Minimální mzda v Turecku stoupne o více než polovinu

Minimální měsíční mzda v Turecku se od začátku příštího roku zvýší o 55 % na 8 500 lir (zhruba 10 400 Kč). Oznámil to ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Opatření má lidem pomoci čelit rostoucím životním nákladům, ekonomové se však obávají, že povede k dalšímu růstu turecké inflace. Ta se nyní nachází nad 80 %.
Někteří analytici dávají zvýšení minimální mzdy do souvislosti s tureckými parlamentním volbami, které se budou konat příští rok v červnu. "Motiv: vyhrát volby. Důsledek: vyšší inflace," komentoval zvýšení analytik Timothy Ash ze společnosti BlueBay Asset Management. Podle tureckých představitelů pobírá minimální mzdu více než 30 % turecké pracovní síly.
Inflace v Turecku se v říjnu vyšplhala na 85,5 %, tedy na nejvyšší úroveň za téměř čtvrt století. V listopadu nicméně zaznamenala první pokles za zhruba rok a půl a činila 84,4 %.
Turecko začalo v posledních letech prosazovat politiku zaměřenou na podporu hospodářského růstu a levných úvěrů na úkor kurzu liry a cenové stability. Vládní činitelé ale za abnormálně vysokou inflací vidí především drahé komodity, zejména v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu, a další vnější faktory.
Erdoğan stále prosazuje nekonvenční názor, že nižší náklady na úvěry mají sílu snížit ceny. Centrální banku z toho důvodu tlačil ke snížení základní úrokové sazby pod deset procent. To se stalo v listopadu, kdy centrální banka snížila základní úrok na devět procent. Na čtvrtečním zasedání banka podle očekávání ponechala úroky beze změny.
Zdroj: ČTK
Aktuality
