US MARKETOtevírá za: 6 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Odborníci: Pomalá bytová výstavba je jednou z brzd českého stavebnictví

Pomalá bytová výstavba, kterou dokazují také říjnové výsledky Českého statistického úřadu (ČSÚ), zůstává jednou z brzd českého stavebnictví. Útlum může způsobovat komplikovaná legislativa či menší poptávka po vlastním bydlení způsobená nižší dostupností. ČTK to sdělili oslovení odborníci. V říjnu byla podle ČSÚ zahájena výstavba 2 571 bytů, což bylo meziročně o 14,6 procenta méně. Výrazně klesl počet dokončených bytů, a to o 48,4 procenta na 1 846 bytů.

"Říjen byl z pohledu výstavby nových bytů slabý, a tak rozhodně nenaznačuje žádný rozjezd. Propadla tentokrát i Praha, avšak tam šlo spíš o efekt velmi silného září, kdy se rozjížděly některé velké projekty. To, že by v dohledně době na trh začalo směřovat větší množství nových bytů je však nepravděpodobné," řekl ekonom banky Creditas Petr Dufek. Pomalá bytová výstavba je pak podle něj jednou z příčin růstu cen na realitním trhu.

Novou bytovou výstavbu ale podle obchodního ředitele investiční platformy Fingood Ondřeje Kozla brzdí nefungující digitalizace stavebního řízení a jen pozvolný nárůst zájmu o nové bydlení. "Bydlení zůstává především pro mladou generaci nedostupné, přispívají k tomu i jen pozvolna klesající úrokové sazby hypoték. Zatímco Česká národní banka od počátku roku snížila své sazby o téměř tři procentní body, tak průměrná úroková sazba hypoték klesla jen zhruba o tři čtvrtě procentního bodu, tedy zhruba čtyřikrát pomaleji. Hypotéky jsou tak výrazně dražší, než trh očekával na počátku letošního roku," dodal Kozel.

Z posledních údajů Swiss Life Hypoindexu vyplývá, že průměrná sazba hypoték na počátku prosince opět klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,1 procentního bodu na 5,22 procenta. Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti LTV při splatnosti 25 let činila 20 909 korun.

Naopak ale podle výkonné ředitelky developerské firmy Central Group Michaely Váňové naznačuje optimistický vývoj právě silná poptávka. "Za celý rok se jen na pražském trhu očekává prodej více než 7 000 bytů a s dalším snižováním úrokových sazeb zájem o nové bydlení ještě poroste. V následujícím roce tak můžeme očekávat, že se stavebnictví konečně dostane z červených čísel. Je ale důležité, aby mu stát přestal házet klacky pod nohy v podobě problematického zavedení nového stavebního zákona a nefungující digitalizace a co nejdříve odladil nový systém, aby nedocházelo k dalším zbytečným průtahům," uvedla Váňová.

Podle poslední analýzy technologicky-poradenské společnosti Deloitte vzrostly v druhém čtvrtletí průměrné ceny všech bytů v ČR mezičtvrtletně o 2,4 procenta na průměrných 101 700 korun za metr čtvereční. Podle studie ministerstva pro místní rozvoj potřebuje na nákup vlastního průměrně velkého bytu domácnost pět ročních platů. Central Group vypočítal, že na nákup bytu v pražské novostavbě, tedy jednoho z nejdražších typů nemovitostí v ČR, je třeba 14,7 ročních mezd.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaStavebnictví
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa