Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6 miliardy Kč
|

Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6 miliardy Kč

Petrochemické skupině Unipetrol ve druhém čtvrtletí vzrostly tržby v meziročním srovnání o 52 % na 31,2 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti se zvýšil o 15 % na 3,6 miliardy Kč. Rekordní čtvrtletní výsledky podpořily silné makroekonomické prostředí, vysoké využití kapacit a další platby od pojišťoven.

Unipetrol Petrochemie Rafinérie Akcie ČR Výsledková sezóna

"Bylo to pro nás úspěšné čtvrtletí. Díky příznivému makroekonomickému prostředí, vysokému využití výrobních kapacit a rostoucím prodejům ve všech segmentech jsme dosáhli skvělých hospodářských výsledků," uvedl Andrzej Modrzejewski, generální ředitel a předseda představenstva firmy.

Finanční výsledky Unipetrolu byly podpořeny zaúčtováním části plateb od pojistitelů. Skupina obdržela konečné vypořádání 0,3 miliardy Kč v souvislosti s mimořádnou událostí na jednotce fluidního katalytického krakování v Kralupech nad Vltavou ze 17. května 2016 a zaúčtovala částku 2,8 miliardy Kč kompenzující ušlý zisk a škody za mimořádnou událost na etylénové jednotce v Chemparku Záluží u Litvínova ze 13. srpna 2015.

Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl ve druhém čtvrtletí 6,5 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 43 %. Volné peněžní toky za druhý kvartál dosáhly záporné hodnoty 3,1 miliardy Kč, důvodem byla investiční činnost. Unipetrol má čistou hotovost 1,4 miliardy Kč, proti prvnímu čtvrtletí jde o pokles o 4,5 miliardy Kč.

Segment downstream: Vysoké využití výrobních kapacit, významný růst prodejů

V rámci segmentu downstream, tvořeném rafinérskou a petrochemickou částí, vykázala skupina Unipetrol za druhé čtvrtletí provozní zisk EBITDA LIFO 6,1 miliardy Kč. V meziročním srovnání jde o nárůst o 1,8 miliardy (+40 %). Dosažené výsledky byly pozitivně ovlivněny stabilním provozem obou rafinérií a meziročním navýšením využití výrobních kapacit ze 46 % na 96 %. Díky tomu Unipetrol meziročně zvýšil objem zpracované ropy o 108 % na více než dva miliony tun.

Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 18 % na 1,8 milionu tun. Etylénová jednotka byla využita na 89 %, což se projevilo ve výrazném růstu prodejních objemů petrochemických produktů (+120 % na 500 tisíc tun). Neratovická firma Spolana přispěla prodaným objemem 103 tisíc tun.

Unipetrol zdárně pokračoval ve výstavbě polyetylénové jednotky PE3, která se po dokončení v roce 2018 stane jednou z nejmodernějších svého druhu v Evropě. Jednotka, jejíž stavba začala v červnu 2016, je svým rozsahem největší investicí v historii českého petrochemického průmyslu, její hodnota přesahuje osm miliard korun.

Maloobchodní segment: Růst prodejů a zvýšení tržního podílu

V maloobchodním segmentu Unipetrol vykázal provozní zisk EBITDA LIFO 415 milionů Kč. Meziroční nárůst o 241 milionů Kč (+139 %) byl podpořen všeobecně příznivou makroekonomickou situací, zlepšenými výsledky v nepalivové části segmentu díky konceptu občerstvení STOP CAFE a vyššími prodeji pohonných hmot.

Unipetrol, který v Česku provozuje síť čerpacích stanic Benzina, těžil ve druhém čtvrtletí z dobrého prodeje nových typů paliv EFECTA 95 a EFECTA Diesel a prémiových paliv VERVA a ze stále rostoucího počtu čerpacích stanic, které postupně Benzina přebírá od společnosti OMV. Dosud bylo převzato 41 stanic, ke konci června evidoval Unipetrol v síti Benzina 387 čerpacích stanic. Tržní podíl Benziny se zvýšil ke konci dubna na 18,7 %.

"Unipetrol představil nejlepší kvartální čísla v historii a výrazně překonal konsenzuální očekávání. I bez pojistné platby 3,1 miliardy korun vypadají výsledky fantasticky. Očekáváme pozitivní reakci trhu. Ocenění je nadále atraktivní, když poměr EV/EBITDA za letošní rok dosahuje 3," napsal analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank. Pozitivně výsledky zhodnotili také analytik z Komerční banky Richard Miřátský a analytik z J&T Banky Bohumil Trampota.

