Výsledky voleb v Sasku a Durynsku dělají vrásky na čele expertům na hospodářství
Výsledky nedělních voleb v Sasku a Durynsku dělají vrásky na čele ekonomům, firmám i hospodářským svazům. Obávají se, že výrazné posílení krajní pravice a levice zhorší nedostatek pracovních sil, protože může ztížit zaměstnávání kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Informuje o tom týdeník Der Spiegel. Ohroženy by podle nich mohly být i plánované polovodičové továrny v Sasku.
V Durynsku vyhrála poprvé v poválečné historii strana Alternativa pro Německo (AfD), která bývá označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou. V Sasku se těsně umístila na druhém místě. V obou východoněmeckých spolkových zemích si dvoumístné procentní zisky a třetí místo připsala i nová krajně levicová formace BSW. Ta kombinuje levicovou hospodářskou politiku se skepsí k migraci.
Kromě zdejších firem by nedostatkem kvalifikované pracovní síly trpěly i státní instituce jako zdravotnická a vzdělávací zařízení, která by v důsledku toho musela dále omezit své služby. Oba státy ztratily od znovusjednocení v roce 1990 přibližně pětinu obyvatel. Některé okresy pravděpodobně v příštích letech přijdou o dalších 20 až 30 procent práceschopného obyvatelstva. "Již existující nedostatek kvalifikované pracovní síly se tak ještě více prohloubí," uvedla ekonomka Monika Schnitzerová. "Odmítání kvalifikované imigrace je v této chvíli špatným signálem, protože odradí kvalifikované pracovníky od toho, aby o těchto spolkových zemích uvažovali jako o volbě," dodala.
Před programem AfD varoval i předseda Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW) Marcel Fratzscher. Připomněl, že se strana zasazuje zejména o protekcionismus a izolaci Evropy, je pro snížení imigrace kvalifikované pracovní síly a menší otevřenost a rozmanitost. Je podle něj velmi pravděpodobné, že výsledky voleb povedou k odlivu firem a kvalifikované pracovní síly. "Zejména mladí, dobře kvalifikovaní a vysoce motivovaní občané opustí obě spolkové země a odejdou tam, kde zažijí větší otevřenost a uznání," uvedl ekonom. "To pravděpodobně povede k nárůstu insolvencí a odlivu firem," myslí si.
Obavy vyjádřil také Institut německého hospodářství (IW), který je blízký zaměstnavatelům. "Pro ekonomiku to nemůže znamenat nic dobrého, protože potřebuje politickou předvídatelnost, institucionální stabilitu a spolehlivé rámcové podmínky," uvedl jeho ředitel Michael Hüther. Připomněl, že výsledky voleb pravděpodobně ovlivní i spolkovou úroveň německé politiky, kde se bude potřeba odhodlaně postavit výzvám. "Jedna věc je jasná: lidem nezabrání více sociální politiky volit populistické strany," řekl Hüther. Podle jeho názoru je spíše zapotřebí, aby stát více investoval, než aby posiloval pečující roli.
Se znepokojením hledí na výsledky zemských voleb i hospodářské svazy. "Výsledky voleb v Sasku a Durynsku jsou varovným signálem pro digitální ekonomiku," uvedl předseda digitálního sdružení Bitkom Ralf Wintergerst. "Německo musí zůstat zemí, která se zasazuje o kosmopolitismus a o inovace." AfD ani BSW tyto hodnoty neprosazují, připomněl. "Bez kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí nebudeme schopni provozovat plánované polovodičové továrny v Sasku," řekl Wintergerst. "Takoví špičkoví odborníci si mohou svobodně vybírat, kde budou pracovat," dodal.
Zdroj: ČTK