|

Nick Beecroft: Jak zatím vychází výhled uznávaného experta ze začátku roku?

14. 2. 2016 16:00

Nick Beecroft: Jak zatím vychází výhled uznávaného experta ze začátku roku?

Na přelomu roku jsme požádali o celoroční výhled jednoho z oblíbených zahraničních respondentů, Nicka Beecrofta z HP Economics. Úvod roku je zatím na trzích celkem divoký, na hodnocení celoročního výhledu je ale samozřejmě brzy. I tak jsme jeho slova dali do aktuálního kontextu.

Výhled na rok 2016 Světová ekonomika Americká ekonomika Evropská ekonomika Japonsko Centrální banky Úrokové sazby Světové akcie

Komentář

Po zhruba šesti týdnech nového roku je brzy na to, abychom srovnávali Nickovy výhledy a aktuálními daty, zveřejněna byla sotva některá za leden. K některým číslům ale již nyní lze dodat aktuálnější pohled.

1. Globální růst dosáhne 3,6 %.

Některé instituce již letos stihly snížit výhled ekonomického růstu, například Čína ale chce dosáhnout zvýšení HDP o 6,5-7 %, zatímco Beecroft předpokládá jen +6,3 %.

2. Základní sazba Fedu letos vzroste až o 100 bazických bodů.

Tomu nyní na trhu nevěří téměř nikdo. Velká část trhu dokonce očekává, že americká centrální banka letos vůbec sazby nezvýší. Fed zatím pouze sleduje situaci a růst mezd v lednu mu ponechává alespoň úzkou mezírku otevřených dveří ke zvýšení úroků ještě na jaře. V posledních letech ale měla banka pod vedením Yellenové a předtím Bernankeho jen minimální ochotu jít proti trhu.

3. Dolar bude silný.

Souvisí to s předchozím bodem. Dolar je zatím pod tlakem, protože se čeká stále méně (pokud vůbec nějaké) zpřísňování měnové politiky v USA.

4. Inflace bude nadále nízká, ale poroste, a to rychleji, než očekává trh.

Inflace se zatím (ve vyspělém světě) drží velice nízko a inflační očekávání na trhu spíše klesají.

5. Akciím se bude celkem dařit. Líbí se mi ty japonské.

Po nejhorším lednovém výkonu akcií za řadu let je velice snadné vysmívat se třeba i umírněným býkům. Rizikovým aktivům se zatím opravdu nedaří, naopak posilují zlato a dlouhodobé americké vládní bondy (10letý výnos spadl tento týden pod 1,6 %, Nick předpokládal na přelomu roku jeho růst v letošním roce nad 3 %).

6. Cena ropy může spadnout až ke 20 USD za barel.

Asi málokdo by dal ruku do ohně za to, že se to nemůže stát. Od začátku roku se barel několikrát obchodoval za méně než 30 USD, a to při oslabování americké měny.