Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6 miliardy Kč
|

Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6 miliardy Kč

Petrochemické skupině Unipetrol ve druhém čtvrtletí vzrostly tržby v meziročním srovnání o 52 % na 31,2 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti se zvýšil o 15 % na 3,6 miliardy Kč. Rekordní čtvrtletní výsledky podpořily silné makroekonomické prostředí, vysoké využití kapacit a další platby od pojišťoven.

Unipetrol Petrochemie Rafinérie Akcie ČR Výsledková sezóna

"Bylo to pro nás úspěšné čtvrtletí. Díky příznivému makroekonomickému prostředí, vysokému využití výrobních kapacit a rostoucím prodejům ve všech segmentech jsme dosáhli skvělých hospodářských výsledků," uvedl Andrzej Modrzejewski, generální ředitel a předseda představenstva firmy.

Finanční výsledky Unipetrolu byly podpořeny zaúčtováním části plateb od pojistitelů. Skupina obdržela konečné vypořádání 0,3 miliardy Kč v souvislosti s mimořádnou událostí na jednotce fluidního katalytického krakování v Kralupech nad Vltavou ze 17. května 2016 a zaúčtovala částku 2,8 miliardy Kč kompenzující ušlý zisk a škody za mimořádnou událost na etylénové jednotce v Chemparku Záluží u Litvínova ze 13. srpna 2015.

Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl ve druhém čtvrtletí 6,5 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 43 %. Volné peněžní toky za druhý kvartál dosáhly záporné hodnoty 3,1 miliardy Kč, důvodem byla investiční činnost. Unipetrol má čistou hotovost 1,4 miliardy Kč, proti prvnímu čtvrtletí jde o pokles o 4,5 miliardy Kč.

Segment downstream: Vysoké využití výrobních kapacit, významný růst prodejů

V rámci segmentu downstream, tvořeném rafinérskou a petrochemickou částí, vykázala skupina Unipetrol za druhé čtvrtletí provozní zisk EBITDA LIFO 6,1 miliardy Kč. V meziročním srovnání jde o nárůst o 1,8 miliardy (+40 %). Dosažené výsledky byly pozitivně ovlivněny stabilním provozem obou rafinérií a meziročním navýšením využití výrobních kapacit ze 46 % na 96 %. Díky tomu Unipetrol meziročně zvýšil objem zpracované ropy o 108 % na více než dva miliony tun.

Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 18 % na 1,8 milionu tun. Etylénová jednotka byla využita na 89 %, což se projevilo ve výrazném růstu prodejních objemů petrochemických produktů (+120 % na 500 tisíc tun). Neratovická firma Spolana přispěla prodaným objemem 103 tisíc tun.

Unipetrol zdárně pokračoval ve výstavbě polyetylénové jednotky PE3, která se po dokončení v roce 2018 stane jednou z nejmodernějších svého druhu v Evropě. Jednotka, jejíž stavba začala v červnu 2016, je svým rozsahem největší investicí v historii českého petrochemického průmyslu, její hodnota přesahuje osm miliard korun.

Maloobchodní segment: Růst prodejů a zvýšení tržního podílu

V maloobchodním segmentu Unipetrol vykázal provozní zisk EBITDA LIFO 415 milionů Kč. Meziroční nárůst o 241 milionů Kč (+139 %) byl podpořen všeobecně příznivou makroekonomickou situací, zlepšenými výsledky v nepalivové části segmentu díky konceptu občerstvení STOP CAFE a vyššími prodeji pohonných hmot.

Unipetrol, který v Česku provozuje síť čerpacích stanic Benzina, těžil ve druhém čtvrtletí z dobrého prodeje nových typů paliv EFECTA 95 a EFECTA Diesel a prémiových paliv VERVA a ze stále rostoucího počtu čerpacích stanic, které postupně Benzina přebírá od společnosti OMV. Dosud bylo převzato 41 stanic, ke konci června evidoval Unipetrol v síti Benzina 387 čerpacích stanic. Tržní podíl Benziny se zvýšil ke konci dubna na 18,7 %.

"Unipetrol představil nejlepší kvartální čísla v historii a výrazně překonal konsenzuální očekávání. I bez pojistné platby 3,1 miliardy korun vypadají výsledky fantasticky. Očekáváme pozitivní reakci trhu. Ocenění je nadále atraktivní, když poměr EV/EBITDA za letošní rok dosahuje 3," napsal analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank. Pozitivně výsledky zhodnotili také analytik z Komerční banky Richard Miřátský a analytik z J&T Banky Bohumil Trampota.

