Zlaté časy pro americké investiční banky, strach z celních válek mizí

Obavy z dopadů rychle se měnící celní politiky USA na hospodářská čísla amerických investičních bank za druhé čtvrtletí se nenaplnily. Volatilita na trzích naopak podpořila výsledky obchodních divizí finančních domů. Opatrnost je podle nich sice namístě, ve vyhlídkách ale převažují optimismus a víra v další dobrou výkonnost obchodních divizí i silné příjmy z poradenství v oblasti fúzí a akvizic a z emisí akcií a firemních dluhopisů.
Zisky JPMorgan Chase, Citigroup i Wells Fargo za druhé čtvrtletí byly nad očekáváním analytiků. Jedním z faktorů, které podpořily hospodářská čísla, byla přitom paradoxně právě cla, jež rozkolísala finanční trhy, a tedy vytvořila příležitosti pro trading. Kvartální příjmy Citigroup z obchodování vyskočily o 16 % na 5,9 miliardy dolarů, což představuje nejlepší výsledek od druhého čtvrtletí 2020. "Postupně roste povědomí o tom, jak zvládat volatilitu i dopady cel," poznamenal k tomu finanční šéf Citigroup Mark Mason během konferenčního hovoru.
Dobře pro banky nakonec dopadlo čtvrtletí i z hlediska poplatků v investičním bankovnictví, byť před odtajněním výsledků byla na trhu cítit značná nejistota. Třeba JPMorgan Chase zaznamenala jejich nárůst o 7 % na 2,5 miliardy dolarů, ačkoli Troy Rohrbaugh, jeden ze šéfů investiční divize banky, v květnu varoval před rizikem meziročně horších čísel. Výsledek investiční divize JPMorgan Chase podpořily vyšší příjmy z upisování dluhopisů a z poradenských služeb, poplatky za upisování akcií ale klesly.
Cla nejsou konec světa
Citigroup oznámila 15% nárůst příjmů z investičního bankovnictví podpořený silnou aktivitou v oblasti fúzí a akvizic, zejména ve zdravotnictví a v technologickém sektoru, a také solidními výsledky v oblasti konvertibilních instrumentů a primárních úpisů akcií. Investory navíc potěšilo vyjádření výkonné ředitelky Citigroup Jane Fraserové, že "se chystá řada dalších velice slibných fúzí a akvizic".
"Prvotní reakce trhů na oznamovaná cla byla negativní, postupně ale obchodníci došli k závěru, že se firmy případným změnám v obchodní politice USA přizpůsobí. A také samotné podniky rychle dospěly k závěru, že cla nejsou konec světa. To pro investiční banky znamená pozitivní impulz v oblasti příjmů za poradenství a z poplatků za úpisy," uvedl Laurent Birade, expert na bankovnictví v Moody's. "Příběhem dalších měsíců bude pro finanční domy oživení aktivit v investičním bankovnictví a obchodních aktivit," dodal. "Zdá se, že investiční bankovnictví ožívá," potvrdil jeho slova finanční ředitel Wells Fargo Mike Santomassimo.
Rizika zůstávají, vyhlídky jsou ale pozitivní
"Obchodní prostředí se zdá být příznivé, aktivity v investičním bankovnictví se zvedají, a banky tak mají potenciál více vydělávat," říká Matt Stucky, portfoliomanažer z Northwestern Mutual Wealth Management. Dodává, že velkým tématem bude i vývoj úrokových sazeb Fedu. Případné uvolnění měnové politiky centrální banky USA by totiž na jednu stranu znamenalo nižší úrokové výnosy bank, ale na druhou stranu i potenciální růst zájmu firem o emise dluhopisů a dluhem financované fúze a akvizice.
Analytici věří, že banky budou těžit z deregulací iniciovaných Trumpovou administrativou a dobré kapitálové vybavenosti, kterou potvrdily nedávno zveřejněné výsledky zátěžových testů. "Akciový trh odráží staronové přesvědčení investorů, že americká ekonomika je silná," prohlásil Robin Vince, generální ředitel Bank of New York Mellon.
Banky nicméně upozorňují také na rizika. Generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon uvedl, že prognózování je v současnosti velice složité, a poukázal na "významná rizika" spojená se zhoršujícími se geopolitickými podmínkami, hlubokými fiskálními deficity USA nebo obecně vysokými cenami finančních aktiv.
Zdroj: Reuters, CNBC
Aktuality
