Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6 miliardy Kč
|

Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6 miliardy Kč

Petrochemické skupině Unipetrol ve druhém čtvrtletí vzrostly tržby v meziročním srovnání o 52 % na 31,2 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti se zvýšil o 15 % na 3,6 miliardy Kč. Rekordní čtvrtletní výsledky podpořily silné makroekonomické prostředí, vysoké využití kapacit a další platby od pojišťoven.

Unipetrol Petrochemie Rafinérie Akcie ČR Výsledková sezóna

"Bylo to pro nás úspěšné čtvrtletí. Díky příznivému makroekonomickému prostředí, vysokému využití výrobních kapacit a rostoucím prodejům ve všech segmentech jsme dosáhli skvělých hospodářských výsledků," uvedl Andrzej Modrzejewski, generální ředitel a předseda představenstva firmy.

Finanční výsledky Unipetrolu byly podpořeny zaúčtováním části plateb od pojistitelů. Skupina obdržela konečné vypořádání 0,3 miliardy Kč v souvislosti s mimořádnou událostí na jednotce fluidního katalytického krakování v Kralupech nad Vltavou ze 17. května 2016 a zaúčtovala částku 2,8 miliardy Kč kompenzující ušlý zisk a škody za mimořádnou událost na etylénové jednotce v Chemparku Záluží u Litvínova ze 13. srpna 2015.

Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl ve druhém čtvrtletí 6,5 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 43 %. Volné peněžní toky za druhý kvartál dosáhly záporné hodnoty 3,1 miliardy Kč, důvodem byla investiční činnost. Unipetrol má čistou hotovost 1,4 miliardy Kč, proti prvnímu čtvrtletí jde o pokles o 4,5 miliardy Kč.

Segment downstream: Vysoké využití výrobních kapacit, významný růst prodejů

V rámci segmentu downstream, tvořeném rafinérskou a petrochemickou částí, vykázala skupina Unipetrol za druhé čtvrtletí provozní zisk EBITDA LIFO 6,1 miliardy Kč. V meziročním srovnání jde o nárůst o 1,8 miliardy (+40 %). Dosažené výsledky byly pozitivně ovlivněny stabilním provozem obou rafinérií a meziročním navýšením využití výrobních kapacit ze 46 % na 96 %. Díky tomu Unipetrol meziročně zvýšil objem zpracované ropy o 108 % na více než dva miliony tun.

Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 18 % na 1,8 milionu tun. Etylénová jednotka byla využita na 89 %, což se projevilo ve výrazném růstu prodejních objemů petrochemických produktů (+120 % na 500 tisíc tun). Neratovická firma Spolana přispěla prodaným objemem 103 tisíc tun.

Unipetrol zdárně pokračoval ve výstavbě polyetylénové jednotky PE3, která se po dokončení v roce 2018 stane jednou z nejmodernějších svého druhu v Evropě. Jednotka, jejíž stavba začala v červnu 2016, je svým rozsahem největší investicí v historii českého petrochemického průmyslu, její hodnota přesahuje osm miliard korun.

Maloobchodní segment: Růst prodejů a zvýšení tržního podílu

V maloobchodním segmentu Unipetrol vykázal provozní zisk EBITDA LIFO 415 milionů Kč. Meziroční nárůst o 241 milionů Kč (+139 %) byl podpořen všeobecně příznivou makroekonomickou situací, zlepšenými výsledky v nepalivové části segmentu díky konceptu občerstvení STOP CAFE a vyššími prodeji pohonných hmot.

Unipetrol, který v Česku provozuje síť čerpacích stanic Benzina, těžil ve druhém čtvrtletí z dobrého prodeje nových typů paliv EFECTA 95 a EFECTA Diesel a prémiových paliv VERVA a ze stále rostoucího počtu čerpacích stanic, které postupně Benzina přebírá od společnosti OMV. Dosud bylo převzato 41 stanic, ke konci června evidoval Unipetrol v síti Benzina 387 čerpacích stanic. Tržní podíl Benziny se zvýšil ke konci dubna na 18,7 %.

"Unipetrol představil nejlepší kvartální čísla v historii a výrazně překonal konsenzuální očekávání. I bez pojistné platby 3,1 miliardy korun vypadají výsledky fantasticky. Očekáváme pozitivní reakci trhu. Ocenění je nadále atraktivní, když poměr EV/EBITDA za letošní rok dosahuje 3," napsal analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank. Pozitivně výsledky zhodnotili také analytik z Komerční banky Richard Miřátský a analytik z J&T Banky Bohumil Trampota.

Výsledky mírně zaostaly za odhady analytiků, důvodem byly kurzové rozdíly. Pojišťovny totiž Unipetrolu platí v dolarech, americká měna ovšem k české koruně v poslední době oslabovala.

Za celé letošní první pololetí vykázala společnost tržby 61 miliard korun (1H2016: 38,2 miliardy Kč), provozní zisk EBITDA LIFO 10,2 miliardy korun (1H2016: 4,9 miliardy Kč) a čistý zisk 6,4 miliardy korun (1H2016: 3,1 miliardy Kč).

Unipetrol již v březnu uvedl, že za roky 2017 a 2018 očekává provozní zisk 19,7 miliardy korun, po započítání plateb čtyřmiliardového pojistného by to mělo být 24 miliard korun. Firma ale ve stejné době plánuje značné investice do nových technologií, které by měly přesáhnout 16 miliard korun. Klíčovou investicí je dokončení nové etylenové jednotky v Litvínově.

Ve druhém pololetí se chce Unipetrol zaměřit na dosažení dohody o konečném vypořádání pojistné události související s etylénovou jednotkou v Litvínově. Společnost odhaduje, že by mohla v této souvislosti získat ještě přibližně 2,8 miliardy korun. Vyrovnání za pojistnou událost v provozu v Kralupech nad Vltavou je již konečné.

Společnost také uvedla, že po zbytek roku očekává setrvání rafinérských i petrochemických marží na současných úrovních. Podporou by jim měla být vysoká poptávka po palivech a petrochemických produktech.

Loni Unipetrolu stoupl čistý zisk o téměř miliardu korun na rekordních 7,98 miliardy korun. Meziročně šlo o 13% nárůst. Tržby naopak podniku loni klesly o 21 miliard korun na 87,8 miliardy korun.

Pokud zůstanou dobré výsledky, Unipetrol by mohl zvýšit dividendu

Generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski v pátek na tiskové konferenci, která následovala po zveřejnění hospodářských výsledků uvedl, že pokud zůstanou finanční výsledky petrochemického holdingu Unipetrol dobré i ve druhé polovině roku a akcie společnosti na pražské burze budou i nadále růst, firma by mohla zvýšit dividendu na akcii za letošní rok.

"Dividenda je samozřejmě věcí akcionářů. Ale jak jsme slíbili, tak se chystáme zvýšit dividendu na akcii, pokud se ceny akcií budou zvyšovat. Potom se budeme snažit držet poměr na stejné nebo vyšší úrovni. Ale závisí to na různých podmínkách, například na makroekonomickém prostředí. Také chceme zajistit finanční pozici společnosti," uvedl Modrzejewski.

Za loňský rok vyplatí firma akcionářům na dividendách zhruba 1,5 miliardy korun. Dividenda je splatná 7. září a vyplácet ji bude Česká spořitelna. Menšinoví akcionáři ovšem požadovali vyšší dividendu. Například společnost Paulinino Limited chtěla 18,50 Kč na akcii.

Petrochemická společnost Unipetrol byla založena v roce 1994. Od roku 2005 je podnik součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN Orlen drží v Unipetrolu 63% podíl. Dalších zhruba 20 % akcií podniku vlastní společnost Paulinino Limited, kterou ovládá česko-slovenská finanční skupina J&T.

"I přes výrazný růst ceny akcií v poslední době zůstává Unipetrol značně podhodnocen. Chytří dlouhodobí investoři se dívají na hodnotu firmy, ne na to, o kolik vzrostla nebo klesla za posledního půl roku," říká analytik Martin Vlček z BH Securities. Akcie Unipetrolu na pražské burze od začátku roku posílily zhruba o dvě třetiny.