Výsledky mírně zaostaly za odhady analytiků, důvodem byly kurzové rozdíly. Pojišťovny totiž Unipetrolu platí v dolarech, americká měna ovšem k české koruně v poslední době oslabovala.

Za celé letošní první pololetí vykázala společnost tržby 61 miliard korun (1H2016: 38,2 miliardy Kč), provozní zisk EBITDA LIFO 10,2 miliardy korun (1H2016: 4,9 miliardy Kč) a čistý zisk 6,4 miliardy korun (1H2016: 3,1 miliardy Kč).

Unipetrol již v březnu uvedl, že za roky 2017 a 2018 očekává provozní zisk 19,7 miliardy korun, po započítání plateb čtyřmiliardového pojistného by to mělo být 24 miliard korun. Firma ale ve stejné době plánuje značné investice do nových technologií, které by měly přesáhnout 16 miliard korun. Klíčovou investicí je dokončení nové etylenové jednotky v Litvínově.

Ve druhém pololetí se chce Unipetrol zaměřit na dosažení dohody o konečném vypořádání pojistné události související s etylénovou jednotkou v Litvínově. Společnost odhaduje, že by mohla v této souvislosti získat ještě přibližně 2,8 miliardy korun. Vyrovnání za pojistnou událost v provozu v Kralupech nad Vltavou je již konečné.

Společnost také uvedla, že po zbytek roku očekává setrvání rafinérských i petrochemických marží na současných úrovních. Podporou by jim měla být vysoká poptávka po palivech a petrochemických produktech.

Loni Unipetrolu stoupl čistý zisk o téměř miliardu korun na rekordních 7,98 miliardy korun. Meziročně šlo o 13% nárůst. Tržby naopak podniku loni klesly o 21 miliard korun na 87,8 miliardy korun.

Pokud zůstanou dobré výsledky, Unipetrol by mohl zvýšit dividendu

Generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski v pátek na tiskové konferenci, která následovala po zveřejnění hospodářských výsledků uvedl, že pokud zůstanou finanční výsledky petrochemického holdingu Unipetrol dobré i ve druhé polovině roku a akcie společnosti na pražské burze budou i nadále růst, firma by mohla zvýšit dividendu na akcii za letošní rok.

"Dividenda je samozřejmě věcí akcionářů. Ale jak jsme slíbili, tak se chystáme zvýšit dividendu na akcii, pokud se ceny akcií budou zvyšovat. Potom se budeme snažit držet poměr na stejné nebo vyšší úrovni. Ale závisí to na různých podmínkách, například na makroekonomickém prostředí. Také chceme zajistit finanční pozici společnosti," uvedl Modrzejewski.

Za loňský rok vyplatí firma akcionářům na dividendách zhruba 1,5 miliardy korun. Dividenda je splatná 7. září a vyplácet ji bude Česká spořitelna. Menšinoví akcionáři ovšem požadovali vyšší dividendu. Například společnost Paulinino Limited chtěla 18,50 Kč na akcii.

Petrochemická společnost Unipetrol byla založena v roce 1994. Od roku 2005 je podnik součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN Orlen drží v Unipetrolu 63% podíl. Dalších zhruba 20 % akcií podniku vlastní společnost Paulinino Limited, kterou ovládá česko-slovenská finanční skupina J&T.

"I přes výrazný růst ceny akcií v poslední době zůstává Unipetrol značně podhodnocen. Chytří dlouhodobí investoři se dívají na hodnotu firmy, ne na to, o kolik vzrostla nebo klesla za posledního půl roku," říká analytik Martin Vlček z BH Securities. Akcie Unipetrolu na pražské burze od začátku roku posílily zhruba o dvě třetiny.

Zdroj: Unipetrol, ČTK
Americké akcie v úterý výrazně oslabily, cena ropy Brent poprvé od…
Americké akcie v úterý výrazně oslabily, cena ropy Brent poprvé od…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý výrazně oslabily, cena ropy Brent poprvé od roku 2014 překonala hranici 75 USD

Americké akcie v úterý výrazně klesly. Investoři mají obavy z negativních dopadů rostoucích nákladů některých velkých...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Čínská alternativní taxislužba Didi zvažuje vstup na burzu
včera v 21:26

WSJ: Čínská alternativní taxislužba Didi zvažuje vstup na burzu

Čínská alternativní taxislužba Didi Chuxing, která patří k největším firmám svého druhu na světě, zvažuje vstup na...
Doprava Čína
WhatsApp v Evropě zvýší minimální věk uživatelů na 16 let
včera v 21:05

