|

Další varování z Číny: Záchranná síť pro firmy nemusí fungovat jako dosud, investoři musejí případné investice zvažovat ještě pečlivěji

12. 3. 2014 18:00

Další varování z Číny: Záchranná síť pro firmy nemusí fungovat jako dosud, investoři…

Ztrátový výrobce solárních zařízení Chaori Solar Energy Science and Technology se stal prvním čínským podnikem, který přestal splácet své dluhopisy vydané v domácí měně. Jde o důležitý signál pro investory, kteří se dosud v případě hrozících problémů se splácením dluhopisů čínských firem mohli spoléhat na zásah čínských úřadů a státních bank, vysvětluje Mikuláš Splítek z brokerjetu ČS

Čína Mikuláš Splítek BROKERJET ČS

Podle analytiků by ekonomice prospělo, kdyby finančně slabé čínské firmy začaly vyhlašovat platební neschopnosti a bankroty. Na úvěrovém trhu by to pomohlo snížit morální hazard, způsobený všeobecným předpokladem, že firemní dluhopisy mají implicitní garanci vlády a státních bank. Taková situace umožňuje, aby si i finančně nepříliš zdravé firmy půjčovaly s nízkým úrokem, což vede k nadměrnému zadlužení firemního sektoru a neefektivním investicím s rostoucím rizikem krize.

Proč je to důležité?

Pokud se opravdu jedná o posun v politice čínské vládnoucí strany, která už nebude kompletně sanovat špatné úvěry, může to spustit lavinu bankrotů čínských firem. Bude zajímavé sledovat, jak se k tomu postaví čínské banky (státní/polostátní), jejichž úvěrová portfolia jsou nepřehledná a vzhledem k mimořádné velikosti i značně nebezpečná pro globální ekonomickou rovnováhu.

Od nynějška je namístě zvýšená opatrnost ohledně čínských podniků, podle Splítka jde o prodejní signál v případě čínských bank. Investoři si musejí pečlivěji než dosud plnit své domácí úkoly a při investování v Číně zvažovat fundamenty jednotlivých firem.