání bankovní rady guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dodal, že prognóza počítá s růstem tržních úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle Rusnoka mírně proinflační, tedy ve prospěch růstu cen. Nejistotou je podle něj možný slabší kurz koruny v příštích čtvrtletích způsobený prodejem korun finančními investory v prostředí chybějící protistrany.

Zároveň Rusnok nevyloučil, že v příštích dvou letech může růst sazeb pokračovat. "Rozhodně nečelíme žádnému přehnanému tlaku v oblasti inflace. Bude samozřejmě záležet i na vývoji kurzu koruny. Další zvyšování sazeb v průběhu příštích dvou let může přicházet, nicméně bude to podmíněno vývojem ukazatelů, které jsou pro nás klíčové," uvedl.

Ministerstvo financí na konci července v nové prognóze zlepšilo odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 3,1 % a v příštím roce na 2,9 %. Česká bankovní asociace minulý týden zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 3,2 %. Pro příští rok odhad růstu nechala na 2,7 %. Loni hrubý domácí produkt ČR stoupl o 2,6 %.

Koruna posiluje pod 26 EUR/CZK

Česká měna v reakci na rozhodnutí ČNB prolomila směrem dolů hranici 26 EUR/CZK. Zhruba ve 13.10 byla česká měna na 25,90 EUR/CZK, což byla nejsilnější úroveň od listopadu 2013, kdy centrální banka zahájila režim devizových intervencí s cílem korunu oslabit. Později se ale vrátila na 26 EUR/CZK.

Devizové intervence, jejichž prostřednictvím držela ČNB kurz české měny nad 27 korunami za euro, byl zrušen na mimořádném měnověpolitickém zasedání na začátku dubna. Jiří Rusnok poté na tiskové konferenci řekl, že je centrální banka připravena tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny vůči euru. Měna si podle něj musí najít novou rovnovážnou úroveň, která bude odrážet základní parametry ekonomiky. Zvýšená volatilita ale nepřišla a koruna od té doby posiluje jen pozvolna.

Zdroj: ČNB, ČTK
Moody's zvýšila výhled ratingu ČR ze stabilního na pozitivní
09:05

Moody's zvýšila výhled ratingu ČR ze stabilního na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zvýšila v pátek výhled úvěrového ratingu České republiky,...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Americké akcie v pátek klesly, investory znepokojuje růst výnosů…
Americké akcie v pátek klesly, investory znepokojuje růst výnosů…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly, investory znepokojuje růst výnosů dluhopisů. Za celý týden ale indexy zpevnily

Americké akcie v pátek klesly. Investory znepokojuje růst výnosů dluhopisů, který by mohl mít negativní dopad na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
MMF: ECB by měla pokračovat v podpoře ekonomiky eurozóny
včera v 21:28

MMF: ECB by měla pokračovat v podpoře ekonomiky eurozóny

Evropská centrální banka by měla nadále podporovat ekonomiku eurozóny výrazně uvolněnou měnovou politikou. Uvedl to...
ECB Eurozóna Evropská ekonomika
Vlastník obchodu s nábytkem Kika chystá restrukturalizaci
včera v 19:58

Vlastník obchodu s nábytkem Kika chystá restrukturalizaci

Nábytkářský koncern Steinhoff International chce skandálu kolem podvodů ve svém účetnictví a vzniklým dluhům čelit...
Bydlení Maloobchod
Reuters: ArcelorMittal zřejmě získá svolení k převzetí italské firmy…
včera v 18:36

Reuters: ArcelorMittal zřejmě získá svolení k převzetí italské firmy Ilva

Největší světový výrobce oceli ArcelorMittal zřejmě získá svolení Evropské komise k převzetí italského konkurenta...
ArcelorMittal Fúze a akvizice Ocelářské firmy
Gazprom žádá arbitrážní soud o zrušení dohod s Ukrajinou
včera v 18:18

Gazprom žádá arbitrážní soud o zrušení dohod s Ukrajinou

Ruský plynárenský gigant Gazprom požádal mezinárodní arbitrážní soud ve Stockholmu o zrušení smluv s Ukrajinou o...
Rusko Ukrajina Zemní plyn
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden však…
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden však…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden však stouply o necelé procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční
Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční
včera v 17:23

Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční

Denní objem aktivit na kryptoměnových burzách je oproti konci loňského roku poloviční, vyplynulo z analýzy zveřejněné...
Bitcoin Kryptoměny Měny
Kontroverzní a nenasytný, píše francouzský tisk o Křetínském
včera v 17:05

Kontroverzní a nenasytný, píše francouzský tisk o Křetínském

Přívlastkem "nenasytný" označují francouzská média českého miliardáře Daniela Křetínského, který se tento týden těší...
EPH Nejbohatší investoři a byznysmeni Francie
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 1,2 %
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 1,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 1,2 %

Pražská burza v pátek počtvrté v řadě oslabila, když index PX přišel o 0,61 % na 1 121,26 bodu. Dolů burzu stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Wells Fargo zaplatí regulátorům na pokutách miliardu dolarů
Wells Fargo zaplatí regulátorům na pokutách miliardu dolarů
včera v 16:18

Wells Fargo zaplatí regulátorům na pokutách miliardu dolarů

Americká banka Wells Fargo musí regulačním úřadům ve Spojených státech zaplatit na pokutách celkem jednu miliardu...
Americké banky Banky Americké akcie
Ze světa investičních doporučení (20. dubna)
včera v 15:30

Ze světa investičních doporučení (20. dubna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Český státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 87 miliard na 1,71 bilionu Kč
Český státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 87 miliard na 1,71 bilionu Kč
včera v 15:14

Český státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 87 miliard na 1,71 bilionu Kč

Český státní dluh v letošním 1. čtvrtletí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 87 miliard korun na 1,712 bilionu Kč...
Česká republika Zadlužení
Rusko chce zmírnit dobrovolné restrikce na těžbu ropy
Rusko chce zmírnit dobrovolné restrikce na těžbu ropy
včera v 14:56

Rusko chce zmírnit dobrovolné restrikce na těžbu ropy

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a ostatní signatáři dohody o omezování těžby, která pomohla ke zvýšení cen...
Rusko Ropa Komodity
Inflace v Kanadě v březnu meziročně vzrostla na 2,3 %
včera v 14:30

Inflace v Kanadě v březnu meziročně vzrostla na 2,3 %

Spotřebitelské ceny v Kanadě v březnu meziročně vzrostly o 2,3 % po růstu o 2,2 % v předchozím měsíci (odhad: 2,4 %)....
Kanada Inflace
Slovenská vláda schválila návrh na zdanění příjmů pojišťoven
včera v 14:09

Slovenská vláda schválila návrh na zdanění příjmů pojišťoven

Slovenská vláda v pátek schválila návrh na zvláštní zdanění příjmů pojišťoven z vybraného pojistného v oblasti...
Slovensko Daně Pojišťovny
Policie údajně zatkla šéfa vývoje pohonných jednotek Porsche
včera v 13:52

Policie údajně zatkla šéfa vývoje pohonných jednotek Porsche

Německá policie v souvislosti s emisním skandálem koncernu Volkswagen zatkla šéfa oddělení vývoje pohonných jednotek...
Německo Auta Volkswagen