WhatsApp v Evropě zvýší minimální věk uživatelů na 16 let

Populární aplikace WhatsApp pro bezplatné posílání vzkazů a telefonování prostřednictvím chytrých telefonů se...
Facebook Komunikace Sociální sítě
Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele
včera v 19:52

Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele

Americká společnost Amazon, která koncem loňského roku zahájila službu doručování balíčků Amazon Key, nabízí od úterý...
Amazon Maloobchod Technologie
Policie ve Francii zadržela kvůli korupci miliardáře Bollorého
včera v 19:35

Policie ve Francii zadržela kvůli korupci miliardáře Bollorého

Francouzská protikorupční policie v úterý zadržela a vyslechla miliardáře Vincenta Bollorého. Jeho společnost čelí...
Francie Korupce Politika
Evropská komise pokutovala operátora Altice kvůli pochybení při koupi…
včera v 19:29

Evropská komise pokutovala operátora Altice kvůli pochybení při koupi rivala

Evropská komise v úterý vyměřila francouzské telekomunikační společnosti Altice pokutu 125 milionů eur. Firma totiž v...
Telekomunikace Evropská unie Francie
Moody's zlepšila výhled ratingu Českého Aeroholdingu
včera v 18:48

Moody's zlepšila výhled ratingu Českého Aeroholdingu

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti společnosti...
Rating Doprava Česká republika
Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek
Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek
včera v 18:17

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

Americká technologická společnost Apple začne v květnu splácet irské vládě daňový nedoplatek v objemu 13 miliard eur....
Apple Americké akcie Daně
Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, dařilo se ropným firmám
Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, dařilo se ropným firmám
včera v 18:00

Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, dařilo se ropným firmám

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování smíšeně, když investoři sledovali růst výnosu amerického...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Počet firem ovládaných z ciziny stoupl za sedm let o polovinu
včera v 17:38

Počet firem ovládaných z ciziny stoupl za sedm let o polovinu

Počet společností, které jsou ovládány zahraničními subjekty, přesáhl letos 86 000. Za posledních sedm let se počet...
Česká republika Byznys a podnikání
Audi svolává zhruba 1,2 milionu vozů kvůli hrozbě požáru
včera v 17:21

Audi svolává zhruba 1,2 milionu vozů kvůli hrozbě požáru

Německý výrobce luxusních automobilů Audi svolává po celém světě zhruba 1,2 milionu osobních a sportovně-užitkových...
Německo Auta Volkswagen
Výpůjčky britské vlády jsou nejnižší za 11 let
Výpůjčky britské vlády jsou nejnižší za 11 let
včera v 17:05

Výpůjčky britské vlády jsou nejnižší za 11 let

Výpůjčky britské vlády klesly na nejnižší úroveň za 11 let. V uplynulém finančním roce, který skončil v březnu, se...
Spojené království
Pražská burza v úterý zpevnila, CME stoupla zhruba o 4 %
Pražská burza v úterý zpevnila, CME stoupla zhruba o 4 %
včera v 16:45

Pražská burza v úterý zpevnila, CME stoupla zhruba o 4 %

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, když index PX vzrostl o 0,54 % na 1 127,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spojení firem DEA a Wintershall by mohlo být dokončeno již brzy
včera v 16:32

Spojení firem DEA a Wintershall by mohlo být dokončeno již brzy

Dohoda o spojení německého těžaře ropy a plynu DEA, který patří ruskému miliardáři Michailovi Fridmanovi, s...
Fúze a akvizice Ropa Komodity
ČEZ komplikuje přechod klientů, tvrdí někteří dodavatelé
ČEZ komplikuje přechod klientů, tvrdí někteří dodavatelé
včera v 16:16

ČEZ komplikuje přechod klientů, tvrdí někteří dodavatelé

Energetická společnost ČEZ komplikuje přechod svých klientů k jiným dodavatelům energií. Tvrdí to někteří z dalších...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Prodeje nových domů v USA v březnu stouply o 4 %
včera v 16:00

Prodeje nových domů v USA v březnu stouply o 4 %

Prodeje nových domů v USA se v březnu meziměsíčně zvýšily o 4 % na celoročně přepočítané tempo 694 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Realitní trh
Francii opět zasáhla stávka na železnicích a v letecké dopravě
včera v 15:50

Francii opět zasáhla stávka na železnicích a v letecké dopravě

Francii v úterý zasáhla další stávka zaměstnanců letecké společnosti Air France a státních železnic SNCF, která v...
Francie Doprava Odbory
Ze světa investičních doporučení (24. dubna)
včera v 15:20

Ze světa investičních doporučení (24. dubna)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie