|

Co mohou (nejen) s evropskou ekonomikou a trhy udělat Trumpem zaváděná opatření?

2. 2. 2017 12:00

Co mohou (nejen) s evropskou ekonomikou a trhy udělat Trumpem zaváděná opatření?

Některá v lednu oznámená evropská data naznačila určité zpomalení v procesu ožívání evropské ekonomiky. Má smysl pokles některých "měkkých" indikátorů dávat do souvislosti s osobou nového amerického prezidenta? To byla úvodní otázka Romana Chlupatého na hlavního analytika společnosti AKCENTA CZ Miroslava Nováka ve vysílání pořadu Investice ZET. David Brzek z Fio banky pak doplnil tržní pohled na věc.

Evropská ekonomika Evropské akcie Sektory Donald Trump Investiční tipy Ekonomické a politické hrozby

Z OBSAHU

  • Novák: I po britském referendu klesla důvěra spotřebitelů v Evropě, během podzimu se ale vrátila na vyšší úrovně. Osoba Donalda Trumpa ale může mít na Evropu výraznější vliv skrze globální obchod. Především na Německo jako exportní velmoc by dopady mohly být znatelné.
  • Brzek: Nepředpokládám, že by Trump šel do globálních obchodních válek, spíše bude zavádět dílčí opatření s relativně omezenými dopady.
  • Brzek: Problém by mohly mít evropské automobilky vyvážející do USA, ale také velké maloobchodní řetězce v USA, které prodávají zboží z dovozu.
  • Brzek: Trhům se nadále líbí finanční sektor, ale po posledních růstech bych byl obezřetnější. Stále se mi líbí průmyslové společnosti nebo ropný sektor.
  • Novák: Navzdory poklesům během ledna bych v horizontu až tří měsíců nadále věřil americkému dolaru, v celoročním výhledu by ale silný dolar už příliš posílit neměl.
Zdroj: Rádio BBC (Rádio Zet)