|

Brzek (Fio banka): Pravděpodobné vítězství levice ve volbách českým akciím neprospěje

8. 8. 2013 14:45

Brzek (Fio banka): Pravděpodobné vítězství levice ve volbách českým akciím neprospěje

Podle Davida Brzka z Fio banky mohou předčasné volby znamenat složitější situaci hned pro několik titulů z domácího trhu. Podobné obavy mají i čeští podnikatelé. Brzké volby podle nich přinesou sice vyšší stabilitu, ale i oni čekají vyšší daně pro některá odvětví ekonomiky.

Politika Pražská burza

Firmy volají především po stabilní vládě a parlamentu, který bude schvalovat potřebné novely zákonů, mimo jiné o obnovitelných zdrojích, a urychleně řešit současnou ekonomickou situaci. Obavy mají ze zvyšování daní, pokud předčasné volby vyhraje levice. Vyplývá to z průzkumu ČTK.

"V situaci, v jaké republika je, předčasné volby uvítám. Než se pohybovat v politických zmatcích, je lepší, ať se to vyřeší radikálně," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

Majitel Student Agency Radim Jančura si myslí, že současná politická situace a vládnutí kabinetu Jiřího Rusnoka v demisi nebude mít na ekonomiku žádný vliv. "Bude horší, až přijde sociální demokracie, která bude chtít zvedat daně. Je obrovská škoda, že pravice za tři roky nevyužila potenciálu. Sice se snažila, ale byla nedůvěryhodná. Zpátky přijde nejdříve za osm let," míní Jančura.

Automobilka TPCA preferuje především stabilní politickou a ekonomickou situaci. "Jediné, co můžeme říci, je to, že ať už to dopadne jakkoli, uvítali bychom vládu stabilní, s jasnou strategií a bez neustálých změn na klíčových pozicích ve státní správě," řekl mluvčí TPCA Radek Kňava.

Podle generálního ředitele strojírenských Vítkovic Jana Světlíka dal parlament přednost politikaření před rychlým řešením problémů průmyslu. "Situace v průmyslu je velmi vážná a je potřeba konat. Je potřeba eliminovat poplatkové průšvihy posledních vlád. A nejde jen o poplatky na obnovitelné zdroje, ty jsou jen špičkou ledovce," uvedl Světlík.

Průmysl podle něj drtí i distribuční poplatky u elektřiny i plynu a desítky dalších, které jsou nad rámec daňových povinností. "Potřebujeme, aby se tyto věci pohnuly, aby byly připraveny příslušné novelizace a dostaly se rychle do Poslanecké sněmovny, která by je měla urychleně řešit," uvedl Světlík.