Institut Ifo kvůli problémům s dodávkami zhoršil výhled německé ekonomiky

Institut Ifo zhoršil výhled růstu německé ekonomiky na letošní rok na 3,3 procenta, zatímco ve své předchozí prognóze z března počítal s růstem o 3,7 procenta. Ekonomové institutu ve středu uvedli, že za zhoršením výhledu jsou zejména potíže v dodavatelských řetězcích, které brzdí výrobu. Výhled hrubého domácího produktu (HDP) na příští rok institut naopak zlepšil, a to na 4,3 procenta z březnové prognózy 3,2 procenta.
"Ty prodlevy v dodávkách zejména primárních produktů v krátkodobém výhledu zpomalují ekonomiku," upozornil ekonom institutu Timo Wollmershäuser. "Oživení, které je díky opětovnému otevírání ekonomiky samo o sobě silné, vázne o trochu víc, než jsme se domnívali na jaře."
Německé automobilky Daimler a Volkswagen v úterý uvedly, že v některých svých závodech musejí zkrátit pracovní dobu. Zdůvodnily to právě nedostatkem některých dílů, v poslední době zejména polovodičů.
Jak se ekonomika zotavuje z pandemie covidu-19 a zároveň se kvůli potížím v dodavatelských řetězcích nedostává mikročipů, stavebního dříví a dalších materiálů, zvyšují se ceny. Institut Ifo proto nyní očekává, že inflace v Německu letos vystoupí na 2,6 procenta, než se v příštím roce zmírní na 1,9 procenta. Loni dosáhla 0,6 procenta.
Silné zotavení pravděpodobně zvýší domácí poptávku a s ní i dovoz, který by měl podle předpokladů institutu letos i příští rok překonat objem vývozu. To by mělo přispět ke snížení vysokého přebytku běžného účtu na 5,8 procenta výkonu ekonomiky v letošním roce a na 4,9 procenta v roce příštím. Přebytek by se tak dostal po mnoha letech pod šestiprocentní strop, jak to doporučuje Evropská unie.
Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislí i řada českých firem. Prognóza růstu HDP, s kterou nyní Ifo u Německa počítá, je méně optimistická, než prognóza německé centrální banky. Ta počítá na letošní rok s růstem o 3,7 procenta a na rok příští o 5,2 procenta. Na rozdíl od centrální banky Ifo předpokládá, že výdaje domácností k růstu přispějí méně. Mnoho lidí totiž nebude ochotných utratit velkou část peněz naspořených za pandemie, domnívá se Wollmershäuser.
Zdroj: ČTK