Výsledky mírně zaostaly za odhady analytiků, důvodem byly kurzové rozdíly. Pojišťovny totiž Unipetrolu platí v dolarech, americká měna ovšem k české koruně v poslední době oslabovala.

Za celé letošní první pololetí vykázala společnost tržby 61 miliard korun (1H2016: 38,2 miliardy Kč), provozní zisk EBITDA LIFO 10,2 miliardy korun (1H2016: 4,9 miliardy Kč) a čistý zisk 6,4 miliardy korun (1H2016: 3,1 miliardy Kč).

Unipetrol již v březnu uvedl, že za roky 2017 a 2018 očekává provozní zisk 19,7 miliardy korun, po započítání plateb čtyřmiliardového pojistného by to mělo být 24 miliard korun. Firma ale ve stejné době plánuje značné investice do nových technologií, které by měly přesáhnout 16 miliard korun. Klíčovou investicí je dokončení nové etylenové jednotky v Litvínově.

Ve druhém pololetí se chce Unipetrol zaměřit na dosažení dohody o konečném vypořádání pojistné události související s etylénovou jednotkou v Litvínově. Společnost odhaduje, že by mohla v této souvislosti získat ještě přibližně 2,8 miliardy korun. Vyrovnání za pojistnou událost v provozu v Kralupech nad Vltavou je již konečné.

Společnost také uvedla, že po zbytek roku očekává setrvání rafinérských i petrochemických marží na současných úrovních. Podporou by jim měla být vysoká poptávka po palivech a petrochemických produktech.

Loni Unipetrolu stoupl čistý zisk o téměř miliardu korun na rekordních 7,98 miliardy korun. Meziročně šlo o 13% nárůst. Tržby naopak podniku loni klesly o 21 miliard korun na 87,8 miliardy korun.

Pokud zůstanou dobré výsledky, Unipetrol by mohl zvýšit dividendu

Generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski v pátek na tiskové konferenci, která následovala po zveřejnění hospodářských výsledků uvedl, že pokud zůstanou finanční výsledky petrochemického holdingu Unipetrol dobré i ve druhé polovině roku a akcie společnosti na pražské burze budou i nadále růst, firma by mohla zvýšit dividendu na akcii za letošní rok.

"Dividenda je samozřejmě věcí akcionářů. Ale jak jsme slíbili, tak se chystáme zvýšit dividendu na akcii, pokud se ceny akcií budou zvyšovat. Potom se budeme snažit držet poměr na stejné nebo vyšší úrovni. Ale závisí to na různých podmínkách, například na makroekonomickém prostředí. Také chceme zajistit finanční pozici společnosti," uvedl Modrzejewski.

Za loňský rok vyplatí firma akcionářům na dividendách zhruba 1,5 miliardy korun. Dividenda je splatná 7. září a vyplácet ji bude Česká spořitelna. Menšinoví akcionáři ovšem požadovali vyšší dividendu. Například společnost Paulinino Limited chtěla 18,50 Kč na akcii.

Petrochemická společnost Unipetrol byla založena v roce 1994. Od roku 2005 je podnik součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN Orlen drží v Unipetrolu 63% podíl. Dalších zhruba 20 % akcií podniku vlastní společnost Paulinino Limited, kterou ovládá česko-slovenská finanční skupina J&T.

"I přes výrazný růst ceny akcií v poslední době zůstává Unipetrol značně podhodnocen. Chytří dlouhodobí investoři se dívají na hodnotu firmy, ne na to, o kolik vzrostla nebo klesla za posledního půl roku," říká analytik Martin Vlček z BH Securities. Akcie Unipetrolu na pražské burze od začátku roku posílily zhruba o dvě třetiny.

Zdroj: Unipetrol, ČTK
Turecko schválilo výstavbu druhé větve plynovodu TurkStream
včera v 22:13

Turecko schválilo výstavbu druhé větve plynovodu TurkStream

Turecko schválilo výstavbu druhé větve podmořského plynovodu TurkStream v tureckých vodách. Informoval o tom ruský...
Rusko Turecko Zemní plyn
Americké akcie zakončily zkrácený týden na růstové vlně, investoři…
Americké akcie zakončily zkrácený týden na růstové vlně, investoři…
včera v 22:00

Americké akcie zakončily zkrácený týden na růstové vlně, investoři setřásli obavy z uzavření vládních úřadů

Hlavní americké akciové indexy v pátek přidaly až půl procenta, ačkoli se během dne nadále čekalo na to, jak dopadnou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Trump vyjednává s demokraty o podpoře financování
včera v 19:26

