|

Jak z kávy dostat maximum? Nepijte ji ráno!

27. 6. 2015 07:00

Jak z kávy dostat maximum? Nepijte ji ráno!

Bez kávy si řada z nás neumí představit ráno. Když ji nestihneme, kupujeme si ji cestou do práce nebo do školy. Vedle zvyku, skoro až rituálu, si od kávy slibujeme hlavně to, že nás nakopne a připraví na náročný den. Ranní pití kávy je ale kontraproduktivní. Účinek kofeinu je omezený, a navíc si tělo na tuto látku zvykne, což efekt dále oslabuje.

Krása a zdraví Káva Zajímavost dne

Lidské tělo produkuje hormon kortizol. Tento takzvaný stresový hormon o sobě dává vědět v zátěžových situacích. Je ale také zásadní součástí našeho denního hormonálního cyklu a ovlivňuje naši bdělost. Ráno pomáhá s probouzením a večer s usínáním. Podstata tkví v tom, že když tělo uvolňuje kortizol, cítíme se čilejší.

Ráno je hladina kortizolu nejvyšší, takže je trochu nelogické právě dopoledne pít kávu. Jsou s tím spojeny dva problémy – zaprvé, kofein narušuje tvorbu kortizolu, tělo pak produkuje méně hormonu a více spoléhá na kofein, a zadruhé, vytvoří se dlouhodobá tolerance ke kofeinu. Ten tak supluje funkci kortizolu.

Hladina kortizolu stoupá během dne třikrát – brzy ráno, kolem poledne a večer. Nejvyšší je produkce mezi šestou a desátou ranní. Konkrétní časy se u jednotlivců liší v závislosti na tom, kdy vstávají. Pokud si tedy chcete dopřát kávu, ideální je to během desáté až dvanácté dopolední nebo druhé až páté odpolední. V těchto časech naše tělo kofein nejvíce potřebuje a látka neovlivní přirozený mechanismus, díky kterému zůstává naše tělo ve střehu.

Cyklus kortizolu během dne

Studie prokázaly, že když lidé hovoří o tom, že na ně kofein tolik nepůsobí, mluví vlastně nevědomky o snížené produkci kortizolu. Ti, kteří nemohou fungovat bez ranní kávy, si pravděpodobně pozměnili biorytmus tak, že bez kofeinu nedosáhnou takové úrovně bdělosti jako dříve. Zní vám to povědomě?

Zdroj: Washington Post