Přechod na elektrifikaci je nezastavitelný, nové americké politice navzdory
Navzdory nové americké energetické politice, která omezuje podporu větrné energie, zůstávají evropští lídři v oblasti obnovitelných zdrojů optimističtí. Přechod od fosilních paliv k elektrifikaci považují za nezadržitelný proces a očekávají, že poptávka po elektrifikovaných řešeních bude nadále růst.
Americký prezident Donald Trump svými exekutivními příkazy dočasně pozastavil nové projekty větrné energie na pevnině i v moři a zároveň oznámil opatření na podporu těžby fosilních paliv. Joe Kaeser, předseda dozorčí rady Siemens Energy, však uvedl, že tato politika jeho společnost významně neovlivní, protože 80 % trhu s větrnou energií Siemens Energy se nachází v Evropě. "Věřím, že tyto změny jsou pro nás dokonce mírně pozitivní," řekl Kaeser na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Ignacio Galán, výkonný předseda španělské společnosti Iberdrola, se přidal k optimistickým výhledům a popsal elektrifikaci jako proces, který je "absolutně nezastavitelný". Upozornil na rostoucí globální poptávku po elektrifikovaných datových centrech, nízkoemisních vozidlech a aplikacích pro chlazení a vytápění. !Naše podnikání v USA je převážně zaměřeno na tyto oblasti, a proto nás federální politika příliš neovlivní, protože regulace závisí na jednotlivých státech," uvedl Galán.
Navzdory optimismu evropských lídrů zaznamenal sektor větrné energie určitý tlak. Dánská společnost Oersted například oznámila ztráty z amerických projektů a její akcie za posledních 6 měsíců ztratily téměř třetinu hodnoty. Analytici však upozorňují, že dokončení některých rozběhlých projektů není ohroženo. Artem Abramov z Rystad Energy odhaduje, že více než 25 GW projektů ve fázi plánování pravděpodobně pod současnou administrativou nepokročí.
Trumpovy kroky se setkaly s ostrou kritikou od ekologických organizací i některých technologických lídrů. Podle nich nové opatření oslabuje globální pozici USA v přechodu na čisté energie a může mít dlouhodobý dopad na schopnost země konkurovat v inovativních odvětvích, jako je právě obnovitelná energie. Kritici zároveň varují, že podpora fosilních paliv jde proti celosvětovému trendu, kdy stále více zemí investuje do udržitelných zdrojů a technologií šetrných k životnímu prostředí.
Zdroj: CNBC