Trump vyjednává s demokraty o podpoře financování

Americký prezident Donald Trump se na poslední chvíli vložil do jednání Senátu, který by měl v pátek hlasovat o...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
Travel Service přepravila loni na svých linkách o pětinu více lidí
včera v 19:11

Travel Service přepravila loni na svých linkách o pětinu více lidí

Tuzemské aerolinky Travel Service přepravily loni na pravidelných linkách pod obchodní značkou SmartWings a...
Doprava Česká republika
Tanker s plynem pro USA se v Atlantiku otočil a pluje zpět
včera v 18:26

Tanker s plynem pro USA se v Atlantiku otočil a pluje zpět

Tři týdny poté, co se tanker Gaselys vydal s kontroverzním nákladem ruského plynu do USA, se jen den cesty od svého...
Zemní plyn Rusko Spojené státy americké (USA)
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o půl…
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o půl…
včera v 18:00

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když se investoři soustředili na několik...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Hrozba platební neschopnosti vlády USA narušila Trumpovi oslavu
Hrozba platební neschopnosti vlády USA narušila Trumpovi oslavu
včera v 17:47

Hrozba platební neschopnosti vlády USA narušila Trumpovi oslavu

Hrozba platební neschopnosti americké federální vlády narušila prezidentovi Donaldu Trumpovi oslavu prvního výročí...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
Summit V4 podle Orbána rozhodne o vytvoření regionální rozvojové…
včera v 17:25

Summit V4 podle Orbána rozhodne o vytvoření regionální rozvojové banky

Premiéři zemí visegrádské skupiny - Česka, Slovenska, Polska a Maďarska - na svém summitu 26. ledna v Budapešti...
Střední a východní Evropa Maďarsko Politika
Amazon zvýšil měsíční poplatek za službu Prime o 18 procent
Amazon zvýšil měsíční poplatek za službu Prime o 18 procent
včera v 17:04

Amazon zvýšil měsíční poplatek za službu Prime o 18 procent

Americký internetový obchod Amazon s okamžitou platností zvýšil měsíční poplatek za službu Amazon Prime na 12,99 USD...
Amazon Americké akcie
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 1,3…
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 1,3…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 1,3 %

Pražská burza v pátek navázala na zisky z předcházejících dnů, když index PX zpevnil o 0,41 % na 1 123,62 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 94,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl na 94,4 bodu z 95,9 bodu v prosinci. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (19. ledna)
včera v 15:15

Ze světa investičních doporučení (19. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Makléři doplácejí na rekordní růst akciových trhů
včera v 14:40

Makléři doplácejí na rekordní růst akciových trhů

Akciové trhy ve Spojených státech v loňském roce zaznamenávaly jeden rekord za druhým. Zisky z burzovních obchodů se...
Akciový trh Americké akcie Bonusy a odměny
Aramco s partnery z USA spustí nový způsob zpracování ropy
Aramco s partnery z USA spustí nový způsob zpracování ropy
včera v 14:25

Aramco s partnery z USA spustí nový způsob zpracování ropy

Saúdskoarabská společnost Saudi Aramco a firmy CB&I a Chevron Lummus z USA uzavřely dohodu o pilotním využití...
Saúdská Arábie Spojené státy americké (USA) Ropa
Webové firmy odstraní 70 procent nahlášených projevů nenávisti
včera v 14:04

Webové firmy odstraní 70 procent nahlášených projevů nenávisti

Velké internetové firmy jako Facebook, YouTube či Twitter nyní odstraňují 70 procent nahlášených nenávistných projevů...
Internet Sociální sítě Facebook
Bitcoin v pátek mírně roste a blíží se 12 000 USD
včera v 13:47

Bitcoin v pátek mírně roste a blíží se 12 000 USD

Digitální měna bitcoin v pátek navázala na čtvrteční růst a blíží se hranici 12 000 USD pod středečním poklesem pod...
Bitcoin Kryptoměny Měny
Příjmy Kaspersky Lab loni stouply o 8 procent, v USA však klesly
včera v 13:32

Příjmy Kaspersky Lab loni stouply o 8 procent, v USA však klesly

Ruskému výrobci antivirového softwaru Kaspersky Lab stouply v loňském roce příjmy o osm procent na 698 milionů USD. V...
Rusko Internet Výsledková sezóna
Merkelová se zúčastní ekonomického fóra v Davosu
včera v 13:18

Merkelová se zúčastní ekonomického fóra v Davosu

Německá kancléřka Angela Merkelová se zúčastní Světového ekonomického fóra, který se bude konat příští týden v Davosu...
Německo Politika Světová ekonomika