Sdílenou ekonomikou do třetího světa
|

Sdílenou ekonomikou do třetího světa

Uber, Airbnb a další vypadají jako egalitářův sen. Ve skutečnosti jsou jen novým nástrojem převodu majetku od chudých k bohatým.

Sdílená ekonomika Uber

Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb. Byl to populární slogan již za Marxe, odkud ho většina z nás zná nejlépe. Atraktivní představa je to i dnes. Vždyť komu by se nechtělo pracovat i dostávat plat podle vlastního uvážení?

Jak to dopadlo s Marxovou verzí, máme ještě v živé paměti (ačkoli to vůči Marxovi osobně není spravedlivé, protože s tím celým humbukem reálného socialismu měl pramálo společného). Dnes je nositelem téhle papírově noblesní myšlenky to, čemu jsme si uvykli říkat sdílená ekonomika.

"Přihlas se. Vyřiď si papíry. Začni hned vydělávat," láká mě v e-mailu Lyft, taxislužba přes smartphone číslo dvě (vyznavači termínu spolujízda odpustí, jakkoli oddaně za něj bojují). Jedničkou v oboru je Uber, pochopitelně. "Buď svým vlastním šéfem," píše zase on. Mezitím mě Airbnb informuje, "co pro mě znamená diskriminace", nejspíše proto, že to jeho šéf Brian Chesky ví lépe než já. Jeho konkurent Home Exchange zase nabízí 10% slevu na výlet do Mariboru, což by jistě přišlo vhod někomu, kdo by na takový výlet pomýšlel.

Všeobecná spokojenost?

Na první pohled je to úplná paráda. Taxík (korektněji odvoz) levnější o 30-50 % a ubytování za necelou polovinu ceny hotelové. No, není to prima? A z druhé strany je to zrovna tak – kdo nechce, služby neposkytuje. Jako kdyby sdílená ekonomika najednou nejenže splnila kritéria socialistického sloganu z úvodního odstavce, nýbrž zároveň i naplnila (neo)liberální vzorec, podle kterého čím více ekonomické aktivity vychází od každého jednotlivce, tím lépe.

Naneštěstí to není vše. Především, mluvit o způsobu, jímž dnes fungují Uber a Airbnb, jako o součástech, či dokonce hlavních součástech sdílené ekonomiky, to nedává smysl. Ledaže byste to mysleli tak, že bývalý šéf Uberu Travis Kalanick, Brian Chesky a spol. s vámi sdílejí vaši výplatu.

Původní nápad, že když někdo jede někam autem nebo bydlí ve zbytečně velkém bytě, může někomu za mírnou úplatu poskytnout volné sedadlo, respektive pokoj, je samozřejmě krásný a chytrý. Lépe se využívají zdroje, je to ekonomicky i ekologicky šetrné skoro ke všem aktérům (poskytovatelům služeb a jejich klientům), a to aniž by se nutně museli zničit profesionálové v oboru (hoteliéři a taxikáři), o nevinných kolemjdoucích nemluvě.

Stalo se však, a nikoli náhodným samospádem, nýbrž ze strany řečených firem záměrně, že jejich byznys potlačil komunitní charakter, jímž se původně holedbal, a získal charakter korporátní, a to se všemi spornými charakteristikami, které k tomu patří.

Dynamická cenotvorba

Odložme lupu, která v souladu s duchem doby velí rozhořčovat se nad tím, že se bývalému šéfovi Uberu líbí holky, a nad tím, že občas nějaký hostitel v Airbnb nechce ve svém domě Mexičany, protože v něm chce ještě sám bydlet. Výsledek činnosti obou firem spočívá prakticky v tom, že dokázaly obejít regulaci a poskytovat služby v méně spolehlivém standardu, ačkoli často levněji, než bylo zvykem před jejich příchodem (stran Uberu je řeč o formátu známém v Česku jako UberPOP, tedy o levnější variantě služeb; limuzínový servis nikomu extra vrásky nedělá).

Vezměme Uber a jeho dynamickou cenotvorbu. Ta zaručuje, že když odvoz nepotřebujete, je levný, zatímco když jej potřebujete, stojí majlant. "Bude trvat ještě dlouho, než si na to lidé zvyknou," prorokoval před pár lety správně Kalanick. "Lidé jsou vychováni 70 lety pevných cen taxislužby."

Inu, měl pravdu, a aby také ne. Když někam večer jedete, může se vám snadno stát, že chcete vědět, za kolik pojedete zpátky. Máte však smůlu, protože pokud se náhodou vedle místa vaší schůzky hrál důležitý fotbal nebo se spustí liják, bude váš "taxík" stát klidně dvojnásobek. Kalanick a spol. si myslí, že je to bezvadně "disruptivní", já bych našel mnoho jiných adjektiv, které však lze používat až po desáté večer.

Nájmy vesele stoupají

S Airbnb je to ještě horší. Zatímco v případě služeb Uberu se můžete rozhodnout, že se s takovými lidmi nebudete bavit, a budete jezdit jinak, bydlet musíte. A pokud jste náhodou doma ve městě s rozvinutým turistickým ruchem a nebydlíte ve vlastním, jste v tom až po uši. Vezměme jen v potaz, že ceny pražských nájmů stoupají v posledních letech průměrně o 10-20 % ročně. K tomu přičtěme fakt, že zhruba polovina bytů je investičních a že čtyři pětiny z nich jsou k dispozici pro krátkodobé pronájmy. Jen Airbnb nabízí v širším pražském centru na 3 000 celých bytů. Není pak divu, že dvoupokojový byt v Libni stojí půlku průměrného měsíčního platu. Však také třeba Berlín, jenž trpí stejně jako Praha, již krátkodobý on-line pronájem celých bytů zakázal.

Lze předpokládat, že někteří pronajímatelé takových investičních bytů nalezli v Airbnb zlatý důl, zatímco jiní si tím dokáží trochu přilepšit (mezi nimi bude nejspíše většina těch, kteří pronajímají jen pokoje v bytech, jež sami obývají). Mnoho lidí se ubytuje levněji, než jak by to svedli v hotelu, pročež hoteliéři zčásti nadávají, zčásti sami inzerují na Airbnb a zčásti krachují. A s určitostí víme, že Brian Chesky je za vodou (alespoň 3,8 miliardy dolarů, jak plyne z jeho podílu v Airbnb podle poslední valuace, tak působí). Vtip je v tom, že na tu pěknou sumičku se panu Cheskému de facto složili ti, kteří platí absurdně vysoké nájmy ve městech, která skoupili investoři.

Z uvedeného plyne, že Airbnb, Uber a podobné firmy přinesly leccos pozitivního i negativního. Ale to je jen začátek. Zaprvé, řidič u Uberu i hostitel u Airbnb si z logiky věci vydělá za jednotku práce méně, než by si vydělal jako taxikář nebo hoteliér. To je přesně opačný postup, než jakým si pokrok zvykl na západě jít od doby před zhruba sto lety, kdy Henry Ford přišel na to, že je výhodnější platit zaměstnancům pořádně, aby si mohli dovolit jeho Model T. A to nemluvíme o vedlejších účincích, jako je třeba postupné snižování kvalifikace pracovní síly obecně.

A investoři čekají

Uber, Airbnb a další byznysy na lidech, kteří dotyčnou práci odvádějí, šetří. Mohou si to dovolit, protože přece nikdo z jejich řidičů ani hostitelů není jejich zaměstnanec, nýbrž nezávislý podnikatel na jejich platformě.

A to není vše. Investoři do sdílené ekonomiky nesahají hluboko do kapes, protože by byli uneseni ideou sdílení čehokoli, nýbrž proto, aby vydělali. Obvyklá doba návratnosti takových investic se pohybuje okolo sedmi let. Můžeme se tedy nadít toho, že se v následujících několika letech startupy rozdělí na tři skupiny – jedny skončí, ať již bankrotem, nebo v čelistech silnějších konkurentů, druhé si prodlouží životnost tím, že se stanou Ponziho schématy, v Česku známými jako hry na letadlo, a třetí se stanou monopolisty a pěkně všem kleknou na krk (řidičům, hostitelům i jejich klientům).

Kdo co s kým tedy přesně co sdílí? Snad jedině cestu do chudobince, jako ve třetím světě. Každý podle svých možností… A dále to již známe.

včera v 16:00

Zájem drobných investorů o fyzické zlato roste, kov většinou lidé drží navždy

Dříve největší zájem o zlaté slitky měly banky, přes něž klienti nakupovali fyzické zlato. V současnosti stále více...
Zlato Vzácné kovy Komodity
20. 1. 2018 18:00

Češi mají miliardy korun v zapomenutých akciích. Jak je získat?

Na účtech v centrálním depozitáři, ale možná i v zapomenutém šuplíku u vás nebo vašich rodičů leží akcie z kupónové...
Akcie ČR Privatizace Česká republika
19. 1. 2018 12:00

Jaké jsou vyhlídky českého trhu s komerčními nemovitostmi?

