Průzkum: Drobní investoři i při rostoucích obavách vyčkávají
Na 66 procent českých a 56 procent světových drobných investorů ponechává svoje portfolia beze změny i v situaci, kdy rostou obavy z inflace a slábnoucího ekonomického oživení. Růst cen v ekonomice přitom nyní považuje za hlavní hrozbu pro svoje investice polovina Čechů. Ukázal to pravidelný čtvrtletní průzkum Retail Investor Beat společnosti eToro mezi 6 000 respondenty ve 12 zemích včetně Česka.
Řada českých drobných investorů navíc očekává, že Česká národní banka bude v boji proti inflaci pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. S růstem sazeb v nejbližších třech měsících počítá 39 procent respondentů z Česka. Další čtvrtina si myslí, že sazby půjdou nahoru v horizontu půl roku.
Ani obavy z inflace či očekávané zpřísňování měnové politiky centrálních bank ale zatím nepřimělo většinu drobných investorů výrazně zasáhnout do skladby svých portfolií. Změny směrem k větší ochraně svých investic před růstem cenové hladiny zatím udělalo 44 procent dotázaných. Češi upravovali svoje portfolia ještě méně.
Důvodem, proč většina drobných investorů zatím volí vyčkávací taktiku, může být přesvědčení, že inflace je jen dočasná a ekonomické oživení opět postupně nabere na síle. "Přestože klíčové centrální banky světa včetně amerického Fedu a britské Bank of England v poslední době zřetelně naznačily posun k jestřábím postojům, drobní investoři mají pravdu v tom, že zatím není důvod k panice. Obavy ze stagflace by se měly postupně rozplývat, což zvýší důvěru v ekonomiku a pomůže trhům pokračovat v dosavadním růstu," uvedl stratég pro globální trhy eToro Ben Laidler.
Navzdory pravděpodobnému dalšímu zvyšování úrokových sazeb se dopadů politiky centrální banky na jejich portfolia v příštím čtvrtletí bojí jen 21 procent českých drobných investorů. Nejčastěji mají naopak strach z inflace (50 procent), stavu globální ekonomiky (36 procent), výkonnosti českého hospodářství (29 procent) a nárůstu veřejného zadlužení (22 procent).
Výsledky průzkumu ukázaly také na mírný posun českých drobných investorů směrem k tradičním defenzivním sektorům. Například reality nyní volí 39 procent Čechů (v minulém čtvrtletí to bylo 36 procent), energetiku má ve svých portfoliích zastoupeno 33 procent lidí (minule 26 procent). Celosvětově se investoři přesouvali také k veřejným službám (16 procent proti předchozím 13 procentům) či ke komoditám, energiím a výrobním materiálům, o než vzrostl zájem zejména díky prudkému růstu jejich cen.
"Na výsledcích nového průzkumu je nejzajímavější, že z něj není vidět jeden jasný směr budoucího vývoje. Celková důvěra ve světovou ekonomiku klesla, a tak jsou už místy patrné známky toho, že se někteří drobní investoři připravují na zhoršení makroekonomických podmínek. Nejvíce se to týká Američanů, Britů a Němců, naopak ve Francii, Itálii a Austrálii lidé domácí ekonomice věří více než v minulém čtvrtletí," upozornil Laidler.
Zdroj: ČTK
Aktuality
