V americké ekonomice v září zaniklo 33 tisíc pracovních míst, jde o první úbytek pozic za sedm let
|

V americké ekonomice v září zaniklo 33 tisíc pracovních míst, jde o první úbytek pozic za sedm let

Ve Spojených státech v září bez započtení sektoru zemědělství zaniklo zhruba 33 tisíc pracovních míst. Jde o první čistý úbytek míst od roku 2010. Na vině je extrémní počasí z přelomu srpna a září. Analytici odhadovali, že v USA vzniklo asi 90 tisíc míst po zhruba 169 tisících v srpnu (revidováno ze 156 tisíc). Míra nezaměstnanosti ale klesla z 4,4 % na 4,2 %, očekávala se stagnace na srpnové hodnotě. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy stouplo na 2,9 %.

Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v září stoupla z 62,9 % na 63,1 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla z 8,6 % na 8,3 %. Celková míra nezaměstnanosti je aktuálně nejníže od února 2001.

Průměrná hodinová mzda se v září meziročně zvýšila o 2,9 %, od května do srpna se zvyšovala konstantně o 2,5 %. Analytici odhadovali, že růst průměrné mzdy tímto tempem pokračoval i v září. Meziměsíčně v září průměrná hodinová mzda stoupla o 0,5 %, čekal se růst jen o 0,3 % po 0,2% zvýšení v srpnu (revidováno z +0,1 %).

V soukromém sektoru zaniklo v září 40 tisíc míst po přírůstku 164 tisíc míst v srpnu (revidováno z +165 tisíc). Očekával se přitom přírůstek 83 tisíc míst. Ve veřejném sektoru vzniklo sedm tisíc míst (srpnový údaj byl revidován z -9 tisíc na +5 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí úbytek tisíce míst (odhad: +10 tisíc, srpen revidován z +36 tisíc na +41 tisíc).

Údaje byly ovlivněny řáděním hurikánů Harvey a Irma, které napáchaly podle odhadů škody za bezmála 300 miliard dolarů. "Odhadujeme, že hurikán Harvey bude nejnákladnější meteorologickou katastrofou v historii USA," uvedl v polovině září zakladatel a šéf služby Accuweather Joel Myers. Podle vládních údajů nemohlo minulý měsíc kvůli špatnému počasí pracovat zhruba 1,5 milionu lidí, nejvíce od ledna 1996.

Nejvýraznější úbytek míst zaznamenal sektor turismu, pohostinství a volnočasových aktivit, kde dosáhl čistý úbytek pozic 111 tisíc. To je nejvýraznější pokles počtu pracovních příležitostí minimálně od roku 1945.

Údaje o pracovních místech jsou ve vládní zprávě stanovovány na základě průzkumu mezi zaměstnavateli. Tento průzkum řadí mezi nezaměstnané i pracovníky s hodinovou mzdou, kteří po určitou dobu nemohli pracovat. Výpočet míry nezaměstnanosti je založen na samostatném průzkumu mezi domácnostmi, který takovéto pracovníky považuje za zaměstnané.

Úbytek pracovních míst odhadl správně mimo jiné hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. "Bojíme se, že za září bude poprvé po sedmi letech vykázán zánik pracovních míst. Obavy z toho, že Spojené státy spadly do recese, jsou však liché. Do USA pouze vtrhl Harvey. Je zřejmé, že letošní nezvykle silná hurikánová sezóna se projeví v ekonomických datech. Odhadovat dopad podobné přírodní katastrofy je přitom velice obtížné. Existuje sice historická zkušenost z roku 2005 s hurikánem Katrina, nyní ale byla postižena výrazně větší oblast. Z pohledu zaměstnanosti jde zhruba o pětkrát větší území. Ačkoli tedy od statistiky vývoje počtu pracovních míst lze očekávat zvýšenou rozkolísanost trhu, na prosincovém vzestupu sazeb Fedu by to nic změnit nemělo," napsal Vejmělek pro páteční Hospodářské noviny.

Americký dolar k euru po zveřejnění zprávy posílil z 1,1711 na 1,1673 EUR/USD, futures na americké akciové indexy naopak prohloubily průběžné ztráty. Dolarový index měřící výkonnost dolaru ke koši šesti dalších hlavních světových měn vyskočil z 93,98 na 94,18 bodu.

Prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley neočekává, že by počasí mělo mít zásadní vliv na rozhodování centrální banky ohledně nastavení úrokových sazeb. Krátkodobě sice podle něj živly napáchaly značné škody, v delším horizontu ale přispějí ke zvýšení ekonomické aktivity. Podle Iana Shepherdsona z Pantheon Macroeconomics páteční údaje dokonce zvyšují pravděpodobnost prosincového zvýšení úroků.

"Zářijová data sice byla v kapitole změny počtu pracovních míst  slabá, celkově by ale zpráva neměla mít na situaci na trzích výraznější dopad. Analytici neměli velká očekávání a víceméně dávali najevo, že budou vzhledem k řádění dvou hurikánů tolerantní," říká Curt Long, hlavní ekonom National Association of Federally Insured Credit Unions.

"Pokud nebudeme brát v potaz důsledky extrémního počasí, je americká ekonomika stále v dobré kondici. Lze předpokládat, že v posledních třech měsících roku bude pracovních pozic opět přibývat," dodal Gus Faucher, hlavní ekonom PNC Financial Services Group.

Americká ekonomika musí vytvářet zhruba 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za červenec byl revidován ze 189 tisíc na 138 tisíc.

Podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor v USA v září zhruba 135 tisíc pracovních míst, nejméně od října 2016. Hurikány podle ADP významně zasáhly především menší prodejce. V srpnu podle ADP v soukromém sektoru vzniklo 228 tisíc míst (revidováno z 237 tisíc).

Inflace v srpnu zrychlila na 1,9 %, růst ekonomiky dosáhl v druhém čtvrtletí anualizovaného tempa 3,1 %

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně stoupl o 0,4 %, analytici očekávali 0,3% růst po 0,1% zvýšení v červenci. Meziroční míra inflace se v USA v srpnu zvýšila na 1,9 % z červencových 1,7 %, meziroční růst cen očištěný o volatilní ceny energií a potravin stagnoval na 1,7 %. Americká centrální banka meziroční tempo růstu spotřebitelských cen cíluje na 2 %. Inflační zpráva za září bude zveřejněna v pátek 13. října.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst ekonomiky USA v druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,1 % z 1,2 % v předešlém čtvrtletí. Dosáhl tak nejprudšího tempa za více než dva roky. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v druhém čtvrtletí podle očekávání stouply o 0,9 % po 1,8% zvýšení v předchozím kvartálu.

Americká centrální banka na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 1,00-1,25 %. Představila zároveň novou ekonomickou prognózu a oznámila plán snižování své bilance. Dvanáct ze šestnácti členů měnového výboru čekalo ještě letos zvýšení základní úrokové sazby. Výhled na další roky se ale v populárním grafu nazývaném "dot plot" stal méně agresivním. Do roku 2019 představitelé banky aktuálně předpokládají o jedno zvýšení základní sazby méně než v červnu.

Zdroj: FXstreet.com, CNBC, Bloomberg, ČTK
Saúdskoarabský princ Valíd plánuje nové investice a rozdělení svého…
před 40 minutami

Saúdskoarabský princ Valíd plánuje nové investice a rozdělení svého impéria

Saúdskoarabský princ Valíd bin Talál pár týdnů po svém propuštění z vazby v rijádském hotelu Ritz-Carlton znovu hledá...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Investice
Glencore koupí od Rio Tinto uhelné doly v Austrálii
Glencore koupí od Rio Tinto uhelné doly v Austrálii
před hodinou

Glencore koupí od Rio Tinto uhelné doly v Austrálii

Švýcarská těžařská společnost Glencore koupí od firmy Rio Tinto část jejího uhelného majetku v Austrálii za 1,7...
Švýcarsko Těžba Fúze a akvizice
V Perském zálivu vzniká islámská Arkan Bank
před hodinou

V Perském zálivu vzniká islámská Arkan Bank

Konsorcium investorů v čele se společností Dubai Investments se chystá otevřít islámský finanční ústav Arkan Bank s...
Blízký a Střední východ Banky
Výnosy z těžby i prodeje bitcoinů je podle správy třeba zdanit
13:16

Výnosy z těžby i prodeje bitcoinů je podle správy třeba zdanit

Výnosy z těžby nebo prodeje bitcoinu a dalších virtuálních měn podléhají dani z příjmu. Vyplývá to z vyjádření...
Bitcoin Kryptoměny Daně
Gazprom bude potřebovat ukrajinský plynovod i v roce 2020
Gazprom bude potřebovat ukrajinský plynovod i v roce 2020
12:35

