V americké ekonomice v září zaniklo 33 tisíc pracovních míst, jde o první úbytek pozic za sedm let
|

V americké ekonomice v září zaniklo 33 tisíc pracovních míst, jde o první úbytek pozic za sedm let

Ve Spojených státech v září bez započtení sektoru zemědělství zaniklo zhruba 33 tisíc pracovních míst. Jde o první čistý úbytek míst od roku 2010. Na vině je extrémní počasí z přelomu srpna a září. Analytici odhadovali, že v USA vzniklo asi 90 tisíc míst po zhruba 169 tisících v srpnu (revidováno ze 156 tisíc). Míra nezaměstnanosti ale klesla z 4,4 % na 4,2 %, očekávala se stagnace na srpnové hodnotě. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy stouplo na 2,9 %.

Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v září stoupla z 62,9 % na 63,1 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla z 8,6 % na 8,3 %. Celková míra nezaměstnanosti je aktuálně nejníže od února 2001.

Průměrná hodinová mzda se v září meziročně zvýšila o 2,9 %, od května do srpna se zvyšovala konstantně o 2,5 %. Analytici odhadovali, že růst průměrné mzdy tímto tempem pokračoval i v září. Meziměsíčně v září průměrná hodinová mzda stoupla o 0,5 %, čekal se růst jen o 0,3 % po 0,2% zvýšení v srpnu (revidováno z +0,1 %).

V soukromém sektoru zaniklo v září 40 tisíc míst po přírůstku 164 tisíc míst v srpnu (revidováno z +165 tisíc). Očekával se přitom přírůstek 83 tisíc míst. Ve veřejném sektoru vzniklo sedm tisíc míst (srpnový údaj byl revidován z -9 tisíc na +5 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí úbytek tisíce míst (odhad: +10 tisíc, srpen revidován z +36 tisíc na +41 tisíc).

Údaje byly ovlivněny řáděním hurikánů Harvey a Irma, které napáchaly podle odhadů škody za bezmála 300 miliard dolarů. "Odhadujeme, že hurikán Harvey bude nejnákladnější meteorologickou katastrofou v historii USA," uvedl v polovině září zakladatel a šéf služby Accuweather Joel Myers. Podle vládních údajů nemohlo minulý měsíc kvůli špatnému počasí pracovat zhruba 1,5 milionu lidí, nejvíce od ledna 1996.

Nejvýraznější úbytek míst zaznamenal sektor turismu, pohostinství a volnočasových aktivit, kde dosáhl čistý úbytek pozic 111 tisíc. To je nejvýraznější pokles počtu pracovních příležitostí minimálně od roku 1945.

Údaje o pracovních místech jsou ve vládní zprávě stanovovány na základě průzkumu mezi zaměstnavateli. Tento průzkum řadí mezi nezaměstnané i pracovníky s hodinovou mzdou, kteří po určitou dobu nemohli pracovat. Výpočet míry nezaměstnanosti je založen na samostatném průzkumu mezi domácnostmi, který takovéto pracovníky považuje za zaměstnané.

Úbytek pracovních míst odhadl správně mimo jiné hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. "Bojíme se, že za září bude poprvé po sedmi letech vykázán zánik pracovních míst. Obavy z toho, že Spojené státy spadly do recese, jsou však liché. Do USA pouze vtrhl Harvey. Je zřejmé, že letošní nezvykle silná hurikánová sezóna se projeví v ekonomických datech. Odhadovat dopad podobné přírodní katastrofy je přitom velice obtížné. Existuje sice historická zkušenost z roku 2005 s hurikánem Katrina, nyní ale byla postižena výrazně větší oblast. Z pohledu zaměstnanosti jde zhruba o pětkrát větší území. Ačkoli tedy od statistiky vývoje počtu pracovních míst lze očekávat zvýšenou rozkolísanost trhu, na prosincovém vzestupu sazeb Fedu by to nic změnit nemělo," napsal Vejmělek pro páteční Hospodářské noviny.

Americký dolar k euru po zveřejnění zprávy posílil z 1,1711 na 1,1673 EUR/USD, futures na americké akciové indexy naopak prohloubily průběžné ztráty. Dolarový index měřící výkonnost dolaru ke koši šesti dalších hlavních světových měn vyskočil z 93,98 na 94,18 bodu.

Prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley neočekává, že by počasí mělo mít zásadní vliv na rozhodování centrální banky ohledně nastavení úrokových sazeb. Krátkodobě sice podle něj živly napáchaly značné škody, v delším horizontu ale přispějí ke zvýšení ekonomické aktivity. Podle Iana Shepherdsona z Pantheon Macroeconomics páteční údaje dokonce zvyšují pravděpodobnost prosincového zvýšení úroků.

"Zářijová data sice byla v kapitole změny počtu pracovních míst  slabá, celkově by ale zpráva neměla mít na situaci na trzích výraznější dopad. Analytici neměli velká očekávání a víceméně dávali najevo, že budou vzhledem k řádění dvou hurikánů tolerantní," říká Curt Long, hlavní ekonom National Association of Federally Insured Credit Unions.

"Pokud nebudeme brát v potaz důsledky extrémního počasí, je americká ekonomika stále v dobré kondici. Lze předpokládat, že v posledních třech měsících roku bude pracovních pozic opět přibývat," dodal Gus Faucher, hlavní ekonom PNC Financial Services Group.

Americká ekonomika musí vytvářet zhruba 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za červenec byl revidován ze 189 tisíc na 138 tisíc.

Podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor v USA v září zhruba 135 tisíc pracovních míst, nejméně od října 2016. Hurikány podle ADP významně zasáhly především menší prodejce. V srpnu podle ADP v soukromém sektoru vzniklo 228 tisíc míst (revidováno z 237 tisíc).

Inflace v srpnu zrychlila na 1,9 %, růst ekonomiky dosáhl v druhém čtvrtletí anualizovaného tempa 3,1 %

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně stoupl o 0,4 %, analytici očekávali 0,3% růst po 0,1% zvýšení v červenci. Meziroční míra inflace se v USA v srpnu zvýšila na 1,9 % z červencových 1,7 %, meziroční růst cen očištěný o volatilní ceny energií a potravin stagnoval na 1,7 %. Americká centrální banka meziroční tempo růstu spotřebitelských cen cíluje na 2 %. Inflační zpráva za září bude zveřejněna v pátek 13. října.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst ekonomiky USA v druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,1 % z 1,2 % v předešlém čtvrtletí. Dosáhl tak nejprudšího tempa za více než dva roky. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v druhém čtvrtletí podle očekávání stouply o 0,9 % po 1,8% zvýšení v předchozím kvartálu.

Americká centrální banka na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 1,00-1,25 %. Představila zároveň novou ekonomickou prognózu a oznámila plán snižování své bilance. Dvanáct ze šestnácti členů měnového výboru čekalo ještě letos zvýšení základní úrokové sazby. Výhled na další roky se ale v populárním grafu nazývaném "dot plot" stal méně agresivním. Do roku 2019 představitelé banky aktuálně předpokládají o jedno zvýšení základní sazby méně než v červnu.

Zdroj: FXstreet.com, CNBC, Bloomberg, ČTK
Americké akcie týden zakončily na nových maximech, podporují je…
Americké akcie týden zakončily na nových maximech, podporují je…
včera v 22:30

Americké akcie týden zakončily na nových maximech, podporují je vyhlídky na prosazení Trumpovy daňové reformy

Americké akcie v pátek opět posílily a index Dow potřetí za sebou zakončil obchodování nad hranicí 23 000 bodů....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rozpočtový deficit USA v uplynulém fiskálním roce vzrostl
včera v 20:41

Rozpočtový deficit USA v uplynulém fiskálním roce vzrostl

Rozpočtový deficit Spojených států v uplynulém fiskálním roce vzrostl na 666 miliard dolarů z 586 miliard dolarů v...
Spojené státy americké (USA) Rozpočet Deficit rozpočtu
Evropská komise provedla v BMW inspekci kvůli podezření z kartelu
včera v 20:15

Evropská komise provedla v BMW inspekci kvůli podezření z kartelu

Evropská komise tento týden v rámci vyšetřování údajného kartelu mezi německými automobilkami uskutečnila neohlášenou...
BMW Auta
Hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 6 000 dolarů
Hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 6 000 dolarů
včera v 19:11

Hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 6 000 dolarů

Hodnota kybernetické měny bitcoin v pátek poprvé překročila 6 000 dolarů, od začátku letošního roku se tak více než...
Bitcoin Kryptoměny
Německý fotbalový svaz musí za MS 2006 doplatit na daních přes 19…
včera v 18:25

Německý fotbalový svaz musí za MS 2006 doplatit na daních přes 19 milionů eur

Přes 19 milionů eur musí doplatit Německý fotbalový svaz v důsledku aféry s možným uplácením při získání...
Sport Německo
Senát USA neochránil aljašskou rezervaci před těžbou ropy
Senát USA neochránil aljašskou rezervaci před těžbou ropy
včera v 18:17

Senát USA neochránil aljašskou rezervaci před těžbou ropy

Američtí senátoři ve čtvrtek zamítli návrh demokratické senátorky Marie Cantwellové usilující o zamezení těžby ropy v...
Spojené státy americké (USA) Ropa Komodity
Evropské trhy se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly…
Evropské trhy se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly…
včera v 18:00

Evropské trhy se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly zhruba o 0,3 %

Evropské akciové trhy v závěru týdne uzavřely smíšeně. Investoři se soustředili na napjatou situaci ve Španělsku, kde...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Členem dozorčí rady evropské CEFC se stane diplomat Füle
včera v 17:46

Členem dozorčí rady evropské CEFC se stane diplomat Füle

Tříčlennou dozorčí radu CEFC Group Europe doplní diplomat a bývalý evropský komisař pro rozšiřování Evropské unie...
Čína Evropa Management
Koncern VW mění šéfy svých divizí Bentley a Bugatti
Koncern VW mění šéfy svých divizí Bentley a Bugatti
včera v 17:32

Koncern VW mění šéfy svých divizí Bentley a Bugatti

Novým šéfem automobilky Bentley Motors, která je divizí koncernu Volkswagen, se stane Adrian Hallmark, bývalý manažer...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Výdaje na úroky z dluhu ČR ke konci září klesly na 34 miliard Kč
včera v 17:07

Výdaje na úroky z dluhu ČR ke konci září klesly na 34 miliard Kč

Čisté výdaje z úroků na státní dluh letos za tři čtvrtletí meziročně klesly na 33,7 miliardy korun. Ve stejném období...
Česká republika Zadlužení
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 0,3…
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 0,3…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 0,3 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,36 % na 1 056,61 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Polovina Čechů podle průzkumu očekává krizi, třetina radikální…
včera v 16:23

Polovina Čechů podle průzkumu očekává krizi, třetina radikální proměnu EU

Více než polovina Čechů vidí jako reálnou možnost příchodu krize Evropské unie a západní civilizace. Podle 32 procent...
Česká republika Evropská unie Krize
USA: Prodeje starších domů v září vzrostly o 0,7 %
včera v 16:01

USA: Prodeje starších domů v září vzrostly o 0,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně stouply o 0,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,39...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce září vzrostl o…
včera v 15:22

Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce září vzrostl o polovinu

Veřejní investoři v Česku letos do konce září zadali stavebním firmám 3 949 zakázek za 98,4 miliardy korun. Jejich...
Česká republika
Ze světa investičních doporučení (20. října)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (20. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu klesly o 0,3 %
včera v 14:40

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu klesly o 0,3 %

Kanadské maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,3 % po růstu o 0,4 % v červenci. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v září meziročně stoupl o 1,6 %
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v září meziročně stoupl o 1,6 %

Inflace v Kanadě v září stoupla na 1,6 % z 1,4 % v předchozím měsíci. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0...
Kanada Inflace
Rozpočtový deficit Británie byl v září nejnižší za deset let
Rozpočtový deficit Británie byl v září nejnižší za deset let
včera v 14:16

Rozpočtový deficit Británie byl v září nejnižší za deset let

Deficit státního rozpočtu Británie se v září snížil o téměř 11 procent na 5,902 miliardy liber. To byla nejnižší...
Spojené království Rozpočet Deficit rozpočtu
Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem
Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem
včera v 14:06

Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem

Státní ruský ropný gigant Rosněfť se dohodl na převzetí kontroly nad hlavním ropovodem v iráckém Kurdistánu. Firma...
Rusko Ropa Komodity