Zdroj: Unipetrol, ČTK
Škoda Auto bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět elektromobily
včera v 18:32

Škoda Auto bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět elektromobily

Škoda Auto bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem. Od roku 2019 bude v...
Volkswagen Auta Česká republika
Evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
Evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden klesly o více než procento

Evropské akciové trhy uzavřely týden v mínusu. Investoři se soustředili na veřejné vystoupení prezidenta ECB Maria...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Moody's poprvé po téměř 14 letech zvýšila rating Indie
včera v 17:26

Moody's poprvé po téměř 14 letech zvýšila rating Indie

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service poprvé po téměř 14 letech zlepšila hodnocení úvěrové...
Indie Rating Ratingové agentury
Ze světa investičních doporučení (17. listopadu)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (17. listopadu)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Automobilka Ford investuje 750 milionů eur do závodu ve Španělsku
Automobilka Ford investuje 750 milionů eur do závodu ve Španělsku
včera v 15:33

Automobilka Ford investuje 750 milionů eur do závodu ve Španělsku

Americká automobilka Ford investuje přes 750 milionů eur do montážního závodu ve španělské Valencii, kde hodlá...
Ford Americké akcie Auta
Draghi: Eurozóna stále potřebuje levné peníze
včera v 15:00

Draghi: Eurozóna stále potřebuje levné peníze

Ekonomika eurozóny je stále závislá na levných úvěrech a Evropská centrální banka prodloužením nákupů dluhopisů...
ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování
Kanada: Index spotřebitelských cen v říjnu meziročně vzrostl o 1,4 %
včera v 14:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v říjnu meziročně vzrostl o 1,4 %

Inflace v Kanadě v říjnu klesla na 1,4 % z 1,6 % v září. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
USA: Zahájená výstavba v říjnu výrazně stoupla
včera v 14:32

USA: Zahájená výstavba v říjnu výrazně stoupla

Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostla z celoročně přepočítaného tempa 1,135 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Bitcoin poprvé v historii překonal hranici 8 000 USD
včera v 14:14

Bitcoin poprvé v historii překonal hranici 8 000 USD

Nejpopulárnější kryptoměna bitcoin v pátek poprvé v historii překonala magickou hranici 8 000 USD za jednotku. Podle...
Bitcoin Kryptoměny Technologie
USA budou podle IEA v příštích 10 letech lídrem v těžbě ropy a plynu
USA budou podle IEA v příštích 10 letech lídrem v těžbě ropy a plynu
včera v 13:56

USA budou podle IEA v příštích 10 letech lídrem v těžbě ropy a plynu

Spojené státy se v příštích deseti letech stanou lídrem růstu světové produkce ropy a plynu. Díky metodě frakování,...
Ropa Komodity Těžba
Čtveřici největších bank v Česku stoupl zisk o 6 % na 41,9 miliardy Kč
včera v 13:05

Čtveřici největších bank v Česku stoupl zisk o 6 % na 41,9 miliardy Kč

Čtveřice největších bank v Česku za tři čtvrtletí roku 2017 vydělala zhruba 41,9 miliardy Kč, což je o přibližně šest...
Evropské banky Banky Česká republika
Volkswagen investuje v příštích pěti letech 72 miliard eur
včera v 12:10

Volkswagen investuje v příštích pěti letech 72 miliard eur

Největší evropská automobilka Volkswagen investuje do konce roku 2022 do elektromobilů, autonomního řízení a služeb...
Volkswagen Auta Německo
Allianz bude investovat do obchodních center v Číně
Allianz bude investovat do obchodních center v Číně
včera v 11:25

Allianz bude investovat do obchodních center v Číně

Největší evropská pojišťovna Allianz založila s čínskou TH Real Estate fond v hodnotě 750 milionů dolarů pro...
Allianz Pojišťovny Evropské akcie
Asijské trhy se v závěru týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v závěru týdne na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské trhy se v závěru týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy uzavřely páteční seanci smíšeně. Pozitivně na páteční obchodování působila čtvrteční zisková...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Přebytek bilance běžného účtu eurozóny se v září zvýšil na 37,8…
včera v 10:00

Přebytek bilance běžného účtu eurozóny se v září zvýšil na 37,8 miliardy eur

Přebytek bilance běžného účtu eurozóny se podle sezónně očištěných dat v září zvýšil na 37,8 miliardy eur z 34,5...
Eurozóna Evropská ekonomika