Gazprom bude potřebovat ukrajinský plynovod i v roce 2020

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom bude potřebovat ukrajinskou plynovodní síť i v roce 2020, po skončení...
Rusko Ukrajina Zemní plyn
Beneš: Předpokládám, že návrh dividendy oznámí ČEZ v dubnu
Beneš: Předpokládám, že návrh dividendy oznámí ČEZ v dubnu
12:16

Beneš: Předpokládám, že návrh dividendy oznámí ČEZ v dubnu

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš předpokládá, že firma oznámí návrh dividendy za loňský rok...
ČEZ Akcie ČR Energetika
ČS nemovitostní fond koupil na Slovensku průmyslový park
12:00

ČS nemovitostní fond koupil na Slovensku průmyslový park

ČS nemovitostní fond koupil průmyslový park na západě Slovenska. Hodnota akvizice činí 38,9 milionu eur, informovala...
Erste Group Bank Nemovitosti Realitní trh
Ryanair vstupuje do letecké společnosti Laudamotion
Ryanair vstupuje do letecké společnosti Laudamotion
11:48

Ryanair vstupuje do letecké společnosti Laudamotion

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se dohodla na koupi podílu až 75 procent v nové rakouské letecké...
Irsko Doprava Fúze a akvizice
ČEZ: Prodej bulharských aktiv sníží letos čistý dluh o 10 miliard Kč
11:40

ČEZ: Prodej bulharských aktiv sníží letos čistý dluh o 10 miliard Kč

Prodej bulharských aktiv ČEZ tamní společnosti Inercom sníží čistý dluh tuzemské firmy v letošním roce zhruba o 10...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Nezaměstnanost na Slovensku klesla na nové minimum 5,72 procenta
Nezaměstnanost na Slovensku klesla na nové minimum 5,72 procenta
11:33

Nezaměstnanost na Slovensku klesla na nové minimum 5,72 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v únoru klesla na nové minimum 5,72 procenta z 5,88 procenta v lednu. Vyplývá to z...
Slovensko Nezaměstnanost Pracovní trh
Německá prokuratura opět vyšetřuje vedení VW kvůli emisím
Německá prokuratura opět vyšetřuje vedení VW kvůli emisím
11:17

Německá prokuratura opět vyšetřuje vedení VW kvůli emisím

V rámci emisního skandálu začala německá prokuratura počátkem března opět vyšetřovat vedení automobilky Volkswagen. V...
Německo Volkswagen Auta
ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně se v březnu výrazně…
11:01

ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně se v březnu výrazně zhoršil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a ekonomiku eurozóny se v březnu snížila. Vyplývá to z výsledků...
ZEW Eurozóna Německo
Série úterních britských makrodat vyzněla negativně, inflace klesla…
Série úterních britských makrodat vyzněla negativně, inflace klesla…
10:45

Série úterních britských makrodat vyzněla negativně, inflace klesla na 2,7 %

Ve Spojeném království vyšla v úterý dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen,...
Spojené království Inflace Maloobchod
O2 plánuje do roku 2019 spustit mobilní síť 5G
10:31

O2 plánuje do roku 2019 spustit mobilní síť 5G

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic plánuje do roku 2019 spustit mobilní síť páté generace označovanou jako...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Unipetrol chystá nejdelší odstávku v historii rafinerie v Kralupech…
10:14

Unipetrol chystá nejdelší odstávku v historii rafinerie v Kralupech nad Vltavou

Petrochemická společnost Unipetrol chystá nejdelší odstávku v historii rafinerie v Kralupech nad Vltavou. Ta by měla...
Unipetrol Petrochemie Rafinérie
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně
10:00

Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně

Asijské akciové trhy se v úterý na směru neshodly, když na obchodování negativně působila předcházející seance na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Výroba oceli v Česku loni klesla o 14 procent na 4,56 milionu tun
09:40

Výroba oceli v Česku loni klesla o 14 procent na 4,56 milionu tun

Výroba surové oceli v Česku loni meziročně klesla o 14,2 procenta na 4,56 milionu tun. Dovoz byl rekordní, naopak...
Česká republika Ocelářské firmy