Český trh s komerčními nemovitostmi je v dobré kondici a na základě ekonomických fundamentů lze očekávat, že se na...
Komerční reality Nemovitosti Realitní trh
18. 1. 2018 15:00

Value for persmission: Byznys model firem se mění, podstatná jsou data

Firmy, pokud chtějí v éře dat uspět, musejí upustit od svých dosud úspěšných strategií. Řada věcí, za které byli...
Byznys a podnikání Technologie Pavel Kysilka
17. 1. 2018 12:00

Analytik: Akcie globálně nabídnou zhodnocení téměř 8 % ročně

Akcie budou dlouhodobě posilovat o 7,8 % ročně, Wall Street navzdory nadprůměrnému ocenění akcií ještě není na...
Světové akcie Americké akcie Ocenění
17. 1. 2018 07:00

Novák (AKCENTA CZ): Středoevropské ekonomiky si vedou dobře, politických rizik se neobávám

Solidní růst ekonomiky a nízká míra nezaměstnanosti zdobí ekonomiky střední a východní Evropy. Podle Miroslava Nováka...
Česká republika Česká ekonomika Střední a východní Evropa
16. 1. 2018 15:00

Igor Müller (NN IP): Sektorové preference v rámci střední a východní Evropy

Akcie českých, polských nebo maďarských bank jsou hluboce podhodnocené, a nabízejí tedy nadále zajímavou investiční...
Akcie ČR Střední a východní Evropa Investiční tipy
15. 1. 2018 12:00

Investorský magazín: Středoevropské akcie v roce 2018

Středoevropské akcie mají i letos co nabídnout, a navíc je mohou podpořit posilující lokální měny. Nejen o nich je...
Střední a východní Evropa Akcie ČR Evropské akcie
8. 1. 2018 12:00

Investorský magazín: Přístup k akciovému portfoliu jako první ochutnávka z Investičního fóra

Na prahu každého investičního roku se investoři snaží zvolit vítěznou investiční strategii. Je letos vhodné jít...
Americké akcie S&P 500 Výhled na rok 2018
1. 1. 2018 07:00

ANKETA: Cena bitcoinu na konci roku 2018 aneb Finanční profíci (se) baví

Zeptali jsme se několika renomovaných finančních expertů, jakou odhadují cenu bitcoinu na konci roku 2018. Řeč přišla...
Bitcoin Kryptoměny Výhled na rok 2018
30. 12. 2017 12:00

Tržní a finanční eufemismy

Lhát není hezké nikdy, a navíc je to nebezpečné. Když ale lžete sami sobě, trest vás nemine. Na trzích nebo v...
Psychologie Ponaučení pro investory Chyby v investování
27. 12. 2017 12:00

ANKETA: Emerging markets by měly i v roce 2018 investorům vydělávat

Relativně atraktivnější ocenění, odolnost vůči růstu sazeb ve vyspělých zemích a solidní ekonomický růst. Tak lze...
Emerging Markets Výhled na rok 2018 Miroslav Plojhar
25. 12. 2017 07:00

Investorský magazín: Rok 2017 ve zpětném zrcátku a výhled na další měsíce

Rok 2017 se zapíše do burzovního almanachu jako jeden z velice úspěšných a mimořádně klidných. Pozadu nezůstala ani...
Výhled na rok 2018 Americké akcie Komodity
23. 12. 2017 12:00

Jak uniknout z on-line pekla (i když zrovna nejsou Vánoce)

Zvonění, upozornění, připomínky, aktualizace. E-maily, SMS, Messenger, WhatsApp a mnoho dalšího. Můžete, ale nemusíte.
Internet Informační technologie Sociální sítě
19. 12. 2017 12:00

ANKETA: Pražská burza v roce 2018 analytickou optikou

Když dividendu, tak Monetu Money bank a ČEZ, když sázku na makro, tak VIG. Jasným kandidátem na prodej jsou naopak...
Výhled na rok 2018 Anketa Akcie ČR
16. 12. 2017 12:00

Tohle úspěšný člověk neříká

Nelze to samozřejmě brát absolutně, ale rétorika a postoj k problémům nám mohou pomoci při jejich řešení a v tom, jak...
Úspěch Mezilidské a pracovní vztahy Psychologie
15. 12. 2017 07:00

ANKETA: Americké akcie v roce 2018 ve výhledu českých investičních profesionálů

Americký akciový trh má v polovině prosince našlápnuto k unikátu, a sice k zapsání kalendářního roku s dvanácti...
Americké akcie Výhled na rok 2018 Jan Šumbera
14. 12. 2017 09:00

Pavel Kohout: Americké akcie jsou nadprůměrně oceněné, v bublině ale nejsou

Ocenění amerických akcií je nad dlouhodobým normálem, o bublině bych ale ještě nehovořil. I v roce 2018 proto mohou...
Americké akcie Výhled na rok 2018 Ocenění
13. 12. 2017 07:00

ANKETA: Investiční tipy na rok 2018

Pěti zkušených investičních profesionálů jsme se zeptali, jakým aktivům by měli investoři věnovat pozornost v roce 2018.
Výhled na rok 2018 Anketa Investiční tipy
12. 12. 2017 18:00

Pavel Kohout: Kim Čong-un miluje (luxusní) život, nebude chtít přežívat v krytu

Geopolitická rizika spojená s jaderným zbrojením KLDR nelze podceňovat, ochota vůdce Severní Koreje jít do otevřeného...
Geopolitická rizika KLDR Ekonomické a politické hrozby