|

Kyle Bass: Japonští důchodci mohou přijít až půlku svých úspor, centrální banky si hrají s ohněm

8. 4. 2013 19:00

Kyle Bass: Japonští důchodci mohou přijít až půlku svých úspor, centrální banky si hrají…

Kombinace nárůstu nacionalismu, dvaceti let hospodářského útlumu, stárnutí populace a přírodní katastrofy v podobě předloňské tsunami vede japonskou vládu a centrální banku k zoufalým krokům, které mohou zemi dovést doslova do záhuby, varuje Kyle Bass, zakladatel a šéf Hayman Capital Management.

Japonsko Centrální banky Kvantitativní uvolňování

Japonsku se nedaří 20 let vypořádat s hospodářským poklesem. Země by ovšem měla vymyslet něco jiného než neustále převalování obrovského množství dluhu ze strany na stranu. Cestička mezi dluhopisy směrem k hospodářskému oživení se totiž bude hledat jen těžko.

"Japonský jen může oslabit daleko více, než většina lidí předpokládá, klidně až na 200 jenů za americký dolar," varuje Bass. To by na světových trzích mohlo vyvolat obrovské přesuny kapitálu.

Vysoké japonské zadlužení vůči HDP mnozí neustále komentují jaké relativně málo problémové, protože přece většinu dluhopisů drží sami obyvatelé Japonska na svých penzijních účtech. "Z hodnoty úspor každého Japonce může extrémně uvolněná měnová politika ukrojit 30 až 50 %," pokračuje Bass v neveselé předpovědi. "Když máte 24krát vyšší zadlužení než roční příjem z daní, vaše populace stárne a zmenšuje se, co si myslíte, že se stane, až přijde dluhová krize? Kdo ty dluhy zaplatí?" ptá se většinou pesimisticky naladěný ekonom.

"Pro Japonsko neexistuje příjemná cesta z těchto problémů, chtělo by se říci, že neexistuje žádná cesta," zdůrazňuje. "Není otázkou jak zkolabuje, ale kdy. Ani v Japonsku, ani nikde jinde vysoká inflace nevyřeší strukturální problémy ekonomiky. Nejchudší zůstanou chudí, střední třída přijde o úspory a bohatí zůstanou téměř nedotčeni. To může vést ke globálnímu neklidu, vlně nepokojů, kdo ví. A investoři to, zdá se, zatím nevnímají. Za poslední generaci je právě nyní pravděpodobně největší hysterie na trzích, samolibost sázkařů nezná mezí."

Zdroj: Reuters