|

Abenomika: Japonský růstový plán v kostce

30. 10. 2013 14:00

Abenomika: Japonský růstový plán v kostce

Japonská centrální banka se skrze masivní program kvantitativního uvolňování snaží snižovat hodnotu japonského jenu. Tím chce pomoci exportu ze země a podpořit domácí akciový trh. Vyšší zisky by pak měly pomoci rozhýbat ekonomiku země vycházejícího slunce, nad kterou v posledních dvaceti letech sedí těžký deflační mrak.

Japonsko Centrální banky Inflace Deflace Hospodářský růst

Jak to chce japonská vláda v součinnosti s centrální bankou provést a co všechno na hrbolaté cestě k udržitelnému ekonomickému oživení musí proběhnout?

  • Peníze je potřeba o firem dostat k "cílové skupině". To jsou pracující, spotřebitelé. Firmy by tedy měly vyšší zisky promítnout i do vyšších platů.
  • Japonsko stárne, v zemi je téměř 30 milionů důchodců a jejich počet roste. Mají přitom velkou část svých úspor v pevně úročených spořicích a investičních produktech. Deflace jim vyhovuje, kýžená inflace je naopak o úspory připravuje. Utrácet více se jim nechce.
  • Demografická situace je nepříznivá i na opačném konci věkového stromu - dětí je v zemi v poměru k celkové populaci nejméně z vyspělých zemí světa. Dětí je v zemi dokonce méně než domácích zvířecích mazlíčků.
Zdroj: BBC