US MARKETOtevírá za: 13 h 3 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+6,18 %

Tuzemská průmyslová výroba v prosinci meziročně klesla o 3 %, stavební produkce naopak vzrostla o 9,7 %

Průmyslová produkce v České republice v prosinci meziročně reálně klesla o 3 %. Meziměsíčně byla vyšší o 1,6 %. Hodnota nových zakázek byla na stejné úrovni jako v prosinci 2023. Stavební produkce v posledním měsíci loňského roku meziročně vzrostla o 9,7 % a proti listopadu byla vyšší o 4,5 %. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení klesla o 6,6 %.

"Prosincový meziroční pokles průmyslové produkce nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel. Projevil se především vliv vysoké srovnávací základny z předchozího roku. Poklesla i produkce elektrických zařízení, zejména komponentů pro automotive," uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). "Meziroční pokles hodnoty nových zakázek nejvíce ovlivnila podobně jako v případě produkce odvětví výroby motorových vozidel a výroby elektrických zařízení. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila především ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů," doplnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

zdroj: ČSÚ

zdroj: ČSÚ

Ve 27 zemích Evropské unie dle Eurostatem zveřejněných údajů v listopadu 2024 meziročně klesla průmyslová produkce o 1,7 %. Nejvýraznější meziroční pokles zaznamenaly Chorvatsko (-6,6 %) a Irsko (-5,6 %). Německý průmysl klesl o 3,3 %, výkon českého průmyslu se snížil o 2,7 %. Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce klesla výroba usní a souvisejících výrobků (-12,9 %) a nejvyšší růst zaznamenal ostatní zpracovatelský průmysl (+7,8 %). Údaje za prosinec zveřejní Eurostat podle předběžného harmonogramu příští čtvrtek.

"Slabý byl pro český průmysl už rok 2023 a nic se nezměnilo ani v roce 2024, kdy se výroba snížila o 1,4 %. Výkon průmyslu se tak vrací o tři roky zpět na úroveň roku 2021. Výroba osobních automobilů sice dosáhla nového rekordu, avšak zbytku odvětví se nedařilo. A na rozdíl od úspěšných automobilek působících v tuzemsku nemohou být s výsledky spokojeni ani dodavatelé automotive zaměření na export. Prosincové výsledky na celkovém obrázku průmyslu nic nemění. Silné obory padaly a celkově průmysl odepsal meziročně tři procenta. Pokles automobilového průmyslu lze částečně ospravedlnit vysokým srovnávacím základem, ale z pohledu počtu vyrobených automobilů to nebyl příliš úspěšný měsíc ani tak," napsal hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

"Průběžné soft ukazatele sice mohou vyzařovat pozitivní očekávání průmyslových podniků, avšak bez nových zakázek jde jen o víru v brzké zlepšení. A v tomto směru nic nemění ani prosincová data, podle kterých zakázky meziročně stagnovaly, v automotive dokonce výrazně klesly. Jsou to výsledky navíc v běžných cenách, takže je vlastně ještě nadhodnocují rostoucí ceny produkce. Do nového roku průmysl nevstupuje zrovna v nejlepší kondici. Chybí domácí i zahraniční zakázky, a jak to vypadá z pohledu hlavních obchodních partnerů, pozitivní změna není na obzoru. Strukturálně má celý průmysl v EU problém s nekonkurenčními náklady na energie a bující byrokracií. Hrozí mu navíc i cla ze strany USA, takže výhled pro nejbližší měsíce zůstává spíše negativní," dodal Petr Dufek.

"Průmyslový sektor pokračuje v trendu, kterého se držel po celý loňský rok, kdy jeho meziměsíční výkon osciluje kolem nuly s mírně převažující tendencí směrem do záporu. Celoroční pokles o 1,4 % hodnotíme s přihlédnutím k okolnostem jako maximum možného. Mdlá kondice německé ekonomiky, relativně vysoké úrokové sazby u nás i v Evropě, jen pozvolna se zotavující spotřebitelská poptávka a oproti minulosti vyšší ceny energií ani lepší výsledek neumožňovaly. Tuzemský průmysl se navíc nemohl opřít o svého tradičního tahouna - výrobce motorových vozidel -, který sám skončil v červených číslech (-2,3 %)," doplnil hlavní ekonom ve společnosti CYRRUS Vít Hradil.

Stavební produkce v prosinci narostla o 4,5 %

"Stavebnictví se v prosinci dařilo, produkce vzrostla meziročně i meziměsíčně a v růstu bylo jak pozemní, tak inženýrské stavitelství," uvedl dále Radek Matějka. Meziměsíčně byla stavební produkce v prosinci vyšší o 4,5 % a meziročně vzrostla o 9,7 %. Produkce v pozemním stavitelství se zvýšila o 7,8 % a inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 13,3 %.

zdroj: ČSÚ

zdroj: ČSÚ

V prosinci byla zahájena výstavba 2 990 bytů, to značí meziroční pokles o 5,7 %. Dokončeno bylo 1 934 bytů, což znamená meziroční propad o 60,1 %. "Výrazný pokles počtu dokončených bytů v prosinci byl zaznamenán v rodinných i bytových domech a kromě nízkého počtu bytů za ním stála také vysoká srovnávací základna," vysvětluje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

"Příznivý trend vývoje stavební produkce by mohl v příštích měsících pokračovat. Produkce pozemního stavitelství by měla být podpořena dalším poklesem hypotečních sazeb a pokračujícím růstem reálných příjmů domácností. Ceny nemovitostí však opět silně rostou a nedostupnost vlastního bydlení pro řadu domácností tak pravděpodobně nadále bude významnou brzdou růstu v tomto sektoru. Inženýrské stavitelství by pak mělo nadále těžit z vyšší investiční aktivity vlády, jak předznamená i navýšení výdajů na investice ve státním rozpočtu pro letošní rok," uvedla ekonomka Jana Steckerová z Komerční banky.

V evropské sedmadvacítce stavební produkce podle údajů Eurostatu v listopadu meziročně vzrostla o 0,9 %. Údaje za prosinec Eurostat zveřejní 20. února.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaČeská republikaPrůmyslStavebnictví
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa