Cathie Wood (ARK Invest): Technologické tituly mají stále smysl, politické zmatky se vyjasňují a "recese" je u konce
Generální ředitelka společnosti Ark Invest Cathie Wood v rozhovoru pro CNBC vysvětlila, proč nadále investuje do technologických firem jako NVIDIA, AMD a CRISPR Therapeutics. Globální ekonomika se podle ní nachází na konci takzvané "postupné recese", která trvala několik let. Zmatky v politických rozhodnutích se podle ní vyjasňují a přichází období vyšší produktivity, a to zejména díky umělé inteligenci, která zefektivňuje i vládní instituce. Očekává nízkou inflaci a příznivé prostředí pro kapitálové investice.
Wood také věří v růst hodnoty bitcoinu a trvá na svém dlouhodobém výhledu, podle kterého v roce 2030 by jeho hodnota mohla dosáhnout až 1,5 milionu dolarů (v optimistickém scénáři). Upozorňuje na to, že institucionální hráči stále teprve začínají vstupovat na trh a že bitcoin má potenciál nahradit zlato jako uchovatel hodnoty, zejména v rozvojových zemích.
Pokud jde o akcie Tesly, šéfka ARK Invest předpokládá, že do roku 2030 dosáhne její akcie ceny 2 600 dolarů. Klíčovým tahounem má být trh s robotickými taxi a humanoidními roboty, který podle Wood bude obrovský (až 26 bilionů dolarů). Tesla má podle ní náskok díky tomu, že kombinuje robotiku, energetická úložiště a umělou inteligenci, což jí dává výraznou konkurenční výhodu.
Cathie Wood si získala obrovskou pozornost a respekt, když její fond ARK Invest v letech 2020–2021 díky sázkám na inovativní technologie jako Tesla, Roku, Zoom nebo bitcoin zaznamenal mimořádné zhodnocení. Tím se stala ikonou růstového investování. Její strategie založená na víře v disruptivní technologie a rychlý technologický pokrok zaujala mnoho investorů, ale jakmile začaly akcie technologických firem prudce ztrácet a rostly úrokové sazby, fond ztratil velkou část hodnoty. Wall Street a analytici ji začali kritizovat a vysmívat se jí za její neochotu ustoupit od vysoce rizikových investic, čímž se stala symbolem přehnaného technologického optimismu bez ohledu na makroekonomickou realitu.
Zdroj: CNBC